ste zaken voor de belegeraars kunnen binnen gebracht worden. De Oostzeevloot, ongeveer gereed om naar het tooneel van den strijd gezon den te worden, heeft enkele kleine on gelukken gehad. Twee torpedobooten zijn buiten dienst gesteld zij zijn ge zonken, een kruiser is door aanvaring erg beschadigd, honderdtachtig man zijn doende het schip weer in goeden staat te brengen. Hoe het verlies van Liaojang ontsticht heeft blijkt uit het bevel van den czaar aan Koeropatkin om de stad tot eiken prjjs te hernemen. Nu voor 't oogenblik de strijd weer rust, komen ook weer berichten over tusschenkomt, hoezeer ook de oorlog voerende partijen beweren er niets van te willen weten. Rusland zou geneigd zijn vrede te sluiten, zelfs zou bekend zjjn op welke voorwaarden dit zou kun nen geschieden. In Rusland is ontmoe diging zeer merkbaar. Volgens de New York Herald hebben de laatste overwinningen van de Japan ners in Mantsjoerjje in Amerika de openbare meening gunstiger voor de Russen gestemd, vooral in de zuidelijke staten. In militaire kringen zou men het daar ongewenscht achten, dat het gele ras het blanke geheel verslaat; naar het schjjnt, is men bevreesd, dat Japan anders later de Filippijnen zou trachten te vermeesteren. De Kölnische Zeitung verneemt uit Petersburg: Volgens bericht hebben de Russen te Port Arthur on langs een geheime bergplaats ontdekt, die de Chineezen voor den Chineesch- Japanschen oorlog hebben aangelegd. Daarin zijn gevondentusschen de zestig en honderdduizend granaten, eenig hon derden oude nog bruikbare Kruppka- nonnen, een menigte kruit van goede soort en, naar het schijnt, ook geweer patronen in groote hoeveelheid. De Standard verneemt uit Tientsin: Chineesche troepen rukken in menigte heimelijk Mantsjoerije in. Zij trekken binnenlangs de bergen en mjjden de spoorwegen, zoodat het aantal troepen niet is na te gaan. Het verluidt, dat Duitsche officieren de juistheid van dit bericht trachten uit te vinden, Ook zegt men, dat die Chineesche troepen han delen in overleg met de Japanners en dat zij het door deze veroverde gebied gaan bezetten. De tot dusver openbaar gemaakte ambtelijke opgavan stellen het verlies der Russen in de gevechten om en bij Liao jang op ongeveer 4000 dooden, 12,000 gewonden, 500 gevangenen dat der Japanners op 17,500 dooden en ge wonden. Tesaam zouden er dus in deze bloedige veldslagen 35,000 man gedood of gewond zijn. Dit totaal big ft aanzien lijk beneden sommige ramingen, die tot 50 of 60,000 gingen, maar zulke ra mingen in 't wilde worden gemakkelijk overdreven. Daar staat tegenover dat ook de ambtelijke opgaven slechts voor- loopig zgn, en vermoedelijk het mini mum aanduiden, zoodat naar alle waar schijnlijkheid de werkelijke verliezen der beide legers tesaam geleden, op ten minste 40,000 dooden en gewonden gesteld mogen worden. Wat men ook van den Russischen bevelhebber moge zeggen, algemeen is men het er over eens, dat hij zich een bekwaam krijgskundige betoond heeft, door zjjn hoofdmacht te ontrekken aan de poging om hem te omsingelen. Te meer noemt men het een kunststuk omdat alle omstandigheden hem tegen waren, om te beginnen waren er niet genoeg kanonnen, de kavallerie liet alles te wenschen over en de kozakken, waar van men groote verwachtingen had, vol deden niet aan de gestelde eischen voor de verkenningsdienst. Te St. Petersburg wordt geklaagd, dat de natie niet genoeg op de hoogte gehouden wordt aangaande den oorlog. O jk is aan den czaar de openbaarmaking verzocht van de