vond de Min. echter de meeste afkeu ring. Als men de ontbinding motiveert niet als conflict tusschen de Kroon en de Eerste Kamer, maar tusschen het Kabinet en de Eerste Kamer, dan is dit niet overeenkomstig dr. Kuypers begin sel. Oplossing van het conflict ware te verkrijgen: ót door aftreding van het ministerie óf door ontbinding. Voor 't eersté bestond geen grond met 't oog op de samenstelling van de Tweede Kamer en Piovinciale Staten. Nooit, meende de Heer Troelstra is het Ko ninklijk gezag zoo naakt als „ornament" ten toon gesteld. Trouwens ook vroeger reeds is het praedomineerend karakter van dezen minister tegenover de Kroon uitgekomen, nl. bij bezoeken aan bui- tenlandsche hoven. Daarvan werd meer ophef gemaakt dan bjj bezoeken van de Koningin aan 't buitenland. Spr. heeft niets tegen zulk een ingrijpen; men gewent zoodoende geleidelijk aan 't republikeinsche régime. Het is een fatum voor den Minister, dat zijn régime telkens in strijd komt met zijn uitgangspunt. Het ministerie Kuyper heeft den volksgeest levendiger opgewekt dan ooit te voren. Kunstmatig wekt het tot verzet en tot tegenstand op. Daarom is, van ons standpunt, het optreden van deze regeering eene ver levendiging van de goede krachten, ter wijl men de booze geesten wilde opwek ken. Het koren, dat deze Minister ge stadig en ook nu weder in den socialis- tischen molen werpt, zullen zij vermalen tot vroedzame geestesspijs voor de arbeiders. De Heer van Kol besprak de zinsnede betreffende den toestand van Indië en hekelde scherp het militaire optreden Dat er misstanden in de Gajoe en de Battaklanden bestaan, erkent spr.; maar dat was geen aanleiding om zoo geweldig op te treden. Volkenrechtelijk is een misdrjjf ge pleegd. De Heer Smeenge zegt, dat de Troon rede geen juist beeld gaf van handel en nijverheid, de Heer Hugenholtz, dat het medegedeelde over de plichtsbetrach ting van land- en zeemacht volkomen strijdt met de feiten der vervolging van den Matrozenbond, waaruit blijkt, dat de regeering het mindere marine per soneel meer als een vijandig corps be schouwde, dan als een, dat steun geeft voor de verdediging van het land. Nog klaagde hij over censuur aan boord der schepen. Woensdag was Minister Kuyper aan het woord ter beantwoording van de sprekers van Dinsdag. Den Heer troelstra beantwoordende, zegt hij, dat, hoewel eerbied hebbende voor diens inzichten, hij liefst niet bij hem ter schole zou willen gaan om de rechten van de Kroon te leeren hand haven. Het ontbindingsrecht bestaat en 't komt aan op de toepassing ervan. Nu meende de Heer Troelstra dat niemand meer dan deze regeering den sociaal democraten tot steun verstrekt, maar dan is het toch vreemd dat die zelfde sociaal-democraten bij de verkie zingen al het mogelijke gedaan hebben om dien steun te doen wegvallen. Ten opzichte van de Koloniën deed de Minister opmerken, dat ons Koloniaal stelsel in het buitenland zeer gewaar deerd wordt. Onze Aljeh-politiek liet de Min. rusten, doch terugtreden was on mogelijk. Verder mochten wij op onze rechten op de Gajoel-anden geen inbreuk dulden van gezaguitbreiding was geen sprake. De regeering heeft zich volledig doen inlichten omtrent het gebeurde aldaar. Van Heutsz heeft gelast alles te doen om 't neerschieten van vrouwen en kinderen te voorkomen. Telkens werd gewaarschuwd en uitgenoodigd de vrou wen en kinderen weg te zenden, aan welke gestadig door onze linie doortocht werd verleend. Van die „kinderen" in- tusschen schoot een elfjarige jongen een korporaal dood; men behoeft dus niet aan zulke lieve kinderen te denken. De Minister van Marine den Heer Hugenh'oltz van antwoord dienende. Schending van het brievengeheim werd ontkend en tegenover verboden geschrit ten was de Commandant verantwoorde lijk. De Matrozenbonden laten zich lei den