Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 19 October 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonns'u gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenossergracht. No. 46a. Een vrij Bovenhuis, 14.— per maand, terstond. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 50 p. w„ terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Donkere Spaarne. No. 56. Gem. Kamers met pension vanaf 35.per maand, terstond. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51Bovenhuis.2 kam.,keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, f 5.— p w, terst. Grooto Houtstraat. No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35 p. m Nov. No. 153. Bovenhuis, f 240.— p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin,/"800.— per jaar, terBtond. Jansweg. Bovenhuis, suite eu 4 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr f 350.— p. j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension. /60. p. m. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. E*n Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Korte Heorenstraat. No 22. Huis met tuin, f 4.50 p. w.,terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2 25 per week, terstond. Kruisweg. No. SOrond. 3 Kamers met pension voor twee personen, a 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, f 550.— p. jaar, terstond Melkboeransteeg. bij de Amsterdameche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, f 40.— p.m.,met ruime plaats, terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, f 80. en 60.p. m., terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af 60.per maand. Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.half Juui. Ruychavestraat. No. 18zwart. Benedenhuis met iuin, /"180. per jaar. Schagchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs ƒ500 per jaar. 1 Oct. Schotersingel. No. 91. Heerenhuis met tuin, 500.per jaar, terstond. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, f .75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, 175.p.j., terst. No. 18rood Bovfjnhuis, terst, 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475,— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, ƒ500 per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met ou-terrein en tuin 600.per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap opg. 5 kam., keuk. zolder, 210.p. jaar, terstond. Spaarne. No 45zwart. Benedenhui» met. tuin, 1 Nov. a.s., huurprijs 350.per jaar. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terst No. 39. Kamer, f 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a Botenhuis, ƒ225.p. j .terstond. Zijlstraat No 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. 'X'e Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GROENEWEGEN, Langendtjkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1. In het Kleverpark. 2. In de Generaal Croniéstraat. 3. la de Generaal de La Reijstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade, 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huizen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, f 250 per jaar. Deze huizen zijn ouk te koop, met zeer weinig kapitaal. Tusschen de Pruisischen minister van Onderwijs en den Berlijnschen magi straat heeft al lang een gespannen toe stand bestaan. De gemeenteraad heeft n.l. aan sommige vereenigingen het gebruik van schoollokalen toegestaan, natuurlijk buiten de schooltijden, een recht dat den Raad volgens zijn mee- ning niet betwist kan worden. Maar nu heett de regeering meteen beroep op het recht van oppertoezicht dat den staat in schoolzaken toekomt, aan de hoofden der scholen (die door de stad worden aangesteld en betaald) last gegeven om de bijeenkomsten van vereenigingen, al worden ze door het gemeentebestuur toegestaan,- niet toe te laten. Daarop heeft de magistraat onder voorbehoud van verdere be sluiten al dadelijk de Vrije Gemeente (die op die wijze uitgesloten was) de beschikking gegeven over de groote burgerzaal op het raadhuis. Het is te begrijpen, dat wanneer de kwestie wordt opgelost in den zin als de regeering wil, dan de vraag zal ge daan worden of door een Pruisisch ge meentebestuur aangestelde ambtenaren verplicht zijn de bijzondere, niet bij de wet gestelde eischen der regeering op te volgen. Nabij Antwerpen op den linkeroever van de Schelde ligt het fort St. Marie waarin een bnskruit- of bommenmaga- zijn. Tijdens werkzaamheden tot het vullen van bommen heeft daar Vrijdag een ontploffing plaats gehad waarbij vijftien man gedood en twee gevaarlijk gewond werden. Behalve het genoemde magazjjn is een deel van het fort ver woest. De onthulling van het door keizer Wilhelm aan Amerika ten geschenke gegeven standbeeld van Frederik den Groote zal nu toch plaats hebben, op 19 November. Het komt te staan voor de nieuwe militaire academie te Was hington en president Roosevelt zal bij de onthulling tegenwoordig zijn. Het plan bestaat, dat den 9den Mei van het volgende jaar, wanneer het een eeuw zijn geleden, dat Schiller gestorven is, vanwege de Zwitsersche regeering aan alle leerlingen van de Zwitsersche volksscholen een exemplaar van Schil ler's Wiliielm Tell ten geschenke zal worden gegeven. In de Fransche en Italiaansche kantons zouden vertalingen van het werk worden uitgereikt. De kosten zijn voorloopig geraamd op 100,000 francs. De werkstakingen te Marseille zijn eindelijk uit. Het nieuwe referendum van den dokweikersbond heeft tot her vatting van 't werk beslist. Trouwens, sedert verscheidene dagen al is die her vatting een feit. Meer dan