Nieuwsberichten. achtige schaal. Het eerste zou men kunnen noemen het volkomen ei, en dan bestaat nog .het mikroskopische ei van zeewormen en zoogdieren. In het ei is aanwezig een werkzaam deel, dat zich natuurlijk onder gun stige omstandigheden kan ontwik tot een dier. In dit werkzaam deel zijn alle erfelijke grondslagen besloten van het moederdier. Deze cel wordt gevoed, bij de oviparen of eierleggende dieren door het dojer en het eiwit. Spreker verklaarde hier zeer omstan- standig de groeiwijze van de cel, een zeer interessant verschijnsel. Sommige insecten leggen haar eitjes in kokertjes van een bekervorm, bg andere ontwikkelt zich een z.g. eierstok of ovarium, die ook zgn voedingscellen bezit. Toen kwamen de lotswisselingen van het ei ter sprake. Bg gewervelde dieren is de lichaams holte de zetel der cellen. Tot de vorming van het eiwit werken in de eerste plaats de nieren mede; de eikogel, als die gereed is het lichaam te verlaten, gaat in rollende of wente lende beweging naar beneden en als het ovarium op deze wijze wordt gelegd dan behoort het moederdier tot de ovi paren; op andere wgze dan heet het viviparen of levendbarend. Spreker verklaarde vervolgens de algemeen aangenomen theorie omtrent den oorsprong van de eicel, hierop neer komend, dat de kern der cel, onmiddellijk op de volgende generatie overgaande, de drager is van het geheimzinnig erfelgk proces. Bij de zoogdieren is het ei, zonder hulsel, door een soort kleefstof aan de lichaamsholte gehecht waarin het zich bevindt, terwijl aangetoond werd, dat de jonge vrucht gevoed wordt door het moederlijk bloed. Nog werd besproken de wijze waarop bij de oviparen of eierleggende dieren de voeding van het jonge dier plaats vindt, namelijk door het eiwit en het dojer, terwijl het door de poriën van het kalkachtig omkleedsel de zuurstof ontvangt, noodig voor de werking van ademhaling en bloedsomloop. Nog op een opmerkelijk verschijnsel werd de aandacht gevestigd: op de vorming van het bloedlichaampje in het beenmerg, als hulpmiddel om het moe derdier in haar taak te steunen. De zeer belangrijke voordracht werd met veel aandacht gevolgd. Het Telegraafagentschap verneemt uit Hoen-sjanSedert een week of drie wer pen de Japanners brieven in onze stel lingen, waarin zij met sterke overdrijving mededeeling doen van de gebeurtenissen in Rusland, terwijl zjj den toestand in Japan prijzen en de soldaten aansporen zich over te geven. Ook prentbriefkaar ten uit Japan worden er bijgevoegd, om te laten zien hoe goed de Russische krijgsgevangenen te maken. Om daar aan een eind te maken, zenden de Rus sen nu brieven aan de Japanners, waarin gezegd wordt: Wij verbazen er ons over, dat gjj zulke onmilitaire mid delen aanwendt; wjj kennen maar één middel: den strijd. Wat de krijgsgevan genen betreft, kunt gij gerust zgn, zij maken het best bij ons en denken er niet aan, naar u terug te keerenzij gaan liever naar Rusland, terwijl de krijgsgevangenen die in uw handen ge vallen zijn, geen oogenblik zouden aar zelen om naar Rusland terug te keeren. Wij willen ons niet mengen in politieke aangelegenheden, wij vervullen onzen plicht tegenover onzen keizer en ons vaderland. Een Japansch zee-officier, metReuter's correspondent te Tokio sprekende over de weigering van de gezagvoerders der Duitsche kolenschepen, om Rozjestwens- ki's vloot beoosten Madagaskar te ver gezellen, zeide: «Wij zullen ongetwijfeld schieten op alle kolenschepen, die de vijandelijke vloot vergezellen, en ze in den grond boren, zonder ons te be kommeren om den landaard van die schepen.» De samenstelling der werkliedende putatie, die bij den Tsaar op audiëntie is geweest te Tsarskoje Selo. is op hoogst eigenaardige wijze in haar werk ge gaan. Ziehier wat een der «afgevaardig- den" er van vertelt: »Een portier van de fabriek kwam bij mij met bevel