E E O 3STI E E. Nieuwsberichten. Met de mededeelingen in den Raads-1 zitting van Woensdag kwam in discussie de verpachting der staanplaatsen op de kermis. De gegeven w.-nken zullen bjj B. en W. in overweging genomen worden. Enkele onbewoonbaar verklaringen werden ingetrokken. Het eerste punt van de agenda was de rekening der Gemeente over 1903. De Commissie van Financiën adviseert tot goedkeuring, zij sluit met een voor- deelig saldo van f 72213.38'/i- De Ilaad besloot tot goedkeuring. De Heer Groot vraagt nog een op heldering betreffende een uitgaat voor het slachthuis. In een vorige vergadering had de Heer Groot de bemerking gemaakt, dat het drinkwater van de perceelen Kleine Houtstraat No. 41 en 41/41 rood was afgekeurd, terwijl de perceelen uit dezelfde welput hun water ontvangen. B. en W. deelen in verband met de bemerking mede dat het water van de drie huizen opnieuw is onderzocht en onverwaardelijk afgekeurd, doch dat het water van No. 41 nog niet was onderzocht toen de Heer Groot klaagde. Of alle drie de huizen hun water ontleenen aan dezelfde put kon men niet vaststellen omdat de eigenaar de put niet wilde doen openen. Het stuk wordt aangenomen voor kennisgeving. Voorgesteld werd een overeenkomst met het Rjjk, betredende het weghalen van vuilnis en faecaliën uit de kazerne aan de Kleverlaan. De jaarlijksche ver goeding hiervoor was 200 doch werd opgezegd om een nieuwe regeling te kunnen treffen. Volgens de nieuwe over eenkomst wordt 630 per jaar betaald. Het punt werd aangehouden. B. en W. wenschen machtiging tot het kosteloos voor de Gemeente aan vaarden van een strook grond aan de Schouwtjeslaan. De machtiging wordt verleend. Aan de Gemeente Heemstede wordt na eenige discussie vergunning verleend tot het hebben van een riool met ver bindingsputten uitloozende inde Leidsche Vaart. Voor elke aansluiting dienende voor één perceel zal betaald worden 60 cents en voor één spruit voor drie perceelen voor elk perceel 30 cents en voor de vergunning zelf 1 elk jaar. Vastgesteld wordt een wijziging der verordening welke regelt den rang en de bezoldiging der ambtenaren op het kan toor van den Gemeente ontvanger. Vastgesteld werd de regeling der jaarwedden enz. van de leeraren aan het Gymnasium. De Plaatselijke Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs wenscht haar ledental uit te breiden tot 21. B. en W. kunnen zich daarmee vereenigen. Tevens wordt voorgesteld de verorde ning in deze in te trekken en te ver vangen door eene waarin de wijzigingen, in den loop der jaren er in gebracht, zjjn opgenomen. De oude verordening is 24 jaar oud, er zjjn evenwel eenige wijzigingen ingekomen bjj besluit van den Raad, de laatste is van 1898. De Heer Hugenholtz wen»cht voor het toezicht op de handwerken het woord Dames te vervangen door Vrouwelijke deskundigen, van welke meening ook de Heer Winkler is, doch deze, omdat dame geen Nederlandsch woord is. Het wordt nu Vrouwen. B\j dit debat kwam de Heer J. N. Kruseman nog eens geestig uit den hoek, om aan te toonen, dat het woord Dames toch nogal gebruikt wordt. Wel gaf de Heer Hugenholtz duide lijk genoeg aan wat zijn bedoeling was, maar 't zou toch wel bevreemden, als de Heer Hugenholtz, in een gemengde vergadering optredende, sprak van Vrou wen en Mannen in plaats van Dames en Heeren, zelf al was 't dat er enkel arbeiders en hun echtgenooten onder zijn gehoor waren. De goede toon heeft ook haar eiscften. Vier jaar geleden werd besloten de gelegenheid te openen tot het aanleeren van vreemde tilén, aanvankelijk Fransch en Engelsch. De uitslag is van dien aard, dat B. en W. thans voorstellen dien taalcursus te bestendigen en