bare troepen in Mandsjoerjje zijn. Men gelooft, dat de Russen zich lang zaam tot achter Charbin en Wladiwo- stok zullen terug trekken, dan heeft Japan de vrije hand in Mandsjoerije, wat misschien Rusland voor vernede rende vredesvoorwaarden zou bewaren. Omtrent terugroeping van Koeropat- kin verneemt mer. niets meer, hoewel er ook geruchten gaan, dat grootvorst Nikolaas hem zal vervangen. Van den in genaie aangenomen groot vorst Paul wordt gezegd, dat hij weer naar Parjjs is vertrokken, omdat hij daar zijn leven veiliger acht dan in Rusland, om weer bij zijn gemalin te zijn, die in Rusland niet werd toegelaten. Inmiddels zijn er hardnekkige gevech ten geleverd waarbij stellingen ge nomen en hernomen werden. De Japanners zouden nu doende zjjn, den oostelijken vleugel der Russen om te trekken. Gelukt hun dit, dan gebeu ren er waarschijnlijk belangrijke dingen iets waarvoor men te Petersburg be vreesd is. De verliezen moeten, in aanmerking genomen de betrekkelijk kleine troepen macht, voor beiden meer dan tweedui zend man zijn, dus zeer groot. Uit alles blijkt, dat de Japanners be schikken over een vast stelsel, wat ook duidelijk wordt, als men in aanmerking neemt, dat steeds dezelfde opperbevel hebbers aanblijven, terwjjl bij de Russen telkens in dit opzicht verandering komt of te wachten is. Verder beschikt Japan over een uit gebreide kennis van het geheele oorlogs terrein, wat bij de Russen alles te wen- schen over laat. In het geleerde Russische leger moet geen enkele goede kaart van Mandsjoerije bestaan. De Russische rechterflank begon den len dezer terug te trekken na een ge vecht bij Tsjangtan; zij kreeg toen last, terug te gaan. Er is gevochten te Taotaitse bij Matoeran (ten Z.W. van Tsjangtan)de Russen veroverden daar eenige machinekanonnen en namen eenige Japanners gevangen, behoorende tot het legercorps dat onder Nogi voor Port Arthur gelegen heeft. De Russische verliezen waren zwaar, maar te Tsjang tan werd een geheel Japansch regiment door granaatvuur vernietigdook ver brandden de Russen al het paardenvoer in de dorpen ten noorden van de Hoenho. De Japanners vielen Tsjangtan aan uit Sandepoe en rukten tegelijkertijd uit de richting van de Liao op; zoo werden de Russen geheel verrast. Men kreeg den indruk, dat de spoorweg van Hsin- ming ting gebruikt was om de Japansche troepen te vervoeren. De Japanners moeten daar over drie divisiën beschik ken en de gewichtigste gebeurtenissen van-den heelen oorlog schijnen daar ophanden te zijn. De inlichtingen door de Russen ont vingen, duiden aan dat slechts drie divisiën van den vjjand thans in gevecht zijn; men gelooft dat een zeer sterke vijandelijke macht naar Tiëling oprukt, en dat de gemeenschap (der Russen?) met China afgesneden zal worden. De Russische stellingen in het centrum zijn onveranderd. Te Moekden is alles in rep en roer. Alle straten en de wegen buiten de stad zijn vol met vervoermid delen voor het leger, da* inderhaast Nogi tegemoet gezonden wordt. Deze ontknooping van den toestand op de rechterflank heeft het geheele Russi-che leger geëlectriseerd. De berichten, dat Rusland inderdaad naar vrede verlangt, nemen toe. Er zijn twee berichten, die daarvoor pleiten. Vooreerst heeft, zoo heet het, Rusland voorgoed afgezien van de uitzending van de derde Oostzeevloot, waarmede in verband staat het bericht uit Ham burg, dat, volgens mededeeling vnn het bestuur derHamburgsch Amerikaansche lijn, de verkoop van vijftien stoomsche pen aan Rusland niet doorgaat, en die schepen hadden die vloot onderweg van het noodige moeten voorzien. Vervolgens heeft de Russische agent te Antwerpen aan den correspondent der Daily Tele graph gezegd, dat hij van zijn regeering bevel had gekregen verdere inkoopen te staken. Inmiddels duurt de slag bij Moekden voort. De vraag blijft du=, of de Japan ners nog over reserves beschikken, om daar krachtiger op te kunnen treden. Matsiapoe, dat thans het steunpunt van den Russischen westelijken vleugel is, ligt aan den oostelijken oever van de Hoenho, ten Z.W. van Moekden. De Russen hebben hier in de rivier een natuurlijk verdedigingsmiddel, daar hun vijand zijn aanvallen van den anderen oever uit moet ondernemen, al kan hij waarschijnlijk ook samenwerken met Okoe, die het ten Z.W. van Matsiapoe gelegen Soechoedzjapoe reeds had ver- meesterd. De verliezen aan beide kanten moeten intusschen reeds een hoog cijfer bereikt hebben. De meening van een officier over den toestand is als volgt: »In elk geval kan Koeropatkin, die geheel aan zijn rechter, en geleel- telijk aan zjjn linkerkant om