Nieuwsberichten, KRONIEK. In de Raadsvergadering van Woensdag ■waren negen leden afwezig. Mr. E. A A. S. van Stralen verzoekt ontslag als Regent van het Gasthuis. Het wordt verleend met dankzegging voor de bewezen diensten. De Heer V. d. Kamp verzoekt spoe dige in werking stelling van het werk- Jiedenreglement, welke toegezegd wordt. Op verzoek wordt eervol ontslag als onderwijzeres verleend aan Mej. A. Croll. Goedgekeurd wordt de begrooting 1905 voor de Stads-Apotheek. De ge meentekas heeft hiertoe bij te dragen 15200.— Besloten wordt tot het instellen van een rechtsvordering tegen den schipper C. Kooimans wegens een schuld van 41.20. Er is een regeling getroffen betref fende het gebruik van baden voor de leerlingen van drie scholen; over het toezicht houden bij die baden iseenige belooning noodig. B. en W. vragen hiervoor f80.— aangezien niet het ge- heele onderwijzend personeel zich hiertoe beschikbaar stelt. De Heer Hugenholtz vraagt, of de instructie der onderwijzers in deze zal veranderd worden. De Heer de Haan Hugenholtz laat zich uit, dat dit tot de mogelijkheden behoort. Het gevraagde wordt toegestaan. Na jarenlange voorbereiding kwam heden in den Raad de verbouwing van het Gasthuis aan de orde. In 1899 deelden regenten mede, dat met den aanbouw ƒ178180.zou ge moeid zijn, dan zouden hierdoor 67 bedden gewonnen worden. Toen vroeg de Raad, het of Gasthuis, desnoods met opoffering van eenige bedden op de minst kostbare wijze zou zijn in te richten tot een goede ziekeninrichting. Met opoffe ring van eenige bedden werd dan noodig geoordeeld ƒ145000. B. en W. stellen nu voor, gemachtigd te worden Regenten te berichten, dat de Raad bereid zal worden bevonden eene suppletoire begrooting, betreffende bovenstaand onderwerp, in gunstige overweging te nemen. De Heer van Lennep heeft het woord, meent, dat een nieuwe opgaaf van het plan niet noodig is. De Heer Kruseman vindt het beter een nieuwe opgaaf te vragen. De Heeren V. d. Berg en Thijs- sen wenschen in den zin van den Heer Van Lennep besloten te zien. De Voor zitter meent, dat meer gegevens ge- wenscht zijn. De-Heer Stolp wenscht een voorstel. De Heer Schram stelt voor Regenten te machtigen tot den bouw over te gaan, en licht dit toe. De Heer van Styrum vindt het niet noodig Regenten te machtigen. De Heer Loosjes wenscht nader advies van een Rijks-bouwkundige autoriteit. Amendement Schram komt in bespre king en wordt aangenomen. Voorgesteld wordt in beginsel te be palen, dat zal worden overgegaan tot de stichting van een gebouw voor de Hoogere Burgerschool, bestemd voor 250 leerlingen; en Burgemeester en Wethouders uit te noodigen te dezer zake dienende plannen aan de goedkeu ring van den Raad te onderwerpen en eene plaats voor te stellen waar het gebouw voornoemd zal worden gesticht. Inmiddels was ingekomen een voorstel tot het stichten van een School voor Uitgebreid Lager Onderwijs en verzoe kende het voorstel van B en W. uit stellen. De Heer de Haan Hugenholtz zet uiteen, dat in elk geval een nieuwe H.B.S. zal noodig zijn, ziet dus niet in waarvoor uitstel noodig is. De Heer Schram zet het voorstel tot uitstel uiteen; het houdt verband met het voorstel van B. en W. De Heer Kleynenberg heeft het woord. Begrijpt niet hoe men niet in beginsel kan be sluiten tot een nieuwe H.B.S. Wethouder J. N. Kruseman bespreekt de zaak. De Heeren van Lijnden en Stolp hebben het woord. De Voorzitter meent, dat vóór alles een H.B.S. noodzakelijk is, het is thans de tjjd. De Heer V. Linden Tol beveelt voor- stel B. en W. aan. Nog eenige Heeren hebben