Nieuwsberichten. f Men zegt, dat generaal Koeropatkin booze telegrammen naar Petersburg zendt, om aan te dringen op het uit zenden van generaals, ter vervanging van de generaals die dood, gekwetst of ziek zijn. Niettegenstaande Japan in den oorlog tot heden bepaald gelukkig is, bljjft de vraag bestaan hoe lang de geldmiddelen bet zullen uithouden om te vonrzien in de behoeften, teweeggebracht door een strjjd, ver buiten de grenzen gevoerd. Japan heeft een grooten schuldenlast, ontslaan door verschillende geldleenin- gen, gesloten met het buitenland, meestal tegen hoogen interest. Telkens reeds heeft de regeering zich genpodzaakt gezien de grondbelasting te verhoogen en voor een vierde drijven de inkom- stan op de alcoholbelasting. Het buiten land begint onder deze omstandigheden bezwaar te zien in het verschaffen van nieuwe fondsen aan Japan. Wel zou het land zich voorloopig kunnen redden, ■want het bezit tweehonderd miljoen yen aan goud, welke som dient tot dekking van de waarde van het papieren geld. Gaat echter de regeering hiertoe over, dan zou het een minder gewenschte waardevermindering van het papier ten gevolge hebben. Een oorlogsfonds bezit Japan niet. Onder zulke omstandigheden een oor log aan te vangen met een mogendheid die financieel veel krachtiger is, mag wel het toppunt van steunen op eigen kracht heeten. Er wordt beweerd, dat Japan op een langdurigen oorlog niet gerekend heeft, maar ook dit is een droombeeld gebleken. Als het buitenland niet helpt en eigen middelen zijn verbruikt, zal Japan moe ten overgaan tot gedwongen heffingen in eigen land, maar ook dit heeft zijn grenzen en zijn eigenaardige moeieljjk heden, zoodat het zal te bezien staan of Japan nog lang zal opgewassen zjjn tegen een buitenlandschen vjjand, die althans financieel op hem vóór heeft. De Japanners hebben thans Port- Arthur opgeëischt na aangeboden te hebben alle niet weerbaren uit de ves ting te verwijderen. Een ambtelijke lijst van de verliezen, door de bezetting van Port Arthur ge leden in de gevechten tusschen 8 en 10 dezer, bevat de volgende opgaaf: Gesneuveld 7 officieren en 248 man, gewond 35 officieren en 1553 man. De Kazansche kathedraal te St. Peters burg bood bij den dankdienst Zaterdag voor de geboorte van den Tsesarewitsj een schitterenden aanblik. De geheele hofhouding was tegenwoordig; de dames in 't wit, de heeren in gala of uniform, glinsterende van goud en ridderorden. Dan alle ministers met Witte aan 't hoofd; de hooge militaire wereldland en zeemacht; het diplomatieke corps met zjjn dames; de opper-burgemeester Leja- nof, een deputatie uit de St. Peiersburg- sche koopmanschap, enz. De kerk was natuurlijk tot in de verste hoeken gevuld. De metropoliet Antonio leidde zelf den dienst, die zeer indrukwekkend heette. De troonopvolger is welvarende. Hij is bjj dagorder van den Keizer benoemd tot hetman van alle kozakkenregimenten en tot chef van verschillende andere troepenafdeelingen. De Tsaar heeft besloten de lijfstraffen af te schaffen voor 't grootste deel der soldaten, die straf hebben opgeloopen. Alle soldaten, die gestraft zijn, maar bij den troep blijven, zullen niet meer met den knoet kennis maken. De mi nisterraad zal weldra overleggen of deze afschaffing ook kan geschieden voor de soldaten, die gevangen zitten of bij de klas van discipline zijn opgeborgen. In elk geval zullen de ljjfstraflen daar ver licht worden als zjj nog niet geheel kunnen vervallen. Voor de boerenbevolking zullen de lijfstraffen ook geheel vervallen, terwijl er verder vooruitzicht bestaat op een verzachting van het lot der politieke veroordeelden. In Silezië is groot opzien gewekt door