bij wijze van proef er, aan toe te voegen de Duitsche taal, terwijl boven dien wordt aanbevolen eiken cursus tien in plaats van acht maandeu te doen duren en de belooning voor de onder wijzers te berekenen per cursus-uur op 60 of indien de Raad niet in gaat op tien maanden, dan 50, het totaal bedrag zich regelende naar het aantal lesuren per week. Voor de benaming stellen B. en W. voor: Aanvullingsklasse der Burger avondschool. Voor iederen bij te wonen cursus wordt een schoolgeld geheven van 5 per jaar, doch B. en W. hebben be voegdheid om daarvan voor de helft of geheel vrjj te stellen voor het geval van onvermogen. De cursus is een tweejarige. Een der leeraren is belast met het dagelijks toezicht enz. Hij ontvangt voor zijn benoemingen 100 per jaar. Zonder wijziging aangenomen. Het getal (nieuw) ingeschreven leer lingen voor de Opleidingsscholen aan de Tweede Burgerschool is van dien aard, dat weer moest omgezien worden naar lokaliteiten voor zes klasseu. B. en W. zijn er in geslaagd zich de beschikking te verwerven over de beneden lokalen van de bijzondere school in de Klarenbeekstraat en van twee lokalen in Weten en Werken tegen 200.— per lokaal en per jaar. B. en W. vragen machtiging om deze huren aan te gaan, f 1400.voor het aanschaffen en verplaatsen van meu belen en 470.voor de huren tot 31 December a.s. De machtiging wordt verleend. Vastgesteld werd een lijst ter benoe ming van zetters voor 's Rijks Directe belastingen. Door toeneming van het getal leerlin gen aan de Hoogere Burgerschool met vijf- en driejarigen cursus is de aan stelling van een leeraar meer noodig, terwijl ook enkele klassen buiten het gebouw der school moeten ondergebracht, wat ƒ510.zal eischen. Ook zal het noodig zijn enkele leeraren te belasten met meer lesuren. B. en W. vragen voor kosten van toezicht 200.en voor tijdelijke les uren 500. De Heer Schram wil den leeraar tijdelijk benoemen met het oog op een mogelijk op te richten school voor Uitgebreid Lager Onderwijs. Dit komt in stemming en wordt aangenomen. Aan de Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs wenschen de Commissie van toezicht en B. en W. bij wijze van proef onderwijs in Kunstgeschiedenis te doen geven. Voorgesteld wordt voor den cursus 19041905 tot leeraar in dit vak te benoemen den Heer Dr. W. Vogelsang te Amsterdam tegen een belooning gé- rekend naar 250.per jaar. De heer Schram twijfelt niet aan het nut van dat onderwijs, doch zegt, dat die inrichting aan de Gemeente ƒ20000 kost, of f 130.per leerling, onnoodig het nog duurder te maken. De school levert bjj na geen resultaten en geeft volstrekt geen rechten, de leerlingen zullen niet gebaat zijn met kunst geschiedenis. Hoopt dat de Raad het punt zal afstemmen. De Heer Hugen holtz vindt de uitgaaf voor kunst geschiedenis goed, een vak dat resultaten zal opleveren voor de verdere ont wikkeling. De Heer Kleijnenberg verdedigt de voordracht, zoo ook de heer J. N. Kruseman. Het punt Kunstgeschiedenis wordt aangenomen, en de leeraar benoemd. 't Was een aardig debat over die Kunstgeschiedenis. Wou de heer Schram het voorstel laten vallen om de 250. de Heer Kruseman stelde het nuttige en het aangename ervan in een helder licht. Men zie echter niet voorbij, dat de Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs het bij den Heer Schram nog al eens ontgelden moet. Maar men kan ook te praktisch zijn. Het gemeentebelang!, brengt toch mee, dat er gelegenheid is voor onderwijs, dat aanpast voor eiken stand van leerlingen. Tot tijdelijke leeraren aan de Burger avondschool worden benoemd de Heeren A. van der Spek, J. A. Traan berg, P. A. Montauban, A. Wensing, F. Hage, J. P. Strij