Ook de Heer Roëll deed zijn stand punt nog eens duidelijk uitkomen. De bezwaren van den Heer Bos be treffende bijzondere universiteit. Hij kan niet toegeven de toekenning van liet diplomeeringsreclit aan een particuliere vereeniging; zij mag geen bevoegdheid erlangen de benoembaarheid tot staats betrekkingen uit te spreken. Hij is van oordeel dat de breede ontwikkeling in wetenschappeljjken zin niet kan ver wacht worden van een onvolledig inge richte universiteit. En ten derde blijven de waarborgen ontbreken voor een goede wetenschappelijke opleiding. In de tweede plaats geldt zijn hoofd bezwaar het gemis aan waarborgen bjj de bijzondere gymnasia voor een behoor-1 lijke wetenschappelijke voorbereiding voor het universitair onderwijs. De Heer deSavornin Lobman betoogde, dat toekenning van het promotierecht niet strijdig is met ons Staatsrecht. Het kan bovendien dadelijk weer inge trokken worden. De Heer Schokking toonde aan, dat rijksprofessorgn hebben erkend dat alle studenten geljjk recht hebben geëxami neerd te worden door hun eigen leeraren, maar zal een am. inbrengen ten gunste van de theologische faculteit, van den volgenden inhoud. nHet onderwijs in de faculteit dei- godgeleerdheid wordt binnen drie jaar na het in werking treden dezer wet in zoodanige richting herzien, dat die niet zij faculteit van godsdienstwetenschap onder den naam van faculteit van god geleerdheid, maar dat zij als zoodanig ten volle tot haar recht kome." Tevens hebben de heeren van Kol, Helsdingen, Hugenholtz en Ter Laan drie amendementen ingediend, waarvan het eerste ten doel heeft onder de af- deelingen van de technische hoogeschool er eene op te nemen voor de sociaal technische wetenschappen, terwijl het tweede amendement aan de vakken op de technische hoogeschool onderwezen toevoegtde sociale hygiëne, de statistiek, den stedenbouw, de sociale wetgeving en de kennis der arbeidstoestanden; en het derde amendement aan de diploma's bij genoemde instelling te verkrijgen toevoegd: een voor sociaal-technisch inge nieur. Woensdag vingen de beraadslagingen aan over de artikelen der Hooger Onder wijswet. Het eerste am. van de Heeren van Kol c. s. werd aangenomen, het tweede verworpen en het laatste ingetrokken. Overigens kwam de Kamer door de wijzigingen heen op een paar overgangs bepalingen na. In de vergadering van Donderdag werd aangenomen een am. de bedoeling hebbende dat eene regeling zal worden ontworpen van een staatsexamen ter verkrijging van de bevoegdheid om in burgerlijke betrekkingen te worden be noemd. De Kamer verlangt, dat deze bevoegdheid zal worden losgemaakt van den doctoralen graad en de examina, waaraan zij nu is vastgelegd. Het tweede amendement, dat den tijd der Kamer in beslag nam, was ingediend door de heeren Schokking en De Visser. De bedoeling ervan is, dat binnen drie jaren een wet zal worden gemaakt tot herstel van de leerstoelen der dogma tische vakken aan de theologische facul teiten der openbare universiteiten. De voor- en de tegenstanders waren aan het woord, de minister zou Vrijdag er het zijne over zeggen. De Russen werpen inderhaast ver sterkingen op bij Wladiwostok, aan den noorde ijken oever van de Toemen, uit vrees voor een aanstaande aanval dei- Japanners op die vesting. Op het ministerie van buitenlandsche zaken wordt verzekerd dat er geen waar heid ligt in het gerucht, naar 't schijnt buitenslands zeer verbreid, dat de Japan- sche regeering niet officieel kennis zou gekregen hebben van de voorwaarden waarop Rusland bereid is vredetesluiten. Aan het hof van den Tsaar is men zijn hoofd kwjjt. Sommige grootvorsten wagen zich niet meer buitenshuis. In de stad doet vrij openlijk een lijst van vogelvrij verklaarden de ronde, welke geteekend is door 67 leden van het