het woord. De Heer Loosjes wil ook van uitstel niet weten. Voorstel tot uitstel wordt aangenomen met 7 stemmen tegen. Vastgesteld werd een wijziging be treffende uitbetaling der jaarwedden bij ziekte van hoofden van scholen en onder wijzend personeel. Ingekomen was een verzoek om de concessie enz., verleend aan de Haar- lemsche Trarnwaymaatschappij over te dragen aan de Haarlemsche Tramway- maatschappjj. Voorgesteld wordt, ingevolge het ver zoek te besluiten. De Heer Modoo vindt een nieuwe concessie noodig. Het voorstel wordt aangenomen. Door den Heer Van de Kamp was een voorstel gedaan betreffende een wijziging in de pensioensverordening in dien geest, dat aan Gemeenteambte naren wordt verzekerd een minimum ouderdoms pensioen van de helft der middensom van het bedrag, dat gedu rende de laatste zestig maanden als grondslag van pensioensberekening heeft gegolden. De Raad had hierop afwijzend beschikt. Inmiddels heeft de Heer Van de Kamp een nieuw voorstel ingezonden. De behandeling wordt uitgesteld. Het Bestuur der Sociëteit Trou moet Blijcken verzoekt voor de buiten- societeit aansluiting bij de waterleiding. Het verzoek wordt ingewilligd. De prijs zal zijn anderhalfmaal den prijs voor de gemeente voorgesteld. Eenige bedenkingen in deze worden door de Heeren Kruseman en de Breuk weerlegd. De Heer Van de Kamp is niet over tuigd en stelt voor uitstellen, tot zal uitgemaakt zijn of door de gemeente buiten de gemeente zal geleverd worden. De Heer Loorneijer motiveert zijn stem er tegen. Voorstel v. d. Kamp komt in stem ming en wordt verworpen. Voorstel B. en W. wordt aangenomen Vastgesteld wordt, de verordening regelende de wijze waarop het kentee- ken van onbewoonbaarheid moet aan gebracht worden; het zal aan de woning met spijkers of schroeven worden be vestigd. De Heer Thijssen ziet niet in het hoog- noodige om dit te regelen en het ove rige in deze niet te regelen. De Heer Van Styrum zet uiteen dat regeling noodig is, doch wenscht het punt aan te houden. Vastgesteld werd een wijziging der Politieverordening verbiedende het spe len om geld op straat, hinderlijke spelen op straat benevens enkele andere bepa lingen. Eenige discussie over de redactie der verordening. De Heer Hugenholtz vraagt, wanneer eindelijk algemeene herziening der Po litie verordening te wachten is. De Voorzitter beantwoordt. De Hugenholtz beweert, dat de Commissie in deze niets doet, de Heer Van Styrum gaat op de insinuatie niet in, doch deelt mede, wat in deze verricht wordt. Voor den aankoop van nieuwe gor- dijneu en traploopers ten behoeve van het Stedeljjk Museum wordt gevraagd ter beschikking van Burgemeester en Wethouders te stellen een bedrag van ƒ525. De Heer Modoo meent, dat het beter is te wachten tot de kap van het Mu seum veianderd is. De Heer de Breuk deelt mede, dat de gordijnen gemaakt zullen worden, als de kap gereed is. De som wordt toegestaan. Voorgesteld wordt afwijzende beschik king op een adres van A. Honig, wo nende te Heemstede; houdende verzoek om teruggave van gasgeld voor zooveel door adressant van 1 Januari 1903 tot 2 Mei d. a. v. meer dan anderhalfmaal van den in de gemeente Haarlem gelden den prijs is betaald. Het voorstel wordt aangenomen. Van den Heer Grabjjn wordt om niet voor de gemeente een stuk grond aan vaard. Verkocht worden aan J. J. vanCrujj- ningen stukjes grond aan de Kamper straat te zamen 21 M5. tegeo ƒ7. per M3. Voorgesteld wordt Burgemeesters en Wethouders te machtigen over te gaan tot de aanstelling van eenen nachtwacht brugwachter by de brug over de ring vaart van