het uittreden van twee bekende katho lieken uit de roomsche kerk. Het zjjn de pastoor Kurz te Rohnstock en de Oberlehrer Paul Schmidt van het Wil helm-gymnasium te Breslau. Zij hebben beiden hun ambt neergelegd en zjjn tot het protestantisme overgegaan. Zij zjjn in Claustal in den Harz geboren en, van hun gymnasiastentijd af boezem vrienden geweest. De werkstaking van de bakkers te Bordeaux dreigt een ernstige wending te nemen. De bakkerspatroons hebben zich tot den burgemeester gewend om meer bescherming van hun bakkerjjen en hun broodwagens. De burgemeester ant woordde dat zjj met hun verzoek moes ten zjjn bjj den prefect van politie, doch deze gaf den verzoekers te kennen dat de burgemeester het hoofd van de stede lijke politie is. De patroons hebben toen maar niet verder gevraagd, maar be sloten de aan het werk gebleven gezellen en de broodombrengers met revolvers te wapenen ter zelfverdediging. Het schjjnt dat de »Times" wel wat voorbarig is geweest met zijn mededee- ling dat er te Lhassa eigenlijk niemand was die met kolonel Younghusband kon onderhandelen. Het blad moet thans zelf melden dat de Dalai-lama voor zijn ver trek een regent heeft aangewezen, voor zien van de noodige volmaeht tot onder handelen. Het Thibetaansche antwoord op de Britsche eischen moet zelfs reeds opgesteld zijn. Een deel der Engelsche pers toont zich erg vergramd op die onbeschofte Thibethanen, die zoo ver zich vergaten, dat ter ontvangst van de Engelsche expeditie niemand te Lhassa aanwezig was en zjj zelf den noodigen mondkost niet dan na een ernstige bewoordiging ter beschikking stelden. Men begrijpt zoo volkomen de veront waardiging der brave Engelschen, ge komen om het kalme volk van Thibet te plaatsen tusschen twee vuren, Enge land en Rusland. De Engelschen be grijpen niet hoe Thibet er tegen op kan zien zich onder hun hooge bescherming te plaatsen. De »Dresdner Ztg." meldt dat de toestand van de 72-jarigen koning van Saksen onrustwekkend is geworden door de steeds toenemende zwakte. Verhoo ging van het lichaamsgewicht is slechts te verkrjjgen door een geforceerde voe ding. Er bestaat vrees dat de bejaarde vorst van zijn ziekte niet bljjvend zal herstellen. Omdat dit geen officieel bericht was, is het van hoogerhand tegengesproken. De natieën schjjnen tegenwoordig niet meer te mogen weten als hun regee- rende vorsten ziek zijn, men heeft dit kunnen opmerken bij koningin Victoria van Engeland, wier toestand reeds bijna hopeloos was toen de natie van haar ziekte kennis ontving en ook de ware toestand van haar opvolger, Koning Eduard is lang een publiekgeheim ge bleven. Over den handel in meisjes te Odessa deelt de daar verschijnende Deutsche Ztg. het volgende mede: Mannen die in levende waar handelen, geven zich in den laatsten tijd bij voorkeur voor han delsreizigers uit. Zij leven op grooten voet, maken kennis met knappe fabrieks- werksters, naaisters enz. Na een korte kennismaking, verklaart de makelaar zijne liefde en volgt spoedig daarop het huwelijk. Is dit voltrokken, dan onder neemt men over Konstantinopel een pleizierreis. Daar wordt het jonggehuwde paar door zoogenaamde bloedverwanten van den man met open armen ontvangen. Men schenkt goede dranken, wil de jonge vrouw niet van sterken drank weten dan past men narcortica toe. De vrouw wordt dan naar een bordeel gebracht, en als zjj bijkomt, heeft zij geen kans op ont- komen meer. Het Russische consulaat te Konstan tinopel heeft vier vrouwenverkoopers, alle vier uit Odessa, in hechtenis doen nemen. Bjj deze gelegenheid vernam men dat er te Konstantinopel mannen zjjn die 15 tot 20 maal getrouwd zjjn en daarna hunne vrouwen verkocht