In Thibet schieten de Engelschen nog niet ep. De Daila-Lama houdt zich schuil, meer en meer het binnenland intrekkende en zijn vertegenwoordigers bljjken niets te mogen of te durven doen zonder den wil van hun geestelijk opperhoofd. Te Lhassa heeft een lama amok ge maakt. Hij viel met een zwaard, dat hij eerst onder zijn kleed verborgen hield, op twee Engelsche officieren aan en wondde ze beidendaarop wierp hij zich op een troep soldaten. Met de grootste moeite werd men den razenden man, een reus van grootte en sterkte, mees ter. En toen spoog de lama nog op zijn vijanden. Hij bleek een maliënkolder aan te hebben. Hij werd ter dood ver oordeeld en opgehangen aan een galg, die goed uit Lhassa te zien was. Het naastbijzijnde klooster moest eenige duizenden roepjjen boete opbrengen. Te Godre Graig in Wales woont een zestienjarig meisje, dat slechts een hartstocht kentde beoefening der wet. Toen zij acht jaar was kreeg zij een paar wetboeken in handen, en sedert wilde zij niets anders lezen. Florence Margaret Rees is haar naam. Haar vader was vroeger mijnwerker, maar in de laatste jaren heeft hij zelf een kleine kolenmijn, en zoo heeft Florence geld gekregen om zich een rechtsgeleerde boekerij van reeds duizend deelen aan te schaffen. Zij is doorkneed in de wet en de vraagbaak van heel den omtrek voor al wie in moeilijkheid zit. Zij wil verder studeeren en advokaat wor den. Kan zij in Engeland daarvoor niet leeren dan gaat zij naar Frankrijk. Bij afzonderlijke legerorder is de pas geboren Tsesaréwitsj ingedeeld bij de marine afdeeling van de lijfwacht zjjns vaders te St. Petersburg. De Londensche pers heeft heftige anti-Russische artikelen, deels omdat zij aanneemt dat de Russische kruiser in Kaapsche wateren inderdaad de Smo lensk is, maar bovenal wegens de zaak |j van de Hipsang (het in den grond ge boorde Engelsche schip) en de uitspraak van het hof voor marine zaken te Sjanghai. De bladen leggen nadruk op de rechtmatige verontwaardiging van de City en de verlamming van het reeders- bedrijf, welke een gevolg zijn van het flauwhartige beleid van de regeering tegenover Rusland's taktiek van aan houdingen op zee. Bijna de geheele pers is het erover eens dat papieren protesten hier niets geven en dat voldoende gebleken is, dat de Engelsche regeering fikser moet aanpakken. Mozes Levi of Levey, een Poolsche Jood, oud 50 jaar verscheen Zaterdag te Londen voor den politierechter. Hij was pas Vrijdagochtend uit Rotterdam aangekomen, maar had de laatste veer tig jaar meest in Engeland gewoond. Hij is bezield van diepen haat tegen al wat Russisch is, en uit dien haat op vrij onschuldige wijze. Onlangs vernielde hij te Hamburg het naambord van den Russischen consul, en Vrijdagmiddag wapende hij zich te Londen met een spuitwaterfleschje en wierp dat bij den Russischen gezant door de ruiten. Of lieverdat wilde hij doen. Bij vergissing, wierp hij de glazen in bij een ander. Hij werd veroordeeld tot twee maanden hechtenis. Naar wordt bericht, is bij het departe ment van binnenlandsche zaken sedert eenigen t(jd in bewerking een wets ontwerp, waarbij verplicht wordt gesteld de oprichting van openbare slachtplaatsen in gemeenten boven 10,000 zielen. Een werkman der Amsterdamsche waterleiding, die Zondagmorgen was gaan visschen, is onder Haarlemmerliede, terwijl hjj zijn afgedreven schuitje uit de trekvaart zou halen, daarin verdron ken, zijn lijk werd spoedig opgehaald. Hij was de kostwinner van een talrjjk gezin en woonde te Haarlem. Misbruik van sterkedrank speelt hierin weer de hoofdrol. De douanen te Roosendaal hebben Zaterdag een goede vangst gedaan. Een net gekleed persoon uit België trachtte een groote hoeveelheid goud en diaman ten binnen te smokkelen, die hij in een gordel om het lijf en andere plaatsen verborgen bij zich droeg. Hij kon tegen een borgstelling van