Nieuwsberichten. Werd een groot misbaar aangeheven eerst over tegenhonuden van de Oostzee- vloot, later van een gedeelte der vloot in de haven van Vigo, thans is de vloot er reeds uit en heelt haar bestemming opgevolgd; slechts vier oföcieren zijn gebleven. Central News verneemt uit Gibraltar, dat de Engelsche vloot last ontvangen heeft, alle Engelsche kolenschepen, voor andere havens dan Gibraltar bestemd, aan te houden. Zulke schepen zullen naar Gibraltar gebtacht worden. Ook zullen alle mailbooten, die de straat doorvaren, door Engelsche oorlogssche pen geëscorteerd worden. Van Russischen kant wordt het bij de Visschersvloot aanwezig zjjn van Ja- pansche torpedo-booten ijverig volge houden. Ook de czaar is van dit geloof niet af te brengen en ook, dat het onder zoek de waarheid er van zal aan het licht brengen. En toch broeit er weer iets; de En gelsche vloot te Gibraltar is mobiel verklaard. Het admiraalschip Caesar heeft een kanonschot gelost, om alle officieren aan boord van hun schip terug te roepen. Alle schepen maakten zich als voor een gevecht gereed. Alles deed gelooven, dat het met de onder handelingen niet naar wensch ging, doch deduistere horizon schijnt wat opge klaard. Heeft Engeland een politieke nederlaag geleden De Westminster Gazette betoogt: Het vertrek van de Oostzeevloot uit Vigo is ontegenzeglijk de voornaamste factor voor het ourlogsalarm van gisteren, dat het uitvloeisel schijnt van een misvat ting van Bnlfour's redevoering te Sout hampton, welke stellig zoo kon opge vat worden, dat enkele Russische oor logsschepen te Vigo zouden blijven tot nadat tot nadat het gebeurde in de Noordzee zou opgehelderd zijn. Maar Rusland heeft geenszins een daartoe strekkende belofte gedaan. Alleen zegde het toe dat de betrokken zee-officieren den afloop van het onderzoek zouden blijven afwachten. Balfour is onmisken baar aansprakelijk voor het misverstand, maar de Engelsche regeering heeft het recht verbeurd, om tegen het vertrek van de Russische oorlogsschepen uit Vigo verzet aan te teekenen en kan daar nu niet meer op terugkomen. In- tusschen is het ontegenzeglijk in het belang van den vrede gewenscht dat voortaan dergelijke berichten uit Gi braltar over de wapening van de forten, de mobilisatie van de vloot enzwelke zelfs de Standard dwaas noemt, achter wege blijven. Hier volgt nog een opvatting uit een Duitsch blad, blijkbaar afkomstig van Russischen kant: Engeland, dat de zeeën beheerscht, heeft het moeten beleven hoe langs zijn kust een Russische vloot is gestoomd om zjjn bondgenoot Japan aan te val len. Een poging van de Engelschen om van een misverstand van den Russischen admiraal gebruik te maken en ten gunste van Japan zoo lang mogelijk het vertrek van de Russische vloot tegon te houden, is niet gelukt. Slechts kor ten tijd is een klein deel van die vloot opgehouden, zoodat Engeland's diploma tieke veldslag te vergelijken is met den strijd bij Liao-jang. Het was een over winning, maar niet de groote, met zelf vertrouwen verwachte zegepraal. Even als de Japanners voor Liao-jang, voelen de Engelschen zich thans teleurgesteld, en de gevolgen van die