hebben. De toestand te Lhassa blijft gespannen. De geestelijken weigerden de Engelschen van levensmiddelen te voorzien, waarop deze eenigen gjjzelaars maakten, ver klarende dat deze gevangen gehouden zouden worden tot aan de eischen der Engelschen voldaan zou zjjn. Bjj de Dinsdag in het district Mar- kelo gehouden stemming voor een lid der Staten van Overijsel, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedan ken, wegens gezondheidsredenen, van het liberale lid Jhr. Mr. G. J. C. Schim- melpenninck, is gekozen de heer G. H. Heilersig (liberaal) met 1218 stemmen Op L. H. graaf Schim melpenninck van Njjenhuis, candidaat der anti re volutionairen, roomsch katholieken en christelijk-historischen, waren 844, en op den heer D. Vincent (liberaal), die zjjn candidatuur had ingetrokken, waren 33 stemmen uitgebracht. De partjjverhouding in de Staten van Overjjsel bljjft dus zooals ze was na de jongste Statenverkiezingen, namelijk 24 leden van de linkerzjjde (22 libe ralen, 1 vrijzinnig democraat en 1 so ciaal-democraat) en 23 van de rechter zijde. Het ljjk, dat Zaterdag j.l. uit de Ringvaart van Haarlemmermeer is op gehaald en naar Hoofddorp gebracht, is door familieleden j.l. Woensdag er kend te zjjn dat van N. J. Kuipers, wonende te Haarlem in de Oranjeboom straat no. 89, oud 67 jaar. Het lijk, dat reeds begraven was, is voor 't vaststellen der indentiteit opge graven, waarna het weder ter aarde is besteld. Groot is de schade, door den storm j.l. Donderdag te Haarlemmermeer aan het nog staande doch tevens rijpe koren teweeg gebracht. Vooral de te veld staande haver heeft het moeten ontgelden. Gansche stukken zjjn hier en daar door den storm reeds afgedorscht. Het weiland is nu overvloedig ge drenkt. Men verlangt nu weer spoedig naar droogte. 's Hertogenbosch genoot Woensdag de eer van een bezoek van H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins Hendrik. Het bezoek aan de Noordbrabantsche hoofdstad geldt voornamelijk deepening van den nieuwen Maasmond, die bestemd is om aan handel en scheepvaart betere gelegenheid tot ontwikkeling te geven. Den Bosch was keurig en kleurig versierd, men weet dat de bevolking van de provincie veel oog heeft voor goede decoratie. De geestdrift was in de hoofdstad ten hoogsten top. Uit alle oorden dei- provincie en daarbuiten waren duizenden gekomen om getuige van de inkomst te zjjn. Om half acht namen H. M. en Z. K. H. deel aan een maaltijd, aangeboden door de Staten der Provincie, waarbij een toespraak van den Commissaris der Koningin door H. M. beantwoord werd. Donderdag ochtend, nadat de leerlin gen der Bossche Muziekschool H.M. een morgengroet hadden toegezongen reed de Hofstoet naar Heusden met op de wegen drommen landvolk. Toen kwamen de booze regenbuien los en spoedig droop alles van het water, een groote teleur stelling. Te Cromvoirt een kolossale hulde, evenals te Vlijmen, waar de zon weer doorbrak. Toen het oude stadje Heusden, met het mooie stadhuis. Kwistig waren de straten versierd, hoog steeg de geestdrift. Een toespraak van den burgemeester, beantwoord door H.M. Vervolgens ging het per stoomboot naar de nieuwe rivier, altjjd weer onder regen en wind. Daar waren de autori teiten, aan het hoofd de Minister van Waterstaat, die de geschiedenis van den nieuwen Maasmond in herinnering bracht, beantwoord door de Koningin, waarna H.M. den daar geplaatsten ge denksteen onthulde. Het opschrift van het gedenkteeken luidt: „Op den 18en Augustus 1904 werd „deze steen onthuld door Hare Majesteit „Koninging Wilhelmina der Nederlan den, in tegenwoordigheid van Zjjne „Koninkljjke Hoogheid Prins Hendrik „der Nederlanden, ter herdenking