is ge trokken, niet langer blijven zonder ge vaar voor een ramp teloopen. Wij kun nen, helaas, niets meer, tenzij dooreen wonder, dat onmogelijk is, van den oorlog verwachten. De onvermijdelijke ontruiming van Moekden en van Foes- joen zal een verschrikkelijke slag voor ons zijn, want wjj zullen, behalve het prestige in de oogen van de Chineezen en veel levensmiddelen, ook de moge lijkheid verliezen om ons via Hsin min ting van voorraden en uit de mijnen van Foesjoen van steenkolen te voorzien. Maar wat nog erger is dan .al het ove rige is Koeropatkin's lijdelijke houding. Met een ontzaglijk leger heeft hij niets kunnen uitrichten en zich laten omtrek ken en verslaan. Welke openlijke en verborgen gebreken dwingen toch dit leger van ten minste 400.000 man tot volstrekte machteloosheid, tol een ver schrikkelijke werkeloosheid? Maar ik kao de telegrammen nog niet gelooven. Ik wil nog hopen, tegen alle verstand in, dat Koeropatkin de Japanners op zettelijk hunne linie zoo ver heeft laten uitbreiden. Misschien dat hij ze in tweeën verdeelt, ze verplettert. Want wij kun nen niet aldus, nog eens, aLijd opnieuw verslagen worden." Uit Petersburg wordt gemeld dat heden de groote raad van oorlog bijeen komt, om zjjn meening uit te spreken over den militairen toestand van dit oogenblik. De vergadering wordt als uitermate belangrijk beschouwd, daar het mogelijk is dat besloten wordt tot staking van den oorlog. Saksische bladen melden dat de aan gelegenheid van gravin Montignoso thans op bevredigende wjjze geregeld is. De gravin zal hare kinderen af en toe mogen weerzien, maar daartegenover het prinsesje Anna Monica Pia moeten overgeven. Men verwacht dat in deze week de overeenkomst tusschen de twee partijen geteekend zal worden. In de Nederlandsche Politie, orgaan van den Algemeenen Politiebond, leest men het volgende: Sedert eenigen tijd worden door een firma in Neurenberg kaarten in den handel gebracht, op welke kaarten in de meest verschillende standen, kleine nage bootste postzegels gedrukt zijn, terwijl telkens een korte mededeeling over de beteekenis van plaats en wijze der be vestiging vermeld is. De variaties zjjn natuurlijk zeer tal rijk: De postzegel kan in een der vier hoeken, in het midden, boven, onder, rechts en links, evenzoo op acht verschil lende plaatsen tusschen hoek en midden geplaatst zjjn. De opgenoemde plaatsen geven reeds 16 verschillen. Op ieder van die plaatsen kan de postzegel echter rechtop, ondersteboven, liggend naar rechts en liggend naar links, schuinslinks en schuinsrechts aangebracht zijn, zoodat men 6 keer 16 of 96 verschillende wijzen van opplakken heeft. Met behulp daarvan kan men een ingewikkelde correspondentie voeren, als men de beteekenis van iedere wjjze van plaatsen maar kent. Deze voornamelijk voor kinderen en verliefden bestemde aardigheid kan echter oorzaak zijn, dat ook gevangenen deze methode aangrijpen om zich ongemerkt mededeelingen te doen toekomen van de buitenwereld. Zij die met het t ezicht op gevangenen belast zijn of worden, zullen dus g*e' doen op het vermelde acht te geven en eveneens te bedenken dat onder een postzegel ook nog ruimte is voor geheime mededeelingen. Te Nieu wpoort (Z.- H.) is iemand over leien, die, behalve zijn overig vrij groo kapitaal, zjjn erfgenamen f 14,000 nalaat, welke som in gouden tientjes aanwezig was In den raad eener plattelandsge meente in Noord-Brabant kwam de aan leg eener telefoonlijn aan de orde. Er werd gesproken, hoeveel dit de gemeente elk jaar zou kosten. Een der leden vroeg „of voor dat ding veel steenkolen noodig waren? Het is bekend hoe in de laatste jaren het aantal loterijen is toegenomen en het is vooral te plattelande verbazend in sommige streken, hoeveel last men heeft van aanbiedingen om aan zooge naamde landbouw-loterjjen deel tenemen. De kans om tot de gelukkigen te be- hooren bestaat en een landbouwer ont ving de mededeeling dat op zijn nummer een piano was gevallen. Er werd tevens medegedeeld dat de prijs per stoomboot was verzonden uit R. naar T. De land bouwer met een voertuig met twee paar den bespannen naar het ruim twee uren ver gelegen T., om de piano in ontvangst te nemen. Dat instrument bleek echter te zijn een kinderpianotje, alias glasorgeltje, van een kwartje waardel Men meldt uit Amsterdam: Toen indertijd de Amsterdamsche raad zou beslissen over de vraag of de ge meente Amsterdam zou aankoopen het Naardermeer, teneinde daar haar vuil en afval in te storten, is er een jam merklacht opgegaan uit de rjjen der natuurminnaars. Men wees er op welk een uitgebreid