den Tsaar gerapporteerd, dat hg be kwaam is, Port Arthur te houien tot Maart, maar alleen wanneer hg voldoende levensmiddelen en schietvoorraad krijgt. Dienovereenkomstig heeft de Russische regeering last gegeven aan hare bui tenlandsche agenten om onverwijld de vesting van het noodige te voorzien, onverschillig wat het kosten moge. Stö-sel moet aan het hoofd gekwetst zijn, maar hij blijft de leiding behouden. De geringe resultaten van de ver schillende bombardementen der vesting wjjt men aan den minder gunstigen toestand van het Japansche geschut. Reuter meldde uit Tsjifoe: De Russische consul hier heeft uit Port Arthur een brief ontvangen, waarin het gebruik dat de Japanners van een bijzonder werptuig maken, wordt be schreven. Het ziet er uit als een lange worst, die de Japanners in de schansen gooien. Daar springt het en verspreidt een stank waarvan de soldaten flauw vallen, tenzij zij het ding dadeljjk ver wijderen. Het gas dat er uitkomt, werkt echter niet doodelijk. Volgens den Russischen medewerker van de Echo de Paris zegt men te Peters- burg dat wegens de werkeloosheid van de Japanners in den laatsten tijd, Koero- patkin besloten heeft opnieuw aanvallen- derwijs op te treden, daar hij thans genoeg versterkingen heeft gekregen aan manschappen en geschut, om goede kans van slagen te hebben. Dit bericht verdient zeker nog niet veel vertronwen. Zaterdag heeft minister Combes in de Kamer weer een aanval te doorstaan gehad met betrekking tot het zooge naamde spionneeren. De nationalist Gauthier de Clagny wilde 100,000 francs op de begrooting voor de prefecten ge schrapt hebben, onder voorgeven dat zij verspieders waren. Combes verdedigde het stelsel van inlichtingen, dat noodig is om te weten of de ambtenaren der Republiek de republiek ook trouw die nenhet misbruik, dat daarbij is voor gekomen, had hij gewraakt. Maar het stelsel moest blijven. Met 360 tegen 134 stemmen werd de voorgestelde vermin dering verworpen. Uit Lich wordt aan de Frankf Ztg. in verband met de verloving van den groothertog van Hessen geschreven: De kringen die gehoopt hadden, dat de groothertog als hij opnieuw trouwde, een gemalin bij een souverein vorsten huis zou zoeken, en die van een der gelijke verloving een nieuwe versterking van de familie betrekkingen van Darm stadt met de groote vorstenhoven ver wachtten, zal het bericht van de aan staande verloving van den vorst met princes Eleonora Solms Hohensolms L:ch teleurgesteld hebben. Maar het Hessische volk zal over het algemeen de keus van den groothertog met instemming begroe ten. Prinses Eleonora behoort tot een van de oudste Hessische adelijke families. De Vlaamsche Gazet meldt: vMen verneemt dat buiten de twee ontwerpen die Antwerpen bedoelen en waarvan Z. M. Leopold II melding maakt in zijn brief aan den minister van oorlog, de Koning een derde ontwerp koestert, waarvan de uitvoering verbonden is aan de ontmanteling der stad. Het betreft het aanleggen van een groot publiek park rond het Wilrijksche plein. Eene stad van zoo groot belang als Antwerpen, moet zulk een park bezitten. De Koning zou dit park op grootsche wjjze willen zien aangelegd. Men hoopt dat geen enkel bestuur stokken in 't wiel zal komen steken en dat Antwerpen, eens vrij van vestingen, zijn publiek park zal bekomen. Wjj zullen afwachten wat er zal van komen". Hoe lang de nieuwe Russische minister van binnenlandsche zaken het houden zal, of liever hoe kort, kan nu nog niet uitgemaakt worden, aangezien hg zich geheel beweegt in een richting, geheel nieuw voor Rusland. Den Joden wil hij langzaam aan meer vrijheden verlee nen; anti-Russisch. Verscheidene poli tieke bannelingen verlost hij uit Siberië anti-Russisch. Woelige studenten, opge wonden jongelui, die verleden