geconstateerd, dat er nog ammunitie voor vyf maanden en rijst en brood voor zes maanden in de vesting waren. Een vaartuig onder Fransche vlag, ge leden met ammunitie en geld, was er in geslaagd de blokkade te verbreken. De Russische kononneerboot „Gre- mistchu" was het te gemoet gegaan, doch had daarbij een mijn geraakt en was gezonken. De bemanning werd ge red. Het garnizoen bestaat nog uit 8000 man. De overigen zijn over verschillende forten buiten de stad verdeeld, besloten is in het ergste geval tot het laatste stand te houden in de forten op de Golden en Electrio hills; deze zyn in sterken staat van verdediging gebracht. De in de haven aanwezige oorlogssche pen zjjn gerepareerd. In den loop van de laatste weken zij echter vier torpedo booten door mijnen vernield. De oorlogscorrespondenten en de mi litaire attaches worden niet genoeg naar hun zin op de hoogte gehouden, wat zich nog al doet begrijpen bij de snel heid van het verkeer in dezen tijd, waardoor het zou kunnen gebeuren, dat de vijand, met berichten, hoewel niet voor hun bestemd, zyn voordeel deed. Een gevolg is, dat correspondenten die toch wat aan hun blad willen berichten, de meest gefantaseerde verhalen geven men zij dus verstandig en neme niet alle berichten onvoorwaardelijk aan als waarheid. Inmiddels doet zich de oorlogstoestand reeds geducht gevoelen bij handel eu nijverheid. Zoo zijn in de fabrieken van luxe artikelen te Moscou reeds veertig per cent van de arbeiders ontslagen, worden vele fabrieken gesloten en vol gen de faillissementen elkander op, ter wijl het ontzag dat men in het Oosten voor Rusland had, vrywel geschokt is, want men meende het onoverwinnelijk en machtiger dan het machtigste, Japan daarentegen gaat in de algemeene schat ting vooruit. Üe Russen zouden besloten hebben Moekden niet in de steek te lateneen conferentie, die Koeropatkine met zijn generaals Meyendorf eu Tsjerkmaier had, deed dit belangrijke besluit nemen De Russische linie strekt zich een twin tigtal kilometers van Moekden oostwaarts langs het dal van de Hun-ho uit en men verwacht, dat men het eerst in botsing zal komen met Koeroki's leger, dat van de zuid oostzijde komend, het dichtst genaderd moet zijn. Omtrent de Oostzeevloot is men even wijs; men weet niets met zekerheid. In Japan moet men doende zijn met het samenstellen van een vliegende vloot. De hiervoor noodig geachte millioenen zullen geheven worden van de hoogst aangesiagenen. De Japanners hebben den 15en de beschieting van Port Arthur van de landzijde hervat. Menschen die op de hoogte van den toestand meenen te zijn, maken daaruit en uit andere teekenen op, dat er thans een bestorming plaats vindt of weldra te verwachten is. Het was een dag of tien achtereen by Port Arthur rustig geweest, slechts enkele malen was de stad beschoten. Generaal Stoessel heeft de Europeanen verboden, Port Arthur te verlaten, in het uiterste geval moeten zy het lot der bezetting deelen. Versch vleesch is thans niet meer te krijgen. Het garni zoen is, naar 't heet, tot 8000 weerbare mannen saamgesmolten. De burgerwacht doet dienst in de forten. Er zijn reeds vyftig aanzienlijke burgers van Port Arthur bij het beleg omgekomen. Nog altyd bevinden zich eenige dames in de stad. Mevrouw Stoessel bezoekt iederen dag, als er gevochten wordt, in gezel schap van haar man de forten. Jongens van dertien jaar moeten helpen in de ambulances. De Chiueezen vluchten bij troepjes; in de laatste dagen zijn er wel 500 te Tsjifoe aangekomen, nadat zij door de Japanners nauwkeurig ge visiteerd waren. De witte vlag wordt in 't geheel niet meer eerbiedigd. Stoessel heeft het garnizoen last ge geven, zich tot den laatsten druppel bloeds te verdedigen; als de vesting in genomen werd, zeide hy, zouden de Japansche officieren niet