HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 86. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zesentwintigste Jaargang. 144 144. van ZATERDAG 29 October 1904. TE HAARLEM Zondag 30 Oct. 1904. Z R 0 N I E TELEPHOONNÜMMER Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden125. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 15 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie», worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. 9% heures, Ecole du Dimanche. In Volksbelang" Jansweg 40. 101/, heures, Mr. M. Dupont. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5ys ure, Ds. Mulder. Woensdag. 's Avonds 8 nre, Ds. Ringnalda. Vereenigde dienst. Dankstond voor het Gewas. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5ys ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref. Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. v. d. Vegt, 's Avonds 51/, ure, Ds. v. d. Vegt. Luthersohe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Bakel. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Nassaulaan. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ore, Dr. Elhorst. De opbrengst der gewone collecte in de bussen na de Godsdienstoefening is bestemd voor de Ned. Gustaaf Adolf Vereeniging. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Repetitie van het Zangkoor, voorm. lli/s ure, in de kerk. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Schmidt. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, de Heer Panjer. Avondmaal. Nam. 12 ure, Zondagsschool. 's Avonds 6 ure, de Heer Panjer. Prediking. Dinsdag. 's Av. 8 ure, Bidstond en Bijbelbe- spreking. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het ÏTederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waar niets andari vermeld wordt, wordt da Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Avondmaal. Nam. 2i/s ure, Ds. Gerth van Wijk. Dankzegging. Maandag. 's Avonds 7 ure, Ds. Gerth van Wijch. Lezing over de Hervorming, met mede werking van de Chr. Zangvereeniging. Collecte voor de Red. Gustaaf Adolf Vereeniging. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsbediening. Evang. liuthersohe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Loman. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Godsdienstoefening van wego den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1, 's Avonds 6i/j ure, Ds. Boon. Pred. te Beverwijk- Bloemendaal. Niet ingekomen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Hillegom. Voorm. 9i/j ure, Ds. Meerburg. Nam. 2% nre, Ds. Meerburg. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, de Heer F. G. Beekman. Oud-Zendeling. Gedenkdag der Hervorming. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Dinsdag. 's Avonds 71/j ure, Herdenking der Hervorming. Uitvoering der Zangvereeniging. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Nam. 6i/j nre, Ds. de Sopper. Velseroord. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm 10 ure, Ds. Posthumus Meyes. De Raadsvergadering van Woensdag, aangevangen te tien ure, had vóór de behandeling der begrooting van 1905 de volgende punten af te doen. Vastgesteld werd de verordening op invordering en heffing der schoolgelden bjj het herhalingsonderwjjs. De vaststelling van het Tarief van onderstand voor huiszittende armen, was de vorige vergadering aangehouden. De Heer Schram stelt thans voor het Bur gerlijk Armbestuur te machtigen, per sonen van 70 jaar en daarboven, behalve het brood, 75 cents per week toe te staan. Het Burgerlijk Armbestuur was er niet voor. De Heer Schram trok zjjn voorstel in en het tarief werd aange nomen. De Commissie C. tot wering van schoolverzuim verzoekt den Raad een post presentiegelden voor de Commissiën op de begrooting te brengen. B. en W. onthouden zich van advies, aangezien de Raad vroeger op dergelijk verzoek afwijzend heeft beschikt. Commissie A. vereenigt zich met het verzoek. De Heer de Braai verdedigt het voorstel. Dat de Gemeente alweer kosten zou te maken hebben tot uit voering van een Rijkswet mag geen motief zijn om schadeloosstelling te weigeren. Ook de Heer Hugenholtz was van die meening. De Heer Modoo deelt mede, dat de opofferingen der leden van schoolverzuim zoo gering zijn, dat toch het geldelijk beloonen niet noodig is. De Heer V. d. Kamp is van meening, dat subsidie billijk is. De Heer de Braai wenscht ƒ550 op de begrootiDg te zien. Dit wordt ver worpen met 5 stemmen voor. Algemeene beschouwingen omtrent de Begrooting. In een der afdeelingen is een