jaar den boel opgeschept hebben en daarvoor verbannen of bij het leger ingedeeld zjjn, wil hg gratie verleenen, allemaal dingen die eenvoudig in Rusland niet te pas komen en door de sterke partij van achteruitgang niet zullen gedoogd worden. Tenzij een machtige hand hem beschermt, wordt hem geen beter lot voorspeld, dan zijn voorganger, den reac tionair von Plehwe heeft getroffen. Terwijl een deel der Oostzeevloot te Chania (Kreta) lag, moet de Russische bemanningen vooral het officierencorps daar geducht huis gehouden hebben. Vele officieren en manschappen zijn in een voortdurenden staat van woeste dronkenschap geweest en hebben door de straten geslenterd, terwijl zij de be woners beleedigden en aanrandden. In hun dronkemansruzies hebben zjj zeker wel vijf menschen vermoord. Ongeveer i veertig Russische matrozen zijn gede serteerd. Zij verklaren openlijk, geen vertrouwen in hun officieren testellen. De tucht op alle schepen is zeer laks. De meeste schepen van de vloot zijn van een verouderd type, en werklui van daar, die aan boord zgn geweest om de schepen zeeklaar te maken, zeggen dat zij slecht onderhouden waren. Een firma te Berlijn, die zich door haar verschillende uitgaven op filologisch gebied naam heeft verworven, kondigt thans de uitgaaf eener nieuwe serie van werken voor zelfonderricht aan, waarbij ook de verschillende spreekmachines dienst zullen doen. Bij ieder deeltje kan nl. een spreekmachine besteld worden, die dein het boekje opgenomen gesprek ken weergeeft, zoodat de goede uitspraak zoo juist mogelijk geleerd wordt. De beren van Bern hebben geërfd: een gebrekkig mannetje, dat een voor beeld was van een trouw beambte en steeds stil zijns weegs ging, heeft hun zijn spaarduiten vermaakt In zijn testa ment stond »Wijl de menschen mij in het leven minachtten, zullen zij ook na mjjn dood niets van mg hebben, en daarom vermaak ik mijn vermogen aan de beren te Bern. Mocht het gemeente bestuur van Bern de erfenis niet voor de beren willen aanvaarden, dan zal ze vervallen aan de roomsch-katholieke gemeente te Pruntrut." De eerste zinsnede van deze uiterste wilsbeschikking was evenwel met pot lood doorgehaald, en op grond van deze doorhaling meende de katholieke ge meente te Pruntrut rechtop de erfenis te hebben. Er zou eerst om gepleit worden, maar na het inwinnen van juridisch advies heeft de kerkelijke ge meente van Pruntrut toegestemd in een, door de gemeente Bern voorgestelde min - nelgke schikking. De roora-ch katholieke gemeente te Pruntrut krijgt nu 5500 francs en de Berner beren erven 3500 francs. De anti-Russische pers in Engeland gaat met haar kwaadstoken voort. Het was waarlgk niet aan haar streven te danken, dat de ontzettende ramp van een oorlog met Rusland op 't kantje af vermeden is kunnen worden. Doch nauwelijks zagen de oorlogsparij en haar organen hun taktiek falen, of zij begonnen de regeering hard te vallen, omdat deze een volgens hen voor Enge land vernederend vergelijk met Rusland heeft aangegaan. De Huisvrouw deelt mede: Aan het gewelf van een nieuw gemeentelijk ge bouw te Christiania kan men dagelijks eene jonge dame ijverig aan het werk zien, met een troffel in de hand en steen op steen stapelende tot een muur. De vljjtige vrouweljjke metselaar draagt een soort van pageskleedingeene wijde blauwlinnen broek, een witten kiel met lange mouwen en een breedgeranden stroohoed. De jonge dame wil architect worden en wenscht zich daarvoor practisch te bekwamen. Zij werkt als metselaar zeven uren op een dag. Op eene vraag, wat de mannelijke werklieden van hun vrouwelijke kame raad zeggen, antwoordde zjj»Zij zijn tegenover mij de beminnelijkheid zelve. Het is moeieljjk geweest van de werk gevers vergunning te verkrijgenik heb het bg