In Mandsjoei ije blijft de toestand vrijwel hetzelfde, alleen eenige scher mutselingen. Achter het front in Mandsjoerjje, zoo seint de correspondent van de Berliner Lokalanzeiger te Moekden, heerscht bijna een toestand van vrede. Alleen delroe pen die vlak voor den vijand liggen, worden af en toe door geweerschoten of een kanonade aan den oorlog herin nerd. Teekenend voor de rust is de aan komst van agenten van Duitsche han delshuizen uit Tientsin, om te Moekden bijkantoren op te richten. De Russische studenten, die in het volgend najaar arts zouden worden, zul len, naar de Miinch. med. Wochen- schrift meldt, tusschen Februari en April hun artsexamen mogen afleggen omdat de gasthuizen en gemeenten voor een groot deel van geneeskundigen zijn ont bloot tengevolge van den oorlog. De Russen hebben voorgesteld, Port Arthur over te geven indien de bezet ting en de schepen naar Rusland mogen terugkeeren. De Japanners hebben dat geweigerd. Te Charbin zijn vele gewonden dood gevroren terwijl zij van het station naar een tijdelijk hospitaal werden over gebracht. Het jaarlijksch verslag van den Ame- rikaanschen minister van marine beveelt aan, zulk een sterke vloot te bouwen dat geen andere mogendheid lust kan gevoelen, om zich met haar in te laten. Verder bepleit de minister de instelling van twee posten van vice admiraal. Hij •wijst erop dat het ontbreken van een vice admiraal op het Aziatische station de Vereenigde Staten dwingt, de lei ding bij een gemeenschappelijk optreden in geval van een crisis aan naties over te laten die daar wel een vice-admiraal hebben. De Franschen schieten niet op met de Staatsbegrootinger zal dus een voorloopig twaalfde noodig zijn. In de Hongaarsche Kamer heeft de oppozitie zich weer ergerlijk aangesteld. Zjj is de vergaderzaal binnen gedrongen, heeft daar de grootstmogelijke vernieling aangebracht en ten slotte vier kamer bewaarders verwond. De regeering was er niet op voorbereid: zij verkeerde in de meening met fatsoenlijke menschen te doen te hebben. Al die ergernis en baldadigheid is te danken aan een voor gestelde wijziging van het reglement van orde. De berichten omtrent een en ander loopen echter tot heden uiteen. De regeering blijkt niet van plan zich te laten ontmoedigen en zal niet toe laten, dat de zaken door misdadige handelingen worden belemmerd. De uit diplomatieke kringen inge lichte Politit sche Korrespondenz meldt: het incident dat veroorzaakt is door de kerkhofkwestie in het diocees Metz, is nog niet geregeld. De regeering te Ber lijn blijft, naar uit Rome vernomen word', er op aandringen dat bisschop Benzier zijne beschikkingen herroept en een behoorlijke voldoening geeft. Men heeft ook van de mogelijkheid van zijn wegzending uit Metz gesproken; het is echter niet waarschijnlijk dat het zoo ver zal komen. In kerkelijke kringen is men overtuigd dat de Heilige Stoel, die een zeer groote waarde hecht aan de instandhouding van zijn goede be trekkingen met het Duitsche rijk, aan de regeering te Berlijn deze voldoening zal verschaflen, dat hij bisschop Benzier zal gelasten de instructie ten aanzien van liet kerkhof te wijzigen. In de kerkelijke wereld schrijft men de on verstandige en onhandige houding van bisschop Benzier in deze aangelegeoheid toe aan den invloed, welken bisschop Korum te Trier op hem uitoefent, wiens onverzoenlijk standpunt bekend is en die zelfs door Leo XIII wegens zijne uit dagende houding jegens andere gezind ten tot de orde geroepen is moeten worden. Bij wijze van kerstgeschenk, heeft John D. Rockefeller, de petroleum- koning, 7,200,000 gulden aan de Chi- cagosche hoogeschool geschonken voor de stichting van een polytechnische school. Alle verdere onkosten zullen eveneens door Rockefeller bestreden worden. De Moskousche gemeenteraad heeft Dinsdag rnet algemeene stemineh moties aangenomen ten gunste van 1. De instelling van bescherming der persoonlijke vrijheid tegen elke andere dan rechterlijke aantasting. 