In de vergading van Woensdag is mededeeling gedaan van de rapporteurs benoemingen en werden ter behandeling in de vergadering van Dinsdag a.s. eenige kleinere wetten aan de orde gesteld als naturalisaties, overeenkomst met Grie kenland, wijziging wet fabrieks- en handelsmerken, en het notarisambt, be palingen omtrent motor-rijtuigen en overeenkomst spoorweg Eindhoven Weert. Als men zoo de opvattingen nagaat betreffende het Engelsche visschers in cident, dan moet men zich verbazen over het verschil ervan. De Engelsche minister van koloniën verklaart dat de czaar de schuldige officieren zal straffen. En wat ziet men gebeuren? De czaar ontvangt ze en zij worden aan de hoogst geplaatsten voor gesteld en vertellen in hun kringen hun wedervaren, daar bewerende, dat er Japansche torpedobooten in de Noordzee gezien zjjn, wat door Engeland en De nemarken ten sterkste worden ontkend. Geen wonder, dat dezer dagen een Engel sche staatsman de raeening verkondigde, dat alle moeielijkheden nog niet opge lost waren. Ook van Duitsche zjjde wordt ontkend dat iets verdachts was was waargenomen, of dat van dien kant waarschuwingen tot Rusland zouden ge richt zjjn, zooals in sommige buiten- landsche bladen beweerd is. Of verwacht dat den Russischen sche pen in of nabij het Suezkanaal moeie lijkheden in den weg gelegd zullen worden, zoo men mogen opmaken uit het feit, dat orders zjjn gegeven om op meer dan gewone wijze de kanaaloevers te bewaken. Een Russisch soldaat, den 26en Oc tober gevangen genomen, heeft verteld dat de soldaten van het garnizoen van Port Arthur gebrek lijden en moede loos zijn. Er is weinig eten meer, en er zijn niet genoeg geneesmiddelen en verbandmiddelen. Toen generaal Nogi het verhaal van den gevangene vernam, riep hij zijn staf bijeen en na beraadslaging werd een briof opgesteld, die onder de Russische soldaten verspreid moest worden. In dien brief wordt het verhaal gedaan van Koeropatkin's terugtocht; hoe hij er niet in slaagde, Ojama te verdrijven en veel minder, door te breken om Port Arthur te ontzetten. Voorts, dat de Oostzeevloot pas op reis gegaan was en langzaam stoomde. De aandacht van de Russen werd er op gevestigd dat de Japanners toch zeker met hun loop graven binnen enkele weken in de ves ting zouden doordringenen op de menschlievende behandeling van al wie zich overgaf. Ten slotte schreef de Ja pansche bevelhebber dat t et in naam der menschelijkheid noodig was, de menschenslachting niet verder voort te zetted, daar ze nutteloos was. Ten opzichte van den toestand te Port Arthur bestaan twee lezingen. De eerste, van Japan, beweert, dat de vesting binnen een kort tijdverloop vallen moet de tweede, van Russische zijde, dat nog lang kan weerstand geboden worden, zelfs zóó lang, tot de Oostzeevloot gereed is om de stad te ontzetten. De Russen zouden nog veel geschut beschikbaar hebben, oud en nieuw model. Er wordt beweerd, dat een Japansch oorlogsschip op een mijn geloopen en vernield is. 11 De legers in Mandsjoerije verkeeren in een zonderlingen toestand van werke loosheid. De legers zijn elkander zoo dicht genaderd, dat de soldaten desnoods met elkaar zouden kunnen spreken. De Japanners zitten veilig en wel in hun loopgraven en putten, alleen heeft er van tijd tot tijd een minder beteekenend artillerie gevecht plaats. Om de geleden verliezen goed te maken, laatstelijk bij Port Arthur ge leden (20.000 man) werd de Japansche krijgsmacht met veertigduizend man versterkt. Het plan schijnt te bestaan het bestormen op te geven, daar deze tot niets geleid hebben dan tot zware verliezen. De blokkade zal echter stren ger gehandhaafd worden. In Londen is een jonge Amerikaan aangekomen, kapitein Vetrio, die vergift kan innemen, zonder er schadelijke ge volgen van te ondervinden. Vrijdag