Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 7 December 1904. N ieuwsberichten. Onder de rubriek „T E HUUR" worden voor onze abonnë's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.— p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 50 p. w., temt. Cronjé3traat. No. 87. Bovenvoorkam.' met kast en stookpl- ƒ1.per week, terat. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Donkere Spaarne. No. 56. Qem. Kamers met pension, vanaf 35.per maand, terstond. Duvenvoordestraat. No. 6. Huis met tuin, huurprijs 450.— terat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w, terst. Groote Houtstraat. No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35. p. m. Nov. No. 153. Bovenhuis, 210.— p. j. terat. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, ƒ800. per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 1 kkeuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. 350.p. j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension, ƒ60. p. m. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Qem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 29. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Korte Hearenstraat. No 22. Huis met tuin, 1.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a ƒ35.—per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboerenst eeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Locds, ƒ1.— per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, ƒ10.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuw Kerksplein. No. 21. Bovenhuis met vr. opgang, 3.25 per week, Januari a s. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80.— en 60.p. m„ terstond. Raamvest. No. 17. Pension, van af 50.per maand. Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin, 210.—, half Juui. Scb agchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs ƒ500 per jaar. 1 Oct. Sohotersingel. No. 91. Heerenhuis met tuin, 500.per jaar, terstond. Spaarnwouderstraat. No. 1. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, 175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 175.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuia met serre en tuin, ƒ500.— per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met rousterrein en tuin 600.per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 2CO.p. jaar, terstond. Spaarne. No !5zwart. Benedenhuis met tuin, 1 Nov. a.s., huurprijs 350.per jaar. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terat. No. 39. Kamer, 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 21a. Bovenhuis, 300.p. j., terst. No. 76a. Boienhuis, ƒ225.p. j.,terstond. Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p.j. Mei. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn- wouderstraat. Bij C. GROENE WEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1 In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Reijstraat. 1. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huiten met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, 250 per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. De Stem schrijft over de zending van de heeren van Heerden en Kritzinger in Engeland van wie nog niet vaststaat, dat zij van de synodale commissie oor spronkelijk opdiacht kregen om ook in Engeland te werken, het volgende: sik wou toch dat er onder ons een man opstond, die een end zou maken aan al dat soebatten, dat nou in die mode is. Nou is weer predikant van Heerden en Komdt. Kritzinger naar Engeland, om daar die Engelsen te soebatten, om toch die schoolwet een beetje te veranderen, en een klein beetje meer Hollands in die schole te laat leer. Die Engelsen moeten toch een al te kleine gedachte krijgen van die Afrikaners, die nou hulle dage door brenge met soebatten. Als dat soebatten nog zou help, dan was er nog een re den voor, maar ons Afrikaners moet nou toch al geleerd hebben, dat al die memorie makerjj en al dat pralen niks te weeg brengt, dat die Engelse een voudig doen wat hulle wil, en ons uit lachen. Die zending van die twee man nen zal ook niks uitrichten, misschien een mooi praatje, en een betuiging van konciliatie, maar anders niks goeds. Het geld had beter besteed kunnen worden." Twee officieren te Lyon zijn verplaatst, omdat zij hebben meegedaan aan het geven van inlichtingen over officieren aan de vrijmetselarij. Van een dieroffi eieren is gebleken, dat hjj niets dan goeds van zijn kameraden had gezegd. Een derde officier die de twee offficieren had aangebracht is mede verplaatst en de kolonel van het regiment is berispt, om de wqze waarop hij de twee vrij metselaarofficieren ondervraagd had. Zoo had hij tegen den een gezegd, dat hjj het bewijs van diens schuld in handen had, terwjjl hjj niets dan een ongetee- kende brief had. In de Fransche Kamer is de bespre king aangevangen van de Rijks-inkom stenbelasting. De voorstellende minister schijnt er zelf niet erg voor te zjjn, maar hü wordt er toe gedreven. De eerste spiekers waren tegen het wetsontwerp, hetzij omdat zij elke in komstenbelasting verkeerd vonden, hetzjj omdat hun het ontwerp niet beviel. Een spreker zeide, dat de belasting niet deugde zoolang de aangifte niet ver plichtend gesteld en er een behoorlijke progressie in opgenomen was. Nu zou den vooral de werklieden en de kleine burgerstand getroffen worden. Een andere spreker was tegen een inkom stenbelasting, omdat de roerende kapi talen er door over de grens gedreven zouden worden en de druk op de grond bezitters, d.i. in Frankrijk op het groote aantal boeren, zou komen. Dan vreesde men, dat het krediet, ja het fortuin van Frankrijk zou aangetast worden, en daarop berust 's lands macht in de wereld. Tegen elke belasting bestaan bezwa ren, maar toch schijnt een Rjjks-inkom- stenbelasting te verkiezen boven de be staande directe en indirecte belastingen, welke