troepen en geschut daarheen zal zenden- Voor zoover men kan nagaan, bezitten de Japanners geen groote overmacht, noch aan manschappen, noch aan geschut en in zulke omstandigheden is elke po ging tot overvleugeling, wegens de ver snippering der strijdkrachten die er on afscheideljjk van is, ook voor den aan valler hoogst gevaarlek. Uit Gensan wordt gemeld dal de vloot van Kamimoera twee transport schepen heefi vergezeld met materieel voor verdediginswerken te land en werklieden. De vloot verscheen aan de Noordoostkust van Korea, in de buurt van Port Lazaref. Verder meldt men dat andere transportschepen bezig zijn met de ontscheping1 van een groot aantal Japansche soldaten te Sung-tsjin. De Japanners leggen ook veldtelegrafeo aan in noordelijke richting van Ham- heung, dus in het gebied dat de Russen onlangs ontruimd hebben. Men ver zekert dat de Japansche opmarsch naar de Toemen onverwijld zal beginnen. Het Nachim of schiereiland bij Port Lazaref wordt in staat van tegenweer gebracht. De Japanners hebben ook drie eilanden in den haveningang om militaire redenen bezet. Uit Chineescbe bron verluidt dat er langs de geheele linie een algemeen gevecht aan den gang is. Het zwaarst wordt gevochten aan den Japanschen rechtervleugel waar Koeroki ver naar het Noorden alles wegveegt en dreigt om de Russen in den rug te vallen. Men meldt dat een bijzondere troepen macht oprukt uit het Zuidoosten, welke een beweging onderneemt tegen de Russische spoorwegverbinding met Wla- diwostok. De elfduimskanonnen van de Japanners beschieten Moekden. Men- schen die van het front terugkomen, zeggen dat de beschieting die onlangs begonnen is, groote schade, ver achter de Russische linies, heeft aangericht. Om een einde te maken aan de zoo druk verspreide geruchten, volgens welke er vredesonderhandelingen gaande zou den zijn, maakthet Amerikaanschedepar- tement van buitenlandsche zaken het volgende bekendDe Vereenigde Staten hebben nooit van Japan een verzoek ontvangen, om aan Rusland vredes voorstellen te doen en hebben natuurlijk nooit rechtstreeks of middellijk Rusland op dit stuk gepolst. Hoe staat het toch met den oorlog? Deze vraag werd voor een paar dagen gedaan door iemand, die anders nogal op de hoogte wil wezen van de dingen dezer wereld. „Ziet ge, 't verveelt me, telkens te moeten lezen: daar staan de Russen, daar de Japanners, maar van vordering maken geen sprake, dus: ik ga weer oorlogsberichten lezen, als ik 't meer loonend vind". Zoo zijn er velen, maar 't is óók merkwaardig na te gaan, welke maat regelen genomen worden door elk der partijen om eenig voordeel te behalen en dan uit de som ervan gevolgtrek kingen te maken. In den tijd van den Zuid-Afrikaan- schen oorlog teekende men van tijd tot tijd op de bestaande kaarten, de toe standen aan, wat in dezen oorlog niet kan, omdat de goede kaarten in handen zjjn van de Japanners en ze om goede redenen aan niemand afstaan, terwjjl de kaarten, die de Russen bezitten, al zeer onbetrouwbaar zjjn. Bovendien laat het menigeen, die niet financieel bij de kwestie betrokken is, volkomen koud, wie de overwinnaar zal zjjn, en toch zijn er zooveel be langen bij betrokken, als de Aziaten weten te verwezenljjken het denkbeeld Azië voor het gele ras. Zjjn niet in Azië de Nederlandsche, en niet minder de Engelsche belangen betrokken? Aan de Boeren was bij den vrede zelfbestuur voorgespiegeld. Tot heden is daar niets van gekomen, niettegen staande de Boeren zich als goede onder danen van koning Eduard gedragen. Van de vergoeding van schade door Boeren aan hun bezittingen geleden, ook door Engeland toegezegd, is nog niets uitbetaald. Dat een en ander tot verzet aanprikkelt, is te begrijpen Het zal zeker niet strekken, om den Engel- schen Meester ook later op zjjn