den Haarlemmermeerpolder op een wedde van ƒ7per week. Voor den bouw en de inrichting van een wachthuisje ten behoeve van den dienst by bedoelde brug ler beschikking van Burgemeester en Wethouders te stellen een bedrag van 400. Alzoo wordt besloten. Het Bestuur der Zondagsschoolver- eeniging Timotheus verzoekt in gebruik te mogen hebben twee gemeentelokalen. De Heer Hugenholtz vraagt of die Vereeniging rechtspersoonlijkheid bezit. De Wethouder beantwoordt. De Heer Hugenholtz wijst op het terzijde leggen van andere verzoeken, wijst op de uit zondering in deze gemaakt en verlangt hetzelfde voor anderen. Het voorstel wordt aangehouden. K. Hoesbergen verzoekt vergunning tot het dempen van een sloot aan de Leidsche Vaart. De vergunning wordt verleend. Bekrachtigd wordteen gewjjzigdtarief voor het leveren van elektrischen stroom. De Heer Modoo meent, dat over het ad vies van den Directeur der lichtfabrieken door B en W. wel wat los is heenge gleden. De Heer J. N. Kruseman licht toe, dat, hoewel iemand die electriciteit ge bruikt voor het gas verloren is, het gebruik van het eerste voor de gemeente voordeeliger is, dus verlaging van den prys gewenscht is en voornamelijk voor dagverbruik, voor kracht en voor de groote stroomverbruikers. De regeling gaat in op een door den Raad te be palen tijdstip. Tot Hoofden der Herhalingsscholen worden benoemd de Heeren C. de Beer, P. Th. Jansen en J. B. A. Saeys. Aan de Zevende Tusschenschool wordt als onderwijzer benoemd de Heer J. Westendorp. De Heer Hugenholtz richt in verband met de benoeming van den Heer Sorg- drager aan het bureau van Informatie aan B. en W. de vraag of genoemde de man is, die er de aangewezen persoon toe is. Vraagt of de benoemde de hier toe noodige eigenschappen bezit. De Voorzitter zegt, dat dit het geval is. De Heer Hugenholtz is tevreden. De Heer Groot heeft het over de op ruiming van de putten enz. op het terrein van de gasfabriek die er nu in blijven. De Heer Rinkema zegt dat alles boven 50 c.M. volgens het bestek moet opge ruimd. Vraagt of het veel zal kosten om alles geheel op te mimen en ver zoekt dat B. en W. zich hieraan met den aannemer in verband zullen stellen. Dit wordt toegezegd. Nog merkt de Heer Groot op, dat bij het aanleggen van trottoirs tegenwoor dig smalle banden gebruikt worden. Vraagt antwoord op de vraag wat de reden is van deze verandering. De Heer Rinkema zet uiteen dat smalle banden verkieslijk zijn; de breede breken af voornamelijk omdat ze te dun zijn. De Heer Groot is voldaan. De Daily Telegraph verneemt uit Tsjifoe, dat twee boden, daar uit Port Arthur aangekomen, het bericht brengen van een Japanschen aanval op de bin nenste rij forten. De aanval begon in den nacht van den 4en, en strekkte zich over de geheele Russische linkerflank uit. Beide vloten namen aan het gevecht deel, dat met groote hevigheid werd vooitgezet tot in den vroegen ochtend. De Japanners bestormden de forten; zy werden echter met zwaar verlies terug geslagen. Men zegt dat hun verliezen zwaarder waren dan bij den Wolfsberg. De Russen zouden over delOOOdooden en gewonden gehad hebben; het moet het hevigste gevecht geweest zyn, tot dusver geleverd. De Russen waren door de nog over gebleven burgers versterkt. De schade aan de vloot toegebracht, is onbekend. Volgens een Amerikaansch blad ver spreidt „het regeeringsorgaan" te Tokio het geheimzinnige bericht, dat er plannen ontworpen zyn om Port Arthur te ver overen en een vreeseljjke slachting aan te richten onder de Russen, terwijl de Japanners „vergelijkenderwijs" onkwets baar zouden