Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 31 Augustus 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's g ratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerteaanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, f 5.-— p. w., terst. No. 77. Bovenwoning f 2 50 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w,, terst. Groote Houtstraat. No. 153. Bovenhuis, 240.— p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, 800. per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold Aanv. Aug. flnurpr. 350.p. j. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Kleine Houtweg. No. 16a. Benedenhuis met tuin, 275.— p. jaar, terstond. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., lerst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2 25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.— per week. Nassau straat. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m„ terstond. Baamvest. No. 47. Pension, van af /60.per maand. Bipperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.half Juui. Buyohavestraat. No. 18zwart. Benedenhuis met tuin, ƒ180.— per jaar. Schotersingel. No. 91. Heerenhuis met tuin, 500.per jaar, terstond. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, .75, terst. Sophiaplein. No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.—p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, ƒ500.— per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met rousterrein en tuin 600.— per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 20O.— p. jaar, terstond. Spaarne. No 45zwart. Benedenhuis met tuin, 1 Nov. a.s., huurprijs 350.per jaar. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terst. No. 39. Kamer, 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, ƒ225.p. j„ terstond Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand f 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij J. BOEBEE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GBOENEWEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1. In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Keystraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huizen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, 250 per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Alles wijst er op dat ten opzichte van Port Arthur het einde nabij is. De bevelhebber Generaal Stössel heeft eens gezegd »Voor ons de vijand, achter ons de zee, dus geen andere keus dan tus- overwinnen of sterven!" Men vertrouwt dat de generaal zijn woord zal houden. In verband met een gezegde van den ouden generaal Fock »al valt Port Ar thur ook, er zal geen enkele Japanner zijn om de vesting binnen te rukken" zou men vragen, of er misschien bjj zondere maatregelen genomen zjjn om dit waar te maken, want men kan niet aannemen, dat dit alles groote woorden geweest zijn. Over admiraal Skrydlofl', de bevel hebber van de Russische vloot is de czaar tzeer ontevreden, wegens fouten in zijn taktiek is lijj van het bevel ontheven. Naar de Berljjnsche correspondent van de Daily Chronicle seint, is men in Duitsche militaire kringen van oordeel, dat Port Arthur het nog lang kan uit houden, sommigen blijven zelfs de in neming van de plaats onmogelijk ach ten. De correspondent van de Standard te Sjanghai seint in denzelfden geest, er bijvoegend dat men in regeerings- kringen te Tokio het ongeduld van het volk betreurt, aangezien men toch'er kennen moet dat de belegeraars tegen ongekende hinderpalen moeten worstelen. Een militaire attaché, die half Augus tus de stad verliet, meldt nog: De voorraad, nog in Port Arthur voorhan den, is zeer aanzienljjkde soldaten krij gen iederen dag versch vleesch, dat de Russische officieren slechts van rogge brood en uien zouden leven, is een fabel. De winkels zijn nog open, de bewoners gaan rustig wandelen De regimen ten lossen elkaar om den anderen dag in de loopgraven af Ook de matrozen helpen bij de verdediging, en er bevinden zich onder hen voortreffelijke scherp schutters. Generaal Koeropatkin meldt dat Zater dag gevechten zijn geleverd over de ge- heele uitgestrektheid van het oorlogs terrein het hevigst is er gevochten ten Oosten en ten Zuiden van Liao-jang; de verliezen zijn aan beide zijden zeer groot. De Russen verloren 1450 man en naar men zegt zijn 24 Japansche ka nonnen buiten gevecht gesteld. In weerwil van de berichten die het tegendeel aantoonen, blijven de geruch ten omtrent den val van Port Arthur aanhouden. Met het Oostzee-eskader schijnt niet alles in den haak te zijn. Men vertelt dat het een geheel ontreddende boel is. Het vertrek der schepen wordt geheim gehouden. Koeropatkin heeft thans bij Liaojang ongeveer zijn geheele krijgsmacht bijeen, zijnde zeven legercorpsen, waartegen he- Japansche leger aanvallender wijze zal optreden. Reeds zijn de Russische voort posten teruggedrongen, maar de zeer sterke stellingen te bemachtigen zal wel veel moeilijkheden geven, reden waarom de Japanners uiterst voorzichtig zijn. Als het gerucht waar is, hebben de Japanners een financieel gelukje. Er moet namelijk op Japansch gebied een uit gebreide goudmijn ontdekt zijn. Vóór dat goud aan de markt komt, zal men weldoen er niet teveel van te gelooven het klinkt zoo reclame-achtig. Men zegt dat Koeroki den spoorweg ten zuiden van Moekden bezet en afge sneden heeft, aldus de twee Russische legermachten van elkaar scheidende en aan Koeropatkin den terugtocht uit Liao jang afsnijdende. Een ander bericht zegt, dat deze