kozakken, welke echter moest aftrekken na een mislukte poging om een Japan sche batterij te nemen. Na twee dagen voorzichtig de Japan ners vervolgd te hebben, wier jongste aanval hij af had geslagen, heeft generaal Rennenkampf zijne aanvallende bewe ging in het oosten gestaakt. Ofschoon de grond achttien duim diep bevroren is, worden nog aardwerken uitgevoerd. Te St. Petersburg zijn weer plannen om tot vrede te komen. Men spreekt er van op den grondslag van protectoraat van Japan over Korea en verdeeling van de belangen in Oost-Azië. Engeland zou tegen die voorwaarden zijn, omdat het zou schaden aan het verbond met Japan. Er moet onderhandelingen loopen van het koopen van Turksche schepen voor Rusland. In verband met vroegere mede- deelingen moeten die schepen in uiterst verwaarloosden toestand verkeeren. De Roeskia Wjedomosti beoordeelt den toestand te Port Arthur zwartgallig. De aankondiging van Japansche zjjde dat een nieuwe groote bestorming van Port Arthur voorbereid wordt, vervult ons zoo schrijft het blad met het sombere voorgevoel dat de heldhaftige bezetting nu aan het laatste gedeelte van haar moeilijke taak gekomen is. Voor het eerst heeft de Japansche staf zich openlijk over zijn aanvalsplannen uitgelaten: tot dusver was er enkel maar sprake van krijgsverrichtingen te gen afzonderlijke forten. Men schijnt echter uit de jongste officieuse mede- deeling uit Tokio te moeten opmaken, dat het Japansche legerbestuur vast voornemens is, dezen keer de vesting te nemen, wat het ook moge kosten. Evenals aan de Moezel, is men ook aan den Rijn zeer tevreden over de uit komsten van dejongsten wijnoogst. Een correspondent van de Kölnische Ztg. schrijft dat de groote verwachtingen welke men in de ontwikkeling van den I904er had gesteld, niet teleurgesteld zjjn. De nFederweisse", zooals de wijn thans na afloop van de eerste gisting genoemd wordt, verraadt in hooge mate het „vuur" dat de zon in den loop van het jaar in de druiven heeft opgesta peld". Het suikergehalte dat het voor naamste kenteeken voor de deugd van den wjjn is, doet over het algemeen niet onder voor dat van het bekende wjjnjaar 1893. Ook de hoeveelheid is, gelijk meestal in een goed wijnjaar het geval is, zeer bevredigend uitgevallen. Men schat de opbrengst op 50 tot 75 percent van het hoogst mogelijke cijfer. In zijn vaderlijke bezorgdheid om zijn officierenkorps tegen de besmetting der Europeesche beschaving te vrijwaren heeft de Sultan bij iradee allen Turk- schen officieren verboden boekwinkels te bezoeken en schouwburgen, waar stukken in een andere taal dan Turksch worden gegeven. En het bezoeken van schouwburgen, waar wel in 't Turksch wordt gespeeld, was den heeren al ver boden. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft, naar aan leiding van Rusland's antwoord, voor stellende om de tweede Haagsche con ferentie te verdagen tot na afloop van den oorlog in het Verre Ojsten, de volgende nota aan de pers gszonden: Waar Rusland alleen op deze voorwaarde aan de conferentie wil deelnemen en aangezien verscheidene andere mogend- heden hun toezegging in zouden trekken, ingeval Rusland niet vertegenwoordigd ware, verhinderd het voorstel van de Russische regeering de Amerikaansche, tegen wil en dank, om op dit ongenblik verdere stappen in de aangelegenheid te doen. De wereldtentoonstelling te St. Louis heeft Donderdagavond om twaalf uur hare poorten gesloten met dezelfde plech tigheid als zij geopend is. De oud gouverneur Francis, voorzitter van het tentoonstellingscomité, hield een toe spraak en daarna trok weer een schil derachtige stoet over het tentoonstel lingsterrein. Het geheele