Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 23 November 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerteaanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.— p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 50 p. w., terst. Cronjéstraat. No. 87. Bovenvoorkam. met kast en stookpl- 1.— per week., terst. Coornhertstraat. No. 85. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Donkere Spaarne. No. 56. Gem. Kamers met pension, vanaf 35.per maand, terstond. Duven voordestraat. No. 6. Huis met tuin, huurprijs 450.—terst. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w, terst. Groote Houtstraat. No. 86. Gem. Kamers met aleoof, f 35. p. m. Nov. No. 153. Bovenhuis, 240 p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, ƒ800. per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold. Aanv. Aug Hnurpr 350.p j. No. 31. Gemeubilserde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension. /60. p. m. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., lerst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2 25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.— p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdameche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.— per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, ƒ40.p.m.,met ruime plaats, terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.— p. m., terstond. Baamvest. No. 47. Pension, van af 1 50.per maand. Bipperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.—, half Juui. Schagchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprjjs ƒ500 per jaar. 1 Oct. Sehotersingel. No, 91. Heerenhuis met tuin, 500.per jaar, terstond. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.per jaar. terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, 500.— per jaar, terstond, No. <6. Heerenhuis met >ousterrein en tuin 600.— per jaar, terstond. No. No a. No. No. No. No. No. No Wagenweg. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 200.p. jaar, terstond. Spaarne. 45zwart. Benedenhuis met tuin, 1 Nov. 8., huurprijs 350.per jaar. Witte Heerensteeg. 35. Bovenslaapkauier, ƒ1,25 p. w terst. 39. Kamer, 4.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. 76a. Boienbuis, 225.— p. j., terstond Zijlstraat 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. 19. Huis met tuin, ƒ650.— p.j. M.ei. Bij J. BOEBEE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. ÖBOEKEWEÖEH, Langendijkstraat 18. bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1 In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Regstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huizen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, f 250 per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Het Oberkriegsgericht te Koblentz heeft weer twee soldaten-beulen, onder officieren bij het 29ste regiment infan terie te Trier, veroordeeld. De een kreeg een jaar gevangenis en werd gedegra deerd, de ander vier en een halve maand gevangenis. Aan beiden waren ettelijke honderden gevallen van mishandeling ten laste gelegd. De voornaamste be klaagde had zijne rekruten herhaaldelijk zoo toegetakeld, dat zij er suf van wer den. Op zekeren dag had hij in zijne razernij bijna een musketier aan zijn sabel geregen! In de posterij zijn de Boeren er met de verwisseling van hun eigen bewind met dat van den Engelschman ook al niet op vooruitgegaan. „Dikwijls is er in dit blad geklaagd geworden over het postwezen," zegt de Transvaler. „Nu is er weer een postbode geweest, die te lui was brieven af te leveren en ze doodeenvoudig bij de tientallen weg gooide Men heeft ergens 40 zulke brie ven gevondenEen inzender in dat blad schrijft: „Ik zie telkens aanmer kingen omtrent ons verrotte postwezen, maar dat is een welverdiende naam een meer toepasselijke zou niet gemak kelijk verkrijgbaar