omwentelingscomité. Er staan de namen op van hen die, zoo noodig, nog ver moord zullen worden. De correspondent van de Daily Mail te Petersburg verzekert dat de paniek in hooge sferen is toegenomen, doordat volgens hem zelfs bommen te Tsarskoje Selo zijn ontdekt. Vele hoog- geplaatsten die bang zijn voor een bloe- digen opstand en plunderingen, bereiden zich voor op een vlucht naar het bui tenland en brengen hunne zaken in orde. Maar de regeering doet alle moge lijke moeite om dergelgke plannen te verijdelen, door capties te maken bij het verleenen van buitenlandsche pas poorten. Telkens verneemt men nog van ge vonden bommener wordt verondersteld, dat in deze de verbeelding een groote rol speelt. Betreffende de vredesgeruchten geeft de Daily Mail het volgende overzicht van de vredesvoorwaarden, gelijk men zich die aan Japanschen kant voorstelt 1. Teruggaaf van geheel Mantsjoerije aan China onder voldoende waarborgen voor een goed bestuur en de open deur voor den handel. 2. Japansche bezetting van Port Arthur. 3. Erkenning van Japan's protectoraat over Korea. 4. Uitlevering van de Russische oor logsschepen die te Kiao tsjou, Sjanghai en Saigon geïnterneerd zijn, aan Japan. 5. Betaling van een oorlogsschatting welke Japan's kosten dekt. 6. Bezetting van Wladiwostok door Japan tot de oorlogsschatting, die in twee termijnen betaald moet worden, voldaan is. 7. Teruggaaf van het eiland Sachalin aan Japan. Tegenover het bericht van Reuter betreffende voorwaarden op grond waar van Rusland tot sluiting van vrede be reid zou zijn, is het Petersburgsche telegraafagentschap in staat om mede te deelen dat de opvattingen van de Russische, gelijk die neergelegd zijn in het telegram van 18 Februari, in geenen deele gewijzigd zijn. Priester Joan uit Kroonstad heeft een opwekking tot het Russische leger ge richt: „De euvels waaraan het land lijdt, zijn door God gezonden, omdat gij Hem vergeet", zegt hijen vervol gens moedigt hij de troi-pen aan om dapper door te vechten en ten strijde te trekken onder het zingen van zekere, door hem genoemde godsdienstige ge zangen. Er wordt bekend gemaakt dat de Tsaar voortaan eiken Vrijdag te Tsars koje Selo alle minister met de vier voor zitters van de afdeelingen van den Rijks raad bijeen zal roepen. Deze hervorming ljjkt van weinig belang. Maar toch heeft zij groote be- teekenis, daar de voornaamste reden van het gebrek aan onderlinge overeenstem ming tusschen de ministers was, dat zij haast nooit allen tegelijk met den Keizer samenkwamen. Elke minister had zijn eigen rapport dag, en dit was de bron van tallooze wrijvingen en tegenbevelen. Verder is eene commissie benoemd die tot opdracht heeft, de middelen te over wegen ten einde de administratie lees: bureaucratie met de wet in overeen stemming te brengen. Zaboerof. lid van den Rijksraad, een man die bekend staat om zijn onaf hankelgkheid en onkreuk baarheid, is voorzitter van deze com missie. De bekende anarchist Most heeft in druk bezochte anarchistenvergaderingen te New- York redevoeringen gehouden, waarin hjj het lijden van het Russische volk bejammerde, en verkondigde dat grootvorst Sergtus niet het laatste lid van het Ruasische keizerlijke huis zou zijn, dat een geweldadigen dood zou sterven. De Java-Bode bericht: W\j vernemen van bevoegde zijde dat de commissie, die zich te Batavia heelt gevormd voor de luisterrijke herdenking van Rembrandt's 300sten geboortedag, reeds een voorloopig programma heeft opgemaakt. Daarop komen voor: het voorstellen van eenige van Rembrandt's meesterwerken door levende beelden-, het opvoeren van een tooneelstuk, zoo mogelijk een, waarin de beroemde schil der zelf optreedt; een uitvoering van l7e eeuwsche Nederlandsche muziek; het doen uitvoeren van Hollandsche oerendansen en het doen