aantal bezoekers is 19 millioen geweest. Men had gerekend op 38 millioen. De uitgaven hebben 125 millioen gulden beloopen, en natuurlijk is er een tekort. De doop van den kleinen kroonprins van Italië heeft Zondag in de groote zaal van het Quirinaal plaats gehad. Meter was de koningin-moeder Marga- retha; peetvaders de vorst van Mon tenegro; keizer Wilhelm, vertegen woordigd door prins Albrecht van Pfaisen, en koning Eduard, vertegen woordigd door den hertog van Connaught. Behalve koning Victor Emmanuel en koningin Elena, waren voorts aanwezig de graaf van Turijn, de hertog van Genua, de prinsessen Milena, Militza en Xenia van Montenegro en prinses Helena van Servië, de hertog van Oporto, prins Victor Napoleon, de prins en de prinses van Battenberg, prinses Laetitia, de hertoginnen Elizabeth en Isabella van Genua en de minister-president Giolitti. In Ierland en vooral in het Westen van Ierland komen herhaaldelijk jaren voor van groot gebrek lijden, als het gevolg van een mislukten aardappel oogst. Dit jaar moet het al heel erg zijn; na den zwaren hongersnood van 1847 moet het er nog niet zoo treurig mnt de bevolking hebben uitgezien. Het is de schuld van de ellendige regeering, die op Ierland drukt, zegt William O'Brien. Het volk moet het doen met den slechten grond, die alle vier of vijf jaar een misgewas oplevert; de rijke grond in het Westen blijft in handen der rijke landheeren. Nu de Nieuwe Opera te Amsterdam weer zoo goed als dood is, doet de Heer C. van der Linden, oud directeur van de ook zoo gegane Nederlandsche Opera weer van zich spreken. Genoemde Heer heeft verklaard, wel genegen te zijn weèr zich aan het hoofd te stellen van een dergelijke inrichting, j mits op gezonden Gnancieelen grondslag, b.v.b. als er een vijfentwintigtal gegoede liefhebbers van muziek zich verbonden tot het koopen van een loge a duizend gulden per jaar, dan zou dit een grond slag zijn, waarop kon gerekend worden. Nu vindt het werk van den Heer van der Linden nog steeds waardeering, als nu de vijfentwintig personen van duizend gulden er maar waren. Maar dat die komen zullen wordt sterk betwijfeld. De Commissie, belast met het onder zoek ten opzichte van knoeierijen, ge pleegd bij de eindexamens aan het Gymnasium te Doetinchem heeft haar rapport uitgebracht. Het rapport eindigt aldus „De commissie stelt den raad voor aan dr. der Mouw op zijn daartoe strek kend verzoek ontslag te verleenen uit .zijne betrekking van leeraar aan't gym nasium, doch zonder 'tpraedicaat „eer vol", en de heeren dr. K. G. P. Schwartz, dr. J. A. P. Levenkamp en N. M T. van Bakergem te ontslaan als leeraren, en de eerste twee respectievelijk als rector en conrector van 't gymnasium; en over dit voorstel, overeenkomstig art. 17 van de wet op't Hooger Onder wijs het advies in te winnen van Burg. en Weth. en van den betrokken inspecteur." In de gemeente Achtkarspelen zal een philantroop, die zijn naam geheim wenscht te houden, met heideontginning op groote schaal aanvangen, naar dit systeem: Op de heide worden huisjes gebouwd, de bewoners krijgen een be drgfkapitaaltje om dan door eigen arbeid de ontginning ter hand te nemen. Voor- loopig wordt er 10 H.A. aangekocht. Te Schiedam is de volgende kennis geving verspreid, gericht aan de arbei dets van de glasfabriek »De Schie'': Aangezien de arbeiders, die zich schrif telijk bereid hadden verklaard den arbeid te hervatten, tengevolge van de door de stakers geuite bedreigingen met licha melijk letsel na een dag arbeid zich weder gedeeltelijk hebben teruggetrok ken, heeft de directie besloten den arbeid in het loopende jaar niet meer te her vatten, en slechts