de insluiting door het opwerpen van versterkingen twee maanden lang on mogelijk hebben gemaakt en ook in Juli aanvallenderwijs tegen de Japan ners zijn opgetreden. Generaal Zurlinden wijdt in een Fransch blad een artikel aan Koeropat- kin, waarin deze bevelhebber vergeleken wordt, met den Romeinschen veldheer Fabius, wie den eeretitel Cunetator (draler) gegeven was, tengevolge van zjjn stelselmatig terugtrekken in den oorlog tegen Hannibal. De toekomst, zegt hij, bevat misschien nog verrassingen, maar de omstandig heden zijn voor de Russen veel gunsti ger geworden, dank zij de twee mannen wier namen in de geschiedenis een goeden klank zullen behouden: Koero- patkin en Stössel. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is er brand ontstaan in den stads schouwburg te Bazel, naar vermoed werd door kortsluiting wat echter werd tegengesproken, omdat er 's nachts geen stroom in het lokaal is. Het hoofdgebouw is geheel uitgebrand; alleen de buiten muren zijn blijven staan, en de voor gevel is vrijwel intact gebleven. De garderobe, welker inhoud een waarde had van meer dan 200,000 francs, in een prooi der vlammen geworden. Ook een deel van de bibliotheek en de in strumenten van het orkest zijn verloren gegaan. Het requisietengebouwtje, in de onmiddellijke nabijheid Van het hoofdgebouw gelegen, is gered kunnen worden. De schouwburg en de garderobe waren verzekerd voor anderhalf millioen francs. Bjj het blusBchingswerk zijn, door het breken van een hooge brandladder, twee brandweermannen naar beneden getuimeld. De eene kreeg een schedel breuk en werd bewusteloos weggedragen De andere kwam er met een paar kleine wonden af. De schouwburg was gebouwd in 1875. Algemeen vreest men dat van den winter de armoede in Londen groot zal wezen. Er zijn schromelijk veel wer- keloozen en dus is men beducht voor gebrek lijden op nog uitgebreider schaal dan te Londen jaarlijks in den winter geschiedt. Long, de minister van plaatse lijk bestuur, schoon de bezorgheid over dreven achtende, heeft toch gevoeld, dat er buitengewone maatregelen genomen moeten worden, en een spoedvergadering van afgevaardigden der armbesturen opgeroepen. In de mijn Leopold Fnedrich bij Gerlebogk zijn achttien mijnwerkersin het drijfzand geraakt. Pogingen om hen te redden, zijn mislukt. Het kan dus niet anders, of allen zijn omgekomen. De adelsmaarschalk van Moskou, prins Troebetskoi, heeft het noodig geoordeeld het in een open brief op te nemen voor zijn vriend Koeropatkin tegen diensin- i trigeerende bedillers en vijanden. De prins schildert in zijn brief meteen hoe en waar die intriges worden uitgebroed. „Sinds lang, schrijft hij, worden in de I hoofdstad stelselmatig geruchten ver spreid over generaal Koeropatkin's zoo genaamd slechten gezondheidstoestand en zijn spoedig vertrek van het oorlogs veld. Deze geruchten zijn steeds leugen achtig en kwaadwillig gebleken. Zij werden uitgedachten in omloop gebracht door de „kleine Napoleons", die nog nooit iemand bevochten of overwonnen hebben en die hun veldtocht tegen den opperbevelhebber van het Mantsjoerijsche leger voeren in de Petersburgsche salons. Er was weer eens sprake van een aanslag op het leven van den czaar. Het Telegrammenagentschap is echter gemachtigd, om het door verscheiden Engelsche bladen verspreide bericht, als zou er aan het station Baronowitsi, toen de trein des Keizers dat station voorbijkwam, op den Keizer een aan slag ziu verhinderd zijn, voor een puur verzinsel te verklaren, gelijk men er bij elke reis van den Tsaar tracht te verspreiden. De leugenachtigheid van het bericht blijkt trouwens uit de twee uiteenloopende lezingenvolgens de eene zou de ware schuldige in hechtenis zjjn, volgens de andere zou de politie geen inlichtingen bezitten