heeft hij in Queen's Holel, in tegenwoordig heid van eenige medici, gegetenPa rjjsch groen, strychnine, indigo blauw, fosforus, en atropine, en wel in zoo groote hoeveelheid, dat ze, volgens des kundigen, voldoende geweest zou zijn een heel regiment te dooden. Kaptein Vetrio waagt zich niet aan zuren, maar alle andere vergiften durft hij gerust innemen. Van fosforus krijgt hjj alleen een onaangenamen smaak in den mond. Met den hevigen wind van Dinsdag en Woensdag bereikte het water een zeer hoogpeil. Te Rotterdam zijn som mige kelders volgeloopen. Te Scheve- ningen hing het stormsein uit. Te Enkhuizen stond een hooge zee, veel schepen zochten veiligheid in de haven. Te Velsen is het stoomschip Amstel- dijk tegen de voetbrug aangevaren en heeft deze dermate ontzet, dat rijtuigen en trams den overgang verboden is. De ponten zouden zooveel mogeljjk in het verkeer voorzien. Te Kampen stond het water tot op de IJselkade. Het vee is binnen gehaald. Te Scheveningen sloeg het zeewater over een strandmuur. Het eiland Marken is weer onder geloopen. Aan de werken te Vlissingen moesten de vloedplanken aangezet worden. Het eiland Urk staat bijna geheel blank. Volgens schatting bedraagt het aan tal werkeloozen te Amsterdam thans vijf-en-twintig duizend. Getracht zal worden de werkgevers in de bouwvakken te bewegen, het getal werkuren te ver minderen, om zoodoende plaatsing te verkrijgen voor werkeloozen. Van andere zijde wordt medegedeeld, dat er partikulier werk genoeg is, dat verricht zou kunnen worden, maar men slechts het allernoodigste laat doenr met het oog op de hooge werkloonen. Woensdag heeft in de Scheveningsche boschjes bij 's Gravenhage een moord plaats gehad op een dame, Mevrouw n Wed. K. Diefstal blijkt hier niet de beweegreden te zijn geweest. De politie schijnt den dader op het spoor te zijn. Het behoort wel tot de zeer groote zeldzaamheden, dat er bjj de oefeningen der torpedisten op de Maas vóór Den Briel een ongeluk gebeurt. Woensdagmid dag evenwel moest dit geschieden, en helaas met doodeljjken afloop. De man schappen van een vlet geraakten te water, maar konden, voor zoover zij zichzelve niet reeds geholpen hadden, onmiddellijk gered worden, met uitzondering van één, die, mede door het indringen van het water in de hooge waterlaarzen, naar de diepte zonk, en door den zwa- ren stroom, die er bij dit onstuimige weer ging, medegesleept werd, waar door ook de zeer lang voortgezette po gingen om het lijk terug te vinden, tot nu toe vruchteloos bleven. De jongeman was milicien, afkomstig van Amsterdam en zou binnen enkele weken met groot verlof naar huis gaan. De Vlaamsche Gazet meldt: Een vreeselijke storm woedt op de zeekust. De wind blaast uit het noord westen. De zee staat hol. Het grootste deel der visscherssloepen van Blanken- berghe zijn binnengevlucht te Zeebrugge, te Oostende en in Holland. De duinen lijden zeer en in het „bloote" zijn vele boomen uitgerukt. Op de Fransche kusten woedt de storm ook. De* visscherssloepen ijlen de havens binnen. Te Oostende is aanzienlijke schada aan de nieuwe sluis Demey veroorzaakt. Het water heeft den bassijn overrompeld. Te Antwerpen had men een buiten gewonen vloed. De groote brug werd er bjjna gansch onder bedolven. Men heeft er den toegang verboden. Het water heeft de kaaien van het Zuid overstroomd. Verder op Zeeschelde te Rupelmonde, Dendermonde en Wetteren tot Gent deed de springvloed zich ge voelen. De rivier is zeer onstuimig. Verscheidene weiden staan reeds onder water. Do Commissie uit de Amsterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de verbetering van het Noordzee kanaal, zegt in haar rapport over de brug het pontveer te Velsen en de spoor brug aldaar o.a. het volgende: De commissie brengt in herinnering hoe zjj bij