teleurstelling kunnen nieuwe krijgstoerustingen en een nieuw kabaal in de pers zijn. Maai bij het eerste kanonschot in de straat van Gibraltar moet Frankrijk, als het trouw wil blijven aan zijn verdrag, Engeland den oorlog verklaren. Dit is een waarborg dat het daar niet tot vijandelijkheden zal komen. De opge wonden Engelsche bladen geven zich geen rekenschap van het gevaar dat de toestand medebrengt. De meening bestaat dat deze opvat ting veel waarheid bevat. Uit Moekden wordt bericht: De verrichtingen van het Japansche centrum en die van de Russen daar tegenover, trekken zeer de aandacht. De loopgraven naderen elkaar nu zoo dicht, dat de Russische en Japansche soldaten eikaars stem kunnen hooren. Deze toestand is allermerkwaardigst; de beide legers naderen elkander met loopgraven en verschansingeniederen morgen blijkt, dat er 's nachts nieuwe aardwerken opgeworpen zjjn onder be dekking van een heftig bombardement en van geweervuur. Elke beweging van de eene partij wordt door de andere partij beantwoord. De spanning is bui tengewoon groot, en de toestand kan leiden tot een grooten slag, hoewel beide legers oogenschijniyk toebereidselen ma ken om in die streek winterkwartieren te betrekken. Het aantal Japansche soldaten dat als onbruikbaar voor verderen krijgsdienst naar Japan teruggezonden is, wordt j op 53,000 geschat. Over de jongste krijgsverrichtingen tegen Port Arthur worden de volgende I byzonderheden bekend gemaakt. De for ten Erloeng sjan en Hsi-ta jankou wer den zwaar beschadigd op belangrijke punten. Op Ki-kwa-sjan ontplofte een magazyn; drie kanonnen werden on bruikbaar gemaakt en andere bescha digd. Het bombardement der Japanners nam in hevigheid toe. Den 29en, by het aanbreken van den dag, deed een Russische afdeeling, 100 man sterk, een aanval op een loopgraaf die de Japan ners bezig waren, in de richting van Er loeng sjan aan te leggenzij werden echter met zwaar verlies teruggeslagen. Tegelijkertgd verdreef een andere, even sterke Russische afdeeling de mannen uit een loopgraaf die zij hadden geopend die plek werd echter in den loop van den middag heroverd. De tegen Er loeng sjan gerichte loop graaf bereikte den buitensten rand van dat fort in den volgenden nacht, en een gedeelte der buitenwerken werd door ontploffingen vernield. Twee ma len werd dynamiet gebruikt tegen een kazemat van een fort ten noorden van Ki-kwa-sjan; zoo werd een wqde bres gemaakt, en verscheiden Russen verloren daarbq het leven. Het bombardement heeft hoe langer hoe meer uitwerking. Het magazyn van Hsi-ta-jankou is in de lucht gevlogen drie Russische sche pen die mqnen opvischten werden zwaar beschadigd en op twee andere ontstond brand. De berichten over Port Arthur wor den in de laatste dagen zeer ongunstig voor de Russen. Onlangs liep het ge rucht dat generaal Stoessel, in een wanhopig telegram aan den Tsaar, te kennen had gegeven dat de belegerden nu afscheid namen van het leven. Of van zulke verhalen iets waar is, kan men niet nagaan. Maar opnieuw gaan geruchten van anderen aard te Peters- burg rond. Berichten uit de belegerde vesting zouden bewijzen dat het aantal der nog bruikbare