lijsten der gesneuvelden en gewonden gedurende de vorige maand. De verdediging van Port Arthur ge schiedt met zooveel dapperheid, dat sommige Japanners van oordeel zijn, dat de vesting het nog een maand, misschien wel twee, kan uithouden. In den toestand te Marseille is weinig verandering gekomen. Hoewel besloten was dat de havenarbeiders, karrevoer- ders, enz. de dokwerkers uitgezon derd het werk weer zouden her vatten, schijnt dit besluit meer theorie dan practgk te zijn geweest. Trouwens, de karrevoerders kunnen de goederen niet verder brengen wanneer de dok werkers nog blijven staken. Zelfs wat betreft de koopwaren die niet door de I dokwerkers werden overgeladen is het vervoer niet geregeld. De voorzitter van de Kamer van Koophandel te Marseille, de heer Le Mée tracht nog steeds een schikking te treden, doch zijn pogingen stuiten af op de onwilligheid van reeders zoowel als arbeiders. De voorzitter van den slagershond te Chicago, verklaart nu beslist dat de werkstaking, die sedert eenigen tjjd aan den gang was, geëindigd is. De patroons maken bekend dat de meeste hulpkrach ten, te wier behoeve de staking oor spronkelijk op touw gezet is, niet meer in hun vleeschpakkerijen aangenomen zullen worden. De Oesterr. Fisscherei-Zeitung meldt, dat er sedert half Juni in de Adriati- sche zee buitengewoon veel haaien wor den gezien. En ook in andere Europeesche zeeën moeten dezen zomer veel meer haaien voorkomen dan andere jaren. Er wordt vermoed, dat men hier te doen heeft met een gevolg van den oorlog tusschen Rusland en Japan: nu er in de Oostaziatische wateren zooveel zee- mijnen springen, zouden de haaien, die daar gewoonlijk verblijf houden, de voorkeur hebben gegeven aan de meer vreedzame Europeesche wateren. Prinses Louise van Koburg bevindt zich nog te Pargs, met het doel haar vrijheid ten opzichte van het vonnis van onder curateele stelling te hebben. Volgens een Belgisch blad zou zij wenschen te trouwen, met haar schaker, een Duitsch blad verklaart te weten, dat zij daar niet aan denkt. De Prinses zelf noemt het Belgische bericht verzonnen. Verschillende zendinggenootschappen willen samenwerken om in China eene hoogeschool te stichten, waar de inboor lingen onderwijs ontvangen in de mo derne beginselen van genees- en heelkun de. De keizerin-weduwe heeft een bij drage in de kosten beschikbaar gesteld en men hoopt dat voorname Chineezen dit voorbeeld zullen volgen. De cursus zou 5 jaren duren en zij, die dezen cursus hebben doorloopen en een vol doend examen hebben afgelegd, krijgen den titel van medisch doctor. De leer lingen worden aangenomen zonder on- derscheid van geloof, toch zullen in het begin de meeste studenten wel christe nen zijn. Als alles goed big ft gaan, komt half October de Simplontunnel gereed, maar het afwerken zal nog wel een halfjaar in beslag nemen, doch men hoopt in elk geval in den zomer den nieuwen verkeersweg voor het publiek geopend te hebben. Wanneer onze electrische spoorweg naar Amsterdam gereed voor het ver keer is zal nog de vraag zijn. De Maat schappij ondervindt zwarigheden met het verkrijgen van gronden voor het leggen van de rails in de Tempeliers- straat, aangezien de eigenaars der gron den veel te hooge prijzen vragen. Enfin, de zaak komt Woensdag in den Raad, want het is te begrijpen dat een en ander weer tot wijziging der concessie leidt. Men meldt uit Roozendaal De beetwortelsuikerfabrieken gaan een gunstige campagne tegemoet. Niet alleen toch dat de suikerprijzen tegenover