2 Afschaffing van alle bizondere be perkende wetten. 3. Waarborg van vrijheid en geweten, geloof, spreken, drukpers, vergadering en vereeniging. 4. Invoering van bovenstaande her vormingen op vaste en onveranderlijke grondslagen onder medewerking van vrijgekozen volksvertegenwoordigers. 5. Zekere controle van het volk over de rechtspraak en het bestuur des lands. Het spreekt van zelf, dat zulke moties van den gemeenteraad der oude rijks hoofdstad, eenigen indruk hebben ge naakt. Dat zij met algemeene stemmen zouden zijn aangenomen, lijkt haast al te mooi. De zemstwo van het gouvernement Jaroslav heef. met algemeene stemmen besloten den Tsaar per petitie te vragen om een volksvertegenwoordiging, vrij heid van geloof en van spreken en on schendbaarheid der persoonlijke vrijheid. Terwijl zes rijtuigen met schoolkin deren over een hangende brug bij Char- lestown (West-Virginië) reden, braken de kabels, die al lang als niet secuur werden beschouwd. De rijtuigen ploften in de rivier. Vele lijken liggen waar schijnlijk onder het jjs. Men schat het aantal slachtoffers op twintig tot vjjf- en twintig. Er is weer een expeditie, die op den verborgen schat in het Transvaalsche Boschveld uitgegaan was, onverrichter zake teruggekeerd. Nu de overtuiging veld wint, dat er daar geen schat ligt, duikt weer het verhaal op, dat er in den oorlog voor millioenen goud naar Europa is gezonden. Iemand schrijft aan Land en Volk: „Het goud werd te Hectorspruit van den trein afgeno men, en met een omweg werd het tus schen Matolla en Lauren^o Marquez in bezit genomen door consul Gerard Pott, en door hem naar Europa met de Her zog verscheept." Onvermoeid werkt de Bulgaarsche regeering voort aan de versteiking van 's lands weermiddelen. Het lijkt wel of Bulgarije aan den vooravond van men weet met wat voor een oorlog staat. Een telegram uit Konstantinopel heeft dezer dagen meegedeeld, hoe de Sultan, verontrust door de krijgstoerustingen van zijn vazal, ijlings aan 't onderhan delen is gegaan over een leening, waar uit hjj de Turksche artillerie van nieuw geschut wil voorzien. De correspondent van de Moskowija Wjedomosti seint uit Moekden, dat Chineezen de vroegere berichten over een vreemde ziekte onder de Japansche troepen aan de Sja ho bevestigen. De ledematen verstijven en de dood treedt spoedig daarna in. Deze „vreemde ziekte" der alljjd tot het verstrekken van nieuws bereidwillige Chineezen, zal wel „dood- vriezen" zjjn. Het vriest nu 's nachts 20 graden aan de Sja ho. De correspondent maakt verder mel ding van talrijke deserties uit de Japan sche gelederen. Uit Dresden wordt gemeld, dat te Pilsunts 7 menschen zjjn vermoord: de heer Frendenberger, zjjn vrouw, een gehuwde dochter en haar beide kinderen, nog een dochter, een meisje van 18 jaar, en een zoon, een jongen van 11 jaar. De moordenaar heeft na zijn gru weldaad het huis in brand gestoken in het puin vond men gistermorgen de zeven lijken. De schoonzoon van den heer Frendenberger is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Hij beweert intusschen, dat niet hjj> maar zijn schoonvader, die plotseling krankzinnig