verdedigers uiterst gering is geworden. Tevens moet de sterfte in de hospitalen 40 pet. bedra gen. De ontberingen vooral het gebrek aan goed drinkwater, hebben ook de taaisten afgemat, en de Japanners heb ben 25,000 man versterking gekregen. De Provinciale Staten van Overy'sel hebben in hun Dinsdagavond gehouden zitting tot leden der Eerste Kamer ge kozen de heeren: Dr. H. Fransen, a. r., te Zwolle; Th. E. F. Heerkens, r. k., te Zwolle, en D. W. Stork, lib. aftr. (Men zie den volledigen uitslag der ver kiezing in het verslag der Staten-ver gadering). Een der leden betreurde, o. a. dat de I uitslag aantoont, dat een lid anders stemde dan hy zeide te zullen doen, zoodat op dezen geen vertrouwen kan worden gesteld. De Vrijzinnige Club uit de Prov. Sta ten heeft een vergadering belegd, en daar het verdachte lid ook bij uitge- noodigd, om zich te zniveren. Dit lid, zijn naam werd niet genoemd, bleef ontkennen, waarop hem werd geraden, zyn mandaat ter beschikking te stellen. Nog wordt medegedeeld dat met den verdachte het Statenlid de Heer van Diggelen bedoeld is. HAARLEM 4 November 1904. In de rotonde van het Museum van Kunstngverheid zullen Zondag 6 November voor het laatst tentoongesteld zijn de reproductiën van oude etsen, houtsneden enz. vervaardigd door den Heer van Meurs alhier. Deze reproduc tiën omvatten werken van Andrea, Man- te'gna, Rembrandt, Dürer Schongauer, Lucas van Leidon, Baldung, Millet, de Barbary, Verlaert, de Meester van 1480 en eenige reproductiën van oude En gelsche prenten. De reproductiën van de kunstwerken dezer meesters zgd onberispelijk en er wordt met de pogingen, door den Heer van Meurs in het werk gesteld, eene ernstige schrede gedaan, ten einde kunst van hooge waarde onder het volk te verspreiden. Zondag is de toegang kosteloos. Het speciaal Comité voor de Ten toonstelling van Kunsnaaldwerken, die 15 November in het Museum van Kunst- nqverheid alhier zal worden geopend, heeft in zqne bijeenkomst van 3 Novem ber besloten, dat textielwerken, die tot de aanverwante vakken van het kunst naaldwerk behooren, op de tentoonstel ling kunnen worden toegelaten. De laatste dagen werd een groot aan tal toezeggingen ontvangen, zoodat men er niet aan twijfelt, of deze tentoon stelling zal aan haar doel beantwoorden. Het Comité doet evenwel een beroep op de algemeene medewerking, opdat de tentoonstelling een beeld moge geven van de ontwikkeling, die de vrouwelijke handwerken in de laatste jaren hebben ondergaan. De aandacht wordt gevestigd op 9e Abonn. voorstelt. Zondag a.s. in de Tooneelzaal De Kroon". Door het Too- neelgezelschap Dir. S. Frank van het Graud Théater A. van Lier zal gegeven worden n Marguerite Gautier (La Dame aux Camélias)" van Alex. Dumas Fils, als gastvoorstelling van Mevr. Julia v. Lier-Cuypers. Het Museum van Kunstnijverheid alhier, werd gedurende de maand Octo ber door 896 personen bezocht; terwql aan de aan het Museum verbonden boekerij 216 boek- en plaatwerken naar belangstellenden in den lande kosteloos verzonden werden. Het eerste en tweede deel van den Catalogus dezer boekerij zyn versche nen, terwijl het derde deel in bewer king