toen zij in den mist vlak voor de divi sie slagschepen opdoken. Een van die torpedo-booten dacht toen zij beschoten werd, op haar beurt aan een aanval van de Japanners antwoordde met hare snelvuurkanonnen. Verscheidene man schappen op het dichtst bij zijnde oor logsschip werden gewond, o.a. twee op de brug vooruit. De commandant van de torpedoboot was de eerste die de vergissing bemerkte. Hij gaf als een razende het eene sein na het andere en slaagde erin, buiten de vuurlijn te ko men. Drie slagschepen gingen echter door met vuren, en raakten toen de visschers. In Rusland is de stemming betref fende het incident verdeeld. Terwijl sommigen den vlootvoogd prijzen wegens zijn doortasten tegenover vermomde Ja- pansche schepen in de visschersvloot zijn er even veel die de zaak toch wel anders aanzien en zich niet onthouden van een afkeurend oordeel over den mallen streek van het Oostzee-eskader, dat zich door de onmogelijkste geruchten van de wijs laat brengen. Eerst toch heette de Oost zee vol mijnen en hielden zich de Ja panners in de Deensche wateren op. Het eskader was zoodanig op zjjn hoede, dat naar men zelfs beweert, gedurende de negen dagen, dat men nu onderweg is, van den admiraal af tot den laagsten matroos toe, geen man een oog heeft toegedaan, zoodat men in zulk een overspannen en zenuwachtigen toestand verkeerde, dat de kanonnen om zoo te zeggen vanzelf konden afgaan, bij het minste alarm. Wie evenwel het laatste beweren houdt men niet voor goede vaderlanders. Men gelooft, dat het internationaal onderzoek zal beginnen aan boord van den Britschen kruiser Lancaster," die op de reede van Villa Garcia voor anker is gegaan. De Russische generalestaf maakt be kend, dat bq de gevechten tusschen 9 en 18 dezer aan den Russischen kant gesneuveld, gewond en vermist zijn 800 officieren en 45,000 man. Uit het Russische hoofdkwartier in Mantsjoerije wordt bericht, dat de beide legers nog tegenover elkaar staan. In den nacht, zoo' seint de correspondent, heeft een zwak bombardement plaats gehad op den Japanschen linkervleugel, dat slechts weinig schade veroorzaakte. Het schieten duurde den geheelen vol genden dag onafgebroken voort. De Russen blijven aanvallenderwjjs optre den, de mannen blijven dag en nacht in de loopgraven. De Russen maken gebruik van zoeklichten. Uit de beste bron verneemt men dat de Japanners den 24sten October den derden algemeenen aanval op Port Ar thur hebben geopend. De 26sten staken Japansche granaten het eenige magazijn met rookzwak buskruit in brand. Een gedeelte van de stad staat in vlammen. In den tijd van twee dagen veroverden de Japanners eenige Russische verschan singen aan de helling van het fort Er- loeng-tsjan en een tegen dat fort ge dekte versterkte stelling. De Japanners verklaren zich zeer voldaan over den voortgang van het beleg. De gemeenteraad van Kassei heeft in een vergadering die tot in den nacht heeft geduurd, met 32 tegen 8 stem men besloten geen gevolg te geven aan den wensch van den Keizer, om een toren te plaatsen op het nieuwe raad huis dat daar komt. Voor het bouwen van een raadhuis zonder toren werden 2,650,000 mk. toegestaan. De toren zou de gemeente op 850.000 mk. meer te staan zijn gekomen. In Saksen was een adresbeweging onder vrouwen op het getouw gezet met het doel den Koning te verzoeken zich met zjjn vroegere gemalin te verzoenen. Het officieele Dretd. Journal bevat nu een blijkbaar van „hoogerhand" afkom stig bericht, dat de koning zoowel vóór als na het overlijden van zijn vader ten stelligste zich tegen elk denkbeeld van dien aard heeft uitgelaten en er dus nooit van verzoening sprake kan zijn. „De zaak is afgedaan" en daarmede is ook aan de adresbeweging een eind gemaakt. Een rondschrijven is gericht aan de mogendheden, ter uitvoering van Roose velt's voorstel om een tweede Haagsche conferentie te houden. In dat rondschrij ven wordt gezegd, dat het in de bedoeling van den President ligt, dat