in staat zijn, een algemeenen moord te voorkomen. Twee Japansche compagnieën, die af gesneden waren, heschen de witte vlag, maar de Russen deden opzettelijk alsof zy het niet zagen en de twee compag nieën werden vernietigd. Volgens een bericht uit Sjanghai heeft de Japansche regeering nu een plan uitgewerkt tot organisatie van den eer sten ban van een volksleger. Alle weer bare mannen tusschen 32 en 40 jaar komen dan beschikbaar. De meesten hebben reeds vroeger gediend. Aldus zouden acht divisies, gezamenlijk 120,000 man, buitenslands aangewend kunnen worden. Den koning van Italië is Vrijdag een zoon geboren, die den naam Umberto en den titel van Prins van Piemont zal ontvangen Er waren in Italië stemmen opgegaan die pleitten voor den titel van Prins van Rome. Te Racconigi werd, toen de geboorte van een Italiaanschen troonopvolger be kend was gemaakt, een feestelijke ver lichting ontstoken, en een fakkeloptocht gaf zich naar het koninklijk slot. Ook te Rome was het den geheelen avond zeer druk op straat. De openbare ge bouwen en veel huizen van particulieren waren geïllumineerdde Piazza Colonna was stampvol menschen en het muziek korps moest herhaaldelijk volksliederen spelen. Een stoet van 3000 menschen met vaandels trok laat in den avond naar het Kapitool, waar een burger een toespraak hield over de heuglyke ge beurtenis. En uit alle deelen van Italië komen berichten over vreugdebetoon. De kleine prins is een mooi flink kind, waar bewonderaars al de trekken van koning Humbert op hebben ontdekt. De Messagero deelt mee, dat de doop zal geschieden met toestemming des pausen door kardinaal Richelmy, aartsbisschop van Turijn, die zelfs op dracht zou hebben de koninklijke familie de gelukwenschen van Pius X over te brengen. Donderdermiddag is er te Halifax op Nieuw Schotland een brand ontstaan,) die door den feilen storm die er woei allengs de geheele stad bedreigde, Door een verandering in den is wind een groot onheil voorkomen, maar er waren toen nagenoeg honderd kantoren en pakhui zen verbrand. Ook werven zyn vernield. Oo een bijeenkomst van Amerikaan- sche bankiers is een neger, met name Mitchell, president van een spaarbank in Virginië, hartelijk verwelkomd. In een toespraak zeide hy, dat in de Zuide lijke staten de fatsoenlijke blanken de fatsoenlijke negers goed behandelen, maar het zyn de leegloopers onder de negers, die den haat en den strijd tus schen de rassen veroorzaken. Het betere soort negers veracht die leegloopers. Mitchell zeide, dat hij het zijn plicht achtte in deze voor de blanken der Zui delijke staten op te komen. Deze toe spraak werd levendig toegejuicht. Te Binsdort, een dorp in Wurtemberg, zyn Zondag 93 huizen afgebrand. Slechts een klein deel van het dorp is gespaard gebleven. De brandspuiten konden wei nig uitrichten wegens gebrek aan water, en de brand breidde zich snel uit door den harden wind. Te Berlijn vertelt men dat de Keizer van plan is, voor het Paleis een stand van admiraal Coligny te zetten. Het is bekend dat de Keizer zeer prat is op dezen voorvader van hem. Men weet dat Coligny's dochter Louise de gemalin was van prins Willem van Oranje en de moeder van Frederik Hen drik, wiens dochter Louise Henriette de eerste gemalin van den Grooten Keurvorst en de moeder van koning Frederik I werd. Het is begrijpelyk, zoo vinden de Berlijners, dat de Keizer veel voelt voor het eerste en beroemdste slachtoffer van den bloednacht en dat hij hem in metaal of steen wil laten conterfeiten voor de een of andere galery van voorvaderen. Of hy echter als vreemdeling thuis be hoort te midden van den Grooten Keur vorst, Frederik den Groote, Frederik Willem III en IV en Keizer Wilhelm I, acht men twijfelachtig. Het Telegraafagentschap verneemt uit Charbin dd. Zondag Naar hier ontvan gen