van „de scheiding van Maas en Waal". Uit den Bosch werd nog bericht dat de sterk aanhoudende wind en regen vlagen groote schade berokkende aan de versiering. Een gedeelte van den gevel van de fraterschool in de torenstraat is omgewaaid. Tal van vlaggen zwiepten in flarden. De stemming der bevolking bljjft echter uitstekend. De schade zal zooveel mogeljjk hersteld worden. Onder hevigen wind, waarbij de stang brak, waaraan de Koninkljjke Standaard bevestigd was, ging het de Maas af, Well en Ammerzoden langs naar den Bosch terug, waar in den avond na af loop van het diner het Bossche Mannen koor een serenade bracht. De stad was 's avonds fraai verlicht en onder veel geestdrift werd algemeen feest gehouden. HAARLEM 19 Augus'us 1904. Feesten op Koninginnedag. De ochtend van den 31 Augustus a.s., den dag der feestelijke herdenking van den geboortedag van H.M. de Ko ningin zal gedeelteljjk namelijk van 1012 uur gewijd zjjn aan het ge noegen van ongeveer 3600 leerlingen der verschillende openbare en bijzondere scholen hier ter stede. Bij gunstige weersgesteldheid zullen zjj allen in een afgesloten gedeelte van den Hertenkamp onder leiding van de heeren Martin en onder toezicht van hun onderwjjzers en onderwijzeressen en van de leden der commissie voor Kinderfeesten en Volksvermaken wor den beziggehouden met onderscheidene spelen. Tal van zeer aardige en fraaie prjjzen worden daarvoor uitgeloofd. Ter wijl bovendien een onthaal niet achter wege blijft. Tot een beperkt aantal zullen tegen matigen prijs kaarten worden verkrijg baar gesteld voor hen, die in den Her tenkamp deze feestelijkheden wenschen bij te wonen. In haar op 9 Augustus 1.1. gehouden vergadering was bjj de Kamer van Koophandel en Fabrieken een schrijven ingekomen van den Heer Rinkema, waai bij het advies der Kamer gevraagd werd 1°. of de door hem in den gemeente raad gemaakte opmerkingen omtrent de constructie van de nieuwe brug over den Kampersingel nabij den Kleinen Houtweg gegrond waren; 2°. of het voor de scheepvaart niet wenscheljjker ware geweest, dat de land- hoofden en het middenjuk van de brug in de richting van de as van de vaart waren gelegd. Werd bes'oten den heer Rinkema te antwoorden, dat het naar de meening der Kamer niet op haren weg ligt het door hem gevraagd advies te geven, doch dat na kennisneming van de over gelegde teekening, de boven uitgespro ken vrees haar alleszins gewettigd voor komt. Nog was ingekomen een schrjjven van de firma Levert Schudel, likeur stokers alhier, d.d. 2 Augustus, over den exporthandel van in Nederland ver vaardigde likeuren naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, voor zoover die, door bevoorrechting van importeurs uit Frankrjjk, Duitschland, Italië en Portugal, feitelijk buiten de Amerikaan- sche markt wordt gesloten. De firma verzoekt ter afwering van dien slag de medewerking der Kamer en werd be sloten aan het verzoek ten spoedigste gevolg te geven. Geld kan men verliezen, zjjn zakdoek vergeten, al zjjn aardsche bezittingen een prooi zien worden van een ongeval, maar onze neus behouden we ons leven lang, tenzjj maar dat gebeurt niet veelde neus komt er gewoonljjk goed af, waardoor het dan ook een herken- ningsteeken is. Napoleon hield van groote neuzen; de meeste van zjjn generaals boogden op een flinken voorgevel. Wie weet wat er van Cyrano de Bergerac was gewor den, had hjj in Napoleons tijd geleefd. Nu was zjjn neus voor hem een ware last, een steen des aanstoots voor al zjjn strijdmakkers en de dappere Cadet de Gascogne moest soms zelfs voorden smaad, dat lichaamsdeel aangedaan, bloed eischen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2