de voorgaande campagne aanmerkelijk zijn gestegen, ook het gewas levert goede vooruitzichten, niet wat quantiteit, doch wel wat qualiteit aangaat. Van de Gas telsche suikerfabrieken zijn nu reeds monsters onderzocht die tot 17 pet. suiker bevatten, welk gehalte in deze maand nog toeneemt, zoodat men reeds op een gemiddeld gehalte van ruim 16 pet. kan rekenen. In den tuin van mevrouw de weduwe Stal-Lugten, te Drimmelen staat een stamabrikozen-boom, die dezen zomer 9813 vruchten heeft opgebracht. De boom wordt nooit gemest of op bijzondere wijze verzorgd; hg beslaat met zijne takken een cirkel van ongeveer 8 meter middellijn. In 1892 was de opbrengst 3000 vruchten, in 1895 8000, ter wijl 600 a 700 vruchten per jaar ge plukt worden. De eigenares van dezen boom heeft in het geheele dorp elk huisgezin een mandje abrikozen laten bezorgen. Zaterdag heeft H. M. de Koningin in het kamp bij Milligen aan het nieuwe negende regiment infanterie een vaan del uitgereikt in het bijzijn van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Woensdag en Donderdag zullen H. M- de Koningin en Prins Hendrik te den Helder de reunie-feesten bijwonen, welke zullen plaats hebben ter gelegen heid der viering van het vijftig-jarig bestaan van het Instituut Willemsoord. De Koninklgke bezoekers zullen ver blijf houden op het oorlogschip Hertog Hendrik. Donderdag wordt met de Hen drik een zeetochtje gemaakt. Gedurende de reuniedagen zullen te den Helder verschillende feestelijkheden plaats hebben. De teelt der uien, die in Haarlem mermeer, maar voornamelijk in de Y- polder op groote schaal gedreven wordt, is door de groote droogte van dit jaar over 't algemeen mislukt. Een land bouwer echter in een der polders werd voor een goed gewonne H.A. f 1000 geboden. In de Ypolders zijn de aardappelen dit jaar-voor 't eerst bij sommige land bouwers machinaal gepoot en worden ook machinaal gerooid. Dit geeft bizonder voldoening. De uitkomst heeft nu geleerd, dat dit ma- chinaal werk, ongeveer 30 gulden per H.A. aan werkloon minder kost. HAARLEM 13 September 1904. Aan de heden verschenen Ge- meentebegrooting aan 1905 ontleenen wij de volgende cijfers: De kosten van Huishoudelijk Bestuur zijn ongeveer ƒ6000 hooger geraamd dan de raming van 1904. Het verschil ligt voornamelgk in de verhooging der wethouders jaarwedden en de verhooging voor ambtenaren. Invordering van plaatselijke belasting is ongeveer 4500 hooger, door de ver hooging voor sluiswachters, brugop- haalders enz. Kosten van onderhoud der Gemeente eigendommen is ƒ3000 hooger geschat, gevolg van verhooging dag- en week gelden der gemeentewerklieden e. a. Wegen, straten, pleinen, bruggen klokken, speelwerken enz. eischen 17000 meer, waaronder ook ƒ6750 voor het groote orgel. Openbare veiligheid en brandweer 3000 hooger, voornamelgk door hoogere kosten voor verlichting. Plaatselijke gezondheidspolitie is ook ƒ3000 hooger geraamd. Woningweten keuring van levensmiddelen zijn er in hoofdzaak de oorzaak van. Lager Onderwijs eischt ƒ19000; Middelbaar- en Hooger Onderwijs ƒ7000, het geheele hoofdstuk Onderwijs ƒ29000 meer. Voor Armwezen is de raming als voor 1904. Hoofdstuk Renten en Aflossingen is ruim ƒ100000 hooger geraamd; dat der Pensioenen ƒ4500 hooger, buiten gewone uitgaven van allerlei aard 34000 meer, aangezien f 22000 gevraagd wordt voor het maken van een vaste brug over den Heerensingel en verschillende rioleerings- en bestrat.ingswerken wor den uitgevoerd. Hoofdstuk Onvoorziene uitgaven is ƒ2000 