is. De Tentoonstelling van Kunst naaldwerk, die in het Museum van Kunstnijverheid alhier wordt gehouden, belooft zeer belangrijk te worden. Voor het tijdig gereedkomen van den Catalogus is liet zeer wenscheiyk, zoo spoedig mogelijk aan den Directeur van het Museum te doen toekomen de om schrijving der inzendingen, die vóór 10 November aan het Museum moeten zijn afgeleverd. Postkantoor Haarlem OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft der maand October 1904, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. BINNENLAND. Brieven. Mej. M. v. Son, Amersfoort; P. Bonamie, Mevr. Fisaer, Mej. J. Jurians, Mej. C. Langen, J. C. v. Montfoort, D. Nuysinlc, F. Smit, Gez. Schrekker, Dre Baron Tindal, Mej. P. v. d. Want, Ydo, allen-AmiterdamMej. Cra mer, Arnhem-, J. v. Vrijberghe, Brummen; 11.1 Dekker, Delfzijl; Bonte, Dordrecht; E. Eeckelaert, Mej. M. G. v. Geel, A. J van 't Hooft, Mr. W. P. Hubert, P. Selraat, Mme. Van de Merghel, J. Walroven, allen den Haagj; J. v. Danzig, Haar lem Mej. P. J. v. Ophoven, Haarlem; A. J. v. d. Vlies, Heemstede; P. A. Boersma, Hempen; A. Broese v. Groenou Hengelo; Mevr. Velthuisen, Hillegom; Mevr. v. Waveren. Hillegom; H. Al- teuaar, Hilversum; S. Sleeswijk Visser, Hiogst; F. A. Oltmans, Laren; 1. Nierstrasz, Leiden; Kiman, G. Koker, Sandpoort; H. v. Huisen, Scheveningen; D. Vlaes, Veenhuizen; P. Schuren, Zeeland; Mej. B Jansen, Zwolle; P. Zwaan de KurhorstV slgest. ZwolleUtrecht voor J. G. v. d. Meij, Haarlem. Briefkaarten Bode, J. Cats, K. Coenen, Mevr. Halbertsma, Mej. v. Heiningen, P. Hendriks, Mej. A. Holle kamp, J. H. Meijer, W. v. Pinnen, Wed. v. d. Ploeg, H Ranzijn, J. Staal, F Vos, allen Am sterdam; P. Janse v. d. Voort, Arnhem; A. Roel- vink. Den Haag; Mevr. Allot, Mej. Klein, E. Sonnemans, allen Haarlem: Matroos le klasse HeilevoetsluisMevr. Mulder, Rotterdam; J. Jonker, Zwolle; G. Muller, Heerenstraat? BU1TENL A ND. Bri even. P. Landing, Dortmund; Fran A. J. Kuyper, Kray; G. B v. Hoorn, Montabaur; F. Ypey, Wiesbaden. Briefkaarten. H. J. Cordes,; Bale; P. Lunding, Dortmunt; Brat Lunding Geneve; Frau A. Vollgraff, Ham burg; A. O. Weill, Mexico; Frau C, Eberle, U. Tiirkheim, BURGERLIJKE 8TANI». In on3 blad van 5 September 1903 kwam in daze rubriek onder de over ledenen voor: -29 Augustus A A. Dorreman, 44 j„ Haarlwmmerliedestraat Ter voldoen'ng aan een daartoe tot ons gericht verzoek (van be voegde zijde), volgt hier eene ver beterde opgave: -29 Augustus A. A. Kortebein- Dorreman, 44 j Haarlemmerliede- straat.' ONDERTROUW li. 97 Oct. H F. Waltz en L. E Gerritsen. 2 Nov. M. Hensen en J Bloemen. J. M. de Zaaijer en D. A v. Oostende W. v. Lierop en I. v. E>t P. J Koppen en H. M Luijken. J. J. de Kruijf eu S. Doing. - J, W. de Graaf en R. W. Bueree. H. J. Bijster en M. Versteeg. N. v Dtjck en G. M. S'över. A Verberne en T. C. A Nijs. G. Hekkert eu L Hoogerbeets. L. H. v. "soort en A. M C. Snoeks. A. T. Vogel ei E. M. H&rkmans. W. Hansen en M. C. Steffens D. J. Tieakens en G. E. Kok. W. Koster en E. v d. Aa A Bate laan en C. P. Versterre J. J. deVosen J. As. E Sin"o en A. K. v Dijken. A. J. v. d. Ree en C. M.v. d Merkenhof. C. J. M.ol en E v. Es. J. G Hoogland en E. J. v. Beek. 3 Nov. J. J. Verweij en W. P. v. Meulenaarsgraf. GETROUWD. 