Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 2 November 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „T E HUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerteaanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 50 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Donkere Spaarne. No. 56. Gem. Kamers met pension, vanaf 35.per maand, terstond. Du ven voordestraat. No. 6. Huis met tuin, huurprijs 450.terst. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w., terst. Groote Houtstraat. No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35. p. m. Nov. No. 153. Bovenhuis, 240.p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, 800. per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. f 350.p. j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension, ƒ60. p. m. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.60 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, ƒ550.—p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsohe Poort, No. 3. Groote Loods, 1.per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.p. m., met ruime plaats, terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Fieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m., terstond. Baamvest. No. 47. Pension, van af /60.per maand. Bipperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.—, half Juui. Huychavestraat. No. 18zwart. Benedenhuis met tuin, ƒ180.— per jaar. Schagchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs ƒ500 per jaar. 1 Oct. Schotersingel. No. 91. Heerenhuis met tuin, 500.per jaar, terstond. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein. No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, ƒ500.— per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met sousterrein en tuin 600.— per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 21)0.p. jaar, terstond. Spaarne. No 45zwart. Benedenhuis met tuin, 1 Nov. a.s., huurprijs 350.per jaar. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terst. No. 39. Kamer, 1.26 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, 300.p. j., terst. No. 76a. Boienliuis, ƒ225.p. j., terstond Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij J. BOEBEE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GROENE WEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1. In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Rejjstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huiten met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, 250.per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Het ongelukkige Russische incident der Noordzee zal nog lang een punt van bespreking uitmaken. De czaar heeft zijn leedwezen doen betuigen en na onderzoek alle schadeloosstelling toe- De Engelsche pers uit haar veront waardiging op heftigen toon. De Russische gezant heeft eenige samenkomsten gehad metdenEngelschen minister van Buitenlandsche zaken en men vertelde dat de admiraal der Oost- zeevloot zou terug geroepen worden. De Russische regeering had Donder dag nog geen andere dan krantenberich ten over het ongeval zelf. Zij beschouwde de daad voorloopig als een gevolg van de wijze waarop de Japanners oorlog voeren. Inmiddels hebben eenige Engelsche oorlogsschepen bevel ontvangen om zich gereed te houden tot onmiddellijk zee kiezen en er wordt gefluisterd over èen gezamelijk optreden van Amerika en Engeland. Van het oorlogsterrein wordt bericht, dat acht Japansche magazijnen, die een menigte voorraden, kleeren, schietvoor raad en buit uit den slag bij de Jaloe bevatten, zijn afgebrand. De brand heeft twee dagen geduurd. Men denkt dat de dat de brand gesticht is. Twee Japanee- sche ambtenaren die voor de veiligheid van de magazijnen verantwoordelijk waren, hebben zelfmoord begaan. De mobilisatie van het Engelsche es kader voor Gibraltar, is afbesteld. Men zal zich herinneren, dat dadelijk na het incident op de Engelsche werven zoo veel spoed gemaakt werd, alsof zoo maar op een gegeven oogenblik de oorlog zou verklaard worden, zelfs was er al zoo goed als vastgesteld, dat de Russische vloot bij Gibrultar zou belet worden de Middellandsche zee binnen te stoomen. Er bestaat dus alle kans, dat de zaak een vreedzaam verloop zal hebben, een mooie gelegenheid om de diplomaten eens druk aan 't werk te zien. De Fransche gezant in Engeland schjjnt be last te zijn met de rol van vrederechter. Omtrent de bemanning der Oostzee- vloot wordt gezegd, dat de matrozen en de soldaten ongeoefende jonge man nen zjjn en de officieren pas afgestu deerde kadetten. Een en ander doet vreezen, dat zij voor den vijand zoo heel gevaarlijk niet zullen zijn. Omdat de Oostzeevloot thans in een Spaansche haven ligt, zou het wel kun nen zjjn, dat do Spaansche regeering belet werd om de Russische schepen weer te laten vertrekken, aangezien dit een begunstiging van Rusland zou zijn ten koste van Japan. Een onzijdige mo gendheid als Spanje, mag zoo iets, meent men, niet toelaten. Dit is zeer zeker een nieuw gezichtspunt, maar het verdient de aandacht. Als nu de diplomatie geen raad weet om deze moeilijkheid te boven te komen, dan zal het een buitenkansje zijn voor Japan, en het zal zeker het oogenblik zegenen, waarop de Russische admiraal het eerste schot loste op de visschers. Aan de verklaring dat twee torpedobooten gezien zijn, die geen vlag en geen lichten vertoonden en waarvan er een in den grond geschoten zou zijn wil officieel niemand gelooven. Maar er zijn meer dingen weggecijferd, die later bewezen konden worden. Het beleg van Port Arthur wordt met kracht voortgezet, weer zijn twee forten