toeleg der Japanners niet gelukt is, zijnde zij geregeld met verlies teruggeslagen. Uit Moekden is een telegram onge dateerd ontvangen, van dezen inhoud: Voordat de Japanners oprukten, ben ik de Russische stellingen langs gegaan. Deze zijn prachtig, ze strekken zich in een halve maan uit van An-tsjan-sjan naar Moekden. Telkens komen versche troepen met kanonnen aan. Het is het talrijkste leger dat sedert het uitbreken van den oorlog bijeengetrokken is. De komst der troepen uit Europa houdt er de opgewektheid in bij de Russische soldaten, die genoeg hebben van het aanhoudende terugtrekken. De weg en de spoorweg tusschen Liao-jang en Moekden zijn vol vervoermiddelen van allerlei aard. De Japanners hebben iets nieuws bedacht bij hun nachtelijke aanvallen: zij richten al hnn zoeklichten op het punt dat zij willen aanvallen, aldus de verdedigers belettende, iets le onder scheiden. Uit alles blijkt, dat de Japanners nu zullen overgaan tot het aantasten van de Russische hoofdmacht bjj Liao-jang. Het zal echter aanzienlijke oilers kosten. Men verwacht dat generaal Koero patkin, sterk verschanst bij Liao jang. niet zal weigeren te vechten. De Japanners weten dat maarschalk Ojama, die over drie uitstekende leger corpsen beschikt, krachtig zal optreden, en dat hij Koeropatkin zal noodzaken, slag te leveren op ten minste twee fronten tegelijk. Het gerucht dat Koe roki den spoorweg ten zuiden van Moek den doorgesneden zou hebben is nog niet bevestigd. De Westminster Gazette geeft de vol gende kritiek op de tegenwoordige re geering van Zuid-Afrika, wel waardig om door den Nederlandschen stam ge waardeerd te worden. „Nu wij de taak van president Kruger in Transvaal hebben overgenomen, kre gen we ook de moeilijkheden die er bij behooren, en nu blijkt het, dat die veel erger zijn dan wij veronderstelden, in de dagen toen wij als buitenstaanders critiek oefenden". Scherper en rondborstiger veroordee ling van Engelands houding in de jaren die aan den oorlog voorafgingen en van de pogingen om aan de autonomie der Boeren regeering in de Zuidafrikaansche Republiek een einde te maken, is niet neer te schrijven; eerlijker bekentenis van onwetendheid en vooroordeel even min. En het blijkt tevens dat lord Milner, die er jaren lang naar gestrefd heeft om de plaats van president Kruger in te nemen, in geen enkel opzicht opgewas sen is tegen de moeilijkheden van een taak, waarvoor hg oog noch begrip had. Na de ongelukkige Chineezen-quaestiè staat de Gouverneur van Transvaal nu weer voor de niet minder stofopjagende quaestie der behandeling van Britsch- Indische onderdanen; onder Kruger's beheer konden die vrij en ongehinderd Transvaal binnenkomen, maar nu dit een Engelsche kolonie is geworden, legt de regeering aan de ïfellowcon- trymen" allerlei lasten en bezwaren in den weg. De oude Kruger was natuurlijk al lang op de hoogte van hetgeen er ten deze in de gewezen republiek plaats had. Deze openljjke, zeer waardeerende verklaring zal echter den velen vrienden van den President genoegen doen, te vernemen dat van zeer onverwachte zijde stemmen opgaan, die zijn werk, door de Engelscgen zoo sterk afgekeurd, toch zoo slecht niet is gebleken, zooals trouwens te verwachten was. Het statistische jaarboek voor het Duitsche rjjk bevat verschillende cijfers over de lagere scholen in Duitschland, welke opgaven meest betrekking hebben op 1901. Het aantal volksscholen be droeg in dat jaar 59,348 met 124,027 onderwijzers, 22,513 onderwijzeressen en 8,924,779 leerlingen. Op elke leer kracht komen gemiddeld 61 leerlingen in Schaumburg-Lippe is dit cijfer het hoogst (99), in Berlijn het laagst (47). De uitgaven voor de openbare volks scholen bedroegen 419.1 millioen mk., waarvan 120 millioen uit staatsmiddelen zijn toegestaan. Elk leerling kost ge middeld 47 mk. Te Londen is een 35-jarige vrouw voor den tweehonderdsten keer voor den politierechter gebracht wegens dronken schap. Zij kreeg nu 12 boete en verliet lachende het hof. Afschrikwekkend schijnen rechterlijke vonnissen voor deze vrouw niet te werken. Volgens een bericht uit Seoel heeft een Japanner aan de Koreaansche regee ring verzocht, hem alle onbebouwde terreinen in de 13 provinciën des lands voor 50 jaar in gebruik te geven ter bebouwing. Na vijf jaar zal hij jaarlijks 5 millioen jen grondbelasting opbren- brengen. Zijn concessie zou echter, in dien hij dat wenschte, verlengd moeten worden. Men zegt, dat de Koreanen niet wei nig overstuur zijn, wegens zulk een verzoek, dat, indien de Japansche regee ring het steunt, toch ingewilligd zal moeten worden. Ook in het zwaar geteisterde Silezië is het weer thans omgeslagen. Na een droogte van elf weken, is het begonnen te regenen. De rivieren beginnen te wassen. In het Berner Oberland heeft het gesneeuwd tot op 1200 M. Op de Kleine Scheidegg, te Wengen en Mürren ligt dik sneeuw. In de dalen wordt het hoe langer hoe kouder. De vreemdelingen nemen in menigte de wijk. De Pairie, een Parijsch blad, verneemt uit Brussel, dat de twee Belgische offi cieren, die onlangs de Duitsche oorlogs schepen te Vlissingen uit naam der Belgische regeering begroet hebben, gerapporteerd hebben, dat de Duitschers op de Schelde op ruime schaal peilin gen en allerlei topografische waarne mingen hadden gedaan. De Belgische regeering zou zich vervolgens met de Nederlandsche verstaan hebben om geza menlijk b(j de Duitsche regeering dien- aangeande een vertoog in te dienen,

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5