niet alleen vraagstukken overwogen zouden worden, bijzonderlijk door de oorspronkelijke conferentie aangeduid als vereischende nadere overweging; de President wil feitelijk een algemeen stelsel van arbi- tage-verdragen invoeren, alsmede inter nationale vredescongressen, die op ge zette tijden zouden bijeenkomen. Met het vredespaleis te 's Gravenhage wil het maar niet vlotten. Verschillen de punten zijn reeds besproken om het paleis een plaats te verleenen. Op de eene plaats stond het te veel in den weg op een andere zou het dan dit, dan dat ontsieren, eindelijk meende men een geschikt hoekje te vinden, particu lier eigendom, dat te koop is voor zeven gulden den meter. Nu heeft men erop gevonden, dat die prijs te hoog is, om dat soortgelijke grond voor enkele jaren verkocht is voor twee gulden. Men ziet, dat den Vrede, heel wat hindernissen in den weg zijn gelegd en het is niet denkbaar dat men ze te bo ven is, want nu verluidt, dat een prijs vraag zal uitgeschreven worden voor het gebouw zelf en omdat aan het gebouw het geheele beschikbare kapitaal wel zal opgaan, moet er nog een onderhouds- fonds gevormd worden, waarvoor bij dragen gevraagd zullen worden aan de mogendheden. Men schrijft uit den Haag: De commissie, die het incident in de Noordzee tusschen het Russisch eskader en de Engelsche visschersvloot zal heb ben te onderzoeken, wordt, volgens de Haagsche conventie, door de betrokken mogendheden ingesteld en heeft geener lei scheidsrechterlijke bevoegdheid, doch uitsluitend tot taak, de feiten, waarom trent verschil van opvatting bestaat, nauwkeurig vast te stellen. Men heeft hier dus te doen met eene zuivere en quêtecommissie. Mocht later omtrent de uit de ge bleken feiten voortvloeiende rechten ver schil van meening blijken te bestaan, dan zou zulks, voorzoover langs diplo- roatieken weg deze geschillen niet uit den weg waren te ruimen, aanleiding kunnen geven tot het brengen der zaak voor het Hof van Arbitrage. De vereeniging »HetVrijeRuil verkeer" geeft eenige reeksen cijfers om aan te toonen dat protectie, beschermende, rechten, te Melbourne en te Sydney, (Australië) de stelling der vrijhandela ren bevestigt dat invoerrechten de levens middelen duurder makenzjj weerleggen de meening, door sommige protectionisten verdedigd, dat de prijzen tengevolge van invoerrechten niet zullen stijgen en too nen aan, dat door de protectie het verbruik wordt belemmerd; zij bewijzen de on juistheid van de theorie derprotectionisten dat bescherming meer welvaart zal brengen. Verder bracht vrijhandel bij Timmer lieden, Metselaars, Steenhouwers, Stuca- doors. Ververs, Smeden, Ketelmakers en Wegwerkers hooger loonen dan de protectie; de cijfers bewijzen dat de Nederlandsche arbeiders goed zullen doen met niet te gelooven aan de voorspelling van onze protectionisten, dat verhooging der inkomende rechten »de" loonen zal doen stijgen. Dit werd zelfs door een volbloed protectionist erkend. Als het hier te lande gaat als in de boven genoemde Engelsche koloniën in Australië, dan is niet te voorzien, dat de tariefwet, ingediend bij de Nederland sche Vertegenwoordiging, den nationalen arbeid ten goede zal komen. DeAmsterdamsche Kalverstraat, altijd druk, levert vooral op Zondagavond een tooneel van woeling, waaraan in de eerste plaats jongelieden van beiderlei kunne deelnemen en werkelijk het ver keer in die straat onveilig maken. Nu heeft de Amsterdamsche Veree niging tot bevordering van het Vreem- delingenverkerkeer „Het Koggeschip" zich eens met dit feit bemoeid, omdat daar telkens klachten over inkomen. Zij vraagt aan het gemeentebestuur in de eerste plaats betere verlichting van de Kalverstraat, behoudens nog andere, niet genoemde maatregelen. En het mag wel. Bij de Maandag gehouden stemming! voor een lid der Provinciale Staten van Overijsel in het district Zwolle is ge kozen de Heer F. de Herder, (vrijz. dem.) Door deze stemming zijn nu de Prov. Staten van Overijsel