zen is te Port Arthur, want er zijn nog 400 000 zakken meel in de Staatsmaga- zqnen. De hospitalen zqn vol en er worden 16,000 gewonden verpleegd inChineesche huizen. De twee legers zijn zoo dicht bq elkander dat de belegerden zeer duide lijk het gezang en het geluid der ge sprekken van de belegeraars kunnen hooren. Tot heden vernamen we veel van den oorlog, hoe en wanneer en waar gevoch ten was, hoeveel dooden en gewonden er waren en hoe betrekkelijk ver het eind lag van dezen moorddadigsten oor log, die in de geschiedenis bekend is, maar schaars waren de berichten over hetgeen gedaan werd voor de gewonden. De Russische militaire geneeskundige dienst kan zooals te voorzien was niet in alles naar behooren voorzien,om welkere den o.a. ook uit Holland hulp gezonden is. Een schrijven van een der zusters aan Ds. Gillot, Hollandsch Predikant te St. Petersburg, geeft eenig denkbeeld van den toestand der gewonden in het Mandsjoersche leger, met hoeveel lietde ëh zelfopoffering deze particuliere ver zorging er werkzaam is, maar ook geeft het een beeld van de verschrikkelijk heden en jammeren van een oorlog, welke bij hen, die buiten staatspolitiek staan, al heel weinig sympathie geniet, latende de beantwoording van de vraag aan welken kant de overwinning het meest gewenscht is, een groot deel van het publiek volkomen koud. Inmiddels zal het eiken Nederlander goed doen dat Nederlandsche vrouwen en mannen ook in het Oosten van Azië bij het bewijzen van barmhartigheid den Nederlandschen naam hoog houden, even als dit in Zuid Afrika heeft plaats gehad. Hoewel 't te wenschen zou zijn, dat dergelijke hulp niet noodig ware. Maandag duurden de gevechten voort, met verbittering wordt er gestreden onder een hevige storm-, regen- en hagelbui; de Russen behielden hun stellingen. De Petersburgsche correspondent van de Daily Telegraph seint, dat de omvang van de rampen, die het Russische leger in Mantsjoerije getroffen hebben, meer en meer uitkomt, ondanks de hardnek kige pogingen van den censor om dat te beletten. Deze toeleg van den censor en de pogingen van de Russische pers om het volk met allerhande laffe uit vluchten te kalmeeren, verontrusten het juist, maakt het ontevreden en neer slachtig. De oorlog lijkt de Russen meer en meer een reeks nedei lagen en bloed baden, die zelfs de Japanners ontstellen en deernis inboezemen. Inmiddels trekken de Russen in goede orde op Moekden terug. Uit een bericht uit Moekden blijkt, van 23 000 gewonden, die tot op 15 dezer het station Moekden gepasseerd zijn. Een berichtgever van het Nowoje Wremja seint: „De door ons ondernomen marsch naar het zuiden zal weldra ge ëindigd zijn. De vijand is ons ontegen zeggelijk te sterk, en bovendien goed georiënteerd op het terrein. (Ook een andere berichtgever spreekt van gebrek aan goede kaarten, bij de Russen.) Zqn energie kent geen grenzen." Een andere correspondent meldt: »Onze manschap pen zijn onvermoeid en de verpleging is onvoldoende. Iedere soldaat en elk stuk geschut is in het vuur gebracht. De soldaten offeren zich op. Veel hoofdoffi cieren zqn gevallen. De wegen zijn vol terugtrekkende Russen, terwijl de gra naten over hen heen barsten. Generaal I Koeropatkin is zelf onder het granaat- vuur geweest; zjjn kalmte en zelfver trouwen verlieten hem ook in de ergste oogenblikken niet." De Pall Mall Gazette bevat het verslag van een gesprek met een ongenoemd hooggeplaatst Japanner, die gezegd zou hebben dat Japan geen stappen kon doen tot vrede, hoe betreurenswaardig de tegenwoordige slachtingen ook zijn