exerceeren van een vendel soldaten uit Rembrandt's tjjd. Velschillende deskundigen zijn uit- genoodigd, sub-commi-isiën te vormen om de verschillende punten van het programma voor te bereiden. Als secre taris der commissie is opgetreden de heer J. W. Roessingh van Iterson J. Azn., aan wien alle brieven, de commissie betreffende, moeten worden gericht. Een vertrouweling van Jacques Le- baudie, zich noemende keizer van de Sahara, een zekere meneer Fritz Oble, heeft een brief geschreven aan het Berliner Tageblatt, over den tocht dien Lebaudy met zijn manschappen thans op het punt staat te ondernemen. Za terdags s. zou Lebaudy met zijn bruid te Berlijn komen. Hij zou van Berlijn naar Londen vertrekken, waar hij 2 Maart in alle stilte zou trouwen De huwelijksreis gaat met 2 schepen, de Maud en de Frascita, naar Afrika, Elk der schepen heeft 20 kanonnen aan boord, vele geweren en een expeditie troep van 1000 man, aangevoerd door oud-officiren uit Frankrijk, Duitschland, Engeland en Zweden. Ondanks de zware bewapening gaat de expeditie niet uit om oorlog te voeren. Neen, deexpediti heeft een »weten«chappelijk" doel. Men zal met genoegen vernemen uit den brief van den heer Ohle, dat de stemming onder de manschappen op dit oogenblik uistekend is, en zich na de beschrijving van de uitrusting niet verbazen, dat die gekost heeft ongeveer achttien milli >en gulden, zegge f 18,000,000. Te Colmar. is dezer dagen een leer aar aan net lycaeum aldaar overleden, die een eigenaardig testament had ge maakt. Zijn vermogen, ongeveer 25 000 mark bedragende, moest verdeeld wor den tusschen de kinders van zijn col lega's zelf, en een legaat van 1000 mark was vermaakt aan het lycaeum, om te dienen tot bevordering van het onderwijs in het Duitsch. De wetgevende macht van den staat New- York verwierp Roosevelt's voor stel tot onderhandeling met Engeland, om den waterval van de Niagara te beschermen tegen de toenemende ex ploitatie voor industrieele doeleinden. Eenige sprekers zeiden dat nijverheid reeds een vierde deel van de watermassa afleidt. Dit werd niet ontkent door de bestrijders van het voorstel, maar dezen hielden vol dat het beter was, de Nia gara aan te wenden ten bate van de industrie dan haar ten bate van de touristen te laten zooals ze is. Een even kiesche als vernuftige maat regel is door de Russische regeering genomen om de fondsen van het Roode Kruis (waarin, naar 't algemeen gevoe len, zekere hooggeplaatste pei sonen een groot gat geslagen hebben), weer wat te stijven. Er wordt ten behoeve van het Roode Kruis een belasting geheven op de paspoorten van vreemdelingen. Wie Rusland binnenkomt mag vjjf roebels storten voor het goede doel, wie het land verlaat tien roebels. Deze nieuwe belasting op het vreemdelingenverkeer is, naar 't heet, slechts voorbijgaand, maar de oekaze veroorlooft toch de heffing er van gedurende tien maanden. Te Munchen is veel opzien gewekt door het afgelasten van een terecht stelling, De valbijl was al in orde ge bracht, om het hoofd af te houwen van zekeren Allramseder, die op aanwij zingen schuldig was verklaard aan den moord op een vrouw. Op het laatste oogenblik betuigde Allramseder zijne onschuld en verklaarde dat de manden maker Huber de moordenaar was. Hjj zelf had slechts mee gedaan aan het stelen van kostbaarheden. De justitie doet thans moeite om Huber in handen te krijgen. Allramseder wacht zeer ge laten af, wat er verder over hem beslist zal worden. Hij bidt zeer veel en leest druk in godsdienstige boeken, die de directeur van de gevangenis hem heeft laten geven. Een Engelschman, A. R. French, de oudste zoon van Lord de Freyne, is den I9en Januari te New- York spoorloos verdwenen. Op aansporing van den Engelschen consul wordt overal naar hem gezocht, maar