door de hoofdbestuurders, die zich laten opruien door de socialisten. Met de Matrozenbonden op zich zelve zou de Min. wel kunnen opschieten, zij kunnen wel nuttig zijn, maar zjj heb ben zich niet gehouden aan de belofte zich te onthouden van elke aanraking met oproerige elementen, met hen die propaganda maken voor anti-militaire elementen. De Heeren Hugenholtz en Troelstra en van Kol repliceerden. De Heer Staalman zegt dat de toe stand onder het marinevolk, speciaal onder de matrozen, van hoogst ernstigen aard is. "Wanneer de couranten hebben gezegd dat het Koninklijk bezoek een goeden invloed op den geest van den troep heeft uitgeoefend, dan oordeelt men zonder kennis van zaken. De adresdebatten eindigden met een meer grappige dan juiste rede van den Heer Schaper. Met tal van geestige zet ten schoof hij, wat de uiterste linker zijde betrof, het verwijt van zich af, alsof de sociaal democraten in de Kamer misbruik zouden maken van den na- tionalen tijd. Het adres werd daarna met algemeene stemmen, behalve die der socialisten, goedgekeurd. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. De Petersburgsche correspondent der Kölnische gelooft niets van de mogelijk heid op vrede. De verschillende uitla tingen ten gunste van vrede, seint hij, hebben voor 't oogenblik enkel theore tische waarde en de door prins Merts- jerski en Fransche oorlogscorresponden ten in verband hiermee verkondigde meeningen hebben geen gewicht. In invloedrijke kringen denkt men, dat er geen kwestie kan zijn van vrede vóór er eenig succes van beteekenis op de Japanners is behaald. De discipline on der de Russische officieren moet veel te wenschen overlaten. Dinsdag hield H. M. de Koningin audiëntie voor militaire en burgerlijke autoriteiten. Daarna bracht H. M. een bezoek aan Artis, terwijl Z.K.H. Prins Hendrik een bezoek bracht teSoestdijk aan H. D. broeder den Hertog van Mecklenburg. Woensdag verleende de Koningin we der audiëntie, des middags deed zij een rijtoer door de Willemstraat, waar een kinderkoor Vaderlandsche liederen zong. Het publiek was zeer geestdriftig ge stemd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Portugeesch-Israëlitische Syna goge. Donderdag werd weer audiëntie ge- honden en hadden er rijtoeren en het bijwonen van een vergadering van de Akademie der Wetenschappen plaats. Des avonds Soirée en bal. Een aan zienlijk publiek, ruim elfhonderd per sonen, had van de uitnoodiging ertoe gebruik gemaakt. Men schrijft aan de Tel.: In het Koninklijk Park van het Loo levert het eeuwenoude ridderslot, bekend onder den naam „Het oude Loo", thans een grootsch schouwspel op. Stond het slot enkele maanden gele den nog gedeeltelijk verscholen achter kleine bosschen en heesters, zoodat de linker- en rechtervleugel zoo goed als niet zichtbaar waren, thans, nu onder leiding van dr. Cuypers met de restau ratie een aanvang is gemaakt, alle beletselen zijn weggenomen en de bos schen daar zjjn uitgeroeid, maakt het gebouw eerst een recht vorstelijken indruk. Tot op verren afstand van het rid derslot zijn de oude grachten opgegra ven, waardoor 't fraai gebouwde bene dengedeelte, dat aan alle kanten als het ware eenige meters onder het zand bedolven lag, geheel te voorschijn komt; de torens gelijken nu wel 5 a 6 meters hooger dan voorheen. Binnenkort zal het heldere water uit de welgevulde sprengen van het Loo de breede grachten vullen en de val brug worden gelegd, waarvan de fun deering bijna gereed is. HAARLEM 30 September 1904. Nog altijd worden de Raadsvergade ringen voor onze Gemeente gehouden in de z.g. Statenzaal van het Prinsen hof en dit bij wijze van proef. Op de geschiktheid voor dit doel is nogal wat aan te merken. In de eerste plaats is de zaal niet gezellig. Vergelijk haar in dat opzicht eens met onze mooie