bos en H. Korringa. Voor de bezoldiging van nieuw aan te stellen onderwijskrachten aan die school wordt ƒ500 aangevraagd en toegestaan. Tot leeraar in de wis en natuurkunde aan die inrichting wordt benoemd de Heer Dr. H. J. Calkoen, waardoor de Heer Dr. P. G. Beukers ontlast wordt van eenige lesuren, wegens meerdere les uren aan het gymnasium. De Heer Cal koen wordt wegens meerdere lesuren aan de H. B. School ontheven van het Gymnasium en zou daardoor zijn aan spraak verliezen op Rijkspensioen, wat voorkomen wordt door benoeming aan de Burger Avondschool. Er werd gezegd, dat de Heer Calkoen al sedert twee jaar geen les meer geeft aan 't Gymnasium, maar dit feit werd tot klaarheid gebracht. Tot onderwijzer aan de Tweede Tus- schenschool wordt benoemd de Heer G. Hellinga te Joure. De Heer Modoo wenscht dat voorzien wordt in het verkeer op de Turfmarkt. Overweging wordt toegezegd. De Heer Stolp merkt op, dat de wensch geuit was om de Baan niet van trottoirs te voorzien, terwijl nu aanleiding schijnt te bestaan om het wèl te doenwenscht, dat met de uitge sproken wenschen rekening zal gehou den worden. De Heer Van den Berg wenscht beter politietoezicht op het te snel rijden van fietsen, autoucars en automobielen. Deze wordt toegezegd. De Heer Van den Berg had er nog bij kunnen voegen, dat er heel wat wielrijders geen bel of hoorn aan hun machine hebben en dat dit voor den voet ganger al even lastig en gevaarlijk is, vooral in drukke straten. Wie van de Raadsleden bindt eens den strijd aan tegen kleedenkloppen buiten de daarvoor gestelde uren? De vergadering wordt daarna gesloten. Het garnizoen binnen de grenzen van Port-Arthur heeft de laatste dagen alle aanvallen, zelfs de hevigste, afgeslagen. Sedert Zondag duurt het vechten onophoudelijk voort. De Japanners onder vinden een onoverwinnelijken afkeer daar zij in de slinkende lucht van de lijken van hun gevallen kameraden moeten oprukken. De Japanners hebben bijna 36,000 man verloren. Woensdag gingen geruchten als zou de vesting ingenomen zijn, doch werd niet bevestigd. De hardnekkige aanvallen op Port Arthur houden aan. De overwinning ligt nog steeds in 't midden. Een Chinees verklaarde, dut de Japanners herhaalde lijk stormen, gesteund door de artillerie. Zij rukten dwars door het gebied der Duivenbaai op, wierpen de Russen op hun voornaamste verdedigingslinie terug, maar het was de Japanners onmogelijk om hun stellingen te houden tegenover het moorddadige Russische vuur. De Japanners moesten noordwaarts terug vallen. Gedurende 48 uren hebben de Japan ners een belangrijk fort op den berg lts sjan gebombardeerd, daarna rukte de infanterie op en dreef de Russen terug. De Russische artillerie opende daarna het vuur op de stelling en dwong de Japanners om nu zelf terug te trekken. De verliezen moeten aan beide kanten groot zijn. Volgens de laatste berekening hebben de oorlogskosten der Japanners tot nog toe 246 000,000 jen bedragen. Men is er niet zeker van, dat binnen de vesting genoeg schietvoorraad is. Een jonk die den 21en van kaap Liao ti sjan vértrok, brengt het bericht dat de Japanners de Russen van het parade-terrein en uit twee forten binnen de oostelijke verdedigingslinie verdreven hebben. Er zou ternauwernood een enkel huis in Port Arthur onbeschadigd ge bleven zjjn; ook het stadhuis is vernield. Vier groote schepen in de haven zjjn buiten gevecht gesteld, nog maar één heeft zijn kanonnen aan boord. Het gedeeltelijk mislukken der bestorming van Port Arthur wordt toegeschreven aan het ontzettende vuur uit de forten en het groote aantal mjjnen. Te Petersburg zegt men, dat de Rus sische mijnen den 