dan in Januari 1905 weer te beginnen, wanneer zich vóór 20 December tenminste voor twee fabrieken voltallig personeel zal hebben aangemeld. Is dit het geval niet, dan zal de datum van hervatting van den arbeid van maand tot maand worden verschoven. Uit Delft bericht men dat de pogingen tot tusschenkomst in de staking der glasblazers, op verzoek van den Alge- meenen Nederl. Glasblazersbond aange wend door de heeren W. Hevv, mr. J. G. Schölvinck en prof. mr. L W. L. Treub zijn, blijkens heden bij den secre taris van genoemden bond ingekomen schrijven, mislukt zjjn. Naar men mede deelt, meldde deze commissie zich aan als arbitrage commissie en zou de uit spraak de volgende punten betreffen: Geen rancune-maatregelen tegen de stakers, erkenning van de vakorganisatie, erkenning van de algemeen erkende Chris tel gke feestdagen, ook op de fabrieken, waar dit tot heden niet geschiedde, en eindelijk intrekking van het nieuwe loontarief. Ten opzichte van dit laatste punt was door de arbeiders bepaald, dat beide partijen dit onderwerp voor arbi trale uitspraak vatbaar zouden verklaren. Friesche ijmkers voorspellen een zach- ten winter, omdat de bjjen heelemaal geene pogingen doen de wintergaten in de korven dicht te maken. Volgens hen is dit »een secuur teeken". HAARLEM 6 December 1904. De Sint-Nicolaas-drukte achter den rug, maar niet de vervelend donkere dagen en de modder. Nu zijn er sommige menschen niet voor het St.-Nicolaasfeest, dat in alle kringen der maatschappij toch zoo po pulair is, minder om den persoon van den Sint, dan wel omdat zij dan zoo'n extra gelegenheid is, om iets te doen voor vrienden en kennissen aan wie men gaarne een onopgedrongen vriende lijkheid wil bewijzen, liefst onopgemerkt laat enom eens minder bedeelde bekenden, die anders zoo licht over 't hoofd gezien worden, te toonen, dat zij niet vergeten zijn. Doch hoe men ook ten opzichte van feestvieren gezind is, het is dan toch in den geest van den goeden bisschop, die wèl deed zonder aanzien des persoons. Als zoodanig be hoort zijn nagedachtenis is geëerd. Nu is het een feit, dat de gewoonte, om elkóar op dien dag te gedenken, in de laatste halve eeuw groote afmetingen heeft aangenomen. Verblijdde men vroeger de kinderen met lekkernijen en soms een stuk speelgoed, zij zouden tegenwoordig heel zuinig kijken als het daarbij bleef en met de ouderen is het dito dito, zoodat men thans ten deze wel eens het woord „overdrijving" ge bruikt. Eén ding is echter te loven, het komt den winkelstand ten goede en onder onze neringdoenden zullen er al weinig zq'n, die niet op Sint-Nicolaas-ontvang- sten rekenen. Toch verneemt men klachten opgaan uit dien breederi stand. Gedwongen of vrijwillige „uitverkoop", buitengewoon concurreerende pry zen of wat er voor door gaat, te lang crediet, minder koop kracht bij het publiek en.... de voor Haarlem zeer ongewenschte nabijheid van Amsterdam, waar men U in den laatsten tijd zóó gemakkelijk brengt, zijn voorzeker bezwaren, welke de klach ten billijken, terwijl bovendien nog niet eens vast staat, dat men er voordeeliger koopt, wat ook haast niet kan, omdat er de onkosten rekening der winkeliers zooveel hooger zijn dan te Haarlem. Nu kan aan al die dingen niet veel veranderd wordenhet verstandigst zal nog zijn, met kalmte te trachten tegen den stroom op te roeien en zich te wachten voor praktijken, die ten laatste op eigen verderf moeten uitloopen. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 600 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche I'lein zjjn in de afgeloopen week 602 baden genomen. „Mea Culpa". De voorstelling van Mea Culpa, het drama van Jhr. van Riemsdijk, was voor Haarlem een gebeurtenis, in de eerste plaats omdat de zaal was uit verkocht, behalve een drietal plaatsen boven rechts, van waar je een goed uitzicht hebt.op de zaal. Het stuk zelf hebben we niet uiteen te zetten; het kort begrip kwam reeds voor in ons nummer van den vorigen Vrijdag. Het is de oude geschiedenis van verleiding, van schuld en boete, waarin de mannelijke helft der executanten er het beste afkomt. Om de klimmend angstige spanning te beschrijven van twee gezinnen, ten einde den toeschouwer op de hoogte te brengen van het plaats gehad hebbend misdrijf, heeft de auteur twee bedrijven noodig, waarvan het eerste veel te lang is, vooral omdat een erg jammerend, heftig opgewonden zusje van de verleide te veel drukte maakt. Maar dit wijten we niet aan den auteur. Een mooi bedrijf 's het derde, de jongeheerenfuif, mooi om de levenswijs heid die er in gegeven wordt door de jongelui, in hun gemoedelijken toestand, gevolg van den invloed der champagne. Vooral het slot was goed weer gegeven. Alle respect voor de keurige uitbeel ding van den land-edelman, door den Heer Louis Bouwmeester en voor die van den tuinbaas, den Heer Frits Bouw meester, en voor het mooie spel van Mevr. ErfmannSasbach. Het publiek was geestdriftig genoeg, vooral na het eerste bedrijf. Na het vierde bedrijf een storm van toejuichingen met aanbieding van veel kransen, waarvan ook twee ten deel vielen aan den auteur van Mea Culpa, die op verlangen ten tooneele verscheen om de hulde van het publiek in ontvangst te nemen. Naar verluidt zal van het stuk een tweede voorstelling gegeven worden. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 7 Dec. 1904, des des namiddags ten l1/, ure, STATENZAAL. (Prinsenhof). De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 4. Medeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Zitting met gesloten deuren. 3. Voorstel B. en W.W. vaststelling Staat betaling uit «Onvoorziene Uitgaven", dienst 1904. 4. ld. id. overeenkomst met den Staat, weghalen faecaliën enz. uit militaire gebouwen. 5. Id. id. adres H. Aardema, gunning bouw Zevende Tusschenschool. 5. Id. id. id. B. Groenewegen, kwijt schelding boeten en ontbefifi ng ver plichtingen als aannemer werken ophoogen terrein Openbaar Slacht huis. 7. Id. id. id. Haarl. Politievereeniging, wijziging pensioensverordening. 8. Id. id. vaststelling tijdstip opheffing H. B. S. met 3 j. cursus. 9. Id. id. adres bewoners Krocht, ver andering straatbenaming. 10. Id. id. id. Mej. M. Winkel, gebruik schoollokaal voor Zondagsschool. 11. Id. id. vergunning uitgang Leidsche Vaart. 12. Id. id. onbewoonbaarverklaring per ceel Gasthuisvest No. 11. 13. Id. id. id. id. Lange Heerenvest No. 8. 14. Id. id. idperceelen Krom Nos. 5 en 7. 15. Benoeming Stembureaux verkiezing twee leden van Raad. 16. Id. lid Commissie Toezicht Haarl. Muziekkorps (vacature-H. van den Berg). 17. Voordracht B. en W.W. benoeming Hoofd kostelooze school litt. B. 18. Id. id. id. onderwijzeres Zevende Tusschenschool. Markt van 5 Dec. 1904. Aardappelen. Aangev. 67 HL., verk. 67 H.L. L. pr. 1.60 H. pr. 2.p. H.L. Appelen. Aangev. 53 H.L., verk.40H.I. L. pr. 3.-, H. pr. 5.— p. H.L. Peeren. Aangev. 47 HL., verk. 30 H.L. L. pr. f 4.H. pr. 12. Bloemkool. Aangev. 570 st. verk. 250 st. L pr. 9.H. pr. 12. -. lloodekool. Aangev. 2000 st., verk. 2000 st. L. pr. ƒ2.t H. pr. 5. Wittekool. Aangev. 500 st., verk. 300 st. L. pr. ƒ10.—, H. pr. ƒ12. Savooiekool. Aangev. 3000 St., verk. 3000 st. L. pr. ƒ2.H. pr. ƒ5. Wortelen Aangev. 1000 bos, verk. 1000 bos. L. pr. 2.H. pr. 6.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2