28 Oct. J. A Brnnkhorst en M C. Mieg. 2 Nov. D. v. d Bent en G. Eckhart. W. Terwee en G Pasman P. de Rooi; en A. M. Vossen. A Face en M v.d. Voort. - W. Bosch en A. E v. Koersel. H. M. Ton en D Bol C. v. Damme en G v. Zonneveld. H Meeuwig en C. J. Zeil maker. 3 Nov. J. H. Roeland en M. Vos. H. S. A. v. Beek en E A.C. v. Ghert. J. A. v. d. Bogaardt en A. W. Baars. ■T. P. de Laat en W Cv. d. Berg T. Snoek Pollé en A. Schroder. J.J.Doeglas en C. C. v. Kampen. GEBOORTEN. 27 Oct. C H. M. v. Winsen geb Janssen d. M. v. d Klauw geb. Komen z. G v. Schagen geb. v Gasteren z. 28 Oc\ M. A. C. Bakker geb. Eeltink 2d. H. G. C. Aartsen geb Puist d. J. M Heijboergeb. Demison d 29 Oct. J. Burger geb. v. Waarde d.C M. Makkelie geb. Kroonen z. J. M. Blocks geb. Entz d. M. de Zwart geb. Verstraten d. C M. de Graaft geb. Kraan d. H. V. D upsteen geb. v. d. Woude z. E J. Rust'ge geb Roza z A Westerhoven geb. Moerkerk d 30 Oct. M. Weijers geb. Frielrichs d. 31 Oet. J A. M. Buve geb. v. d Valk z. M. v Dijk geb. Hagebout z. W. S Warning geb.Halen beek z. C. v. Balen geb. v d. Horst d. E. M. v. Gennip geb. Nijssen z. 1 Nov. J M. Vermeeren geb. Westerman d. M. J. Mulder geb. Weekenstroo d. G. Bel geb Hendrikse d A. Rijbroek geb. Vos z. G. M. Polman Mooij geb Swaan d. M. A Nieman geb. Jurriens d. L. de Graaf geb. Frank d. 2 Nov. B J. Zwemmer geb Huizinga d. G. P v. Wijk geb v. d. Horst d. 3 Nov. M. H de Wilde geb v. Woning z. M. Koeman geb. de Haas z. OVERLEDEN. 27 Oct. S M. J. v. Huijzen geb. Cornet 79 jMinderbroedersteeg. J. Duppen 84 j., M. v. Heemskerkstraat. 28 Oct J. P. C. Kles-er 2 j. z., Scho'erwcg 29 Oct. B. Bakhuis Ho ebnom 48 jL Raamstraat. P. J. J. Voilaerts 12 d. z., Anegang. 3(1 Oct. J. R. v. d. Fange 7l j„ Delft,straat. 31 Oct. H. J. Rees 36 j Raaks. M. S. Willemse 4 j. d., Esschilderstraat. G W. Hekker geb. Breu-er 62 j„ Kinderhuisstraat. J C. Kors 88 j., M. v. Heemskerkstraat. 1 Nov. H. Bambach geb Tolsma 91 j„ Kerk hofstraat N. v. As 63 jLange Lakenstr 2 Nov. K. C. v. Kessel 8 j. z .Estcbilderstraat" Staat van de Aardappel- en Vruch- tenmarkt over de maand Oot. 1904. Aardappelen. Aangev. 2410 H.L., verk. 2310 H.L., L. pr. 1.60 H.pr. ƒ2,50 Appelen. Aangev. 2870 H.L. verk. 2550 H.L., L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ12. Peeren. Aangev. 1930 H. L., verk. 1470 H.L., L. pr. ƒ4.H.pr. ƒ18. Bloemkool. Aangev. 51000 st. verk. 42000 st., L. pr. 4 ct. H. pr. 16 ct. Roodekool. Aang. 49000 st., verk. 37000 st. L. pr. 3 ct., H. pr. 6 ct. Wittekool. Aangev. 8500 st., verk. 8000 st. L. pr. 2 ct., H. pr. 6 ct. Savoiekool. Aang. BI000 st., verk. 51000 st L. pr. 2 ct., H. pr. 8 ct. p. stuk. Wortelen. Aangev. 22200 hos verk. 22200 bos, L. pr. 4 ct. H. pr. 8 ct. Staat der Botermarkt over Oct. 1904. Boter. Aangev. 222 verk. 222 K. G. H. pr. 1.50, L. pr. ƒ1.35 p. K. G. Biggen. Aangev. 338, verk. 297 stuks. H. pr. 10.L. pr. 5.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 77, verk. 61 stuks. H. pr. ƒ21.L. pr. ƒ13.p.stuk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2