mededeelingen liggen om Port Arthur een groot aantal lijken die de lucht verpesten. De vijand belet de op ruiming ervan en schoot op de Russische hospitaalsoldaten. Het bombardement van de stad en de forten houdt nog aan, zy het ook met groote tusschenruimten. Het gerucht had zich te Antwerpen verspreid, dat er weêr een ongeval met de petroleum-tanks was gebeurd. Een tank der firma Good en Co. werd Vrij dagochtend met water gevuld. Dit ge schiedt altijd bij de tanks, om te zien of de grondvesten sterk genoeg en be stand zyn tegen den druk. Dit scheen hier nu niet het geval te zijn; zij zakten in, en sleurden de tank, die barstte, mede. Het uitstroomende water had zulk een kracht, dat de afsluitingsmuur omver werd geworpen. Dit ongeval, dat plaats had met een tank, die, afgezonderd van de verbrande reservoirs op dendyk staat, geeft eene aanwijzing hoe de groote brand kan zijn ontstaan. Hiermede was het parket juist Vrijdag den geheelen dag bezig. Zestig personen werden ondervraagd, die allen verklaringen aflegden omtrent hetgeen zy gezien hadden bij den aanvang der ramp. Het onderzoek kan nog wel twee maanden duren. De terrein leverden nog denzelfden treurigen aanblik op, als bij den brand nog niets was opgeruimd. De nieuwe Russische minister vanBin- nenlandsche zaken heeft verklaard een vijand te zij n van alle godsdienstvervolgin gen en gewetensdwang; hy meent dat alle inwoners des ryks recht op geloofs vrijheid hebben. Alleen, verklaarde de prins, dat aan de Joden onmogelijk de zelfde vrijheden kunnen worden verleend als aan de orthodoxen. »Ik ben, legde hij uit, geen vyand der Joden, maar als wij dat deden, zouden zij zich te snel ontwikkelen en spoedig te groote betee- kenis krygen. Ik ben overigens besloten hen met groote welwillendheid te behan delen en het lot der in ellende smach tende Israëlieten te verzachten." Wat Finland betrof, zei de minister, dat die kwestie niet tot zijn gebied be hoorde. Plehwe had deze zaak slechts op grond van zijn vroegere betrekkingen tot het grootvorstendom aan zich ge houden. Het Handelsblad is van oordeel, dat de Overijselsche kwestie het best aldus kan worden opgelost, dat de Eerste Kamer, in hare eerste bijeenkomst, het feit constateert dat de drie leden, vol gens de Grondwet uit Overysel af te vaardigen, ontbreken en daarvan aan de regeering kennis geeft, en dat de regee ring dan alsnog onverwyld machtiging verleent tot het bijeenroepen der Staten van Overysel in een buitengewone ver- n gadering tot vervuling der dan «open gevallen" gebleken plaatsen. Beverwijk gaat 34500 uitgeven voor vernieuwing van de rioleering en 14500 voor verbetering der bestrating, Voor deze bedragen zal de gemeente een lee ning sluiten. Vooral de vernieuwing der rioleering vindt sympathie omdat bij eenigszins hevige buien al spoedig straten en tui nen onder water staan. Omtrent den oogst is men in de om streken van Beverwijk tevreden. De droogte van dezen zomer is er niet van schadelijken invloed geweest. Een der hoofd-voorjaarsproducten van die streek, de aardbei, slaagde buitengewoon. De bolgewassen en de boonen waren ook voordeelig en de pryzen tamelijk hoog. Het buitenland heeft veel aardbeien gekocht voor de conservenfabrieken en goede pryzen besteed. De tuinders te Loosduinen en om streken hebben dezen zomer weinig of geen last van de musschen en spreeu wen gehad, die anders hun fijnste fruit bederven. Zij hebben de boomen en struiken links en rechts vol gegooid met serpentines. Voor die kleurige, wappe rende papiertjes hadden de vruchten- roovers respect. Andere jaren moest men tal van kinderen den tuin inzenden met geraasmakende instrumenten, teneinde de ongenoodigde gasten te verdrijven. De Koninklijke Familie vertrekt a.s. Zaterdag voor het bezoek aan de hoofd stad