wezen." En dan ver telt hij zijn ervaringen met de „inge voerde knapen", die tegenwoordig aan de post zqn. In het stadhuis te Barcelona is een bom ontploft. Twee personen brachten aan den concierge een mand, die zij beweerden gevonden te hebben. De bom lag op den bodem der mand. De con cierge zag rook opstij gen en wierp de mand weg, waarop de ontploffing volgde. Er zijn zestien personen gewond en er groote materieele schade aangericht. Het Hongaarsche Volkshuis is voor onbepaalden tijd verdaagd. Een regee ringsvoorstel was ingekomen om een strenger reglement van orde vast te stellen, tengevolge van onparlementaire uitspattingen, welke door de regeering niet toegelaten konden worden. Men zou hiervoor twee vergaderingen daags houden, maar de oppositie verzette zich er tegen en deed dit op een wijze, die aantoonde, dat althans veor 't oogen- blik samenwerking onmogelijk was, van daar opheffing en verdaging der ver. gadering. Inmiddels hebben de woelende elementen nu gelegenheid'om tot kalmte te komen. Het is in die vergadering weer ruw toegegaan. Stoelen, banken en inktkokers vlogen door de zaal en aan beleedigingen over en weer was geen gebrek. Te Hamburg is een wonderdokter achter slot en grendel gezet, die beweerde in drie dagen tijds tering te kunnen genezen. De bedrieger had een onge loof elij ken toeloop gekregen en berekende tusschen de 100 en 1000 mk. voor zijn geneesmiddelen. Hjj had zelfs een «sa natorium" geopend. Toen zijn doopceel gelicht werd, bleek hjj een oude tucht huisboef te zijn. Een Engelsche hoofdrechter, bg gestaan door twee rechters, heeft een beslissing genomen, die misschien de beweging van het lijdelijk verzet tegen de Engelsche onderwijswet verminderen zal. Er zijn, gelijk men weet, reeds tienduizenden menschen die geweigerd hebben de schoolbelasting te betalen. In gevallen, waar het geld niet door beslag op goederen verkregen kon worden, heeft men de onwilligen van hun stemrecht beroofd. In hoogsten aanleg is deze maatregel nu als wettig bevestigd. Reeds lang is bekend hoe de sterkte der Duitsche vloot een doorn in het oog is van Engeland. Doch nu heeft een gezaghebbend Engelsch blad er toch wel wat al te ruw op ingehouwen door te zeggenVroeger zou Engeland een vloot, van welke nadeel kon verwacht worden, eenvoudig vernietigd hebben. Doch deze Duitsche vloot mag verder niet meer worden vergroot, Frankrijk, Italië, Oostenrjjk en Spanje zouden waarschijnlijk genoegen nemen met elke actie, welke zou kunnen dienen om een voor de vrede van Europa vijandig element uit te werpen. Een Duitsch blad maakt naar aanleiding van dit stekelige ge zegde de opmerking, dat zonder een sterke Duitsche vloot de kaart van Europa wel een heel ander aanzien zou hebben. Het bewijst inmiddels, zegt het Duitsche blad, hoe noodig het is de vloot nog meer uit te breiden. De Bisschop Benzei van Metz, had steeds in keizer Wilhelm een machtig beschermer gevonden en heeft hieraan z|jn gewichtig ambt te danken. In den laatsten tijd heeft echter een conflikt plaats gegrepen over het begraven en den keizer had op zulk een besliste wijze zijn meening in deze uitgesproken, dat de Bisschop zijn uitspraak introk. Zelfs de Paus vond zijn houding dom en hem wacht nu een nog een pauselijke terechtwijzing. Men ziet er een streven van het Vatikaan in, om met Duitsch- land op goeden voet te blijven, nu de toestand met Frankrijk zoo gespannen is. Dat men den Bisschop te Rome zal houden, evenals de Aartsbisschop Kohn van Olmutz, gelooft men niet. Het zaakje van den Franschen afge vaardigde Syveton, bekend door het mishandelen van den oorlogminister Andrê, is in handen der justitie, om welke reden de zoon van den ouden generaal niet met den ongemanierden klappenuitdeeler heeft willen vechten. De alles beheerschende kwestie in deze schijnt, ofAndrê van voren of van achteren is