Nieuwsberichten. genomen het voorstel om het jaarljjksch honorarium der leden van het Burgerljjk Armbestuur van ƒ200 op 300, aan gezien de werkzaamheden belangrijk zijn toegenomen en ook de w jjze, waarop de leden zich van hun taak kwijten, door B. en W. zeer op prijs gesteld wordt. De Heer Modoo ziet niet in dat deze verhooging noodig is, gelooft dat het niet gewenscht is van deze post een ambtenaarspostje te maken. De Heer Stolp is van dezelfde mee ning, zoo ook de Heer Schram, wil dan liever een of twee leden meer aangesteld te zien. De Heer Kruseman herinnnert dat de zaak bij de vorige begrooting bespro ken is, zet uiteen welke meerdere zor gen den leden zijn opgelegd, waardoor de tegenwoordige toelage te gering is. De Voorzitter meent, dat als ambtenaar, het lidmaatschap nog niet met ƒ1000 beloond is. Voorstel B. en W. wordt aangenomen met elf stemmen tegen. Ter tafel kwam de begrooting van het Gasthuis, in ontvang en uitgaaf ƒ82.84010 met gemeenteljjk subsidie van ƒ50.000. Met den verkoop van de gronden aan de Leidsche Vaart is bij deze begrooting geen rekening gehouden. Goedgekeurd. Voor den bouw van de Zevende Tus- schenschool wordt aangevraagd 56250 en voor de bewaarderswoning 4000. De Heer Schram wenscht den post van ƒ4000 te doen vervallen, zegt, dat het met minder kosten veel beter kan gaan. Het voorstel ƒ56250 werd aangeno men zonder stemming, ƒ4000 met 3 stemmen tegen. De Electrische Spoorweg Maatschappij verzoekt wijziging der concessie-voor waarden. Zij verzoekt te doen vervallen de verplichting tot verbreeding van de Tempeliersstraat één maand vóór den aanvang der exploitatie van den weg en verzoekt daarvoor te lezen binnen drie jaar. Door de eigenaren der benoodigde gronden zijn buitengewoon hooge prijzen gevraagd, 40.per M1, behalve nog bjjkomende, niet geringe kosten. De meerderheid van B. en W. en de Commissie voor de tramplannen zijn van meening, dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, dan nadat zal gebleken zijn, dat de eigenaars der be doelde gronden niet genegen zijn, tegen ƒ25.per M1 af te staan. Doch ook de minderheid wil op het besluit niet terug komen, aangezien de Maatschappij de onderhandelingen niet heeft voort gezet en er geen te hooge eischen zijn gesteld. Voorgesteld wordt te besluiten volgens de bedoeling der meerderheid. De Heer H. D. Kruseman zet uiteen hoe de loop der zaken in deze is. Meent dat de zaak niet rijp is voor behandeling, stelt voor uit te stellen. De Heer btolp deelt mede, dat ook de tramcommissie dien weg uit wilde. Wel echter op voorstel B. en W. in te gaan. De Heer Rinkema zegt, dat de waarde der gronden na aftrek der benoodigde gronden berekend is. De Commissie is gekomen tot ƒ25.Wenscht tijdelijken aanleg ten dienste van de E. N. E. T. van een zij 1 ijn op gemeentegrond. De Heer de Breuk wil thans voort zetting. De Heer v. d. Kamp wenscht uit te stellen tot de volgende vergadering. Voorstel Kruseman, aanhouding, in stemming heeft ten gevolge dat de stemmen staken. Langdurige discussie over de kwestie of nu uitstel plaats heeft of niet; de Raad heeft niet uitgemaakt of de zaak al of niet zal van de baan is. De Heeren van Styrum en de Haan Hugenholtz willen thans voorstel B. en W. behandelen. De Voorzitter wil de discussies sluiten, de Raad besluit in tegengestelden zin. De Heer Thjjssen besluit, dat voorstel Kruseman geheel vervallen is en stelt voor met voorstel B. en W. voort te gaan. Dit komt in stemming en wordt verworpen. In behandeling komt een voorstel tot wijziging van de verordening Herhalings- onderwjjs. Het wordt aangenomen. In verband