vijftig dagen is er gestaakt. En de dokwerkers heb ben niet verkregen wat zjj wenschten. Alleen de ingeschrevenen bij de Com pagnie Transatlantique hebben een rege ling verkregen van den arbeid aan boord. Te Parijs hebben twee heeren 24 uur aaneen biljart gespeeld. De winner van deze langdurige partij maakte 3238 pun ten en had, naar berekend werd, 31 kilometer geloopen. De andere had in het etmaal 3196 punten gemaakt en 28 kilometer afgelegd. De hertog van Oldenburg is bescherm heer van de Oldenburgsche Vereeni gingen van Oudstrijders, wier leden, als zij den hertog in zijn hoedanigheid als zoodanig zien op militaire wijze groeten. Hier bljjkt al het een en ander over voorgevallen te zijn, althans de hertog heeft den bond doen weten, dat hij voortaan wil gegroet worden met het afnemen van den hoed, anders legt hij zijn beschermheerschap neer. Een sterke partij is er op gesteld om naar soldaten wijze te groeten er wordt nu overleg gepleegd hoe te handelen. Ook Portugal begint last te krijgen van zijn overzeesche koloniën. Er is daar een opstand uitgebroken om welke te dempen de aanwezige militaire macht te kort schoot en waarbij betrekkelijk veel verlies werd geleden. De volgende maand zal een troepenmacht van vijf duizend man naar West-Afrika ver trekken. Sprekende over de vestiging van het Nederlandsche consulaat in Transvaal, dat te Johannesburg wordt gevestigd en tot veler verbazing niet te Pretoria, deelt de (Atrikaansche) Volksstem nog het volgende mede: Men vertelt in Nederland dat tijdens de bijzetting van het lijk van Paul Kruger op het kerkhof bij den Haag, werd president Stejjn als volgt aange sproken door een hem onbekend heer: »De Vrijstaters hadden zich toch wel buiten den oorlog kunnen houden, niet waar?» »Ja,» antwoordde president Steijn, »als wij ons woord gebroken hadden.» En hiermede brak deze, zich omdraaiend, het gesprek af. De onbekende heer was baron van Lynden, thans Nederlands minister van buitenlandsche zaken I De Daily Express maakt melding van verscheidene ziektegevallen, voorgeko men te Genève, Lausanne en andere steden in Zwitserland, tengevolge 't gebruik van druiven uit de zuidelijke landen. Deze vruchten groeien daar in de natuur en moeten ter wering van meeldauw en andere wijngaardziekten meermalen bespoten worden, waarbij men vergiftige stoffen schjjnt te gebrui ken, die op de korrels blijven kleven. De geneeskundigen, die na nauwlettend onderzoek de oorzaak der ongesteldheden opspoorden, bevelen aan de druiven voor 't gebruik te wasschen met verdunde zuren. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben onbekenden beproefd het Russi sche consulaat te Milaan in brand te steken. De deuren waren vooiaf met petroleum begoten. De vlammen zijn echter spoedig gedoofd. Men gelooft dat de brandstichting het werk is van Ita liaansche anarchisten of Russische nihi listen. In het toeristenseizoen van dit jaar zijn op de Zwitschersche bergen 46 on gelukken gebeurd, waarbij 42 personen om 't leven zjjn gekomen en 9 ernstig gewond zijn. Er verongelukten 5 gidsen. De Simplon-onderneming hoopt, trots de groote moeilijkheden, welk'e zich bij het boren van de laatste 244 metei van de tunnel voordoen, toch nog vóór Nieuw jaar met den arbeid gereed te komen. Uit Warschau wordt gemeld, dat prins Swiatopolk Mirski, de nieuw benoemde Russische minister van Binnenlandsche zaken, althans reeds op één punt den Joden bljjk geeft van zjjn welgezindheid. Alle hindernissen, die tot dusver aan Joodsche jongelui in den weg werden gelegd voor toelating aan de universiteit, zjjnopgeheven. Het onmiddellijke gevolg is geweest een aanzienlijke uitbreiding van het aantal Israëlietische studenten voor den loopenden cursus. Vooral voor een stad als Warschau is de maatregel van beteekenis, want daar wonen op een bevolking van een 700,000 zielen op zjjn minst 250,000 Joden. Hoewel aan den eenen kant beweerd wordt, dat de hoed van Napolen, door Géróme aan het Condé museum ver maakt, stellig in den slag bij Waterloo gedragen is, en onbetwistbare bescheiden dat bewijzen, houdt men aan den an deren kant vol, dat aleen bewezen is, dat Napoleon dien hoed, of steek, op St. Helena gedragen heeft. In de verschillende Zuidhollandsche glasblazerijen slaat het werk stil en zijn de vuren gedoofd. De eischen dei- werklieden zjjn in hoofdzaakinvoering van het oude loontarief, invoering van een arbeidsdag en erkenning der vak organisatie. Geen der partijen schijnt van le mipdeling te willen weten. Men meldt uit Boekei (N.-B.): Door de politie werden een drietal gezinnen uit hun woningen gezet, wjjl deze door de gezondheidscommissie waren afgekeurd. De gezinnen logeeren thans op een akker. De afgekeurde woningen waren dan toch zeker ver kieselijker, dan het open veld. Omtrent het te Zandvoort gestrande visschersvaartuig EH 180 kan nog ge meld worden, dat de botter genaamd was de Jonge Trijntje, en twee jaar oud. De schipper, tevens eigenaar, Jochem Schenk Jbzn. en de knecht T. Blok, zijn beiden verdronken. De schipper laat eene weduwe met één kind, en zijn knecht eene weduwe met zes kinderen na. De botter kwam van Maassluis en is op lager wal geraakt en in de branding omgeslagen. Met het afbrengen van den botter is men druk bezig. Botermarkt 17 Oct 1904. Boter. Aangev. 36 K.G., verk. 36 R G. L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.45 p. K. G Bit/gen. Aangev. 59, verk. 59 stuks L. pr. ƒ5.50, H. pr. ƒ9.— p. stuk. Schrammen. Aangev. 7, verk. 7 stuks L. pr. /13.— H. pr. /18.— p. stuk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5