bij den directeur te komen. Verschrikt ging ik, niet wetende, waarom ik ontboden werd, naar het kantoor. De directeur gelastte mg mijn beste kleeren aan te trekken, waarna ik met een opzichter de stad in zou rijden. Toen ik thuis was gekomen, ver telde ik mgn familie, dat ik de stad in ging rijden, zonder te weten waarom, maar op bevel van den directeur. Ont steld nam mijn gezin afscheid van mij. Toen ik op het kantoor terugkwam, kwam een rijtuig met mijn begeleider (den opzichter) voor. We spraken geen woord onderweg. Toen wg aan het Winterpaleis waren gekomen, werd ik door het Kommandantenportaal naar de Ontvangkamer gebracht, waar men mijn beroep, voor- en achternamen en fabriek opschreef. Dat gebeurde achtereenvol gens driemaal. Eindelijk kwam ik in een zaal, waar arbeiders van verschil lende fabrieken bgeen waren. Daaronder een doove van de fabriek van Thornton. We werden hier paarsgewijze opgesteld. De kolonel der gendarmerie beval ons, ons bij den Tsaar evenzoo op te stellen. De jongeren bij de jongeren, de ouderen bg de ouderen. Toen we allen op de rij en in 't gelid stonden, kwam gouverneur Trepof naar ons toe, groette ons en ver telde, dat wij naar den Tsaar gingen. Andere arbeiders hebben hun weder varen op ongeveer dezelfde wijze te boek gesteld. In alle verhalen treedt op den voorgrond de eigenaardige wgze, waarop de «deputatie" in elkaar wordt gezet en hoe vriendelijk de Tsaar, afgescheiden van de wodka en het bier, zijn «kin deren" ontving Het blijft lustig in heel Rusland en de toestand blijft stationair. Staking is op vele plaatsen nog aan de orde van den dag, terwijl er hier en daar een nieuwe uitbreekt zooals, volgens het telegram van heden nacht, op den spoor weg Moskou-Kief-Woronesj. Te Kazan hebben de drukkers het werk neerge legd, en zoo meer. In Moskou is daar entegen de universiteit weer geopend en heeft men de studenten toegestaan een vergadering te houden om te beraadsla gen of zg weer aan 't werk zullen gaan. De colleges zouden Maandag a s. hervat worden. In de meeste Warschausche fabrieken wordt weer gewerkt. De chef van politie heeft een pr clamatie gericht aan de werk lieden, waarin hij zegt. dat zg den afloop der beraadslagingen, van regeeringswege tot verbetering van hun toestand ge houden, moeten afwachtenin deze zaak stelt de Keizer evenzeer belang als in de behoeften van andere klassen der samenleving. Wat de eischen betreft, ten aanzien waarvan de werklieden rechtstreeks met hun werkgevers kun nen onderhandelen, deze kunnen slechts ingewilligd worden als de rust hersteld en het werk hervat is. De overheid zal met de meeste strengheid optreden tegen de werklieden die de hervatting van den den arbeid willen verhinderen. Het personeel van den Moskou Rybinsk spoorweg heeft de volgende eischen ge steld Oprichting van een bureau dat de geschillen tusschen de werklieden en de directie moet uitmaken; loonsver- hooging; betaling van overwerk; vrien delij k er behandeling van de zijde der chefs; hervorming van het reglement op het pensioenfonds; vrijheid van ver gadering voor het personeel, als het over zijn grieven wil beraadslagen. De Aurore maakt melding van ernstig verzet, door vierduizend Russische re servisten gepleegd te Bolojoj, tusschen Moskou en Petersburg, enkele dagen geleden. De reservisten worden nu door andere troepen in hun kamp bewaakt, en naar 't heet zal men hen zoo lang honger laten lijden tpt zij weer rustig zijn. Ook te Kief moeten, bij de aankomst van een trein met 1200 reservisten uit het zuidwesten, ernstige ongeregeld heden voorgevallen zijn, men zegt dat 50 man daarbij zgn gedood. De Duitsche Keizer heeft een lezing aangehoord van Hinkeldeyn, directeur aan het Pruisische departement van openbare werken, over de bouwwerken die in de tien laatste jaren van staats wege zgn uitgevoerd. De