over den persoon van den schuldige. Vrijdagavond is door studenten te Rotterdam in het circus variété door hun onhebbelijk optreden een voorstel ling verhinderd. Er ontstond een vecht partij waarbij de heeren geducht geklopt werden. Sedert den aanvang van het nieuwe studiejaar doen de Delftsche studenten van zich spreken. Het is aan de politie gelukt de stu denten te ontdekken, die de vorige week in den nacht na de ontgroening, zich aan de ergerlijke baldadigheden heb ben schuldig gemaakt. Tegen hen wordt proces verbaal opgemaakt. De N. Rt. Ct. deelt mede: Op goeden grond wordt aangenomen dat er in een der ontwikkelingstijdper ken van onze aarde een voortdurende daling van den bodem heeft plaats ge vonden in Nederland, België en Engeland onderbroken door een tijdelijke oprijzing. Door deze oprijzing werd de zuidelijke helft der Noordzee drooggelegd en En geland met het vasteland vereenigd. De Rijn heeft toen zijn wateren over het oosten van Engeland in de Noordzee gestort, en in Norfolk is toen een groote bezinking dier rivier van grind- en fossielen gevormd. Het vermoeden lag voor de hand dat die rivier, voordat zij Engeland bereikte, door een gedeelte van Nederland moet geloopen hebben zoodat men misschien eenmaal ook in ons land die fossielen-voerende lagen vinden zou. Uit de onderzoekingen van prof. Eug. Dubois blijkt, dat men in de klei van Tegelen in Limburg inderdaad met zulk een laag te doen heeft, die klaarblijkelijk in een door den Rijn doorstroomd ondiep zoetwatermeer be zonken is. Daarin zijn gevonden over blijfselen van neushorens, herteD, nijl paarden, van tal van andere zoogdieren en lagere diervormen en van een groot aantal planten, gelijk die ook in de lagen van Norfolk aangetroffen zijn. Veel van deze dier- en plantvormen leven nu niet meer of hier niet meer, uitgestor ven of verdreven door een ongunstige wijziging in het klimaat dezer landen. Sedert 1883 is de visschersbevolking niet zoo sterk door zeerampen getroffen als bij den storm van de vorige week: Opmerkelijk is dat de verdronkenen, met uitzondering van de aankomende knapen, allen in de kracht des levens waren, tusschen 20 en ruim 40 jaar. Ze zijn van U K 43 Jan de Jong, schipper, on gehuwd, A. Bakker, gehuwd en vader van 1 kind, Jan Brouwer en Sj. Parter- kamp, beide jongens; U K 55 Meindert de Jong, schipper, gehuwd, vader van 2 kinderen, P. Wakker, gehuwd, vader van 5 kinderen, en Jan Visser; U K 57 H. Kramer, schipper, ongehuwd, W. de Vries, gehuwd, vader van 4 kind, en G. WeerstandU K 79 de broeders Willem en Jacob Neutjes en de knecht Jan Pasterkamp, ongehuwd. Bovendien sloeg van U K 48 KI. Weerstand over boord en is waarschijnlijk de gestrande botter U K 94 verloren (schipper van Slooten is met knecht en jongen gered.) Er blijven derhalve van de 44 veron gelukten, 4 weduwen met 9 kinderen onverzorgd achter, terwijl nog drie we duwen met hun zoons ook hun kost winners verloren hebben. De materieele schade aan de visschersvloot toegebracht, j| is bovendien groot. Uit een ingezonden stuk van den Directeur der Flesschenfabriek „Delft" blijkt, dat het besluit tot wijziging der loonen, een gevolg is van de buiten- landsche concurrentie. Zij heeft zonder te kennen en zonder te vragen prijzen aangeboden„lager dan waartegen ge kocht wordt", heeft de prijzen dermate gedrukt, dat er bij het voorgestelde loontarief, in de verste verte geen sprake kan zijn van een loonend bedrijf. En wat zal nu het onvermijdelijk gevolg zijn van de staking, vraagt de Directeur? Dit, dat, als men na korter of langer tijd, geneigd zal zijn den arbeid te her vatten, voor de meesten, wegens gemis aan voldoende orders, vooreerst de toe gang tot de fabriek gesloten moet blijven. Daarom, arbeiders, ten slotte deze raad Indien