geworden zou zijn, de moorden heeft gepleegd. HAARLEM 27 December 1904. Donderdag werd de Jaarljjksche vergadering gehouden van de Vereeni ging „Weldadigheid naar Vermogen". Zjj werd geleid door den Voorzitter, den Heer J. Müllemeister en dit thans opdat meer de aandacht zou kunnen gevestigd worden op de kerstkaarten, extra-giften verzoekende, vooral in dezen tjjd nu door werkloosheid de hulp der Vereeniging veelvuldiger wordt inge roepen. Het Verslag van den Secretaris, den Heer van Vloten, begon dan ook te wijzen op het feit, dat in den afgeloopen zomer het gebrek aan werk ontstond, waardoor in de arbeiderswijken bij sommigen alle gewone middelen zjjn uitgeput en waardoor het Bestuur meende de kerstkaarten in ruimen kring te moeten verspreiden. In het afgeloopen jaar werden 40 nieuwe gezinnen ter ondersteuning op genomen, terwijl 47 gezinnen werden afgevoerd om verschillende redenen. Voor levensmiddelen werd besteed /3.785 33'/, voor brandstoffen ƒ483.10; voor ligging en kleedingst ukken/196.95; als geldelijke ondersteuning ƒ7660.26, totaal 12125.75. Het verslag bracht in herinnering het informatie bureau der Vereeniging, dat alle aanvragen van bij particulieren hulp verzoekenden tracht te beant woorden. Werkgevers wordt opnieuw onder de aandacht gebracht de afdeeling Werk verschaffing, welke met vrucht werkt. Omtrent het Wjjnhoff fonds, uitslui tend voor de belangen van kinderen, werd medegedeeld dat er was uitgege ven 637.39^, aan rente is ontvangen 125,32. Het fonds bestemd tot verbruik oor spronkelijk groot ƒ4300, ten vorigen jare nog 3963, bedraagt dus aan liet eind van dit jaar nog ƒ3390.93. Volgden nog mededeelingen omtrent gezinnen, waaruit de nuttige werking der Vereeniging ten volle bleek. Uit het Verslag van den Penning meester bleek dat een tekort bestond van ongeveer ƒ800.dat echter door gedane vooruitbetalingen enz. werd terug gebracht op f 437.te dekken door een buitenkansje of door inkrimping der uitgaven. Aan het slot der vergadering bracht de Heer Schram nog het consultatie- bureau, dat in Weten en Wei ken ge houden wordt, in herinnering en ver zocht, dat de Vereeniging lid zou wor den van de Vereen, voor Tuberculose. De Voorzitter diende hierop van ant woord, waarna de vergadering werd gesloten. Op de Tentoonstelling Kunstnaald werk, die in Museum van Kunstnijver heid alhier gehouden wordt, werden de volgende diploma's toegekend. Buiten mededinging de leden van het Comité: Mevr. M. W. V. Djjsselhof- Keuchenius, Mej. J. Plejjte en Mej. A. M. Beernink. Industrieschool voor vrouwelijke jeugd Amsterdam, voor het onderwijs in het kunstnaaldwerk. Mej. M. Verwey Amsterdam, voorde pogingen door haar in het werk gesteld tot bevordering en verbetering van het kunstnaaldwerk in Nederland. De dames van Reesema en Nierslrasz, Oosterbeek, voor de ontwerpen en prac tische toepassing van het naaldwerk in verband met de gebruiksvoorwaarden. De inzending van het communiekleed. Ontwerp van den Heer W. Mengelberg Utrecht, gewerkt door de Eerw. Zusters Franciscanessen te Rotterdam onder leiding van Mej. A. M, v. d. Velden. Mevr. H. G. van Oosterzee—de Har- tog, Rijswijk, voor weefwerk. Mej. T. Zee—Bakker, Hoorn, voor kunstnaaldwerk toegepast op kunst industrie- Mej. A. Klinkhamer, Santpoort, voor diverse inzendingen. Mej. T. H. Fockema, Arnhem, voor zijde-borduurwerk, op onafgedeeld weef sel. In de afgeloopen week zjjn jn het Douchebadhnis aan den Koudenhorn genomen 520 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week 647 baden genomen. VBBGADEBING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 28 Dec 1904, des des namiddags ten 1 */a ure, STATENZAAL (Prinsenhof). De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Procesverbaal opneming boeken en kas Ontvanger. 