soms zeer ongelijkmatig drukken bovendien. Het comité van de magazijnarbeiders in de glasnjj verheid van Charleroi heeft gisteren besloten, in geen onderhande lingen met de patroons meer te treden en de staking tot 1 Mei voort te zetten. Het comité beweert 300,000 frs. aan ondersteuning uit het buitenland te hebben gekregen. Het bedrag van het totdusver verbeurde loon wordt op 11 millioen frs. geschat. Tengevolge van het stilstaan van de glasblazerijen, wordt ook de crisis in de steenkoolnijverheid verscherpt. De districtspresident te Metz heeft geweigerd gevolg te geven aan den wensch der ultramontanen, om het kerk hof te Fameck te splitsen in een pro- testantsch en een roomsch, omdat te Fameck enkel roomschen wonen en zulk een splitsing niet in het belang zou zijn van den godsdienstvrede. Dat kerkhot is hetzelfde dat door bisschop Benzier voor ontwijd is verklaard, nadat er een protestant was begraven. De academische senaat van de hooge- school te Innsbruck heeft besloten, te gen de Italiaansche studenten, die bij de standjes betrokken zijn geweest, een disciplinair onderzoek in te stellen en hun middelerwijl het betreden van aca demisch terrein te verbieden. De kostbare verzameling oude ge drukte muziek en manuscripten van de Sixtijnsche kapel te Rome, die tot nu toe onbereikbaar was voor het publiek, zal in de groote openbare bibliotheek van het Vatikaan worden bewaard en dus onder het bereik van alle belang stellenden komen. Het zjjn meer dan 250 manuscripten en gedrukte werken van ongeveer 150 beroemde componisten van de 14e18e eeuw. Aan den hangenden spoorweg te Elber- feld was het werk gestaakt, maar met beperkten dienst is het vervoer voortge zet. De vier en zeventig mannen die ontslagen zjjn, hebben hun honderd mark borgtocht verbeurd en zij vragen thans onvoorwaardelijke aanstelling. De stoomer Batavier VI, aan boord hebbende het stoffelijk overschot van President Kruger, is te Kaapstad aan gekomen. Het bljjft daar tot 7 December, als wanneer het per specialen trein naar Pretoria vervoerd wordt. Aan de meeste stations zal de trein stilhouden. De Norddeutsche Allgemeine Zeiting maakt een wetsontwerp openbaar tot wijziging van den weerplicht. Bq dat wetsontwerp wordt de sedert 1893, on derscheidenlijk 1899 bestaande toestand bestendigd, zoodat voortaan de werkelijke dienst onder de wapenen voor de cavale rie en de rijdende veld artillerie drie jaren, voor de overige wapens twee jaren duurt. Een wetsontwerp betreffende de sterkte van het Duitsche leger in tijd van vrede bepaalt dat van 1 April 1905 af die sterkte langzamerhand aldus verhoogd wordt, dat ze in den loop van het dienst- 1 jaar 1909 bereikt het getal 505,839 man beneden den officiersrang. Deze sterkte bljjft tot 31 Maart 1910 bestaan. De eenjarig-vrjjwilligers zjjn in dat aantal niet begrepen. De Japansche begrooting voor 1905 is bjj den Landdag ingediend. De uit gaven worden op ongeveer een milliard jen geraamd, waarvan er 780 millioen komen onder het hoofdstuk oorlog. De minister van financiën zeide dat er komende jaar slechts 450 millioen jen behoeft geleend te worden. De Italia Militare meldt dat de Japan ners bezig zjjn om op den veroverden berg van 203 M. twintig marine kanon nen op te stellen voor de beschieting van Port Arthur. Twee Russische aanvallen om den berg te hernemen zijn, volgens hetzelfde blad, afgeslagen, maar de Russen gaan voort met hem te bestoken. De bezetting van de forten van Kikwisjan zou elk oogenblik te verwachten zjjn. Men weet echter dat de berichten uit Italiaansche bron ten nadeele van de Russen geenszins te vertrouwen zjjn. Sinds de Italianen wrokken over het wegblijven van de Tsaar uit Rome kun nen de Russen geen goed meer doen. Uit Mantsjoerije wordt bericht, dat de wonden, die de Russische soldaten oploopen, in den laatsten tjjd veel erger zijn, omdat aan Japanschen kant zoovele reservisten meevechten, die gewapend zijn met het oud-model-geweer van groot kaliber. De kogels, bij dat geweer be- hoorende, zijn geheel van lood en zonder stalen punt. Het gevolg is dat er dik wjj ls koudvuur bij de daardoor veroorzaakte wonden komt. De Russische oorlogschepen, die door het kanaal van Sues zjjn gevaren, hebben bijna ƒ177,000 tolgeld aan de kanaal maatschappij betaald. De correspondent van de Daily express te Tokio seint nadere bijzonderheden over de bestorming van den Berg van 203 M. Voor twaalven 's middags werden twee aanvallen door de infanterie uitgevoerd, maar beide keeren moesten de Japanners terug voor een ontzettend vuur uil de Russische schansen. Na den eersten aan val bleef er nog maar een handjevol overlevenden over. Een tweede en derde stormloop werden een uur later onder nomen, maar weer moesten de bestor mers terug. Generaal Nogi zond toen versche troepen om een vierde bestorming te ondernemen. Deze troepen klouterden dapper tegen de helling op, maar werden bij heele compagnieën neergemaaid, en om half vier moesten de Japanners op nieuw terug. Nieuwe versterkingen kwamen opzetten, en een uur later stormde een andere kolonne tegen het zuidoostelijke gedeelte van den Berg op. Het vuur van de Russen was intusschen zwakker geworden. De Japanners be renden den top onder banzai geroep, maar op honderd pas van de schansen, moesten zjj halt houden onder het schrikkelijke vuur van de Rassen om na enkele minuten weer af te deinzen. Eindelijk, om 7 uur, werden tegelij kertijd ten N. en ten Z.O. van den berg twee bestormingen ondernomen. De zuidoostelijke kolonne was het eerst op den top. De Japanners sprongen in de schansen en vielen met de bajonet de Russen aan, die dappei hun terrein ver dedigden. Maar weldra kwam ook de noordelijke kolonne aan. Om acht uur 's avonds viel het fort op den berg in handen van de Japanners. V

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5