spreker ge bruikte vele lichtbeelden ter illustratie van het gesprokene. Hinkeldeyn pleitte voor zuinigheid bij het oprichten van openbare gebouwen en verdedigde zich tegen het veelge hoorde verwgt dat de ramingen van het departement meestal overschreden werden. De Pruisische staat heeft in de tien laatste jaren 4105 groote gebouwen gesticht, die te zamen 174,835,000 mk. gekost hebben. Deze som bleef in totaal 9 millioen beneden de raming, daar het mogelgk bleek allerlei bezuinigingen in te voeren. Onder de vertoonde lichtbeel den waren afbeeldingen van den nieuwen dierentuin te Dahlem, een groote kweek school voor onderwgzers, het paleis van justitie en het staion te Keulen, de technische hoogeschool te Dantzig en een modern ingerichte gevangenis. In een belangwekkende statistiek toonde spreker aan, op hoeve sl, gemiddeld, de kosten komen voor het behuizen van verschillende personen. Blgkens die sta tistiek. kost een roomsch kerkganger 98 mk., een protestantsch 118 mk., een leerling van de lagere school 142 mk., een gymnasiast 458 mk., een gevangene 1719 mk., een intern leerling van een kweekschool voor onderwijzers 3301 mk. De grootste baggermolen ter wereld, dien de werf van Schichau voor de Duitsche marine heeft gebouwd en die bestemd is voor Swakopmond, heeft in den mond van de Jade uitstekend vol daan. Hjj is eerst gebruikt, om de sterk verzande vaargeul van de Jade weer voor linieschepen bevaarbaar te maken. De molen kan eiken dag 24,000 kubieke meters bagger ophalen. De kosten be dragen slechts 3 pfenning per kubieken meter, tegen 50 pfenning bij de oude molens. De Petersburgsche correspondent van de Daily Chronicle seint weder, dat het bijeenkomen van een volksparlement binnen twee weken vaststaat. Ongeveer duizend afgevaardigden zullen bijeen komen, om in de eerste plaats de nood zakelijkheid van vrede met Japan en daarna van binnenlandsche hervormin gen te behandelen. De Standard verneemt uit Petersburg: De liberalen hopen, dat de afgevaar digden voor de meerderheid door het volk gekozen worden. Wanneer de regeering haar eigen creaturen erheen zendt, zal het parlement stellig een mislukking wezen. De drang naar een grondwet dringt meer en meer in alle standen door. Zelfs de journalisten doen mee. Te Petersburg hebben driehonderd priesters op een vergadering over bin nenlandsche hervormingen gesproken. Er werd een heftigen reden tegen Pobjedonostsef gehouden, gevolgd door een levendige' beraadslaging. Ook de tooneelspelers nemen aan de beweging deel. De hoogescholen staken over het geheele rijk, krachtens een overeenkomst tusschen professoren en studenten om de lessen niet te hervatten voor de tsaar een grondwet heeft gegeven. In een kleinen schouwburg te Petersburg is tijdens de voorstelling van een vaderlandlievend drama dat een Russisch officier, die in den oorlog met Turkije gewond is, tot held heeft, op schudding ontstaan. Voor het scherm van het tweede bedrijf omhoog ging, hoorde men iemand uit het het balcon roepen„Het is geen oogenblik om zich te vermaken, terwijl in heel Rus land burgerbloed wordt vergoten." Het balcon en de galerij klapten bg deze woorden in de handen, de parterre bleef kalm. De tooneelisten hielden op en het publiek schreeuwde om licht. Toen dit ontstoken was, ging een offi cier van de politie op den man die ge roepen had, af. Hg bleek Songlotio te heeten en ongeveer veertig jaar oud te zijn. Hg wilde nog wat zeggen, maar barstte in snikken uit. De gendarmes voerden hem weg. Daarna ging de voorstelling weer haren gang. Naar de Daily Telegraph verneemt, wordt in Amerika het streven sterker om het natuurschoon van de Niagara te beschermen tegen het gevaar dat de talrijke aanvragen opleveren van indu- strieelen, die van de drijfkracht der watervallen gebruik willen maken. Wordt daar niets tegen gedaan dan zal er