zijn. Een ander correspondent zegt dat Koeropatkin aan den Tsaar heeftgeschre- ven dat de Russische troepen ontzenuwd worden door het lange wachten. (Terwijl dit nota bene tot Koeropatkin's tactiek behoort!). Voorts vernemen wjj, dat de Russische troepen te Port Arthur eerst „in volmaakte orde en vol geestdrift zingende" naar den Wolfsberg, en daarna «uiterst opgewekt" naar de forten te rugtrokken. De correspondent van de Times te Tokio spreekt nadrukkelijk tegen, dat de Japanners nederlagen met zware verliezen geleden zouden hebben bij Port Arthur. Op uitnoodiging van de Tsarina is kort na het uitbreken van den oorlog een comité te Petersburg opgericht, om gel den te verzamelen, waarvoor geschenken aan de strijdende troepen zouden kun nen worden gezonden. Men verneemt nu, dat drie treinen met cadeaux Char- bin bereikt hebben, te samen vervoer- 10,000 geschenken voor de officieren en 300,000 voor de soldaten. De geschen ken bestonden uit een linnen pak voor elk soldaat, een flanellen gordel, een half pond zeep, een kwart pond thee, suiker, een pak tabak, een mes en een pijp; de officieren vinden in hun pakjes een linnen costuum van betere qualiteit en behalve dezelfde gebruiksvoorwerpen, als de soldaten een pond koffie, een pond beschuit, een flesch „Klioekhba", een flesch citronade en muggengaas. De kosten van de 310,000 cadeaux bedroegen 1,550,000 roebel. Voor eenigen tyd deelde de Peters- burgsche correspondent van de „Daily Telegraph" mede, dat onder de boeken en godsdienstige geschriften, welke on der toezicht van de Keizerin verpakt worden in hetWinterpaleis, om toegezon den te worden aan de Russische soldaten gewond op het oorlogsterrein, opgemerkt waren revolutionnaire pamfletten, waar in de soldaten aangezet werden tot ongehoorzaamheid tegen de regeering. Een dochter van een professor werd in verband hiermede na een huiszoeking in de woning van haar vader, gevangen genomen. Bij de behandeling der Engelsche marine begrooting is geweien op de voort durende vermeerdering der uitgaven en werd gevraagd of, terwjjl Frankrijk zjjn uitgaven beperkt, vermindering in 't vooruitzicht kon worden gesteld. Na mens de regeering werd verklaard, dat Engeland rekening moet houden met de vlootvermeerdering van Duitschland en Amerika. Het zal de belastingschuldigen alweer niet aangenaam stemmen, dat op nieuw het politiek evenwicht moet bewaard worden. Terecht zullen zij vragen waar het eind zal zjjn in den strijd van sterk, sterker en sterkst. Er gaat bijna geen dag voorbjj of men leest nog steeds van geweldige branden in Hongarije. In het comitaat Trentschin zijn in drie dorpen nu weer 175 woon huizen en 330 nevengebouwen afgebrand. In Trentschin-Mako zijn bovendien drie personen omgekomen. In westelijk Hongarjje is echter ein delijk goed regen gevallen. In l.et Zuid oosten 4-5 m.M. De temperatuur daalt. Dinsdagnacht ontstond brand in een danshuis te Galata, terwjjl het bal in vollen gang was. Een houten trap, de eenige uitgang, verbrandde het eerst. Bijna alle aanwezigen kwamen om. Hoe groot hun aantal is, is nog niet bekend, daar de politie de plaats van het onheil streng afgezet houdt. Tot dusver moeten echter twintig lijken gevonden zijn. Men bevestigt te Parjjs, datdeFran- sche bisschoppen van het Vatikaan een geheime instructie hebben gekregen om gezamenlijk een protest aan den Paus te zenden tegen de afbreking der diplo matieke betrekkingen tusschen Franki ijk en de Curie. Verscheiden bisschoppen weigeren aan het bevel te gehoorzamen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2