woord te gelooven. De Standard verneemt uit Petersburg: De regeering gaat verwarder dan ooit te werk. Met elkander strjjdige adviezen volgen elkander op. Boelygin, die tegen zijn zin tot minister van binnenlandsche zaken is benoemd, lijkt werkeloos, ter wijl Mirski, die afgetreden heet te zijn, nog deelneemt aan de regeling van zaken van staat. Zelfs Trepof is besluiteloos, ook omdat zijne raadgevingen gedeelte- ljjk niet uitgevoerd worden. Zoo betref fende de hoogeschool, welker gedwongen heropening Trepof heeft voorgesteld, wat de regeering echter weigerde. Mid delerwijl verkeert men op Tsarskoje Selo nog steeds in paniek. Dageljjks ontvangt men er stapels dreigbrieven. De Tsaar is meer dan ooit in zjjne bewegingen belemmerd. Hjj mag zelfs geen wandeling in het park maken, zonder dat er eerst een familieraad is gehouden. De berichtgever van de New York Herald seinde gisteren uit Petersburg dat de Tsaar op het laatste oogenblik zijne vergunning introk voor grootvorst Alexis, om de bijzetting van Sergius te Moskou bij te wonen. Z M. ontbood hem naar Tsarskoje Selo, om deel te nemen aan een kroonraad van het hoogste belang, die gisteren (Vrijdag) te Tsarskoje Selo werd gehouden. Men verzekerde dat daarin de mogelijkheid van het sluiten van vrede ter sprake zou komen. Dezelfde correspondent heeft een lang en belangwekkend gesprek gehad met een van de meest bekende adjudanten van den Keizer, „een man die zoowel de meeningen van het hof als die van de militairen betreflende den oorlog kent". Hij geloofde dat het waar was dat in een onlangs te Tsarskoje Selo ge houden bijeenkomst alle ministers voor den vrede waren. De Keizer zou de zelfde meening zjjn toegedaan. Maar de adjudant achtte de vrede alleen mogeljjk na een Russische overwinning, i Hjj toonde vervolgens den brief van een militairen attaché te Moekden, welke hierop neerkwam dat het vechten thans „zulk een wetenschappeljjken vorm had aangenomen dat een aanval in het front onmogelijk was en dat de weergalooze uitgestrektheid van schan sen en aardwerken en de lengte van de linies omtrekkende bewegingen on mogelijk maakten". Bij de plechtige inwijding van den nieuwen Berlijnschen dom in deze maand zal ook een rechtstreeksche afstammeling van dr. Martin Luther, de Sanilatsrat dr. Luther te Luckenwalde, tegenwoor dig zijn. Toen eenige jaren geleden de paleiskerk te Wittenberg werd ingewijd had dr. Luther ook een uitnoodiging van den Keizer ontvangen. Het R-ichsarbeitsblatt gaat na, welke de oeconomische gevolgen van de staking in het Roerbekken zjjn. Als men het cjjfer van de stakers op 200 000 stelt, dan komt men, het gem ddelde loon op 3 mk. daags stellende, tot een verlies van loon per dag van 600,000 nik. Ge rekend over de 21 dagen van de staking geeft dat een totaal van ongeveer 12, 6 millioen mk. Rekent men er den tijd van 7 tot 16 Januari bij, gedurende welken een deel van de mijnwerkers staakte en neemt er bij in aanmerking dat op 10 Februari nog niet alle werk lieden opnieuw te werk gesteld waren, dan zal het verlies aan loon met 16 millioen mk. eer te laag dan te hoog geraamd zijn. De vermindering van de voortbrenging kan op haar minst op ongeveer 1 mil lioen ton per week gesteld worden, of een waarde van 10 mk. Daarvan moeten echter de in een stakingsweek niet uit betaalde loonen worden afgetrokken. Het Handelsbl. van Antwerpen heeft de volgende berichten over de staking in de Belgische kolenbekkens. Uit Charleroi, dd. 24 Febr. De hernemingsbeweging is heden weer grooter. 