met een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt den Raad de vraag voorgelegd of wijziging van de bestaande indeeling der kiesdistricten wenschelijk is. B. en W. stellen voor hen te mach tigen, den Minister te berichten dat wijziging niet wenschelijk is, aan gezien niet één kiezer een half uur zou noodig hebben om van zijn woning zijn stembureau te bereiken. De S. D. A. P. verzoekt uitbreiding en stembureaux meer in het centrum der stad. De Heer de Braai heeft het woord. De Heer Schram wjjst op den toestand in het Noorderkwartier. De Heer Hugenholtz meent, dat bij den tegenwoordigen toestand de stem bus tusschen 12 en 2 uur niet voor alle kiezers te bereiken is, dus wijziging noodig, temeer daar de bureaux alle op de grens van het stemdistrict zijn. Wenscht echter aanhouding. De Voorzitter verdedigt het voorstel B, en W. Heel wat woorden vielen er over. Voorstel Hugenholtz stelt wensche- lijkheid van wijziging. De Heer Schram vraagt voor de derde maal het woord, hierover wordt gestemd hij verkrijgt met vergunning voordederde maal het woord. Voorstel Hugenholtz wordt verworpen dat van B. en W. aangenomen. Vastgesteld wordt het primitief kohier van de plaatselijke directe-belasting naar het inkomen van 1904. Met 10129 aanslagen en een beschre ven inkomen van 15494450 bedraagt het belastbaar inkomen ƒ10429950 en het bedrag der aanslagen ƒ417198 naar 4%. Het kohier der forensen bedraagt ƒ4162.685. De firma H. Tünge Co. te Halfweg wenscht vergunning tot het maken van een waterstoepje aan de Amsterdamsche Vaart. De vergunning wordt verleend tegen een recognitie van 1 per jaar. Bij de samenstelling van het tegen woordige kohier is B. en W. gebleken, dat een nieuwe regeling betreflende deze gewenscht is, namelijk voor de perso nen die zich meer in 't bijzonder bezig houden met het verzamelen van de gegevens voor den aanslag, door dezen den titel te geven van belasting-beschrij vers en hun een salaris toe te kennen van 600 tot 900. De maatregel wordt genomen met het oog op het spoediger gereedkomen van de kohieren. De Heer Hugenholtz wenscht voor de hulpboden voor welke ook wijziging werd verlangd, een maximum van 900 de verhoogingstermijn korter en den al- gemeenen titel van boden. De Voorzitter acht dit niet wenschelijk. Voorstel Hu genholtz, boden wordt verworpen. Voor stel B. en W. in deze wordt aangeno men. Verhoogingstermijn wordt ook verworpen. Over dit laatste punt misverstand, waardoor de beraadslagingen heropend werden. Wat 'r. gehaspel. Voorstel B. en W. in deze aangenomen en vervol gens het geheele voorstel. Tevens wordt voorgesteld de maxi mum jaarwedde der boden te brengen op ƒ900 en der hulpboden op ƒ750. In werking treding 1 Januari 1905. Het Bestuur van den R. K. Volks bond verzoekt den Raad om met het oog op de steeds erger wordende werke loosheid de ingekomen aanvragen van verschillende werken in deze gemeente zoo spoedig mogelijk te behandelen. B. en W. deelen mede, reeds in deze richting werkzaam te zijn en stellen voor het verzoek ter afdoening in hun han den te stellen. De Heer Hugenholtz heeft er niets tegen, als de kwestie er niet door van de baan raakt. Vindt dat men hier den slakkengang volgt. Noemt eenige geval len waarin de werkzaamheden te lang zaam gaan. Meent eenige aandrang noodig. In het algemeen deed de Heer Hugen holtz zoo iets van een aanval op het beleid van het Dagelijksch Bestuur, waarop de Voorzitter in de volgende zitting wel van antwoord zal dienen. De Heer Rinkema wijst erop, dat er tegen bouwplannen soms aanleiding ge ven tot bedenkingen zijn; vraagt of er plannen