Rusland moet om vrede vragen. Zelfs de val van Port Arthur zou daarin geen verandering brengen. In het ihazengras" tusschen Knocke en Blankenberghe is Zondag weer een klopjacht op konijnen gehouden, waarbij door 5 schutters niet minder dan 1500 van deze langooren werden geschoten. Te Praag zijn na afloop van twee werkliedenbijeenkomsten ongeregeldhe den voorgevallen. Voor het Duitsche casino werden de Duitsche liberalen uitgejouwdin optocht trokken 1500 werklieden de stad door, roepende om algemeen kiesrecht. Er ontstond een botsing met de politie, die een der spre kers beleten wilde aan het woord te komen. De agenten trokken de sabel en er werden eenige personen gekwetst, een aantal anderen in hechtenis genomen. Het fraaie herfstweer met wat vorst des nachts en helderen zonneschijn over dag brachten gedurende de vorige week kostelijke najaarstinten in bosch en duin. Zondag, bjjna een Zomerdag, bracht nog menigeen zqn herfstgroeten aan de langzaam stervende natuur, die in ruste gaat tot nieuw leven. Kalm, doch zeker daalde de barometer, de Maandag bracht regen en wind. Geen zonnetje te zien, half duister den geheelen dag, geen opwekkend weer. Moeder Natuur wilde ons weer inprenten, dat niets veranderlijker is dan de veranderlijkheid, volgens den een voerende tot algeheele vernietiging j1 van al wat bestaat, volgens ander lei dend tot beter. Hoe gaarne schaart men zich aan de zijde des laatsten, al kun nen we niet met lijn en cijfer aantoo nen, dat wij optimisten, het bij 't rechte end hebben. Nu is verandering goed, als die tot verbetering leidt. Zoo hebben we een veranderde drankwet pas door de Eerste Kamer aangenomen en Zaterdag in werking getreden. Over deze wet is heel wat gestreden en niet alleen door de politiek. Volgens sommigen opent zq den weg tot aller lei ontduikingen; elke ketter vindt daarin zijn letter. Een voorbeeldCafé's met damesbediening mochten niet meer bestaan, tenzij de dames tot het gezin behoorden. En nugegeven een café houder, weduwnaar, per advertentie vragende eon vronw met twee knappe dochters. Waarschijnlijk zal er wel een vrouw, zich opdoen, die aan de eischen voldoet en ziedaar dan een café met damesbediening waar de wet niets tegen doen kan. Het vermoeden bestaat, dat de drank winkels in veel beter condities zijn ge komen, dus juist het tegendeel van het geen de natie werd voorgespiegeld. Elke wet is onvolmaakt, maar deze wet moet, naar het oordeel van be voegden, deze eigenschap in zeer hooge mate bezitten en zelfs op enkele punten geheel onbegrijpelijk zijn. Wat men aan de nieuwe drankwet zal hebben moet de toekomst leeren, maar profeten voorspellen menig proces, voortspruitende uit begripsverwarring, waartoe de wet aanleiding geeft. De lijstervangst is in Friesland thans in vollen gang. Dagelijks worden te Leeuwarden gemiddeld 3000 stuks aan gevoerd en voor den prijs van 11 tot 14 cent per stuk van de hand gedaan. Ongeveer drie vierden van den voorraad wordt naar België, het overige naar Noord- en Zuid-Holland en Noord-Bra bant verzonden. Enkele strikkers van gen soms 200 lqsters op één dag. Een zonderling echtpaar woont te Zuidwolde (Dr.), bekend onder den naam van «Hendrik en Jacobjet. De man is een robuste kerel; de vrouw een tenger sloofje; beiden in de kracht van hun leven. Zq bewonen met hun driejarig kind een hol. Af en toe wordt de vrede verstoord en dan ranselt de man zijne vrouw, waarop deze dan met haar kind de vlucht neemt en eenige dagen rondzwerft, des nachts slapende in een dennebosch. Eindelijk gevoelt haar man zich dan