verscheidene metselaarsbazen geprobeerd, maar zij vreesden dat ik aan onaangenaamheden zou blootstaan. Ten slotte echter werd ik hier toege laten Er is in de stad eene vrouwelijke architect, die vroeger veele verdrietelijk heden gehad heeft toen zij met mannen tezamen werken moest." Een Duitsch blad, waaraan dit ont leend is, voegt er aan toe: Er zjjn in Zuid-Duitschland tal van vrouwen bjj de bouwvakken als handlangers werk zaam, die het langer moeten uithouden dan zeven uren op een dag. De Parijsche ingenieur André Gambin beweert een schip te hebben uitgevon den, dat 1000 kilometer in 't uur zou kunnen loopen, met het zelfde gemak, als thans schepen varen met een vaart van 30 a 35 kilometer in 't uur. Men zou in de toekomst kunnen koffiedrin ken in Londen en, den zelfden dag, na een oceaanreisje, het middagmaal ge bruiken in New-York. Gambin heeft twee kleine modellen van zijn wonderschip gemaakt en daarmee proeven genomen, welke, naar hij beweert, zijn theorie volkomen hebben bevestigd. Voor het eigenlijke schip wordt een soort regel- vormige ïtyphonoïde" aangebracht, die een luchtledige ruimte doet ontstaan, waarin het schip voortvliegt, evenals brieven door pneumatische buizen. Gambin heeft patent op zijn uitvinding genomen. Hij zegt, dat het publiek na tuurlijk van een snelheid van 1000 kilo meter in 't uur vreemd zal ophoeren, maar dat het dit, een eeuw geleden, ook deed, als men sprak van vervoer middelen, die 100 kilometer in 't uur zouden afleggen. Men meldt uit Den Haag: In verband met het telegram uit Washington betreffende het antwoord der Nederlandsclie regeering op het voorstel der iAmerikaansche regeering, tot het weder bijeenkomen der vredes conferentie, kan nog worden medege deeld, dat de Nederlandsehe regeering aan den Amerikaanschen zaakgelastigde in den Haag heeft te kennen gegeven, dat het Hare Majesteit de Koningin zal verheugen, de conferentie daar ter stede te zien bijeenkomen en dat het voorstel der Amerikaansche regeering vanzelf op medewerking van Harer Majesteits re geering aanspraak heeft, zoodra de grondlegger van den in 1899 aange vangen arbeid, Zijne Majesteit de Keizer van Rusland, en de overige mogend heden hunne instemming hebben betuigd. De Schied. Ct. schrijft: Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, hebben slechts enkele werklieden bij de glasfabricatie, die zich tot her vatting van den arbeid bereid hadden verklaard, zich weer teruggetrokken. Dit zou echter volstrekt geen invloed hebben op het feit dat het werk ge deeltelijk zal worden hervat op beide fabrieken te Schiedam. In verband met het feit dat verschil lende glasbewerkers zich aan de glas fabriek hebben aangemeld om het werk te hervatten alvorens de staking is opgeheven, werd in een hedenmorgen gehouden vergadering in Constantia een motie ingediend, om te besluiten dat met personen, die tijdens de staking het werk hervatten, niet meer zal worden samengewerkt. Deze motie zal aan het H. B. worden opgezonden ter verdere behandeling. Amsterdam zegt de Echo is een industrie rij ker geworden. Echte Turksche cigaretten worden daar door Turken gefabriceerd. Aan den overkant van het IJ name lijk heeft zich een Turksche firma uit Smyrna gevestigd. In alle stilte betrekkelijk waren de preparatieven ge maakt, een huis gehuurd en tot hand- werkfabriek ingericht. De heer Stelio Efstatoponlos nam met zich uit Turkije eenige bekwame werklieden naar het kille Noorden en binnenkort hoopt hg dit personeel met Russen en Armeniërs to versterken. De fabriek is thans reeds in werking. De eigenlijke bedoeling, die bg den heer Stelio voorzat, toen hg naar ons land verhuisde, of liever er een tweede zaak oprichtte, was om de orders voor het vasteland spoediger te kunnen uit