herhaling betoogde dat de opruiming van de voetbrug te Velsen aan de behoorlijke bediening van het pontveer ten goede zoude komen en zij in haar laatste rapport nog schreef, „dat zonder opruiming van de voetbrug het oordeel over de deugdelijkheid van den pontdienst zeer bezwaarlijk zal blijven." Verband tusschen de opruiming van de brug en het oordeel over de bruikbaar heid van het pontveer werd door den minister erkend, toen hij zeide »dat de toestand bovendien ten opzichte van de ijsopi uiming veel gunstiger zal zijn, wan neer de brug eenmaal is afgebroken." Intusschen is het vooruitzicht dat die voor de scheepvaart zoo hoogst hinder lijke brug nu spoedig zal worden afge broken, door den loop der zaken weder om geringer geworden. De voetbrug, waarvan het opruimen op 20 December 1900 werd aanbesteed, die in het jaar 1902 had moeten zijn opgeruimd, ligt nu bijna vier jaar nadat de opruiming aanbesteed was, ruim v(jf jaar nadat bij de wet de noodzakelijkheid harer op ruiming was erkend, nog steeds tot schade van de scheepvaart van Amster dam in den toegangsweg van onze ha ven naar zee. De nieuwe draaibrug te Velsen is nog niet voor het spoorwegverkeer in ge bruik genomen. Geschiedt dit werkelijk in de eerste dagen van November, dan zal de brug juist een jaar ongebruikt hebben gelegen en zulks alleen omdat niet tijdig over de wjjze van beweging eene beslissing is genomen. De Amsterdamsche Commissie, steeds voortbordurende op het denkbeeldDe brug wegen zulks in het belang van den Amsterdamschen handel, ziet blijk baar de belangen van Noordholland benoorden het IJ geheel voorbij, terwijl bovendien niet de vraag aangaande de Pont door haar wordt opgelost, maar geheel buiten rekening wordt gelaten. Men weet toch, dat de tonnen goud, besteed aan de ponten en de daarmede in verband staande werken zoo goed als verloren kapitaal zijn. Welke verrassingen een oude spiegel somwijlen kan herbergen, leert ons het geval van een Utrechtenaar, die dezer dagen bij het uit elkaar nemen van een dergelijk versleten meubelstuk een vol komen onbeschadigd schilderstukje vond. Terecht vermoedende dat een voorwerp zonder eenige waarde uiet op zulk een wijze zou worden opgeborgen, werd een antiquaar in den arm genomen en uit gemaakt, dat het een werk is van den 17d'eeuwschen schilder Sandvoort Dirck Dircktzn. 16101680 te Amsterdam. Thans is den eigenaar reeds een som van f lOO en meer voor deze vondst geboden. De schilderij stelt een jonge, schoone vrouw voor in zwarte kleedij, meteen driedubbel snoer van paarlen en een borstspeld en oorbellen van diamant. De hoogte is iets meer dan een halve meter. Met de Velservoetbrug is het thans treurig gesteld. Al hetremmingwerk aan de oostzijde is door de Amsteldijk stuk gevaren en het is onmogelijk het be weegbare deel der brug te laten aan sluiten aan het vaste. Groote bezwaren ziet men in het ver voer van de honderden koeien, die voor de Velser markt Zaterdag uit het noorden worden aangevoerd. HAARLEM 11 November 1904. Storm en nog eens störm, regen en hagel waren de laatste dagen aan de orde, zooals trouwens in November te wachten is. Voor storm is men in 't algemeen zoo dankbaar niet, niettegen staande beweerd wordt, dat een flinke schudding voor de boomen niet te ver werpen is en behalve deze heeft een storm nog wel meer goede eigenschap pen. Dijk- en polderbesturen vooral hebben minder op met hefiigen wind, onze kostbare rivier- en zeedjjken ontvangen dan menige knauw. Onze duinenrei moet ook soms bij ruw weer er een deel bij inboeten en wat de duurzame beveili ging tegen de zee betreft, men zie wat er te Scheveningen heeft moeten plaats hebben om haar paal en perk te stel len, wat n et wegneemt, dat men nog niet is waar men in deze wezen wilvol komen veiligheid voor den