weder compleet en tellen deze 22 liberalen, 1 vrijzinnig democraat, 1 sociaal-democraat en 23 leden der rechterzijde. Met het oog op de groote aanfokkerij van paarden in Haarlemmermeer en de voortdurende monstering van jonge paar den, waardoor vele landbouwers afhan kelijk zjjn van enkele kooplieden, die zoo'n monstering publiceeren, heeft de Raad van Haarlemmermeer besloten, de paardenmarkten met 2 te vermeerderen en wel in Januari en December, zoodat voortaan alhier 4 paardenmarkten zullen gehouden worden en wel in de maanden JanuariJuliOctober en December. Men rekent dat er gemiddeld in deze gemeente 's jaarlijks 1000 paarden wor den aangefokt. HAARLEM 1 November 1904. Naar wij vernemen, zal, op ver zoek van eenige Vlissingsche ingezete nen, de Haarlemsche Tooneel vereeniging ïJoost van den Vondel", die onlangs hier ter stede een goed geslaagde uit voering gaf, een voorstelling geven te Vlissingen. Opgevoerd zal worden Jan Dwarsblijspel in 3 bedrijven. In De Kroon hadden we Zater dagavond een voorstelling van de Rot terdammers zij gaven het blijspel Een groote Nul van Schefnarek. Twee ongetrouwde dokters, twee on gehuwde jonge dames, een weduwe, een weduwnaar en een pensionhoudster allen op één na huwelijksgezinden, speel den er vlug en vroolijk hun rollen, zoo dat drie huwelijken tot stand komen. Mooi, frisch spel gaven al de voor stellenden, we zouden niet weten, wie uit te zonderen. Door fraaie damestoiletten, gepaste grime, en uiterst beschaafd spel is het Rotterdamsch Gezelschap directie Van Eysden hier ter stede reeds zoo gunstig bekend, dat [deze goede eigenschappen niet opnieuw in het licht behoeven ge steld te worden. In de atgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 618 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week 719 baden genomen. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap gaf Vrijdagavond hare eerste uitvoering voor een zeer talrijk publiek. Zij handhaafde daarbij, zoowel in de concoursnummers van de H.H. Brandts Buys, Zöllner en Hol als in de kleinere werken, den meer dan goe den naam waarin zij Z'ch sedert vele jaren mag verheugen. Het is inderdaad een buitengewoon genot de liedertafel met hare vele mooie stemmen en al die jonge en frissche krachten te hooren zingen. Wel mogen wij haar streven naar vooruitgang blijven steunen en waardeeren. De heer Robert kan met rechtmatigen trots op den bloei van Zang en Vriendschap wijzen als het resultaat van zijne bekwaamheden en van zjjnen ijver. Naast de koornummers gaven de da mes Reny (zang) en Rackwitsz (piano) eenige solonummers ten beste. Zij droe gen op zeer verdienstelijke wjjze het hare bjj om aan den concertavond de gewenschte afwisseling te geven. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de uitvoering van wegeden Nederlandschen Blindenbond, waarbjj zullen medewerken HaarleraschGemengd koor, 'tMandoline-ensemble„Con Amore", Mej. M. Stein, sopraan, Mej. Betsy Pielage, piano, en de blinde musici A. Seret, viool, J. C. Caron, bariton, A. W. Rijp en G. J. Oort piano; hiervan is de heer Seret violist, hier ter stede geen onbekende. Ofschoon dit alreeds voldoende aan beveling zou zjjn om tot het bijwonen dezer uitvoering aan te sporen, temeer kunnen wjj dit doen, waar blinde musici komen om hunne krachten te geven voor hunne minder bedeelde lotgenooten, daar toch de opbrengst voor gemeld doel is bestemd. Heden zijn alhier door de Heeren Gebr. Busé en Zoon, wonende aan de Turfmarkt een mooie bezending verscbe volle bokking aan de groentenmarkt gebracht. De eersten zjjn opgekocht door W. Njjssen, wonende Gasthuisstraat, al hier. Met de St. Nicolaasdrukte zal de Schouwburg Jansstraat dienst doen als postpakketkantoor. Er bestaat een plan om de oude schouwburg te koopen en dan geheel te vernieuwen. Voor een ander zal hon derd vijftig duizend gulden noodig zijn. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 24 Oct 1904 in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Winkelhuis, waarin de handel in Schoenen en Laarzen wordt uitgeoefend, en Erve aan de noordzijde van de Anegang. No. 33, f 14050.P Hoogeveen. No. 2. Een Winkelhuis, waarin Mode-affaire, met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve aan de noordeijde van de Paarlaarsteeg. No. 1. f 7000.Th. St urken. No. 3—7. Vijf naast e'kander gelegen Bouw terreinen aan de noordzijde van de Tweede Zuid polderstraat, op deu hoek van een geprojec teerde straat. Groot omstreeks 4 aren 7 centi aren, en wel: No. 3. Groot omstreeks 83 centiaren. ƒ560, J. van den Boogaard. No. 4. Groot omstreeks 81 centiaren. ƒ540. J D. v. d Putten. No. 5. Groot omstreeks 81 centiaren. /540.— J. D. v. d. Putten. No. 6. Groot omstreeks 81 centiaren, f 540. Opgehouden. No. 7. Groot omstreeks 81 centiaren. ƒ540. Opgehouden. No 8. Een Winkelhuis met afzonderlijk op gaande Bovenwoning en Erve met Tuin aan de noordzijde van de Paul Krugerstrast op den hoek van de Tugelastraat te Schoten. No. 43 zw. en rood. No. 9. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin naast het voor gaande perceel. No 45 zwart en rood. No. 10 Een Hnis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tnin naast het voor gaande perceel. No. 47 zwart en rood. De j) rceeleu No. 8 tot en met 1() gecombi neerd f 9300.Pr. Erdtaieck. Nos 11—13. Drie aaneengebonwde Hnizen en Erven te Schoten, aan de zuidzijde van de Co- lensostraat. en wel: No. 11. No. 20. No. 12. No. 22. No. 13. No. 24. De perceelen No. 11 en 13 gecombineerd ƒ3900. S. Vredenburg. No. 1417. Vier naast elkander gelegen Hui zen en Erven met Tuinen te Schoten, aan de oostzijde van de Generaal Cronjéatraat, en wel No. 14. No. 68. No. 15. No. 70. No. 10. No. 72. No. 17. No. 74. De perceeleo No. 14 tot en met 17 gecombi neerd. 5695 J. J. Jaques. No. 18. Een zeer aolied gebouwde en uitmnn- tend onderhouden Villa, genaamd-Cornelishoeve,- staande op grond uitgegeven in erfpacht tot 29 Februari 1976, te Sanpoort aan den weg naar het park -Dninlnst», in de onmiddefijke nabijheid van het Station der H IJ.S.M. A 137. 11,005.— Opgeh. No. 19. Een Huis en Erve met Tnin aan de Bakenessergracht. No. 24. 3605.Opgeh. No. 20. Een Burgerwoonhnia met Erve en Tnin met Poort aan de zuidzjjde van de Scheep- raakersdtjk. No. 44. No. 21. Eeo Erf met daarop ataande Schnnr aan het Spaame en toegang gevende door een poort aan de scheepmakeradijk. No. 42. De percelen No. 20 en 21 gecombineerd. 5845.— M. de Klerk. No. 22. Een Winkelhuis en Erve met afzon derlijk opgaande Bovenwoning, aan de westzijde van de Kleine Houtstraat, op den hoek van de Minnebroedersteeg, waarin het een nitgang heeft, No. 90. f 5700.T. C. Niephaus q q. No. 24. Een ateenen gebouw en Erve, ingericht tot Werkplaats, in de Minnebroedersteeg achter het voorgaande perceel, f 1900.T. C. Niep haus q.q. No. 24. Esn Winkelhuis en Huis, waarnevens Pakhuis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erven, aan de westzijde van de Talpenstraat. No. 2rood, 4 en 4a. ƒ2930. B. van Opzeeland Botermarkt 31 Oct 1904. Boter. Aangev. 44 K.G., verk. 44 K.G. L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.45 p. K.Gj Biggen. Aangev. 93, verk. 81 stuks. L. pr. ƒ6.—, H. pr. ƒ9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 27, yerk. 21 stuks. L. pr. ƒ13.H. pr. ƒ21.p. stukj Markt van 31 Oct. 1904. Aardappelen. Aangev. 320 HL., verk. 320 H.L. L. pr. 1.60 H. pr. 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 407 H.L„verk. 350 H.L. L. pr. 4.H. pr. ƒ10.p. H.L. Peeren. Aangev. 230 HL., verk. 200 H.L. L. pr. 5.H. pr. 16. Bloemkool. Aangev. 4500 st. verk. 3000 st. L. pr. 3.—, H. pr. ƒ6.-. Roodekool. Aangev. 7000 st., verk. 4000 st. L. pr. ƒ2.H. pr. f 5. Wittekool. Aangev. 1000 st., verk. lOOOst. L. pr. ƒ3.—, H. pr. 6. Savooiekool. Aangev. 10000 st., verk. 8000 st. L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ5.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2