voeren, met het oog op de goede gelegen heid, die Amsterdam biedt voor export. Na een langdurig lijden is in het zie kenhuis te Amsterdam overleden de Heer Justus van Maurik, zoo gunstig bekend als schrgver van verschillende Amster- damsche schetsen, maar niet minder door de voortreffelijke wijze waarop hg zgn eigen werken wist voor te dragen. Omtrent den moord in de Scheve- ningsche boschjes heeft de justitie steeds meerdere aanwijzingen dat Brouwer de dader is. Zelf heeft hg nauwkeurig de plaats aangewezen waar de moord heeft plaats gehad, terwijl de bijomstandig heden geheel overeenkomen met hetgeen door de poiltie was geconstateerd. Sedert eenigen tijd, wordt de Ring dijk bg Aalsmeer onveilig gemaakt, door zekeren Franken, die de bewoners in opschudding brengt, bestaande in 't werpen met sieenen, het ingooien van glazen en 't mishandelen van personen. Donderdagavond vervoegde hij zich ten Raadhuize te Hoofddorp, gewapend met een dikken stok en verlangde de Bur gemeester te spreken. Mejuff. B. E. die hem juist voorbijging diende hij( eenige slagen toe waarop hg de vlucht nam. De politie gewaarschuwd zette hem na achterhaalde den zonderling en bracht hem voor den Burgemeester. Uit zijne handelingen bleek dat men met een krankzinnige te d en had, zoodat be sloten werd hem dadelijk naar 't ge sticht Meerenberg te brengen. De man heeft reeds 4 jaar in 't krankzinnigengesticht te Zutphen ge zeten. Te Haarlemmermeer neemt de wer keloosheid onder de arbeidende klasse hand over hand toe, wat ten gevolge heeft dat velen zich gereedmaken om de gemeente te verlaten om elders, som migen in 't buitenland, werk te zoeken. Het aanhoudend mooie zomerweder en 't groot aantal vreemde arbeiders dat aldaar werkte zgn oorzaken dat men spoedig is uitgewerkt geweest. De toestand om den naderenden winter in te gaan is voor vele arbeiders verre van rooskleurig. Aan de fortificatiën is ge noegzaam werk, doch de aannemers brengen veel eigen volk mede, waardoor voor vele werkeloozen te Haarlemmer meer de kans verkeken is om daar werk te vinden. HAARLEM 22 November 1904. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 640 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week 749 baden genomen. Haarlemsch Tooneel. Aanstaanden Donderdag, 24 No vember, zal in het Paleis v. Volksvlijt te Amsterdam de eerste opvoering plaats hebben van »Mea Culpa", oorspronkelijk tooneelspel in 5 bedrijven van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Hierin treden op de Heeren Louis Bouwmeester, Frits Bouwmeester, E. Erfmann, Louis de Vries, Ch Gilhugs, G. J. v. Staalduijnen, R. Brouwer, R. Bouwmeester, Louis Bouwmeester Jr., J. Brongers en de damesW. Erfmann- Sasbach, A. Beukers, C. Carelsen, Chr. Staas, Mary Bechman en M. Fiirber. De eerste opvoering te Haarlem kan binnenkort worden verwacht. Markt van 21 Nov. 1904.' Aardappelen. Aangev. 170 HL., verk. 170 H.L. L. pr. 1.90 H. pr. 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 316 H.L.,verk.300 H.L. L. pr. 3.H. pr. 8.p. H.L. Peeren. Aangev. 140 HL., verk. 93 H.L. L. pr. 5.H. pr. 12. Bloemkool. Aangev. 1200 st. verk. 1200 st. L pr. 3.H. pr. 8. -. Roodekool. Aangev. 17000 St., verk. 9000 st. L. pr. 2.H. pr. 6,—. Witlekool. Aangev. 1000 st., verk. 700 st. L. pr. f3.—, H. pr. f 8. Savooiekool. Aangev. 12000 St., verk. 12000 st. L. pr. f 2.H. pr. f 5. Wortelen. Aang. 1000 bos, verk. 1000 bos. L. pr. 4.—, H. pr. ƒ5. Botermarkt 21 Nov. 1904. Boter. Aangev. 36 K.G., verk. 36 K. G. L. pr. f 1.35, H. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 47, verk. 40 stuks. L. pr. ƒ6.H. pr. ƒ8.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 9, verk. 7 stuks. L. pr. 11.H. pr. /18.p. stuk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2