zijn, die wachten op de plannen tot uitbreiding der gemeente. De Voorzitter beantwoordt, doet op merken, dat er toch maar niet in 't wilde kan gebouwd worden, dat er niet getreuzeld wordt. En dan is een Ge meentebestuur niet in de eerste plaats een werkverschaffing. Aanjagen op dit oogenblik zou niet verstandig zijn. De Heer Modoo heeft nog het woord. Vraagt waarom het uitbreidingsplan toch niet vastgesteld wordt. De grief is, dat de aanvragen om te bouwen almaar worden uitgesteld. De Heer Stolp deelt mede,' dat het bestek van het slachthuis gereed is. Op verzoek van den Voorzitter noemt de Heer Stolp een paar voorbeelden, waarbij ij spoed uitbleef. De Heer de Breuk licht nog enkele punten toei De Heer v. d. Kamp stelt voor te berichten dat spoedige behandeling van aanvragen zal bevorderd wordendit wordt aangenomen. Omdat bij de benoeming van een Regent tot het St. Elisabeths Gasthuis de stemmen staakten werd de Heer Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordjjk met het lot tegen den Heer Mr. P. Tjeenk Willink benoemd. Maar een der leden maakte attent op een informaliteit bij die loting, waardoor bij tweede loting de Heer Tjeenk Willink werd benoemd, j Verder benoemde de Raad tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de Heer J. J. Smits; tot makelaars in bouwmate rialen de Heeren S. J. W. Mons en J. S. van Veldhuysen en tot makelaar in mobilaire goederen den Heer A. F. J. Nieberg; tot tjjdelijk leeraar in de Wiskunde aan het Gymnasium den Heer W. L. Nolke; tot tijdelijk leeraar in Nederlandsche taal en letterkunde en in de Aardrijks kunde den Heer P. H. van Moerker ken Jr. tot onderwijzeres aan de Opleiding- school voor Meisjes Mejuffrouw A. H. Krieger te Leiden. Vervolgens had de benoeming plaats van de Commissieën, alle acht der Com- missiën in een stemming. Tot lid der Commissie voor de tram plannen benoemde de Raad den Heer Modoo. Met het trekken der afdeelingen was de agenda afgehandeld. Ondanks alle tegenspraak schijnt nu toch de Oostzeevloot den tocht naar Oost Azië aanvaard te hebben. De ge ruchten zijn niet gunstig voor die vloot. Volgens sommigen ontbreekt alles op de Vloot en zouden er zelfs enkele schepen ouzeewaardig zijn. In het algemeen zou de toestand der schepen niet te best zijn, er werd zelfs gemompeld, dat de czaar van een en ander op de hoogte was en daarom het vertrek zoolang uitgesteld heeft. Hoe het zij, die schepen, die in de Aziatische wateren aankomen, zullen daar wel onmiddellijk werk vinden, want de Japanners zullen er wel voor trach ten te zorgen, dat de Russen op den achtergrond blijven. 't Is niet te verwonderen, oordeelen de Russen, dat Koeropatkin wijken moest, want, hjj stond tegenover een half mil- lioen Japanners met zevenhonderd ka nonnen met een veel geringere macht. Nu zjjn die getallen uit de lucht gegrepon, maar men troost er zich mee, dat er overmacht bestond Nog wordt bericht, dat de czaar bevel zou gegeven hebben om met het over gebleven smaldeel te Port Arthur een uitval te doen. Volgens de Frankfurter Zeitung heeft de Russische regeering bij een Ameri- kaansche firma 25 onderzeesche booten van een splinternieuw type besteld. De boot.