te 2.57 uur (plaaatselyken tijd) per Holl. Spoor uit Den Haag, terwyl de trein te 3 56 te Amsterdam verwacht wordt. De Willemstraat zal door het Vors telijk Echtpaar bjj zijn verblijf aldaar weder met een bezoek vereerd wor den en wel op Woensdagmiddag 28 September. In verband met het tien jarig bestaan der vereeniging sOranje's Vriendenkring", die altijd de aan dit bezoek vastgeknoopte huldebetooging leidt, is een feestprogramma ontworpen. Daartoe behoort dat op een tribune on geveer 400 kinderen het Koninklijk Echtpaar zullen toezingen. Men meldt uit Delft. De politie alhier zag zich genoodzaakt te verbaliseeren tegen iemand die be delde. Bij het vaststellen van zijn iden titeit bleek het, dat men te doen had met iemand, die betere dagen gekend heeft. De man is technoloog en stu deerde eeityds alhier aan de Polytech nische School. Of hy zich nog ooit weer naar boven zal weten te werken, mag betwijfeld worden. Reeds driejaren bracht hij te Veenhuizen door en thans zal andermaal zyn weg daarheen leiden. Maandagavond is te Alphen a/d Maas een felle brand uitgebroken, waarby acht huizen in de asch werden gelegd. Uit Amsterdam meldt men: Den 16den dezer zyn de onlangs nieuwbenoemde ambtenaren bij de Rijks verzekeringsbank, pl. m. 100, in dienst getreden. Het totaal is daardoor ge klommen tot weinig minder dan 350. Aan het buitengewone avondwerk van meer dan een jaar lang is nu ook een einde gekomen. In sommige lokalen zitten er echter veel te veel ambtenaren. Aan de vyf huizen thans by de Ryksverzekerings- bank in gebruik, zal dan ook spoedig wel een zesde moeten worden toegevoegd. De instructie in de vergiftigingszaak in de Haarlemmermeer duurt nog steeds voort. Dezer dagen zijn gehoord twee huisgenoten van den verdachte Van 't Hoff, die verklaren de brieven, welke hjj van vrouw Datema ontving, op een avond toen hy in abnormalen toestand thuis kwam, gelezen te hebben. In deze brieven wordt het plan Datema uit de weg te ruimen geopperd. Ze moeten voor Van 't H. bezwarend zijn. Zondag jl. was 't weder bizonder druk te Hoofddorp. Honderden fietsen motor fietsen en automobielen kwamen uit de richting Amsterdam en passeerden Hoofddorp, om zich van daar te ver spreiden in de richting Haarlem en Leiden. De automobielen zijn een schrik voor de gemeente en vooral, nu de wegen zoo droog zijn. Wolken van stof laten ze achter of drijven ze voor zich uit. HAARLEM 20 September 1904. In het Museum van Kunstnijver heid alhier zal gedurende de maanden November en December een tentoon stelling gehouden worden van Kunst naaldwerken. De bedoeling is eene verzameling kunstwerken bij elkander te brengen ten einde te doen zien, op welke hoogte op het oogenblik in ons land deze tak der vrouwelijke handwerken staat. De inzendingen moeten, wat betreft ontwerpen en uitvoering aan artistieke eischen beantwoorden en voor 4 Novem ber franco worden ingezonden aan het adres van den Directeur van het Mu seum van Kunstnijverheid alhier, die gaarne bereid is, belangstellenden nadere inlichtingen te geven. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan de Koudenhorn genomen 791 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zyn in de afgeloopen week 820 baden genomen. Markt van 19 September 1904. Aardappelen. Aangev. 407 H.L.,verk.380 H.L. L. pr. f 1.80, H. pr. ƒ2.50 Appelen. Aangev. 230 H.L.verk. 200 H.L. L. pr. ƒ5.—, H. pr. ƒ14. Peeren. Aang. 170 H.L., verk. 160 H.L. L. pr. ƒ4.—, H. pr. f 38.— Bloemkool. Aangev. 1700 st. verk. 1700 st. L. pr. 10, H. pr. 16 ct. Snijboonen. Aangev. 68 mnd., verk. 68 mud. L. pr. ƒ1.40, H. pr. ƒ3.00. Beereboonen. Aangev. 220 mnd., verk. 220 mnd. L. pr. ƒ1.40. H.pr. ƒ3.25. Wortelen. Aangev. 1000 bos, verk. 1000 bos. L. pr. 5, H. pr. 8 ct.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2