Raadszaal in 't Stadhuis. Waar het niet gezellig is, gevoelt men zich niet thuis en dan gaat de goede stemming er onder lijden. De verlichting in de zaal is bij dag slecht. Omdat wij bijna uitsluitend namiddagvergaderingen hebben en de ramen ongeveer in 't westen zijn zitten sommige leden steeds te knipoogen tegen invallend zonlicht, sluit men't af, dan is 't halfdonker. Vergadert de Raad met kunstlicht, dan wordt een heel ouder- wetsche gasverlichting, langs de wan den, in werking gesteld, niet eens gas gloeilicht, niettegenstaande het voor de gemeentekas zoo'n groot bezwaar niet zou zijn, tenminste verbetering in deze aan te brengen. De ventilatie laat alles te wenschen over. Met de ramen open tocht het er, met de deuren open is 't nog erger. Dus, alles dicht! Maar nu staat 't re glement van orde toe, dat er na een bepaald uur gerookt wordt. Wie op dien rooktijd de zaal binnen valt, kan 't eerste oogenblik niemand met zekerheid onderscheiden en de lucht is er totaal bedorven. De oude Raadszaal heeft men aange wreven het verwijt, dat zij geen ruimte aanbood voor het publiek en dat er daarom zoo weinig toehoorders kwamen. In de Statenzaal is ruimte, maar nog nooit was het getal belangstellenden er hooger dan tien. Van af de banken voor het publiek kunnen de beraadslagingen dan ook moeielijk gevolgd worden, om dat de acoustiek in de pijpenlaachtige zaal slecht is en de stem van sommige raadsleden niet tot de banken reikt, wat aanleiding geeft tot mis-verstaan of tot niet begrijpen van den samen hang der besprekingen. Zelfs de pers, gewoon aan scherp toeluisteren, raakt enkele malen den kluts kwijtnog zeer onlangs is ditgebleken bjj een benoeming. Voorloopig blijkt de toestand zoo te blijven; de gemeentebegrooting voor 1905 vraagt geen geld om het bestaande te verbeteren, d. w. z. de oude Raadzaal aan baar doel te doen beantwoorden of de Statenzaal wat verlichting, ventilatie en verwarming betreft meer geschikt te maken. Geld zal 't natuurlijk kosten, maar men zou zoo meenen, dat een geschikte kamer voor de Raadsvergaderingen even goed gemeentebelang is als honderden andere dingen waar geld voor gevraagd wordt. Ons Gemeentebestuur behoort aller minst verweten dat het in de eerste plaats aan zich zelf denkt, maar een geriefelijke vergadezaal is het toch wel gegund. Misschien zou wat meer comfort in deze ook van gunstigen invloed zijn op den toon der debatten, waarin men soms wat meer hoffelijkheid en onder linge welwillendheid zou wenschen, wat minder aanleiding gevend tot prikkel baarheid. Van a< 1 tot 15 October zal in de Rotonde van het Museum van Kuns- nijverheid te Haarlem eene verzameling moderne, Fransche prentkunst worden tentoongesteld, die uit een zestigtal etsen in kleuren bestaat, waarbij werk van de beste der jongere artisten, die zich op dit gebied bewegen, vertegenwoor digd is. Het procédé van dit werk is zeer uiteenloopend, zoodat het moeilijk valt omtrent de techniek bijzonderheden mede te deelen, daar zij geheel van individueele opvatting af hankelijk is. Omtrent zeven jaar geleden was Charles Maurin een der eersten, die etsen in kleur vervaardigde en werd al spoedig gevolgd door Eug. üelatre, zoon van den bekenden drukker. De groote aantrekkelijkheid dezer gekleurde etsen, waaronder van de eerste meesters voor komen, is norzaak, dat ze ten zeerste worden geapprecieerd, ofschoon men moet erkennen, dat het zuiverder stand punt van de ets, zooals die door Whist- Ier. Millet, Haden en anderen werd op gevat, eenigszins verlaten is. Zondag is de toegang kosteloos. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand September bezocht door 587 belang stellenden, terwijl uit de aan het Mu seum verbonden boekerij 185 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land gezonden werden. Omstreeks half elf is een keet voor polderwerkers, staande op het ter rein der Spoorwegwerken achter de Delft afgebrand. De politie en Spuit 10 verrichten het blusschingswerk. Zondagavond in de Tooneelzaal „De Kroon" optreden van den beroemden Illusionist Chambly. Chambly is door geheel Europa be kend als een meester in zijn vak, op het gebied van moderne goochelkunst en spiritisme, waarvan de mee.-t fan tastische verhalen de ronde doen. In tal van binnen- en buitenlandsche bladen wardt hij ten zeerste geroemd. De „Echo der Gegenwart" van Aken zegt, dat hij op het gebied van spiritisme alles in de schaduw stelt wat te dier plaatse vroeger, trots mad. Fey, Cum berland, Merelli en anderen werd ver toond. Het „Deventer Dagblad" schrijft De groote mysterieuse voorstelling gisteravond door professor Chambly op zijn internationale tourneé in den schouwburg gegeven, was druk bezocht. De heer Chambly, een der grootste, misschien de grootste specialiteit in zijn eigenaardig vak, wekt niet alleen ver bazing en bewondering door zijn buiten gewone toeren op 't gebied van magie en illusie, waar weet ook als aangenaam prater het publiek genoeglijk bezig te houden en zegt, wat hij te vertellen heeft, in goed en beschaafd Hollandsch. Wie op dit gebied iets moois, iets wetenschappelijks, iets verrassends ver langt te zien, ga Zondagavond naar de Kroon. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUW. 28 Sept. C. v. Datruk en U. v. K'imwegen. A J. v. Loop en W. P. v. Dijk J. H. v. Frankenhuijsen en J M. E. v. d. Putten. M. J Mooren en M.. J. Engeman. D. J. aan de Kerk en M. C. Koning. J. M. A. M. Bats en J. Dekker. G. v. d. Voort en A. Apetz. A Langevoort en J. v d Does. G. Spruijt en H. W. Blom. PW. T Christiaaus en J. Jansema. 29 Sept. II. Bijvoet en D. Tjepkema. P. Risselada en G. J. Garrer. GETROUWD. 28 Sept. G v. Hofwegen en T. Heudriksma. W. v. Welt en E. M. Booms. J. Schouten en M. J. C Hunting. M. de Graaff en A. A. van De esse. J. F. Kammerer en C. M J B. v Huizen. H. A. M. Schiering en B. M.. W. Troustet. 29 Sept. F. H N'ederkoorn en A. M H. Berg. J. J v. Cruijningen en C. M. Haescker. GEBOORTEN. 21 Sept. P. Ha'.derroan geb Vernoutd. 22 Sept M. E Andrea geb. v. Dijk d. 24 Sept. M. J. E. Fortgens geb. Oudolf d. J M. de Haan geb. v. Meeteren z. K. v. d. Wiel geb Lissenburg d. F. v. 't H f geb. Mauritzd.W.de Nobel geb. de Vries z. C. M Kramergeb. Hunekerd 25 Sept. M. Dekker geb. Kerkhoven z. C. Diermanse geb. Hartcg z. C. de Tello geb v. Kam pen z. G. v. Waveren geb Hamer d. W. A. v Scbootea geb v d. Spek d. A. v. Niel geb Fekke z. A. de Vogel geb. Warmerdam z 28 Sept. A. M A. Paardehaar geb. Stigge'b utz.H. Nijdam geb. Runia z. S. J. M. Faase geb. Koe- lemij d H. C. Covers geb. Pieicrsed. J. Foletti geb. Hoogkamer z. 27 Sept. C. Bakker geb. Kleverlaau z 28 Sept. C H. Jansen geb. Kraaijmaat. d. A. Porre geb. Prins d. S. C. de Bruin geb. Hulscher d. OVERLEDEN. 23 Sept. J. v Muijen 74 j., Groot Hei ligland. 24 Sept. W. de Bruijne G8 j., Duvenvoordestrsat. L. Moonen 67 j., Korte Heeren vest. 25 Sept. J M. Wou denberg geb Liefrink 68 j„ Damsteeg H. v Maa'winkel 2U d Tempelierstraat. 26 Sept. M. Pasma I m. d. Saenredams raat. J. Snijders 74 j., Z. B. Spaarne. H. J.J. Durge 6 m. zBaamsteeg. 27 Sept. H. Dekker 3 j. z., Vrouwesteeg 28 Sept. J. Terwee geb Bovendeur 64 v. d. Hulst straat. VEEMARKT 28 September 1904. Aangevoerd: Prjjs: 9 Koeien 260.— 170.— 28 N. Kalveren 14.8. 22 Schapen 24.t 15. 1 Paard t Staat der Botermarkt over Sept. 1904 Boter. Aangev. 182 verk. 182 K. G. H. pr. ƒ1.50, L. pr. ƒ1.30 p. K. G. Biggen. Aangev. 212, verk. 183 stuks. H. pr. 9.L. pr. 5.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 47, verk. 40 stuks. H. pr. ƒ22.—L. pr. ƒ13.p. stuk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2