-n worden 45 voet lang, kunnen drie man bergen en zullen elk ongeveer een half millioen kosten. In een telegram dat de Standard uit Tiëntsin ontvangt, wordt bevestigd dat de half verhongerde Japansche troepen te Liaojang, voor 't eerst in dezen oorlog, door hun officieren niet meer in toom gehouden konden worden, en plunderden wat er nog te plunderen viel, nadat de Russen en Chineezen er reeds huisge houden hadden. Van Koeropatkin's leger is er zoo goed als geen nieuws. Uit Meekden wordt gemeld dat, wegens de ontzaglijke op- eenhooping van troepen aldaar, de le vensmiddelen geheel uitgeput zjjn. In de winkels is niets meer te krijgen, zelfs geen thee. Troepjes officieren staan uren lang te wachten bjj de wagens van een verbruiksvereeniging, die hen tegen ver minderden prijs allerlei levensbehoeften levert. Dan nog een bericht., dat het weer hevig is gaan regenen in den omtrek van Moekden. Het regenseizoen is dus nog niet gedaan, geljjk men hoopte, en de wegen verkeeren opnieuw in erbar- melijken staat. De Japanners, die slechte paardenver- zorgers zijn, hebben vele duizenden paarden kreupel en vreeselijk stuk ge reden, waardoor de dieren overal wonden hebben, maar versterkingen aan man schappen en dieren en aanvullingsmu nitie worden met spoed via Nioe tsj wang en Dalni naar Liaojang gebracht. Bij de intrede in den Helder, Woens dag, ter gelegenheid van de Reünie van Marine-officieren en het vijftigjarig be staan van het instituut te Willemsoord werden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met veel geestdrift door een gioote menigte begroet. Met een mooie toespraak wijdde H. M. het nieuwe vaandel in, beantwoord door den Kommandant van het Instituut. De Hooge bezoekers logeerden op het nieuwe pantserschip Prins Hendrik. De politie te Antwerpen heeft de hand gelegd op twee leden van een bende valsche munters. Het zjjn Grie ken, die in het zeemanskwartier woon den en belast waren met het valsche Fransche geld in omloop te brengen. De hoofdschuldige, de valsche munter, is op de vlucht, maar de politie moet hem op het spoor zijn. HAARLEM 16 September 1904. De tegenwoordige tjjd is veeleischend. Bjj den winkelier, voor den handelsman is steeds meer vraag naar uitgebreide keus, ruime, smaakvol iugerichte ma gazijnen en winkels, wat alweer aan leiding geeft tot uitbreiding van dienst personeel en hooger onkosten-rekening. Wie in de handelswereld met de eischen rekening weet te houden, het publiek weet te gerieven, heeft kans de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. In deze categorie neemt de Firma A. van der Laan Co., Barteljoris- straat een voorname plaats in. Ongeveer twaalf jaar geleden had de bouw plaats van den manufactuurwin kel in die straat, welke plaats maakte voor een veel minder uitgebreide zaak in dezelfde branche, doch de loop der zaken eischte steeds meer uitbreiding, tot de firma door den aankoop van een aangelegen pand, uitkomende in de Smedestraat, de gelegenheid werd ge boden tot nieuwe vergrooting over te gaan, waardoor het thans een diepte hpeft van ongeveer veertig meter. De architect J. A. G. van der Steur heeft de vrjjgekomen ruimte weten te vervormen in een zeer aantrekkelijke salon, met mooi invallend bovenlicht, voorzien van de noodige kasten, bevat tende al wat tot het mantel- en cos- tuumvak behoort, doch zoo, dat het be grip salon behouden blijft. Een schouw in overkomstigen stjjl doet zeer aardig in de mooie omgeving. Het schilderwerk is in stemmigen toon gehouden en daarmede in volko men overeenstemming de deftige meu- beleering. Boven de vakken zjjn afbeel dingen aangebracht van vrouwelijke kleederdrachten der 46e, 17e, 18e en 19e eeuw in Europa, links de Egyptische, Grieksche, Byzantjjnsch een Romaansche, een en ander werk, dat gezien mag worden, van den decoratieschilder J. P. van den Berg, leeraar aan de school voor Kunstnijverheid, alhier. Rechts zijn kabinetjes gemaakt, ge legenheden tot het passen van kleeding-

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2