zestienduizend gul den op vrjje voeten blijven, doch daar hij deze borgstelling niet kon voldoen, is hij naar de strafgevangenis gebracht. De gemeente Haarlemmermeer, bezit voor hare ambtenaren geen pensioen fonds. Toch geeft ze voortdurend blqk, dat het lot der ambtenaren en hunner weduwen haar zeer ter harte gaat. Alleen aan 7 weduwen wordt nu reeds jaarlijks ƒ1250 uitbetaald. HAARLEM 30 Augus us 1904. De Directeur van het Post kantoor Haarlem maakt be kend, dat op Koninginnedag 31 Aug. de laatste bestelling NIET zal worden uitgevoerd. Be Directeur voornoemd, MOLL. -Heden, Woensdag 31 Augustus, ge denkt Nederland den vier en twintigsten geboortedag van H. M. de Koningin. Van Haar vroegste jeugd af is H. M. voor den Nederlander een liefelijke ver schijning geweest, niet alleen als de eenig overgebleven Oranje telg, die aan gewezen was om eenmaal koningin te zijn, maar ook om de groote gaven, van verstand en hart, waarvan reeds Haar kinderjaren blijken gaven. Onder de voortreffelijke opvoeding door Koningin Emma aan het lieftallige Koningskind geschonken en na den dood van Koning Willem III onder de leiding van deze Hooggeplaatste Vrouwe gerijpt tot Koningin, gaf zij weldra hoop voor een goede toekomst. Thans regeert Koningin Wilhelmina gedurende een zestal jaren over het Nederlandsche Volk, dat gedurende dien tijd heeft mogen ervaren, in Haar te bezitten een Vorstin die, getrouw aan onze constitutioneele staatsinstellingen, in deze het voorbeeld van Haar hooge Voorzaten navolgt. Maar Wilhelmina tracht ook buiten den kring van haar staatszorgen nuttig te zijn. Armen en ongelukkigen vinden in de Koningin een liefderijke Verzorg ster, die gaarne deelneemt in de nooden van Haar Volk, alweer hierin volgende het voorbeeld van de Koningin Moeder, alles reden om den geboortedag feestelijk te gedenken en Haar toe te wenschen al het goede, dat haar als Koningin en als Vrouw kan gelukkig maken. Met eenig goed gevolg is al lang gepoogd den Verjaardag van de Koningin een nationale feestdag te doen zijn. Het mocht wel, temeer omdat wq er geen enkele vieren, ondanks het groote aantal data, waarop het roemruchte Nederland met trotsch mag terug zien. Ten minste in dit opzicht hebben wij ons niet bezondigd aan zelfoverschatting. Zelfs de data van herboren volksvrijheid, na lange en bange jaren van onder drukking herdenken wij niet. Gevolg van de apathie van den Nederlander in deze? Wij weigeren dit aan te nemen. Veeleer gelooven wij, dat de leiding ertoe ontbroken heeft. De toenemende viering van den Koninginnedag ook binnen onze Gemeente wqst er op, wat geschikte leiding in deze bewerken kan, want in zelf-organiseerend feestvieren is onze Natie nog een kind, zelfs zóó, dat gewekte belangstelling gestadig moet wakker gehouden worden. Een algemeene feestviering te bewer ken, is het doel der Vereeniging Konin ginnedag. In 1899 opgericht door mannen van goeden wille, komt het ons voor, dat haar ledental te klein is in even redigheid met het getal Haarlemmers dat lid zou kunnen zijn en die dus ook niets bijdragen. In verband met enkele eigenaardig heden van onzen landaard begint men, heel andeis dan b.v.b. in België en in Frankrijk, te vragen, wat er te doen zal zgn, niet bedenkende dat feest- vermakelijkheden te scheppen, geld kost, als men zonder deze niet feesten kan en nu wil het geval dat „Koninginne dag" door niet voldoende bijdragen zelfs haar contributie betalende leden bij geen der feestelijkheden geheel vrgjen toegang kan verleenen, hoe gewenscht dit ook zou zijn. Dit mag, dit kan niet zoo blijven; alle eenswillenden, vereenigd; alle ver brokkelingen behooren in deze één groot, één veelvermogend geheel te vormen, óók omdat het niet gewenscht is, te veel dagen aan den publieken arbeid geheel of gedeeltelijk te onttrekken. Ieder be hoort den nationalen feestdag te kun