tot dusver tevergeefs, terwijl men geen enkel spoor heeft dat tot ontdekking zou kunnen leiden. Naar men mededeelt is de bekende fooien-order voor de postbeambten door den directeur-genera il ingetrokken, doch, zooals in de aan de ambtenaren gerichte kennisgeving duidelijk te lezen staat, op uitdrukkelijk verlangen vin den minister. Men meldt uit Doetinchem van 21 Februari De raad dezer gemeente stelde heden een nieuwe verordening vast op het hooger onderwijs (gymnasium). Op voor stel van den heer Velsink werd met 8 tegen 2 stemmen besloten, daarin met het oog op de plaats gehad hebbende knoeierijen te bepalen, dat het den lee raren verboden is aan leerlingen van het gymnasium privaat les te geven en het, behoudens toestemming van cura toren, niet .geoorloofd is, leerlingen bij hen te doen inwonen. HAARLEM 24 Februari 1905. De Referendaris titulair. Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap (Direct, v. Eysden) gaf j.l. Woensdag avond in „de Kroon" „De Referendaris titulair", Haagsch blijspel in 5 bedrijven door Cirnélie Noordwal. Het programma gaf aan dat het de 23ste voorstelling was, maar voor Haarlem, was het natuur lijk splinternieuw. In den regel krijgen wij hier een nieuw stuk te zien als het reeds alom in den lande bekend is of men vergast ons op prulwerken. Maar laat ons niet mopperen; er is een kentering ten goede! Verleden week het aardige blijspel van Luitenant Schuil, nu dit weer, en naar men ons mede deelde bestaat het voornemen Woensdag 8 Maart „Allerzielen" van Heyermans voor het voetlicht te brengen. Allemaal goed, oorspronkelijk Hollandsch werk! Laat ons hopen dat de vertaalde prul stukken van den zooveelsten rang hier voor goed hebben afgedaan. Wanneer er werkelijk iets goeds gegeven wordt, komt het Haarlemsch publiek nog wel in den schouwburg. Dat bleek ook weer Woensdagavond. Het gegeven van „De Referendaris titulairkomt in 't kort hierop neer: Henri Sparnagel, een als klerkje begon nen hoofdcommies b/h. ministerie van buitenl. zaken, ljjdt min of meer aan de, vooral in den Haag nogal eens voor komende ziekte grootheidswaanzin. Dat wordt er niet beter op als men hem op een goeden dag den titel van Refe rendaris geeft. Alles moet nu groot scheeps ingericht worden, het ameuble ment vernieuwd etc., natuurlijk allemaal ten koste van de leveranciers, die naar hun duiten fluiten. Het spreekt van zelf dat de kinderen van mijnheer den Refe rendaris, wiens vrouw geheel aan hem onderworpen is, ook misselijke produk- ten van would be chique en pedanterie worden. Eén dochter, Annette, maakt een uitzondering; zij is de eenvoud zelve en komt herhaaldelijk in opstand tegen die schijngrootheid. Tegenover dat gezin staan deoolrjke, degelijke boter- en kaashandelaar Kobus de Kaay (broeder van Mevrouw Spar nagel) en zjjn vrouw, een ronde Holland sche boerin. Mijnheer Sparnagel c. a. zien natuurlijk minachtend op die pro- leterige familie neer, ofschoon zij goed genoeg is dikwijls financieel bij te sprin gen en de oudste zoon op ooms kosten studeert. Kobus de Kaay op zijn beurt lacht om de verwaandheid van zjjn zwa ger en steekt den draak met diens aan stellerij. Als echter mijnheer Sparnagel weigert zjjn dochter Annette uit te huwelijken aan Sjoerd Boomsma, een a. s. winkelier, bjj de Kaay inwonend, komt het tot een breuk tusschen de families, welke weer geheeld wordt als eerstgenoemde door den nood gedrongen zijn toestemming tot dit huweljjk geeft en de Kaay zjjn zwager voor de zoo- veelste maal uit de financieele moeilijk heden helpt. Het komt ons voor dat zonder schade voor het geheel wel eenige tooneelen uit het stuk konden gemist worden. Wjj hebben hier o. a. op 't oog het dwaze tooneel met de twee leveranciers.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2