HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 63. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zesentwintigste Jaargang. 144 144. van WOENSDAG 10 Augustus 1904. Nieuwsberichten. TELEPHOONNÜMMEE Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -25. franco p. post ,40- Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elite regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverteniiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. HET GEMEENTEVERSLAG 1903. Het Jaarverslag omtrent den toestand der Gemeente, ingevolge de Wet, aan den Raad uitgebracht, neemt een aan vang met, den loop der Bevolking over het afgeloopen jaar. Het zielental is vermeerderd met 409 en daardoor geklommen tot 68559, waarbij ongeveer 3300 meer vrouwen dan mannen. Het getal geboorten was 1958, der sterfgevallen 884 en er werden 522 hu welijken gesloten. De sterfteverhouding was 1 op 82, in 1902 1 op 65. Elf echtscheidingen werden inge schreven. De meeste geboorten hadden plaats in Januari, de minste in Aprilin Juni de meeste sterfgevallen, minste in Sep tember; de meeste huwelijken sloot men in Mei, de minste in Januari. Op de kiezerslijsten kwamen voor 7859 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, 7829 voor de Provinciale Staten, 7702 voor den Ge meenteraad. Voor de Twee Kamer en de Provinciale Staten hadden geen verkiezingen plaats. Voor den Gemeenteraad werd ver kozen om te voorzien in de vacature H. F. van Thiel, de Heer J. L. E. I. Kleijnenberg bjj enkele kandidaatstel ling. Inplaats van den Heer Roog werd verkozen de Heer A. Rinkema. De pe riodiek aftredende Raadsleden werden herkozen. Voor onze Gemeente werden vier Ka mers van Arbeid in het leven geroepen voor Metaal- en houtbewerking, Confec tiebedrijven, Voedings- en genotmiddelen, Drukkersbedrijven. Elke Kamer bestaat uit 10 leden, 5 patroons en 5 werk lieden en hebben 5 jaar zitting. Boven dien nog een Kamer voor de Bloembol lenteelt voor Haarlem en 6 omliggende Gemeenten. Omtrent het Gemeentebestuur herin nert het Verslag aan de tienjarige ambts bediening van den Burgemeester en de hartelijke woorden in den Raad toen betreffende dit feit gesproken. Op het einde van 1903 was nog niet voorzien in de vacaturen ontstaan door het uittreden van de Heeren Tjeenk Wil link, Laane en de Lanoij. De Heeren de Haan Hugenholtz en H. D. Kruseman werden als wethou der herbenoemd. Het Dageljjksch Bestuur hield 135 vergaderingen de Gemeenteraad 22 open bare en 9 met gesloten deuren. Verschillende verordeningen werden vastgesteld of gewijzigd. Het gebouw voor het Archief is voor het doel zeer geschikt en bevindt zich in goeden staat. Het Archief zelf is behoorlijk geor dend en beschreven en heeft eenige be- langerijke aanwinsten bekomen. Voor de Boekerij werden door schenking en aankoop eenige werken ontvangen en de Atlas van Haarlem verrijkt. Het archief werd in 1903 druk ge raadpleegd, even als de Atlas van Haar lem en omstreken. Gedurende de eerste maanden des jaars werden tentoonstellingen gehou den van teekeningen en afbeelding uit den Atlas, die druk bezocht werden. De Rekening der Gemeente sloot met een batig saldo groot 1073772.44ys voor 986490. 82i/a van dit bedrag is beschikt tot dekking van buitengewone uitgaven. De gemeenteschuld beliep op 1 Janu ari 1903 de som van ƒ7697060.de verplichte aflossingen bedragen f 84000 en de rente voor 1903 268799,50, Het cijfer van het beschreven inko men is 16600800, liet belastbaar in komen f 11280300.