nen vieren op denzelfden dag en onge veer op dezelfde wqze en zeker betreurt men algemeen dat in deze tot heden geen eenstemmigheid verkregen is. Zelfs in dat, wat eiken Nederlander goed, eerbiedwaardig, onaangetast behoort te zijn, schijnt ook, de Hollandsche Club geest verlammend te werken. Werkelq'k, wij moeten ook in deze wat meer demokratisch worden, meer vrij-burgerlijke beginselen aanleeren, minder uitsluitend zijn. Jammer, dat de Vereeniging „Koning innedag" door gebrek aan samenwer king hierin geen voorgangster kon zqn, hoe gaarne zij dit ook moge wenschen. De laatste repetitie van Benoits „De Waereld in" door een koor van onge veer zevenhonderd kinderen was Vrijdag avond vrij goed bezocht. Wij willen er alleen van zeggen, dat als de uitvoering even goed van stapel loopt, de Heer Robert, maar ook de Heer Pielage, die het instudeeren van de Cantate op zich had genomen, tevre den kunnen zijn. Met veel gloed werden de frissche koortjes door de kinderen gezongen het was het jonge volkje aan te zien, dat zjj begrip hadden iets goeds te moe ten geven. Dinsdag- en Woensdagavond te zeven uitvoering. De Liedertafel Zang en Vriendschap en een Jongenskoor treden dan tevens op met Haarlemsch Troonlied en het Vlaggelied, op beide avonden verleenen de solisten en het Haarlemsch Muziek corps hun medewerking. De feestdag wordt geopend met Koraal- muziek op den grooten- of St. Bavo's toren. In den ochtend van Woensdag vieren zes en dertig honderd kinderen feest in de Hertenkamp. Ten half twee een Feestconcert in de Groote Kerk. Als solisten zullen er optreden Mevrouw T. d. W. H.-F. en G. Zalsman, Zang en de Heeren Th. C. de Maaré en Louis Robert, Violoncel en Viool. Te half vier in den Hertenkamp voor stelling van Het Beleg van Haarlem, waartoe verschillende Vereenigingen hun medewerking verleenen. Van half acht tot negen uur zullen verschillende harmonie- en fanfaregezel schappen zich door de straten doen hooren en te half tien wacht op de Groote markt een uitvoering door verschillende Zangvereenigingen voor Gem. Koren. Tot de verschillende feestelijkheden hebben Leden der Vereeniging Koningin nedag toegang tegen verminderd entrée. Het Feestprogramma is Dinsdagna middag na vijf uur verkrügbaar. Gedurende do dag- en avonduren heeft een Etalage Wedstrijd plaats, waarvoor door de Vereeniging Koninginnedag prij zen zqn uitgeloofd. Als het weèr nu verkiest meêteloo- pen zal er dus Woensdag heel wat pu bliek kunnen genieten. Het Raadhuis zal als gewoonlijk op Koninginnedag met gas-illuminatie ver sierd zijn. Men verzoekt ons te willen melden, met het oog op de uitvoering van de Kindercantate „De Waereld in" van Peter Benoit, in de Sociëteit „Vereeni ging", dat de voorstelling van het Beleg van Haarlem in den Hertenkamp zal aanvangen om half vier uur inplaats van om vier uur en geëindigd zal zijn om vijf uur, zoodat een ieder nog gelegen heid heeft op rijd de uitvoering van de Cantate bij te wonen. Tevens worden H.H. Winkeliers ver zocht, voo veel mogelijk is' avonds de lichten in de winkelkasten te willen laten branden opdat ook s'avonds de stad nog een feestelijk en gezellig aan zien heeft. Bij den wedstrijd, uitgeschreven door de Zangvereeniging Onderlinge Oefening te 'sGravenhage behaalde het Mannen koor Caecilia alhier den vierden prijs, in de eerste afdeeling. In de 2e a'deeling is de derde prqs behaald door het Mannenkoor Proza en Poëzie alhier. In de 3e afdeeling bekwam de Ver eeniging Kunst na Arbeid den vijfden prijs. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan de Koudenhorn genomen 912 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week 356 baden genomen. Atloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 27 Aug 1904 in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Magazijn, waarin thans handel in hrandstoifen, met afzonderlijk opgaande Boven woning, Pakhuis en Erven benevens groot Erf met Tnrfachnur aan de Brouwersvaart. No 108 zwa-t en rood No. 2. Een Paardenstal en Erve aan de west zijde van de Assen ielverstraat. No. 8 No. 3 Twee aanée'nverheelde Huizen en Erven met Toin aan de westzijde van de Assendelver- straat naast en ten noorden van het voorgaande perceel. Nos. 4 en 6. No. 4. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin aan de Brou wersvaart naast en ten rosten van perceel No. 1. No. 108a zwart en rood. Een Winkelhuis met Bakkerij, afzonderlijk op gaande Bovenwoning en Erven aan de Brouwers vaart met uitgangen aan de Assendelverstraat. Het winkel met Bovenwoning aan de Brouwersvaart No, 108b zwart en rood, de bakkerij aan de Assendelverstraat No. 2. De perceelen No, 1 tot en met 5 gecombineerd 27105. No 6 Een Boerenhuis en Erve met Tuin aan de noordzijde van de Parklaan n hl ij den Jaosweg met uitgang aan de Ripperdastrant. No. 47 zwart en rood. ƒ9675. D. v. Zalen. No. 7. Een nog niet geheel voltooid Huis, waarin de Koffiehuishoudersaffaire wordt uitge oefend met afzonderlijk opgaande Bjvenwoning aan de noordzijde van de Kloosterstraat op den hoek van de Generaal-de-la-Reystraat te Schoten. No 50. Nos. 8 11. Vier nog niet geheel voltooide Benedeo- en Bovenhuizen aan de noordzijde van de Kloosterstraat te Schoten, helend aan tet vorige perceel en wel: No. 8. No. 52. No. 9. No. 54. No. 10. No. 56. No. 11. No. 68. Dc perceelen No. 7 tot en met 11 gecombi neerd. ƒ11800.A. L. Romjjn. No. 12. E n Pakhuis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin, te Schoten, aan de oostzijde vao de Tuguiastraat. No. 42 zwart en rood. No. 13 en 14. Twee aaneengehouwde Hnizen en Erven met Tuinen te Schoten, aan de oost zijde van de Tuguiastraat naast het voorgaande perceel en wel: No. 13. No. 40. No. 14. No. 38. No. 15. Een Pakhuis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin te Schoten, aan de oostzijde van de Togulaat aat ten noorden van het volgende perceel en ten zuiden perceel No. 12. No. 44 ƒ1575 P. A. Poppink q q. Nos. 16 en 17 Twee aaneeugebouwde Huizen en Hrvea met Tuin, te Schoten, aan de oostzijde vao de Togalastraat naast het voorgaande perceel en wel: No. 16. No 46. ƒ1065.— J. Slabber. No. 17. No. 48. 1045.—. v. d. Putten en E. Boots. De perceeleu No. 12 tot en met 14 gecombi neerd. ƒ3675.C. Groenewegen. No. 18 Een Winkelhuis en Erve aan de noord zijde van de Scbeepmakeredijk. No 57 ƒ1630. J. H. P. H. Brakel. No. 19 Een Hnis en Erve met Toin aan de oostzijde van de Sint Anthoniesteeg. No. 14 930. L. Jacobson. No. 20. Een dubbel Heerenbuia en Lrve aan de westzijde van de Kruisstraat op den hoek van en met uitgang aan de Nieuwe Gracht. No. 2. ƒ13100. Fr Erdsieck q q. Nos. 2123 Een perceel Tuingrond en twee Bouwterreinen nevens elkander aan de oostzijde van het Wiihelminapark nabij den Wagenweg, en wel: No. 21. Tuingtond, groot omstreeks 1 are, 16 centiaren, ƒ1900.J. v. Gelder q q. No. 22. Bouwterrein, groot omstreeks 1 are, 50 centiaren. No. 23. Bouwterrein, groot omstreeks 2 aren, 18 centiaren. De perceelen No. 22 eo 23 gecombineerd. ƒ4525.H. Koning Jr. No.' 24. Een onlaDgs nieuw gebouwd Winkel huis, waarin Mai ufactuuraffairc en Erve aan de oostzijde van de Anthoniestiaat. No. 67. ƒ5525. G. .T, Heenk. Markt van 29 Auscustus 1904. Aardappelen. Aangev. 307 H.L.,verk.307 H.L. L. pr. ƒ2.H. pr. f 3. Appelen. Aangev. 147 H.L., verk. 105 H.L. L. pr. ƒ5.—, II. pr. ƒ12. Peeren. Aang. 206 H.L., verk. 180 H.L. L. pr. ƒ5.—, H. pr. 36.— Bloemkool, Aangev. 3000 st. verk. 3000 st. L. pr. 10, H. pr. 16 ct. Snijboonen. Aangev. 182 mnd., verk. 182 mnd. L. pr. f 1.70, H. pr. ƒ2. Heereboonen. Aangev. 500 mnd., verk. 500 mnd. L. pr. ƒ1.30. H. pr. ƒ1.75. Wortelen.Aangev. 700 bos, verk. 700 bos. L. pr. 8, H. pr. 12 ct.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2