Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 20 Juli 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „T E HUUR" worden voor onze abonne'sgratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerteaanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. Mo. 75rood. Bovenhuis, f 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 50 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, f 5.— p w, terst. Groots Houtstraat. No. 153. Bovenhuis, 7 240.p. j. Mei. No. 153. Een ruim Achterhuis, geheel vrg, f 225.—. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, 78OO.— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. f 350.— p. j. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 730 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Kleine Houtweg. No. 15a. Benedenhuis met tuin, f 300.— p. jaar, tegen 1 Aug. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, f 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a f 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis,/550.p.jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groots Loods, f 1.— per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuw Kerksplein. No. 28. Bovenhuis f 2.40 p. w„ terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Fieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 7 80. en f 60.p. m„ terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af /60.per maand. Bipperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.—, half Juui. Sohotersingel. met of z. pension, f 45.of 15.p. m„ terst Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein. No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophtastraat. No. 1. Huis met tuin, 175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, f 500. per jaar, terstond. No. 10. Heerenhuis met sousterrein en tuin f 600.— per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met lousterrein en tuin f 600.per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 2C0.— p. jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, 71.25 p. w terst No. 39 Kamer, f 1.25 p. w., terst. Z, B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, 7225.p. j„ terstond Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand f 30. a 7 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 7550.— p.j. Mei. Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Projeotstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan bij den Koninginneweg. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Donderdag den 7en Juli werd een hevig gevecht geleverd rondom Port- Arthur de Russen beweren dat zij de Japanners naar alle zjjden hebben te ruggeslagen. De Russen erkennen dat zij meer dan 1000 dooden hebben. Zevenhonderd gewonden werden Vrijdag Port- Arthur binnen gebracht, terwijl nog vele gewonden verwacht werden. De „Morningpost uit Sjanghai bericht, dat de Russen een uitval zouden hebben gedaan uit de oostzijde der vesting, waarbij zij drie kanonnen buit maakten en 80 man gevangen namen. De Peterburgsche correspondent van de Daily Telegraph" meldt, dat volgens uit Tasjichao ontvangen telegrammen, een slag aldaar elk oogenblik wordt verwacht. De Russen beklagen zich erover dat de Japanners houten toestellen gebruiken die er als zwaar geschut uitzien en die, nu er rookzwak kruit wordt gebezigd, ook werkelijk op een afstand niet van kanonnen te onderschei den zjjn. Zoo is het vaak gebeurd dat de Russen in artillerie-gevechten tjjd en kogels vermorsten op zulke houten kanonnen, terwijl de echte Japansche batterijen heel ergens anders waren opgesteld. Volgens de Echo de Paris, die ingelicht wordt door zijn Peterburgschen corres pondent, schat de Russische generale staf het aantal Japanners, die tegen Port- Arthur opereeren op 75,000 man. Gezamenlijk zou Japan op het oogenblik op het oorlogstooneel 310,000 man bijeen hebben. Daartegenover tellen de Russen 180,000 man, zonder mee te rekenen de troepen, die tot bescherming van den spoorweg dienen en die afzonderlijk op 115,000 man worden geschat. Drie ammunitie- en proviandparken van al lerlei soort zijn te Liaojang ingericht, doch deze zullen overgeplaatst worden naar Moekden en Kharbin. Men leidt hieruit af, dat generaal Koeropatkine nu spoedig in noordelijke richting terug zal trekken. De in Europa aangestelde diplomatieke agenten van Japan zouden besliste be velen hebben ontvangen om allerlei feiten bijeen te zoeken, die zouden kunnen dienen tot voorwendsel aan Japan, om vol te houden, dat Frankrijk en Duitschland de onzijdigheidswetten hebben geschon den. Japan wil zich van deze beweerde verkrachting bedienen om Engeland aan te zetten, het te hulp te komen, in overleg met de Londensche conventie. Als dit bericht uit Tokio waar is, zou het wel eens een bevestiging kunnen zijn, van de meermalen geuite meening, dat Japan niet zich op den duur tegen Rusland opgewassen gevoelt, maar met geweld een strijd-compagnon zoekt te verkrijgen. Volgens een telegram uit St. Peters burg zou in den nacht van den vorigen Zondag op Maandag een aanval op de Russen hebben plaats gegrepen, en afge slagen zijn, waarbij de Japanners dertig duizend dooden en gewonden zouden verloren hebben. Het bijna ongelooflijke bericht eischt echter bevestiging. Wel is er gevochten want een Reuter-tele- gram uit Tientsin meldde reeds: „Men zegt dat er Zondag in de buurt van Port Arthur een groote slag is geleverd, waarin de Japanners 3000 man (dus een tiende van de bovengenoemde verliezen hebben verloren. De Japanners werden teruggeslagen." Koeropatkin schijnt niet in staat de Japanners tegen te houden, wat mis schien in verband staat met de onerva ren rekruten in zijn leger, terwijl hij veel te veel kavalerie heeft, onbruikbaar