- het bedrag van den aanslag a i°/0 f 431864.18. Het getal aanslagen beliep 10641. (Wordt vervolgd.) De val van Port Arthur wordt zeer spoedig tegemoet gezien. Men is over tuigd, dat het kritieke oogenblik nadert, en gelooft, dat de Japanners de vesting reeds vroeger hadden kunnen innemen maar geleidelijk voorzichtig naderbij komen. Met artillerievuur maken zij ruim baan voor de aanvallen op groote schaal der infanterie. Er loopt een ge rucht, dat de keizer den wensch heeft uitgedrukt, dat zoo min mogelijk men- schenlevens zullen worden opgeofferd. Te St. Petersburg is het volgende telegram van Koeropatkin aan den Keizer openbaar gemaakt: Den 2den Augustus trokken onze troepen van Hai-tsjeng langs den wegnaar Ansjan- tsjan terug. Ofschoon het een snikheete dag was, werd de marsch in goede orde volbracht; de vijand verontrustte ons niet. Alles is gedaan, om onze infanterie verlichting te verschaffen. Aan elke compagnie zijn een paar voertuigen toe gevoegd, om de mantels en ransels in te vervoeren. De hitte is intusschen zoo groot dat, in weerwil van de genomen maatregelen, het aantal door zonnesteek getroffen soldaten aanzienlijk is. Er blijft hardnekkig het gerucht loo- pen dat reeds drie dagen lang langs de geheele linie van de Russische stelling gevochten wordt. Over de verliezen zijn nog geen berichten van bevoegde zijde ontvangen. Men deelt mede dat de Tsaar aan Koeropatkin geseind heeft, waarom hjj toch voortdurend terugtrok, hoewel hem telkens nieuwe troepen werden toege zonden. De opperbevelhebber zou toen den Keizer zjjn redenen uiteengezet heb ben als volgt: de soldaten zijn uitgeput door de warmte en de vermoeienis, het is niet mogelijk, in het bergachtige ter rein te manoeuvreeren, de Siberische soldaten zijn te langzaam en te log voor het gebergte, de bagage is te zwaar. Daarentegen hebben de Japanners koelies en wagentjes tot hun beschikking en zij zijn gewoon aan het gebergte. Voorts is hun artillerie bewegelijker dan de Russische. Koeropatkin vraagt om hem liever jongelui te zenden dan mannen van bij de veertig, die al te oud zijn. De correspondent van het Birsjevja Wjedomosti meldde Zaterdag avond uit Liao-jang dat er op 2, 3 en 4 dezer een hevig gevecht heeft plaats gehad. De Japanners vielen het centrum van de Russische stelling bij Hoetsiadsi krachtig aan, zjj waren 54 bataljons sterk. Daarvan bestonden 36 uit gere gelde troepen, de overigen uit reservisten. Koeroki bediende zich van de reservisten om aan te vallen, terwijl de geregelde troepen schijnbewegingen uitvoerden. De reservisten vielen de Russen met wanhopige woede aan, heele rijen wer den weggevaagd, maar tot drie en vier maal toe werden de gelederen dadelijk aangevuld. Toen trokken onze troepen langzaam terug en kozen geschikte stel lingen uit, van waar zij den vjjand door krachtig geschutvuur zware verliezen toebrachten. Het verlies der Japanners bij Hoetsiadsi wordt op tien tot dertien duizend man geschat, de Russische ver liezen waren, daarbij vergeleken, onbe- teekenend. De correspondent van de „Matin" te Petersburg de heer Gaston Leroux, schrijft: Nooit, sedert den aanvang van den oorlog, zijn wij zóó sterk gebonden ge weest aan het bevel tot zwijgen. Het is onmogelijk officieel de kleinste bevestiging te verkrijgen van de ge- vechts-geruchten welke thans de ronde doen in militaire kringen. De indruk aan den generalen staf is bedroevend, ook tengevolge van deze bevolen geheimzinnigheid. Een generaal deelde mij mee, dat de 200,000 Japanners onder Koeroki reeds in gevecht gewikkeld zijn met de troe pen van generaal Koeropatkine en dat deze slag beslissend zal zijn voor den geheelen oorlog. De Tsaar heeft een lang telegram ontvaDgen, waarvan de inhoud aan nie mand is medegedeeld. Een telegram van generaal Stoessel aan den Keizer meldt, dat de Russische troepen in een driedaagschen slag op 26, 27 en 28 Juli alle aanvallen der Japanners met voor dezen verschrikkelijke verliezen afgeslagen hebben. De stemming van het garnizoen is zeer opgewekt. Het Russisch eskader reikte de behulpzame hand door den vijand in de flank te beschieten. De verliezen der Russen be dragen, voor alle drie de dagen dat ge vochten is, aan dooden en gewonden ongeveer 1500 minderen en 40 officieren. De Japanners verloren volgens berichten van Chineezen en gevangenen tegen de 10,000 man. Zij voelden deze verliezen zoodanig, dat zij niet eens hun dooden en gewonden konden wegvoeren. De Japanners rukken op naar Moek- den. Waarschijnlijk zal gelijktijdig een aanval plaats hebben op Moekden en op Liao-jang. 