900 man keerden dezen morgen terug, wat het getal stakers doet dalen op 31,850. De aanslagen tegen de arbeidsvrjj- heid duren voort. Dezen nacht werd er een moord poging gepleegd te Montigny-Neufville. Een werkman, die weigerde te staken, werd getroffen door eenen messteek. De plichtige is aangehouden. Uit Bergen, dd. 24 Febr.: De toestand is verre van te ver beteren in de Borinage. Ten gevolge der aanslagen is te Dour de staking herbegonnen, 't Zelfde is het geval te Framenes, waar eene ernstige her neming aan te stippen was. Ten gevolge van eene vergadering, gehouden te Dour, werd de slaking weer uitgeroepen en afgevaardigden van Charleroi hebben bevel gekregen de voortzetting der staking te bewerken. Het is dus waarschijnlijk dat zij de naaste week zal voortduren. De onderzoeken, geopend door het parket, over de gepleegde aanslagen, bljjven zonder uitslag De gevolgen der werkstakingen beginnen zich te doen gevoelen. Verscheidene fabrieken van ceramiek- en baksteenprodukten zullen bjj gebrek aan kolen moeten sluiten. Circa 80 wagons kolen uit Frankrijk komen dageljjks over Quiévrain in België binnen, om over de Borinage en het Centrum verdeeld te worden. Voor den kleinhandel verwekt de werkstaking een jammerlijken toestand. Te Berlijn in het hart der stad is een looper van do Deutsche Bank, die een aanzienlijke som in goud en papier bjj zich had (men spreekt van een half millioen) door een roover aangevallen, die de man snuif in de oogen wierp en zoo weerloos maakte. De Bank laat ech ter bij dergelijke groote geldzendingen haar loopers door twee helpers volgen; deze grepen den roover onmiddelijk en gaven hem aan de politie over. Men schrijft uit Utrecht aan De Ned.: Dezer dagen heeft de Utrechtsche Alma Mater een arts als „klaar" naar huis gezonden, zooals er maar weinig door de universiteitssteden zullen zijn „afge leverd" gedurende den langen tijd van haar bestaan. Wjj hebben hiermede op het oog „Jut", den populairen „Jut", dien ongeveer iedereen hier ter stede kende, hetzij groot of klein; die héél wat generaties heeft zien komen en gaan aan onze hoogeschooldie in de voor naamste bierkneipen steeds een trouwe comparant was, daarmede bewijzende tenminste wat zijn fioancieele draag kracht aanbelangt dat er nog méér mysteries zjjn dan de meest-bekende; die ouder was dan menige „prof' en evengoed bij de politie bekend was tenminste bjj de inspecteurs als zoo- ve'e andere plaatselijke grootheden. „Jut"maar waarom nog meer ver gelijkingen gemaakt? „Jut" is nu „klaar", hetgeen gauwer gezegd is dan „Jut" noodig heeft gehad om er toe te geraken. Gedurende 35 jaren heeft hjj waarschijnlijk niet direct met „noeste" vlijt de colleges gevolgd waarop de jongelui hun medische kennis plegen op te doentalloos zijn de keeren ge weest dat „Jut" gewogen werd en... te licht bevonden, hetgeen nooit voor hem een beletsel is geweest om 't nog maar eens te probeeren. Sacco, de hongerlijder, die het gewaagd heeft, de groote capaciteiten van Flora Tosca, de éénige hongerartiste, in twjj- fel te trekken en om 1000 mark gewed had het vier dagen langer zonder eten te kunnen uithouden, is van eene slechte reis thuis gekomen, want hij zag zich genoodzaakt, Maandagavond, dus twee da gen vóór den bepaalden tijd, tusschen 8 en 10 uur zijn kluis in het theater De Vereeniging te Amsterdam te verlaten. Men meldt uit Velsen Nu de pont Kennemerland aan een der korte zjjden geheel is onttakeld, de jjsmolentjes, jjsbrekers en kettinghou wers zijn eraf, valt eens waar te nemen hoe noodig het zal zijn om, wordt de voetbrug weggebroken en de pont voor goed in dienst gesteld, te zorgen dat steeds een reservepont gereed ligt, daar er ieder oogenblik op defectraken van ketting, rad en kettinghouwers moet ge rekend worden. Vooral die laatste, die onder water zitten en dienen om den keting omlaag te houden, hebben zooveel te verduren, dat stukgaan haast niet uitbljjven kan. Wat de voetbrug aangaat, die heeft hjj de laatste aanvaring ook onder water letsel bekomen, waarom