der leden van oordeel, dat meer spoed moet gemaakt worden met de uitvoering van gemeen tewerken en werd de meening uitge sproken, dat meer pressie op het Rijk moet worden uitgeoefend om meerdere finantieelen steun aan Gemeenten te verleenen. In hun beantwoording zetten B. en W. de reden der vertraging uiteen, doch na aanstelling meer personeel zal de uit voering der werken bespoedigd worden. Pressie op het Rijk is thans niet wenschelijk wordt door B. en W. ge antwoord. De Heer Hugenholtz bespreekt den langzamen gang der gemeentewer ken. De indruk, dien spreker van de zaak heeft ontvangen, is van dien aard dat B. en W. een woord van hulde toekomt voor den laatsten tijd. Maar men had vroeger kunnen beginnen b.v.b. met de Scholen Botermarkt en Kleverpark. Gaarne gelooft hij aan overlading bjj Gemeentewerken. Het Werkliedenreglement is nog niet ingevoerd. Wanneer komt dit. De Heer de Braai bespreekt nog de fi- nantieele regeling met het Rjjk. Is van meening dat er eens flink moest aange pakt worden. Bespreekt nog even de grensregeling. De Heer V. d. Kamp verzoekt grooten spoed óók voor particulier werk, met het oog op de bestaande werkloosheid. De Voorzitter beantwoordt geeft de verzekering dat voor zoover van B, en W. afhangt den meest mogelijken spoed gemaakt wordt; wat afgemaakt kan worden is afgemaakt. Het Werkliedenreglement wacht op speciale voorschriften, tegen nieuwjaar zal het waarschijnlijk ingevoerd zjjn. Omtrent de artikelsgewijze behande ling der Uitgaven het volgende: De wensch is geuit, dat de Wethou ders meer op het stadhuis zullen zjjn. B. en W. zouden gaarne zien, dat dit punt bjj de begrooting ter sprake ge bracht werd. De Heer V. d. Kamp deelt mede, dat de Wethouder van Onderwijs be doeld is; en acht de wenschelijkheid- gemotiveerd. Den Wethouder is hiervan niets be kend. Tehuis is hjj steeds eu op zijn spreekuren aan 't Stadhuis te spreken. De Heer Modoo meent, dat de Ge meente eenig recht heeft op eenige meerdere beschikbaarheid van de Wet houders. Een vermelding van de spreek uren zou wenschelijk zjjn. B. en W. wenschen de aanstelling van een commies op de derde afdeeling, op de hoogte van dubbel boekhouden a 1500 terwille van de controle. Wordt door de afdeelingen beter geacht nu en dan de hulp van een accountant in te roepen; men is bevreesd voor een ge heel bureau van contróle. Een nieuwe klerk te benoemen op de zesde afdeeling wenschte men te doen vervallen. Ook de commissie van financiën is hier tegen. B. en W. zetten uiteen, dat die amb tenaar noodig is; de commissie voor de lichtfabrieken b.v. b. heeft reeds vroe ger aangedrongen op contróle voor dien tak van dienst. Controle geeft aanleiding tot nauwkeurig werken. Een nieuwe klerk wordt evenzeer noodig geacht. De Heer Stolp heeft het woord ter bestrijding van den post en verminde ring van dien post met 1500. De Heer H. D. Kruseman verdedigt den post, aan gezien toch spoedig een nieuwe ambte naar zal noodig zijn. Er is meer blijvende hulp noodig. De Heer Klejjnenberg vraagt of voor f 1500 zoo'n superintendant te krjjgen is en wel naast den accountant veel liever later een bepaalden accoun tant. De Voorzitter meent, dat het tijdstip voor den gevraagden ambtenaar thans gekomen is. Vatte contróle is noodig en hjj zou afstemming betreuren. In stemming wordt het voorstel Stolp werd aangenomen. De Heer Hugenholtz vraagt naar de verbouwing van de kap van het Museum. Er wordt aan begonnen, zegt de Heer de Breuk. Bij Kosten van het aanleggen en bij houden der registers van den burger lijken stand achtte men een verhooging van f 100.noodig. B. en W. stemmen dit toe. De post wordt alzoo aangenomen. Den post voor verkiezingskosten wenscht men verminderd te zien. B. en W. verlagen den post met ƒ200. tengevolge van een zeer onlangs geno men Raadsbesluit. Voor de bediening der bruggen over het Spaarne wenschen B. en W. een dubbel stel brugwachters, wat 4000 meer vordert. Bij de afdeelingen bestaat hiertegen bezwaar. In een andere afdeeling werden twee brugwachters onnoodig gevonden bij de Melkbrug en de Gravesteenenbrug en worden naambordjes aan de bruggen noodig geacht. B. en W. stelden den maatregel voor tot meerdere veiligheid van het publiek, een minderheid in dat college is er echter tegen. Naambordjes vinden bij B. en W. steun. De Heer Stolp bespreekt dit punt. De Voorzitter verdedigt in zake veilig heid en spoedig verkeer. Voorstel Stolp, vermindering met 2500.komt in stemming en wordt aangenomen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 1