26en zoo'n verwoes ting onder de Japanners aanrichtten, dat 7Q00 dooden op het slagveld bleven, en de overigen vluchtten met achter lating van hun wapens en schietvoor raad, welke nu door de Russen gebruikt worden om duizenden vrijwilligers te wapenen. Er zijn verschillende geruchten dat de Japannersin Mantsjoerge zich opnieuw gereed maken voor een slag. Lloyd verneemt uit Nioe-tsjwang dat men daar binnenkort de inneming van Liao- jang door de Japanners verwacht; de New York Herald uit Petersburg dat Koeropatkin een aanval verwacht, maar dat de Japanners hun beweging zorg vuldig maskeeren. Verder werd gisteren uit Liao-jang gemeld: De Japanners hebben al de hoogten ten Oosten en ten Zuiden van de rivier Taitse-ho bezet. De stellingen van de Russen en de Japanners zijn niet gewijzigd, ondanks de geruchten over den aftocht van de laatslen op het oostelijke front. Het vuur der Japanners te Port Arthur houdt met tusschenpoozen aan, maar gedurende de jongste dagen zijn er minder zware bommen in de stad geslingerd, wat wijst op schaarschte aan ammunitie voor de belegerings kanonnen. De Russen doen hun voor deel met deze stilte om nog meer onder- grondsche mjjnen te leggen. Uit Tokio werd nog gemeld De eindbestorming van Port Arthur is op handen. De kanonnen zenden eenen hagel van bommen over de stad en de forten. Al de verdedigingswerken inde straten nabjj de haven, staan bloot aan het Japansche geschut. Toch antwoorden nog steeds eenige Russische forten met kracht, en men denkt dat de inneming ervan de belegeraars duur zal kosten. In den Kaukasus heeft men in een zeer afgelegen dal een Arabischen stam gevonden. Leden van Russische alpen clubs. die in den laatsten tijd den Kaukasus ijverig doorzochten, vonden dit bijna geheel onbekende dal. Het is 400 voet hooggelegen. Het dorp, China- lug geheeten, telt 2000 inwoners. De beteekenis of afkomst van den naam van dit dorp kent men niet, ook worden de bewoners door de aanwonenden grootendeels niet verstaan. Zij beweren op grond eener oude traditie dat zij in de 6e eeuw na Christus uit A rabië ver dreven werden en op hun trek naar het Noorden in dit dal zjjn aangekomen, waar zjj sedert bleven. Zjj behooren tot den Islam. Men dacht, dat in onzen tijd wel alles bekend was van bewoonde plaatsen. De ondervinding leert alweer dat, zoekende, altjjd nog wel wat te vinden is. Waar schijnlijk zal de czaar wel spoedig beslag leggen op deze onbekende onderdanen. De beruchte wormziekte, de plaag der mjjnwerkers blijkt zich ook geducht uitgebreid te hebben in het mjjndistrict van Aken. Er worden maatregelen ge nomen om de ziekte te bestrijden. Niettegenstaande de spanning tus- schen Engeland en Rusland, heeft koning Eduard toch de uitnoodiging aangenomen om een der peeten te zijn van den jonggeboren Russischen troon opvolger. Sommige Engelsche bladen schjjnen bevreesd dat dit verbetering in dien toestand zou brengen, andere vin den, dat het een eenvoudige familiezaak is; de koning toch is een oom der czaritza. Uit Stadskanaal schrjjft men Moesten de schippers bjj den afvoer van turf en aardappelen, in het vorige jaar veel vertraging ondervinden door den hoogen waterstand in de kanalen, thans is dat geheel anders. Het water, toen pl.m. 30 a 40 e.m. boven peil, is nu gedaald tot meer dan 40 c.m. bene den peil. In de venen ziet het er dan ook niet rooskleurig uitsommige wijken zjjn bjjna uitgedroogd zoodat van afvoer van turf, zonder extra kosten, geen sprake is; terwjjl dit ook gedurende de aardappel campagne, voor den boer zoo wel als voor de fabrikanten, zeer kost bare gevolgen zal hebben.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2