't Is zeker dat een beslissende slag staat te worden geleverd. De laatste aanval op Port Arthur zal vermoedelijk eerst 15 Augustus plaats hebben. De Japanners moeten meester zijn van al de forten, op één na. Nog steeds worden soldaten aange voerd en waarschijnlijk zal nog een Rus sisch legercorps gemobiliseerd worden. Altijd nog worden maar menschen gewaagd in den noodlottigen oorlog die reeds duizenden wegmaaide, terwijl het praktisch nut altjjd twijfelachtig blijft. Volgens inlichtingen uit St. Peters burg zouden de Russen bij de laatste gevechten in de streek van Hai tsjeng minstens 4000 dooden en gekwetsten hebben gehad. Het aanrukken van nieuwe troepen wijst niet op plannen tot staking voor deze strijd, hoewel die indirect tot een eindbeslissing zullen medewerken. Verder is het te hopen, dat geen der mogendheden zich door Russische stou tigheden ter zee, tot deelneming in den strijd zal laten aanprikkelen, hoewel de Engelsche pers al een tamelijk hoogen toon aansloeg, in 't geheel niet instem mende met Ruslands begrippen ten op zichte van oorlogscontrabande, en het recht om door schepen van de vrijwil lige vloot vreemde vaartuigen te doen onderzoeken. Maar Engeland heeft wel eens meer dikke woorden om zich heen gesmeten. Uit Korea en hoe de toestand der oorlogvoerende daar is, verneemt men niets, evenmin in de laatste dagen van het Wladiwostok-eskader, dat den Ja panners nogal ontzag inboezemde, zoo dat men zelfs vreesde, dat het terecht zou kunnen komen bij Tokio, den zetel der Japansche regeering. Van andere zijde deelde men die vrees niet, omdat het niet onwaarschijnlijk geacht werd, dat het eskader meer in de nabijheid beter diensten kon bewijzen. Uit St. Petersburg blijkt men Koero patkin te willen noodzaken om thans een beslissenden slag te wagen, hij zelf schijnt te willen wachten tot hjj al zjjn versterkingen bjjeen heeft. Van hem wordt verlangd aanvallend optreden en dan meteen den vijand jagen uit Mand- sjoerije en Korea. Betwijfeld wordt of de Russische veldheer aan deze eischen kan voldoen, te meer daar hij te zorgen heeft, dat zijn leger niet gedeeltelijk afgesneden en dus onbruikbaar gemaakt wordt. In regeeringkringen in Petersburg heerscht groot misnoegen over de politie die ondanks haar groote macht en de reusachtige sommen welke zij verslindt, niet in staat is een minister, en zeker ook zelfs den Tsaar niet, tegen aan slagen te beschermen. Het eenige dagen geleden verspreid de gerucht dat men een medeplichtige op het spoor was, schijnt door het on derzoek ook weer te worden weerlegd. In het Poolsche plaatsje Parczef heeft een bende antisemieten een aanval ge daan op de huizen en winkels der Joden. Toen deze zich te weer wilden stellen tegen hun aanvallers werden meer dan twintig van hen gedood of gewond door revolverschoten. Ook in andere plaatsen in den omtrek hadden antisemitische ongeregelheden plaats. De gouverneur verklaarde geen hulp te kunnen zenden, daar zijn troepen juist naar Oost-Azie moesten worden vervoerd- De meer gemelde vleeschpakkers-sta- king te Chicago, die zich heeft uitge strekt tot de bedrjjven die er mee in verband staan, wordt met den dag ern stiger door het vijandig optreden der stakers. De politie heeft lang getracht botsingen te voorkomen, maar treedt nu strenger op, zoodat bij de laatste botsing vijftig personen zijn gekwetst.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 1