2. Voorstel B. en W.W. vaststelling le Suppl. kohier pi. dir. belasting, dienst 1904. 3. Id. id. id. staat betaling uit Onv. Uitgaven, dienst 1904. 4. Id. id. vaststelling verordeningen helling en invordering vergunnings recht. 5. Id id. vergunning vergrooting wa- genloods Haarl. Tramw.-Mij Rozen straat. 6. Id. id. adres P. J. Schwartz, be houden bovenbouw Stadsmuur Amst. Poort. 7. Id. id. verhuring grond Leidsche Vaart aan Haarl. Machinefabriek. 8 Id. id adres H. A. Hassink en H. Scliorn age!, overdracht grond Leegh- waterstraat. 9. ld. id. verhuring weilanden Leidsche Vaart. - 10. ld. id. beschikbaarstelling gelden bouw school lett. B. 11. Id. id. adres atd. „Haarlem" Ned. Behangers Stoffeerder- en Bedden- makersbond om subsidie of be schikbaarstelling lokaal. 12. Aanbeveling College Curatoren Gymnasium, benoeming Curator. 13. Id. Plaatselijke Commissie van Toe zicht Middelbaar Onderwijs, be noeming 2 leden. 14. Schrjjven B. en W.W. aanbeveling Plaatselijke Commissie van Toezicht Lager Ondei wijs, benoeming 9 leden. 15. Voordracht id. bevordering onder wijzend personeel scholen voorlager onderwijs. 16. Id. id. benoeming3onderwijzeressen Zevende Tusschenschool. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 17 Deo. 1904 in de -Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Ecu Vereenigings-gebouw met open plaats achterhuis en erve, aan de westzijde van de Ge dempte Oude Gracht nabij de Zijlstraat. No. 40. No. 2. Een gnnstig gelegen Bouwterrein aan de noordzijde van de Zuiderstraat nabij 4e Ge dempte Oude Gracht. No. 40rood. De peiceclen Nos 1 eo 2 gecombineerd, f 10705. Opgeh. No, 3. Een kapitaal Heerenhuis en Erve met Tuin, aan de westzijde van het Nassauplein op den hoek van en met uitgang aan de Nieuwe Gracht. No. 7. ƒ23806.- Opgeh. No. 4. Een Huis en Erve met grooten Tuin aan de Jansstraat, aan den hoek vao de Nieuwe Gracht, waar het een uitgang heeft. No. 1. No. 5. Een Huis en Erve naast het voornoemde perceel. No. 3. De perceelen Nos. 4 en 5 gecombineerd. ƒ17205.- Opgeh. No. 6. Een Huis en Erve met Tuin aan de westzijde van de Lange Poellaan. No. 22. f 1715. C. J. Cramer q.q. No. 7. Een Huis en Erve aan de oostzijde van de Lange Annastraat. No. 29. Uitgesteld. No. 8. Een Huis en Erve eau de westzijde van den Burgwal. No. 30. 1240.— J. Slabher. No. 9 18. Tien bijna voltooide Hoerenhuizen en Erven met Tuinen aan de zuidzijde van de Aelbertsbergstraat. De perceelen zijn plaatselijk nog ongenummerd, als: No. 9. Groot ongeveer 1 are, 92 centiaren. No. 10. Groot ongeveer 1 are, 92 centiaren. No. 11. Groot ongeveer 1 are, 92 centiaren. No. 12. Groot ongeveer 1 are, 92 centiaren. No. 13. Groot ongeveer 1 are, 92 centiaren. No. 14. Groot ongeveer 1 are, 92 centiaren. No. 15 Groot ongeveer 1 are, 92 centiaren. No. 16. Groot ongeveer 1 are, 92 centiaren. No. 17. Groot ongeveer 1 are, 92 centiaren. No. 18. Groot ongeveer 1 are, 92 centiaren. De perceelen No. 9 tot en met 18 gecombi neerd ƒ29000.M. v. Ommeren. Botermarkt 27 Dec. 1904. Boter. Aangev. 36 K.G., verk. 36 K. G* L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.45 p. K. G- Biggen. Aangev. 45, verk. 40 stuks- L. pr. ƒ6.H. pr. ƒ8.50 p. stuk- Schrammen. Aangev. 7, verk. 7 stuks- L. pr. 14.— H. pr. 21.— p. stuk-

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2