duinvoet. Het eiland Texel begint ook al klaag liederen aan te heffen, aangezien daar van jaar tot jaar de duinvoet afneemt. Men meent, dat uitgebreide, en dus dure, werken in het vooruitzicht zijn om het eiland voor geheelen ondergang te behoeden. Een paar dagen regen en reeds waren de meeste straten modderbaden, zoo, dat men vraagt, waar al die ongerech tigheden in zoo'n korten tijd vandaan nomen. Wel waren de gemeentelijke veegmachines Woensdag druk in de weer, om althans het ergste weg te halen, maar zouden hier in figuur lijken zin natuurlijk de paarden niet achter den wagen gespannen worden, m. a. w. zouden de veegmachines ter voorkoming van modder ook nuttiger werken, als ze bij droog weer te werk gesteld werden? We weten niet, of dit zóó is, maar een toeschouwer maakte Woensdag de opmerking en men vond die niet geheel ongeplaatst. In de Tooneelzaal »De Kroon» treedt Zondag het Specialiteiten Ge zelschap Directie Hem i ter Hall op met een nieuw programma. Op vereerend verzoek zal tot slot ge geven worden de geestig ineengezette Revue Het Hof van Arbitrage, waarvan de eerste opvoering hier ter stede zulk een buitengewoon succes had. BURGERLIJKE STAND. OJSilEKTROUW 9 Nov. P. H. J. v. Hemert en E v. d. Berg J. Wesseliui en A. W. Jurriens. J. Brandenburg en D. Visser. J. de HerPer en H. W. Wigcherink. C J. H. v. Wees en M. E Zwaneveld, G. Dinkla en M. J Willemse J Beliaa>t en W. M. v. d. Horst. G. Sumanen M. E Ebeli. J. Laj9t en M. W. Ego J. Zwemmer en B. Krediet. W D. v. Uden en D. v. Beek. P. Sluifoe-gen en J. M. Bos. 1U Nov. J il. v. Rhijn en M. basüaansen. C. v. d. Steen en M. S. v. Breuk. J A. M. Brands en M. F. Qelminck. D. Speets en W. C. Peusens. A. J.Velt- kamp en D. Elskamp. GETROUWD. 9 Nov. J Raar en A. M. Luiten. D. T. J. v. d. Klugt en J. 13. Rump. W. de Waal en A. Brasser. J C. v. Duffelen en A. J. Verstraeten J Bijnsdorp en Koeleman J. v. Heiningen en C. C. F. v. Musscher. H. Groen en A. F. de Vos. J Ploeg en J. H. v.d Weijden. C. F. J Steeman en M. v. d. Vossen. A. v. Huct en M C de Groot. B. G. Henning en I. G Vetrch. P. H. Anlho- nis»e e i A. C. de Rooij. J. G. Knape en J. H. v. Meuis. 10 N'ov. G. Faken en J. C. M Huijzer. H Cornet enö.v. Alphen. P. B v. Kalken en C. Vuerhard. GEBOORTEN 2 N0v. A. C. v. Beek geb. Pollé d. E. D. Verschoor geb. de Groot z.3 Nov. J Bloemzaad geb Alders z. M. Hczemans eeb. de Vleeshouwer d. 4 Nov. H.M.A. L„ooen geb. Schulpzand z. M. C. E. v. Amesfoort geb Fossik z. A Kaotein geb. Koper i. G C. de Graaf geb Heyoingen z. G. M. Rosenhart geb de Geus a. 5 Nov. S. H. Scheffer geb. Waning z. J. A Menge geb. Luderhoff d A. Mul der geb Zeilmaker z. 6 Nov. W. Krom geb. v. Znrge d I. Verdel geb. Schuijt d. A. Snoek Pollé geb Schroder z. 7 Nov. A. Dortraundt geb. de Mooij d S H F. Hin geb. Bogaard d M. v. d. Putten geb. Koel man z. J. v. Koperen geb Scho'anusd C. F. Alders geb Versteeg z. W. ltein- hart geb Roelfsema z M J Wallekera geb. Korstjens d. G. Azier geb. Blitters- wijk z. S Nov. A. M. Eggeraat geb. Schainck d W Kloezeman geb v. Euoen z. G. A E. Kru eman geb. Reijdon d. C. A. v. Leeawen geb. Tennissen z. J. Konpen geb. Roon z. C. B Mulder geb. v. Velden C. Schouten geb. v. Wetering d. 9 Nov B. B. Keur geb Elandt d. M. E Wassenaar geb. v. Scbuilenburg d. 10 Nov. T de Heer geb. Kuiper d. OVERLEDEN. 3 Nov. S. Bo-nstra 38 jPaarlaarsteeg. 4 Nov. J. J. Zu ij da'o 3 m. d., 2e Zuid Pol derstraat. A. E. Bernhard geb. Groene- veld 43 jKokstceg. M. v. d. voUW- land geb. Vermeulen 4 jK. Begijnestr. 6 Nov. N. J. Duijn 70.j„ Scheepmaker«dijk. 10 Nov. M. Groos geb. Schellings 33 j de Witstraat. VEEMARKT 9 November 1904. AangevoerdPrjjs 10 Koeien 190.— 140.— 3 Vaarzen 100.80. 1 Graskalf 30. 22 N. Kalveren 16.10.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2