gjj meent te moeten volhar den in Uw besluit, verbeuzelt dan uwen tijd niet met nuttelooze beraadslagingen, doch tracht werk te vinden daar, waai de toestanden het gedoogen dat men Uwen arbeid beter betaalt. Het stoffelijk overschot van den Oud- President Kruger zal naar Zuid-Afrika over gebracht worden per stoomschip Batavier VI, van de Algemeene scheep vaart Maatschappij W. H. Muller en Co., te Rotterdam. De rouwkamer, waarin de lijkkist van den president geplaatst zal worden, wordt op het achterschip ingericht. De kist komt op een katafalk in een nis te staandaaromheen een hek. De geheele wand van de kamer wordt stemmig behangen. Electrische lampen zullen in de donkere kamer licht brengen. Het schip zal naar de Kaap gebracht worden door kapitein W. J. Wilkens, van de Batavier IV. De dag van vertrek is nog niet vastgesteld. Nog nimmer zijn zooveel vreemde werklieden in Haarlemmermeer geweest om bij het rooien der bieten behulpzaam te zijn als thans. Kon de fabriek een voldoend aantal vaartuigen zenden, dan kwam het hoogst zeldzame geval voor, dat de Campagne reeds geëindigd was. Het is dan ook geen zeldzaamheid, door overvloed van werkkrachten, dat een landbouwer in één dag ziet verrichten, waar men anders eene week voor noodig had. Hierdoor wordt voor den werkman alhier het vooruitzicht allesbehalve roos kleurig. Nog slechts korten tijd en de werkzaamheden behooren tot het verle- dene. Gelukkig komt zeer spoedig ge noegzaam grond- en heiwerk, aan de fortificatiewerken te Hoofddorp. UAARLEM II October 1904. Standbeeld Stadhouder Willem III. Een Nationaal Comité heeft het Neder- landsche Volk opgeroepen om een stand beeld te doen verrijzen van onzen groo- ten Stadhouder WILLEM III, en aldus de nagedachtenis van den roemrijken Staatsman en held te huldigen. Allerwegen in den lande zijn Provin ciale en Plaatselijke Comités gevormd, die zich tot taak hebben gesteld om ter bereiking van dat doel bjjdragen in te zamelen. Ook alhier is daartoe op initiatief van den Burgemeester een Comité samen- gesteld. Dit Comité roept de hulp in van alle burgers van Haarlem, om mede te wer ken tot de nationale huldiging van den man, aan wiens machtige geestkracht hel Nederlandsche Volk dank weet vrij en zelfstandig te zijn gebleven. Het wenscht de gelegenheid om tot de uitvoering van het plan bij te dra gen zoo ruim mogelijk open te stellen. Ingezetenen, die door het schenken eener bijdrage tot het welslagen van het plan willen medewerken, vinden daartoe gelegenheid door in te schrijven op de lijsten, die zijn nedergelegd bij: De Redactie van de «Oprechte Haar- lemscheCourantt«Haarlem'sDagbladï De Nieuwe Haarlemsche Courants; »De Spaarnebodes en «Haarlemsch Adver tentieblad", benevens bij de HeerenG. Romejjn, de Clercqstraat 75; G. H. J. Huijboom, Kamperstraat 47 enA.J.de Lange, Paul Krugerkade 33. Aldaar worden uwe bijdragen ook in ontvangst genomen. Wjj wekken allen op om, elk naar zijn vermogen, het schoone doel te helpen bevorderen. Het uitvoerend Comité: Mr. Joh. En schedé, Voorzitter. G. B. Crommelin, Secretarie. J. A. Fontein, Penningmeester. Mr. F. A. Bijvoet. J. J. Zeewoldt. Woensdag 42 October geeft het Haarlemsch Tooneel als vijfde abonne- ments voorstelling Sophocle's tragedie Antigone. De hoofdrollen, Kreon en Antigone, worden vervuld door Louis Bouwmeester en Mevrouw Erfmann Sasbach. Onder de aandacht wordt gebracht, dat abonnementskaarten toegang geven tot de voorstellingen te geven door het Nederlandsch, het Haarlemsch en het Rotterdamsch Tooneel en de Neder landsche Tooneelvereeniging. In de atgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 668 baden. In het 2e Douchebadhuis aan bet Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week 733 baden genomen. In de vergadering van 4 October der Kamer van Koophandel en Fabrieken werd herdacht het overlijden van het lid den Heer J. J. F. Beijnes. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den Heer A. Rinkema betreffende den bruggenbouw, welke niet zou zijn in het belang van de scheepvaart. De Kamer, hoezeer de bezwaren ge wettigd achtende, meent zich van advies te moeten onthouden, aangezien de bouw leeds ondernomen was. Onder de uitgegane stukken werd genoemd een brief aaii de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Wa terstaat naar aanleiding van een schrij ven der Firma Levert en Schüdel, likeurstokers alhier, waarin de aandacht der oKamer wordt gevestigd op de verh oging van invoerrecht voor likeuren in Amerika. Ten einde deze slag voor onze Neder landsche export-industrie worde afge wend, veroorloofde de Kamer zich de vrijheid met den meesten aandrang de welwillende en veelvermogende tus schen komst der Ministers in te roepen. Maandag herdacht den Heer H. J Overbeek, hoofd der Eerste Doopsgezinde School, den dag waarop hij vóór vijftig jaar zijn betrekking als onderwijzer aan die school sanvaardde. Een Commissie uit de oudleerlingen had zich gevormd om den hoog geachten onderwijzer alsdan te huldigen. Hoe groot het getal oudleerlingen is, was Zondagavond te bemerken, toen de jubilaris hen hiertoe in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging bijeenzag. Hartelijke toespraken werden er ge wisseld, getuigende van de algemeene toegenegenheid waarin de Heer Overbeek zich mag verheugen. Een en ander ging gepaard met het aanbieden van een stoffelijk aandenken. Het Doopsgezind Zangkoor, ontstaan ter gelegenheid van een vroegeren ge denkdag van den jubilaris, en waarvan hij Eerevoorzitter is, voerde op verdien stelijke wijze eenige zangnummers uit. Maandag ontving de Heer Overbeek de gelukwenschen van de Commissie der Doopsgezinde Scholen, terwijl ook de ambtsbroeders zich op dezen gedenk- waardigen dag niet onbetuigd lieten, wel een bewijs, dat zijn verdiensten in ruimen kring waardeering vinden. Gedurende de vjjftig jaar, eerst als onderwijzer, daarna als hoofd der school werkzaam, heeft de Heer Overbeek steeds getoond, ook bij de wisseling der in zichten en eischen van het onderwijs, zijne roeping volkomen te begrijpen. Hierin gesteund door een schoolcom missie, in staat en genegen om met hem de belangen der School krachtdadig te bevorderen, wist de Heer Overbeek den reeds gevestigden goeden naam der Doopsgezinde School te handhaven, waarvan in de eerste plaats zjjn leer lingen de vruchten genieten. Moge het hem gegeven zijn nog lang een sieraad van den onderwijzersstand, een vriend te zijn van de leerlingen aan zjjn zorgen toevertrouwd. De neutrale kiesvereeniging Bur gerplicht besprak in haar vergadering van Vrijdagavond de raadsvacaturen. Men is van meening, dat ook zjj den heer J. W. A. Beynes zal candideeren voor den zetel J. J. F. Beynes, doch ging zij daartoe nog niet over, omdat door het bedanken van het raadslid J. Hofland in hetzelfde district nog een vacature is gekomen en daarover eerst overleg gepleegd worden. Markt van 10 Oot. 1904. Aardappelen. Aangev, 440 HL., verk. 440 H.L. L. pr. f 4.60 H. pr. f 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 265 H.L.,verk.220 H.L. L. pr. 4.H. pr. ƒ40.p. H.L. Peeren. Aangev. 430 HL., verk. 130 H.L. L. pr. f 5.H. pr. 42. Bloemkool. Aangev. 4700 st. verk. 4000 st. L. pr. f 3.H. pr. 6.50. ttoodekool. Aangev. 3000 St., verk. 2000 st. L. pr. ƒ3.H. pr. 7. Wittekool. Aangev. 2000 st.,verk. 1000 st. L. pr. ƒ2.—, H. pr. 6. Savooiekool. Aangev. 8000 St., verk. 7000 st. L. pr. ƒ2.H. pr. ƒ5. Wortelen. Aang. 2000 bos, verk. 2000 bos. L. pr. f 5.—, H. pr. f 6.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2