hooger. Omtrent de ontvangsten is het vol gende geraamd: Ontvangst wegens vroegere diensten f 9000 meer. Inkomsten van Gemeente eigendommen ƒ8000 hooger, voorname lijk wegens hoogere raming van renten wegens in beleening gegeven gelden. Opbrengst der opcenten op Rijksbe lastingen zijn ƒ3000 hooger geraamd, die der Plaatselgke belastingen ƒ20000 hooger, teneinde de ontvangsten in over eenstemming te brengen met de uitga ven. (Directe belasting naar het inkomen is ƒ22000 hooger.) Heffingen voor het gebruik van ópen- bare plaatsen ƒ11000 meer voor buizen der waterleiding enz. Het geheele Hoofd stuk belastingen en heffingen is 35000 hooger geraamd. Ontvangsten van verschillenden aard ƒ99000 hooger. Het batig saldo der Waterleiding over 1905 wordt geschat op 11606, dat der Gemeente lichtfa brieken op 60557. Het totaal der inkomsten wordt geraamd op 2274577.45% tegen ƒ2070437.22 over 1904; dat der uitga ven wordt geraamd op 2274577.45 tegen ƒ2070437.22 in 1904. In de atgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan de Koudenhorn genomen 948 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week 705 baden genomen. VERGADERING Tan den Raad de* Gemeente Haarlem, op Woensdag 14 Sept. 1904, des namiddags te ly, tire, STATENZAAL (Prinsenhof). De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Proces-ver baal opneming kas ge meente-ontvanger. 2. Voorstel B. en W. W. goedkeuring begrooting Huiszittende Armen en Stads Armen-en Ziekenhuis, dienst 1905. 3. Id. id. id. id. St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, dienst 1905. 4. Id. id. beschikbaarstelling gelden bouw Zevende Tusschenschool en bewaarderswoning. 5. Id. id. adres E. S. M., wijziging raadsbesluit d.d. 20 April 1904 No 11 6. Id. ld. vaststelling kohier plaatse lijke directe belasting, dienst 1904. 7. Id. id. nadere regeling honorarium leden Burgerlijk Armbestuur. 8. Id. id. vergunning hebben water stoepje Amst. Vaart. 9. Id. ld. wjjziging Verordening amb tenaren, boden en hulpboden ter Secretarie. 10. Id. id. adres Bestuur afd. Haarlem R. K. Volksbond, uitvoering open bare werken. 11. Id. id. wijziging raadsbesluit 6 Au gustus 1902 No. 14, regeling her- halingsonderwijs. 12. Id. id. in zake wijziging slemdis tricten. 13. Aanbeveling benoeming Regent St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 14. Aanbeveling B. en W. W. benoe- ming lid Burgerljjk Armbestuur. 15. Voorstel id. benoeming makelaars. 16. Aanbeveling Curatoren Gymnasium tijdelijk leeraar. 17. Id. B. en W. W. tijdelijke benoe ming leeraar H. B. Scholen met 5- en 3-j. cursus. 18. Voordracht id. benoeming onderwij zeres Opleidingsschool voor meisjes. 19. Benoeming vaste commissiën. 20. Benoeming lid commissie voor de tramplannen. 21. Benoeming commissie van onder zoek bezwaarschriften tegen aansla gen plaatselgke directe belasting. 22. Trekken afdeelingen. 38e Muziekuitvoering, op Woensdag 14 Sept. 's av. van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Haarlemsche Schutterij-Marsch..Kriens. 2. Ouverture »Oberon»Weber. 3. Serenade voor Piston-SoloEilenberg. Uit te voeren door den Heer Speet*. 4. Fantaisie de l'opérette "Robinson Crusoë»Offenbach. 5. Ouverture "La Muefte de Portici» Auber. 6. »La Chanson des Nids." Solo voor twee KlarinettenBuot. Uit te vceren door de Heeren Nel en Boriée. 7. Rondo voor Piccolo SoloDonjon. Uit te voeren door den Heer George Schmidt. 8. Fantaisie de Popérette «Madame An got"Lecocq.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2