van een der meest grootsche natuur- tooneelen van de wereld binnenkort niets overblijven. Een motie in het be lang van de Niagara zal dezer dagen in den Senaat in behandeling komen. Men zal trachten, overleg te plegen met de Canadeesche regeering om ook aan den Canadeeschen kant van de water vallen het doel te bereiken. Zaterdag namen een aantal politie agenten van het departement van bin nenlandsche zaken bezit van Witte's huis en doorzochten grondig alle parti culiere papieren. Witte was uit toen de huiszoeking plaats had. Een menigte documenten die in zgn huis in beslag werden genomen, zijn meegenomen voor onderzoek. Toen Plehwe werd vermoord was er een door den Tsaar geteekend bevel klaar, waarbij machtiging werd gegeven tot een onderzoek van Witte's papieren, zooals heden heeft plaats gehad. Buitengewoon opzien baart deze huis zoeking die de Petersburgsche politie ondernomen heeft in de woning van Witte, den president van het Russische ministercomité, Zij nam een masa papieren in beslag. Hier verluidt nog dat de huiszoeking gedaan is op bevel van den minister van binnenlandsche zaken. Men meende dat Witte het volle ver trouwen van den czaar bezat. De correspondent van de Daily Chro nicle seint dat Deonowits, de zoon van graaf Tolstoj, een audiëntie van twee uren bij den Tsaar heeft gehad, waarbg hij dezen een plan van zijn vader tot bijeenroeping van een volksparlement voorlegde. Deonowits deelde naderhand mede dat de Tsaar verklaard had dat hg zelf een soortgelijk plan had uit gewerkt, hetwelk in de volgende week zou verschijnen. Het is echter onwaar schijnlijk dat de Tsaar de eerste ver gadering in persoon zal openen. Het laatste nieuws uit Florence is dat gravin Montignoso zich gisteren bereid heeft verklaard, om haar kindjeaan ded koning van Saksen uit te leveren. Dit was te verwachten, aangezien het goed recht des Konings, ook al zou het ver haal van de misdragingen der gravin een verzinsel blijken, vaststond, en de gravin vroeger een daartoe strekkende toezegging had gedaan. Het schijnt ech ter dat zij als voorwaarde stelt, dat zij af en toe hare kinderen zal mogen zien. Kardinaal Merry del Val, staats secretaris van het Vaticaan, heeft volgens een bericht uit Rome alle Italiaansche bisschoppen uit naam van den paus aangeschreven, om hen te verzoeken voortaan alle priesters die zich met Christelijk-democratische ver- eenigingen bemoeien, bij de Congregatie van het Heilige Officie aan te geven. Een heel bizondere, hoewel in Rusland thans geenszins ongewone, staking, is die van de hoogleeraren der universiteit Dorpat. Zeventien professoren hebben den senaat kennis gegeven, dat zij met het oog op de opwinding onder de stu denten, welke geen ei nstige studie toe laat, en met het oog op de waardigheid der hoogeschool, die geen college-geven onder politietoezicht gedoogt, besloten hebben hun werk neer te leggen tot tijd en wijle er betere toestanden zijn geschapen. Uit Vollenhove wordt van 15 Febr. aan de Zw. Ct. gemeld: Rondom onze haven is alles nog één gsmassa. Door den noordwesten wind is het ijs naar deze kust gedreven en hoog op elkander geschoven, zoodat 't zich op den grond heeft vastgezet. Onze visschersvloot zit alzoo als 't ware opgesloten. Nu er reeds haring wordt gevangen en dit een dei- hoofdverdiensten is, behoeft het geen betoog, dat de Vollenhoofsche visSchers niet prettig zijn gestemd, te meer nog, daar ze een ongunstig jaar achter den rug hebben en financieel enorm ten achter zijn gekomen. Komt er dit jaar geen verandering ten goede, dan ziet 't er voor ons plaatsje, dat voornamelijk uit de visscherij zijn bestaan moet vin den, niet rooskleurig uit. Hedenmorgen is men met vereende krachten bezig een geul door het ijs te maken, 't welk met zeer veel moeite gepaard gaat.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2