de rjjksduiker uit IJmuiden daarbij dienst doet. Waar aan de pont het personeel der Amsterdamsche Machinefabriek het werk verricht, doet dit van de brug de aan nemer Braun uit Brunswjjk, dezelfde die indertijd de due d'alve bjj de pont heeft geplaatst. De „Haagsche Kiekjes"-man van het Nieuwsblad van het Noorden deelt iets mede uit een epistel, dat een zijner vrienden uit de Minahassa beweert ont vangen te hebben: „Zooals men weet, is dat deel van het eiland Celebes grootendeels „geker stend" en onlangs bezocht door den bis schop van Batavia. Maar meer dan de katholieken hebben de protestantsche zendelingen er veel succes, en groot is het aantal scholen, dat door kinderen van inlandsche christenen bezocht wordt. Opmerkeljjk is nu wat aan mijn vriend geschreven werd, n.l. dat de bisschop, die ook uitgenoodigd was, om de pro testantsche scholen te bezoeken, gefrap peerd werd door het feit, dat vele meisjes daar druk bezig en doende waren aan het breien van sokken en rokjes. Gevraagd naar de oorzaak dezer bedrijvigheid, werd hem geantwoord, dat deze arbeid geschiedde uit een drang van dankbaar heid voor hetgeen vroeger door de zen dingsvriendinnen in Europa voor de heidenen in Indië was gedaan en nu zjj gehoord hadden, dat er zooveel s hei denen" in Europa waren, zoo ook niet achter wilden blijven in hetgeen vroeger voor hen door zooveel Haagsche freules was gedaan." Er is te Hoofddorp thans groote bedrijvigheid en overvloed van werk, zoodat de werkeloosheid tengevolge van den winter tot de vergetelheid behoort. De drukte aan de fortificatiewerken neemt dagelijks toe. Men is nu bezig met het afbreken der bruggen, waar voor nieuwe in de plaats komen en behalve het bouwen van mindere huizen, is men met haastigen spoed begonnen aan 't amoveeren van 't „Café de Beurs", waarvoor een hotel, geheel ingericht naar de eischen van den tijd, in de plaats zal komen. HAARLEM 28 Februari 1905 Raad van Toevoeging voor zaken de Ongevallenwet 1901 betreffende. Krachtens besluit der Orde van Ad vocaten, genomen in hare vergadering van 9 dezer, is hier ter stede opgericht een Raad van Toevoeging, voor zaken de toepassing der Ongevallenwet betref fende Het doel, dat met de vestiging van dien daad wordt beoogd, is het verstrekken van gratis-hulp vanwege bjj de Haarlemsche Rechtbank inge schreven advocaten aan onvermogende werklieden en werkgevers, die aan rechtsbijstand of voorlichting behoefte hebben in verband met de toepassing der Ongevallenwet. Gelijk bekend is, legt die wet aan Advocaten niet de verplichting op tot het verleenen van onbetaalde hulp en bijstand. Vanwege de Haarlemsche Balie wordt daarin nu vrijwillig voorzien; en in het vervolg zal du« zoowel voor den onvermogenden werkman, die mee- nen mocht reden tot navraag of be klag te hebben, hier ter stede de gele genheid openstaan, om zich een juiste toepasing der Ongevallenwet te hunnen opzichte te helpen verzekeren. De Raad houdt zitting iederen Maan dag ten ure in de Advocaten-kamer van het Paleis van Justitie aan de Jans straat, voor het eerst 6 Maart a.s. De Orde heeft als leden ervan aan gewezen de Heeren Mrs. J. H. Thiel, P. Tideman en A. H. J. Merens. De H. IJ. t poor gaat concurreeren met de E. N. E. T. op de ljjn Haarlem Zand voort. Daartoe is van hier tot Overveen dubbel spoor gelegd, waardoor het loopen van meer treinen mogeljjk wordt. De heer Philip Loots heeft aan de feestvierende liedertafel een nieuwe compositie opgedragen «Vides utAlta", ode van Horatius, zjjn 43ste werk. De componist deed dit vergezeld gaan van een vleiend schrjjven, waarbij hjj dit zijn jongste werk aan de liedertafel en haar eminenten directeur, den heer Robert, in dankbare hoogachting aan biedt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2