al te eenzaam en zoekt hij haar weer opde vrede wordt dan weer gesloten. Herhaaldelijk is reeds getracht dit echtpaar te helpen, maar steeds te ver geefs. Zij schijnen hun nomadenleven boven alles te verkiezen. Bij de Donderdag gehouden loting voor de Nationale Militie te Kampen heeft een incident plaats gevonden. Toen de trekking was afgeloopen kwam een loteling zich nog aanmelden. Zijn naam (IJzerman) was naar hij be weerde niet afgeroepen. Spoedig bleek, dat hij was afgelezen in de alphabeti- sche volgorde „IJ" met de uitspraak „Iezerman", waarop niemand voorkwam en dus de burgemeester voor dien Iezer man een nummer trok (No. 45). De loteling weigerde het nummer in ont vangst te nemen en beriep zich op het niet afroepen van zijn naam als IJzer man in de gewone alphabetische volg orde. Men schrijft uit Delft: De commissie tot wering van school verzuim, te Delft, heeft aan den ge meenteraad het voorstel gericht om toepassing van art. 29 der leer plichtwet, n.l. dat de ambtenaren der politie ge machtigd zijn een kind, dat zij gedu rende de schooltijden op den openbaren j weg aantreffen, te brengen naar het hoofd der school, tot welker leerlingen het kind behoort. Te Wageningen is het geheele gezin van den heer K., leeraar aan de Rijks- Landbouwschool, ernstig ziek geworden door het gebruik van vergiftige cham pignons, die op den Wageningschen Berg waren verzameld. Hoewel aanvan kelijk het ergste gevreesd werd, is de toestand der familie thans buiten gevaar. Eene aanvulling van de Postwet is op handen. Voorgesteld zal worden om door de post administratie te doen wei geren de aangeboden stukken welke in strqd zqn met de veiligheid vam den staat, de openbare orde en de goede zeden. Men weet, dat de Grondwet voor de onschendbaarheid van den Post uitge breide waarborgen heeft gesteld en nu meent men, dat de Post dientengevolge alles behoort te verzenden wat aange boden wordt. Het verspreiden wordt toegelaten, maar de post belast zich alleen met datgene wat niet onder de bovenge noemde categoriën wordt gerekend. Wie beoordeelt dit, de Postadministra tie, de Postambtenaren f Gesteld de verkiezingstijd. Stukken behelzende allerlei politieke geloofsbe lijdenis worden dan aangeboden. Maar als nu de man of vrouw die met de beoordeeling belast is eens een strooi biljet ter verzending ontvangt volgens zijn oordeel vallende onder de tweede ca tegorie omdat het niet overeenstemt met de beginselen der tegenwoordige regee ring, hoe dan? vraagt men. In elk geval acht men de nieuwe bepaling zeer bedenkelijk en gelooft, dat het weigeren van stukken thuis behoort in het strafwetboek. Zouden wij in Nederland staan voor de invoering van een censuur Het begint er naar te lqken. Dat er bladen zijn, die ook in deze met de bestaande regeering door dik en dun gaan, is te betreuren, maar waarheid. Vrij dagnacht overleed te Zaamslag een oude vrouw, die door het armbestuur onderhouden werd. Toen wat later de familie kwam, vond deze tot hare verrassing eenige honderden guldens aan zilvergeld. Onder de arbeiders te Haarlemmer meer, heerscht tegenwoordig groote ontevredenheid, die ontstaan is door de overkomst van een groot aantal arbeiders van elders, om behulpzaam te zqn in 1 't rooien der suikerbieten. Pogingen door de arbeiders van hier gedaan bij de landbouwers om die vreemde elementen te verwijderen bleven vruchteloos. Eene demonstratie van een groot aantal arbei ders uit Nieuwvennep en Abenes, tegen een groot landeigenaar, om de van elders komende werklieden te ontslaan mocht niets baten. Eene vergadering, die Donderdag te Hoofddorp gehouden wordt en waarin tot onderwerp zal behandeld worden „een rqke oogst en lage loonen", zal er wel niet toe leiden om dien geest te verbeteren. HAARLEM 18 October 1904. De heer Grippeling alhier heeft aan de gemeente B'oemendaal concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een tram van de grens dier gemeente tot het station Overveen wanneer hem jloor de gemeente Haar lem de gevraagde concessie wordt ver leend voor trams in deze stad. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 597 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zqn in de afgeloopen week 710 baden genomen. Aanstaanden Vrijdag wacht in de Tooneelzaal «De Kroon" een Opera-Voor- stelling van „Mignon", Opera in vier tafereelen van A. Thomas, te geven door de Noord-Nederlandsche Opera. De Dames Engelen—Sewing en Agnes Wiebeis en de Heeren Koster, Groot- veld, Phlippo en Alexanders zingen de hoofdpartijen. Den 20sten Februari 1905 zal de Koninklqke liedertafel „Zang en Vriend schap" haar 75-jarig bestaan herdenken. Zeer waarschqnlqk zal dit feit fees telijk worden herdacht: over de manier waarop, zal een besluit worden genomen na het eerste winter concert. Het denk beeld om er een concours aan te ver binden is opgegeven. VEBGADEBING ran den Baad der Gemeente Haarlem, op WoensdagJ 19 Oct. 1904, des namiddags te 1 Vi ure, STATENZAAL (Prinsenhof). De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres eervol ontslag onderwijzeres Derde Tusschenschool. Id. id. onderwijzer Vijfde Tusschen school. 2. Voorstel B. en W.W. beschikbaar stelling gelden Gezondheids-Com missie. 3. Id. id. vaststelling tarief onder stand 1905. 4. Id. id. adres J. Boon Cz. en P. Houtkooper Jz. afkoop erfpacht. 5. Id. id. wqziging staat art. 2 pen sioenverordening. 6. Id. id. id. id. 7. Id. id. id. id. 8. Schrijven id. voorstel-Van de Kamp wqziging art. 4 pensioenverorde- rting. 9. Id. id. voorstel-Van de Berg e.a., school voor meer uitgebreid lager onderwijs. 10. Voorstel id. stichting gehouw H. B. School. 11. Id. id. aanvaarding grond Tempe liersstraat. 12. Id. id. aankoop grond Gasthuislaan. 13. ld. id. onbewoonbaarverklaring per ceel KI. Houtstraat No. 1. 14. Id. id. id. perceelen Antoniestraat Nos. 51c, 51f en 51k. 15. Id. id. bebouwing terreinen Laken- koopersgilde en vaststelling ver koopsprijzen bouwgronden. 16. Id. id., aanbrengen noodtrap school litt. D. 17. Id. id. verhuring grond Leidsche Vaart aan G. de Graaff. 18. Id. id. adres J. E. A. R. van Hel den, dempen sloot en uitwatering Leidsche Vaart. 19. Id. id. id. J. B. A. M. Wester- woudt, wijziging raadsbesluit 30 Maart 1904. 20. Id. id. id. Commissie C tot wering van schoolverzuim, om presentie geld. 21. Benoeming stembureau verkiezing leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. 22. Voordracht B. en W.W. benoeming plaatsvervangend hoofd Zevende Tusschenschool. Marlet, van 17 Oet. 1904. Aardappelen. Aangev. 560 HL., verk. 500 H.L. L. pr. 1.60 H. pr. 2.90 p. H.L. Appelen. Aangev. 370 H.L.,verk. 300 H.L. L. pr. f 5.H. pr. 8.p. H.L. Peeren. Aangev. 230 HL., verk. 205 H.L. L. pr. 6.H. pr. 12. Bloemkool. Aangev. 7000 st. verk. 5000 st. L. pr. 5.H. pr. ƒ8.—. Roodekool. Aangev8000 st., verk. 4000 st. L. pr. ƒ2.H. pr. f 6. JPittekool. Aangev. 400 st.,verk. 300 st. L. pr. 3. H. pr. 5. Savooiekool. Aangev. 9000 st., verk. 7000 st. L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ6.—. Wortelen. Aang. 300 bos, verk. 300 bos. L. pr. f 4.—, H. pr. ƒ6.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2