voor een bergland als Mandsjoerqe en te weinig artillerie. Voor Port Arthur wordt nog steeds gevochten, ook al weer met afwisselend geluk. De ingesloten Russen zijn er het slechtst aan toe, want hun verliezen kunnen niet aangevuld worden. Het laatste verhoor heeft plaats ge had van de personen, betrokken bij den brand van de Amerikaansche pleizier- boot „Slocum". De Coroner's Jury oordeelde ten laatste, dat elf personen moesten terecht staan, wegens manslag, óf schuld aan noodeloos in gevaar brengen van men- schenlevens en gaf ten slotte te kennen, dat de inspectiedienst der stoombooten door de regeeringsambtenaren in allerlei opzichten onbetrouwbaar was en drin gende verbetering eischt. Hiermede worden elf personen aan eene veroordeeling blootgesteld van ten hoogst^ tien jaren gevangenisstraf met dwangarbeid. De uitspraak zal echter vermoedelijk eerst over een paar maan den volgen en velen zullen in hooger beroep gaan; de openbare meening eischt echter krachtig hun veroordee ling. Alle beklaagden werden terstond in hechtenis genomen, waartoe de Co roner zijn hof tot 9 ure 's avonds open hield, ook om gelegenheid te geven tot vrijlating tegen borgstelliag, waar van zij gebruik maakten. De bekende W. T. Stead, die zoo menigmaal in den Afrikaanschen oorlog voor de Boeren in de bres sprong zij het ook met weinig gevolg heeft, na zijn terugkomst uit Afrika opnieuw heftige beschuldigingen naar het hoofd van zij n Britsche landgenooten geslingerd. Het land is, zegt hij, na den oorlog in een woestenij veranderd, de soldaat heeft onder toelating van zijne offficieren alles vernield, het vee gedood, wat waarde heeft gestolen. De eigenaars van opge- commandeerde goederen is elk uitzicht op betaling ontzegd, beroep op den rech ter wordt onmogelijk gemaakt, deStaats- schuld wordt niet erkend. Toch wenscht de Engelsche regeering van de menschen die zoo behandeld worden, dat zij goede, geschikte onder danen zullen zijn, wat natuurlek in de gegeven omstandigheden niet kan ver wacht worden. Te Bremerhaven verloor een wandelaar zijn parapluie, die door de reet van een plankier in het water viel. Hulpvaardige menschen deden vergeefs moeite om de paraplu op te visschen. Toen loofde de eigenaar 50 pfennig aan eenige knapen uit, als een van hen de parapluie terug wist te krijgen. Een van hen, een krul lenjongen van 17 jaar, sprong to water, verloor echter in den sterken stroom zijn houvast en verdronk. Dr. Samuel Smiles, de beroemde schrij ver van Help u-zelf, die in April over leden is, heeft een vermogen van bijna een millioen gulden nagelaten. Hij heeft dus blijkbaar zich zelf weten te helpen. De Simplon tunnel is gereed, op een afstand van 800 meter na. Is dit laatste werk geschied, dan zullen de arbeiders van de noordelijke en zuidelijke zijde elkaar ontmoeten. Spoedig zal dit ech ter niet gebeuren. Ten gevolge van de groote hoeveelheden warm water, aan den noordelijken tunnelmond binnen gedrongen, moest het werk aan deze zijde gestaakt worden. Aan de zuidzijde, waar dus alleen gewerkt wordt, schiet men dagelijks slechts vijf a zes meter op. Op deze wijze is er dus een half jaar mee ge moeid, voor de doorboring een feit is. Het werk aande stations en rails gaat kalm voort. Ten opzichte van de Karthuizer- kwestie heeft de Fransche Kamer een motie aangenomen bepalende, dat er niets geschied was ten nadeele van de republiek. Zooals te verwachten was, is minister Combes er dus goed afge komen of liever de geheele zaak bleek weer een storm in een glas water geweest te zijn. Nu zal de zwemmer Jules Gautier eerlang beproeven het Kanaal over te zwemmen van Dover naar Calais, het waagstuk van kapitein Webb, hetwelk in den laatsten tijd zoo vaak werd ondernomen en telkens mislukte. Lord Lansdowne, de Britsche Mi nister van Buitenlandsche Zaken, heeft in het Hoogerhuis op tamelijke hooge wijze medegedeeld, ,,dat de Britsche Regeering niet wil deelnemen aan de Internationale Zeevaart-conferentie te Brussel, „omdat de belangen van Groot- Brittannië oneindig grooter zijn dan die van andere Mogendheden, welke daar op gelijken voet vertegenwoordigd zouden zijn". Zaterdagnamiddag,omstreeks 3 uur had in Bergendorf bij [Hamburg een vrij ernstig spoorwegongeluk plaats, waarbij een] persoon zwaar gewond en drie licht gewond werden. De materieele schade is groot. De beide middelste wagens werden [geheel (verbrijzeld. Overal ziet J men verlangend naar regen uit. De Duitsche scheepvaart wordt door den lagen waterstand op de rivieren zeer in de war gebracht, waardoor de vrachtprijzen zeer hoog zijn, wat natuurlijk van invloed is op de prijzen der aangevoerde artikelen. Men spreekt reeds van rijzing der graanprijzen. Het vervoer van steen kolen lijdt ook al door den lagen water stand terwijl de spoortreinen niet bij machte zijn meer dan gewoonlijk te vervoeren. Het gevolg zal zijn een ge dwongen stilstand in de mijnen. Ten gevolge van de overmatige warmte zijn te Parijs reeds zes en dertig per sonen aan zonnesteek overleden. Een loonsverhooging voor de gas- arbeiders te Parjjs, pas door den ge meenteraad toegestaan, komt die stad op anderhalf millioen francs te staan. De correspondent van de „Wiener Allgemeine Zeitung" te Rome meldt, volgens een telegram in den „Standard", aan zijn blad dat eerstdaags de Paus aan alle godsdienstige congregaties, monniken en kloosterorden zal verbie den, zich met handel of industrieele ondernemingen in te laten. Zijne Hei ligheid verlangt van de monniken dat zij hunne fabrieken, van de hand doen, afstand doen van hun handelsmerken en handelsgeheimen, en dat zij zich meer onverdeeld aan 'hunne religeuze plichten zullen wijden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5