aangevallen, natuurlijk een bijzaak, maar gretig door de verdediging te baat genomen, zou het aanleiding kunnen geven tot het constateeren van verschil in de getuigenverklaringen, wat tot vrijspraak zou kunnen leiden. Syveton geeft toe, dat het hem te doen was om den minister te beleedigen, niet om hem lichamelijk letsel toe te brengen. Enfin, voor een niet-rechtsgeleerde ligt het verschil in 't duister. In een kleine in Boedapest verschijnen de avondcourant werd onlangs in eene bespreking der begrooting van Boedapest o.a. gewezen op het feit dat de hoofd" stad jaarlijks 74,000 kronen voor rij tuigen, trams enz. uitgeeft. Daar een rijtuig hier per uur 80 cents kost, wordt in dit bericht uitgerekend dat voor het bovenstaande bedrag gedurende 280 werkdagen 20 ambtenaren dagelijks 8 uren kunnen rijden. De schrijver heeft met deze ambtena ren, die dagelijks 8 uren tusschen de wielen moeten zitten, wel medelijden, maar vraagt toch, en zeker niet ten onrechte, aan den raad en den burge meester, of hier, door een nauwkeurig toezicht niet veel bespaard zou kunnen worden. De Fransche minister van oorlog, generaal André, is als zoodanig afgetre den, waarschijnlijk moede van de aan vallen door de nationalisten op zijn be leid en de in zijn naam, doch zonder zijn med-weten gepleegde willekeur op Fransche officieren. Het denkbeeld van Rooseveldt tot het houden van een tweede Haagsche Con ferentie vindt ingang. Bijna alle Euro- peesche mogendheden hebben doen we ten, in beginsel er voor te zijn. Van Rusland weet men reeds, dat het aan een conferentie niet zal deelnemen dan na afloop van den oorlog. Naar dien de nieuwe drankwet zoo wel voor de autoriteiten die haar heb ben uit te voeren, als voor belangheb benden veel ingewikkelde en duistere bepalingen bevat, heeft het Algemeen Secretariaat van het te Rotterdam ge vestigd Drankwetcomité eenige der meest belangrijke bepalingen aan eer nauwkeu rig onderzoek doen onderwerpen waaruit blijkt, dat de vergunning van 1881 alsmede het hebben van een gecombi neerd bedrijf bjj overgangsbepaling is toegestaan. De vergunninghebbenden van vóór 1 Mei 1904, wonende in Gemeenten met bebouwde kommen van meer dan 5000 inwoners, zijn vrijgesteld hun be drijf te splitsen in eene tapperij- of slijtersvergunning. Dit laatste heeft slechts plaats, zoo zij gaan verplaatsen of boven een vastgestelde grens gaan ver- grooten. Het is een gebiedend voorschrift, zoo men zijne vergunning wil verlengd zien, om voor 1 Maart 1905 opnieuw aanvraag te doen en mogen de opnieuw te ver- leenen vergunningen toegepast worden zoowel voor het tappen per glas, als het sljjten per maat. Het verkoopen van den sterken drank in gecapsuleerde flesschen is dus voor hen niet voorge schreven. Zij die dus slijters zijn, kunnen tot uiterlijk 26 November a.s. nog aanvraag doen ter verkrijging van eene bijzondere vergunning, men zij evenwel indachtig, dat deze bijzondere vergunning niet kan strekken tot een lokaal, waarin een bierhuis wordt uitgeoefend. De verkoop mag voorts slechts geschieden in gesloten lak of van capsule voorziene flesschen, terwijl geene open fust of anderszins tot berging van sterken drank in het lokaal, waar voor deze bijzondere vergunning is aangevraagd, aanwezig mag zijn. (art. 50, 6.) Amsterdam weet geen raad met het vuilnis, waarvan de gemeente reiniging eiken dag ongeveer vijfhonderd kub. me ters ophaalt. Voor bergplaats heeft men nu het oog geslagen op het Naardermeer, zeven tien mijlen van Amsterdam gelegen. Berekend is, dat binnen tachtig jaar het meer gedempt zou zijn. Verschillende rqks en partikuliere be langen zijn bij de zaak betrokken, zoo dat met velen onderhandeld moet wor den, maar is men tot een goed slot ge komen, dan bezit Amsterdam na tach tig jaar een waardevollen bouwgrond van zevenhonderd Hectaren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5