en een paar belangrijke punten geno men. Meer en meer blijkt, dat de Ja panners aan de vesting de handen vol hebben, nadat zij reeds voor twee maan den verklaard hadden, dat weldra haar laatste uur zou geslagen zijn. Vrijdag zou het oude Port Arthur in brand gestaan hebben en een Rus sisch magazijn, door een granaat ge- troflen, in de lucht zijn gevlogen, doch deze berichten waren nog niet bevestigd. Volgens een bericht uit Shanghai werd in een daar ontvangen particulieren brief uit Port Arthur van 21 October vermeld, dat Generaal Stoessel aan den Czaar en het Hof te St. Petersburg had getelegrafeerdïNu zeg ik u allen vaarwel, Port Arthur zal mijn graf zijne. De generaal, zoo werd verder bericht, weet den heldhaftigen geest onder zijn manschappen gaande te houden en zij willen liever een roemrijken dood ster ven dan zich overgeven. De Japansche bladen betuigen hunne verwondering over de gemakkelijkheid, waarmede de Russische vloot in de Europeesche haven steenkolen kan in nemen. De komst van het Oostzee-eskader jaagt hun geen vrees aan, verklaren zij, maar zij leggen er nadruk op, dat men Rusland hulp verleent, waardoor het zonder moeite zijn vloot in het Verre Oosten kan versterken. De Russische bladen ergeren zich aan het beweerd vergrooten, in Engeland en elders, van het Doggersbank-incident en zoeken daar in de bedoeling om Rusland te vernederen en het tegen te werken in zijn moeieljjken strjjd. Men ziet, geen der partijen is tevre den, of althans men houdt zich zoo. Inmiddels zal bet moeilijk zijn met volkomen juistheid te kunnen verklaren hoe nu eigenlijk de zaak zich heeft toe gedragen, omdat zoowel de visschers als de Rnssische officieren ter goeder trouw kunnen zijn. Uit Vigo wordt gemeld, dat al de daar liggende Russische oorlogsschepen in den vorigen nacht kolen geladen hebben. De Russische torpedobooten hielden 's nachts schietoefeningen ter hoogte van Kaap Finisterre. Tal van gewapende sloepen onderhouden voort durend het verkeer tusschen den wal en het smaldeel, dat op de buitenreede voor anker ligt. Een telegram van Koeropatkin aan den Tsaar meldtHeden zijn er geen berichten over gevechten ontvangen. Bij de verkenning op groote schaal, welke de cavalerie den 28en heeft ondernomen, is zij afgezeten slaags geweest, waarbij ook de artillerie mee werkte; het dorp Tsiën-tau-jang is toen door ons bezet. De vijand verliet Lam- poe. Den 28en hebben de Japanners beproefd, onze vrijwilligers te verdrijven uit een dorp, een werst ten westen van Tsjang-lea-poe gelegen. Den ganschen dag heeft de vijand het dorp met heftig artillerievuur beschoten. Doch de vrij willigers behielden het dorp met geringe verliezen. Een vijandige afdeeling, die uit twee compagnieën met machinege weren en twee escadrons bestond, be proefde de afdeelingen onzer voorhoede uit het dorp Ta-joe, zes werst ten zui den van Hwang-toe-ling, te dringen, doch werd teruggeslagen. Dat de spanning, die het Russisch Engelsche incident had teweeggebracht geheel voorbij is, blijkt uit de bewe gingen van de Engelsche en andere staatslieden. Balfour is naar zijn golf club, Lansdowne en de meeste andere ministers zijn evenzoo uit Londen ver trokken. Er is nauwelijks een secretaris meer te vinden in Downingstreet, schrijft een berichtgever. Ook de Fransche ge zant Cambon heeft Londen veriatenen is naar Parijs vertrokken. De vergissing der Russen heldert zich op als men weet, dat de stoombooten, die de gevangen visch aan wal brengen, inderdaad voor torpedobooten aangezien kunnen zijn. Enkele van de trawlers toch, en in elk geval de stoombooten die de gevan gen visch naar de markten transpor teeren, hebben ter beveiliging tegen zwaar weder een zoogenaamde ïturtle- bach" of schilpadrugboeg, die wanneer de booten wat laag op het water liggen misleidend veel op de pantsering van een torpedoboot gelijkt. Ondanks den verbeterden politieken toestand, zooals Balfour dien beschreven heeft, wordt een vermeerderde activiteit waargenomen in de marine-havens. Een aantal reserve-slagschepen en kruisers wordt voor den dienst gereed gemaakt. Er zijn aanwijzingen, dat de Admi raliteit voornemens is een maritieme demonstratie te houden in het Kanaal. Rusland heeft zijn eerste voornemen om geen officieren van het eskader te straffen opgegeven, maar Engeland heeft zjjn eisch van onmiddellijke bestraffing aanmerkelijk verzwakt. De sStandard" betoogt het langzame en weinig effectvolle van een bestraffing, na een maandenlang gevoerd proces; zij wjjst ook op het onheil, dat door de Russische vloot nog onder neutrale schepen kan worden aangericht, voor zoover zij nog de reis naar Azië voort zet; en het blad eindigt ten slotte als volgt: „De heele geschiedenis komt per slot van rekening tot een lang en krach teloos einde, en draagt zeker niet veel tot de eer en de waardigheid van het land bij." De correspondent te Petersburg van den Petit Parisien beweert te weten, dat admiraal Rodjestwensky in staat is te bewjjzen, dat hjj wsrkelijk met Ja pansche torpedobooten te doen had, want, dat zes matrozen, die op deze torpedo booten thuis hoorden, door het Russische slagschip Kniaz Soevarof werden opge pikt. In Frankrijk schjjnt men nooit tot rust te kunnen komen. Thans wordt er weer verteld van een geheime ver klikking in het leger, waarvan de niet regeeringsgezinde officieren het offer zouden zjjn. Het stelsel zou gedreven worden door de vrijmetselaars met mede weten, of zelfs met wedewerking van generaal André, Frankrijks minister van oorlog. Deze heeft echter een streng on derzoek bevolen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5