en zeldzaam terrein van studie voor de natuurhistorici verloren zou gaan, en drong er bij den raad op aan hiertoe niet over te gaan, daarbij den schuchteren wensch uitsprekende dat te eeniger tijd het Meer zou worden aangekocht als museum van zeldzame waterflora. Het gevaar werd echter, afgewend, daar de raad niet op de voorstellen van B, en W. inging. Tnans wordt het Naardermeer echter weer dooreen gevaar bedreigt. Op het eind van Mei zal het meer en aanhoorigheden n.l. door de makelaars Muller en Siegmund onder den hamer worden gebracht. In de veilingsconditiën wordt het Meer ge noemd een land- en watergebied, groot ruim 700 H.A., „bestaande uit zelden zoo schoon voorkomend jachtgebied op waterwild, faisanten en ander gevogelte en hazen, eendenkooi, visscherij, riet- gewin, boerderjj en diverse verhuurde perceelen wei- en hooiland, een en ander met aanzienlijke jaarlijksche opbrengst." Men zou nu mogen verwachten, dat de gezamenlijke natuurhistorici in den lande eens flink in den buidel moesten tasten, om dit uitgebreide veld voor hun waarnemingen en onderzoekingen in ongeschonden staat te bewaren. In den loop van deze maand zal een Japansch tooneelgezelschap ons land bezoeken en in eenige steden voorstel lingen geven. Het gezelschap bestaat uit 5 dames en 12 heeren; de tooneelctuk- ken worden in de landstaal voorgedragen. In verband met den moord op den Duivelsberg gepleegd, en de aanhouding te Leerdam van den van dien moord verdachten persoon, verneemt de N. Arnh. Courant nog: Door den brigade commandant der marechaussee te Maastricht was de aan dacht gevestigd op een zekeren Jean Cleve, een Hollander uit Heerle in Lim burg, die in verschillende opzichten over eenkwam met het signalement van den vermoedeljjken dader. Men denke ook aan de initialen in den stok, die in de nabijheid van het lijk is gevonden „J. C.". Door den Brigadier der marechaussee te Groesbeek is daarna Zaterdag in gezelschap van den hotel houder Mulder uit Nijmegen, bij wien de vermoedelijke dader en het vermoorde meisje hadden gelogeerd, een onderzoek te Heerle ingesteld. Het bleek toen, dat Cleve een bak' kersknecht thans verbleef te Visé, een Belgisch grensplaatsje. De hotel houder kon echter den man niet pertinent terugkennen. Daar hjj hem slechts weinig gezien had, is hedenmorgen hetzelfde geprobeerd met den kellner van Mulder, die hem eenige dagen had bediend. Deze heeft den man pertinent h i kend als den persoon die eenige dagen voor den moord met het vermoorde meisje in het hotel Mulder had gelogeerd. Ook alle andere omstandigheden kwa men met de gegevens overeen. De man sprak Limburgsch dialect, dit is een een mengelmoes van gebroken Duitsch en Vlaamsch. Gebleken is ook, dat hjj eenige dagen en ook de dag van den moord afwezig is geweest en zijn alibi niet kan bewijzen. Ook is op den dag van den moord te Nijmegen een kaartje afgegeven naar Visé. Zeer waarschijnlijk is hier dus de hand gelegd op den waren schuldige. Op 7 Juni a.s. is het 50 jaar geleden, dat bij Kon. besluit de Provinciale en Gemeentelijke indeeling van 't droogge maakte Haarlemmermeer werd geregeld, welke regeling op 11 Juli 1855 tot stand kwam. Na die regeling werd spoedig het oog geslagen op de geestelijke belangen in dien uitgebreiden Polder en vormde zich eene Commissie voor de belangen der Hervormde ingezetenen. Ds. J. Prins, aan 't hoofd met nog anderen togen aan 't werk, om liefdegiften in te za-' melen voor den bouw van kerken. Ter stond werd aangesteld een godsdienst onderwijzer, de eerste zaaier, die uit ging om de zaden van 't Christendom te zaaien in de harten dier vreemde lingen, vertegenwoordigd uit alle oorden des lands. Een gebouw, staande op 3000 M. van 't ontworpen kruisdorp, later Hoofddorp, werd ingericht tot noodkerk en heeft ook tot 1867 dienst gedaan als gemeentehuis. De eerste bur gemeester heeft dit gebouw waarin de noodkerk gehouden werd, later aange kocht om tjjdelijk voor Raadhuis te dienen. Ds. Gewin, predikant te Heem stede, was de eerste Predikant, die in dit gebouw en in Haarlemmermeer godsdienst oefening hield. Vezl land wordt in Haarlemmermeer thans klaar gemaakt, voor het zaaien van Spinazie; dat voor hoogen prjjs met 100 voorschot verhuurd wordt. Dit gewas is verkieselijker dan bieten, omdat het vroeg rijp is en minder be werkelijk HAARLEM 7 Maart 1905 Het bestuur der Haarlemsche Han- delsvereeniglng heeft tot den raad het verzoek gericht, het bij de regeering daarheen te leiden, dat de bureau's der Rijksverzekeringsbank naar hier worden overgebracht. In de afgeloqpen week zijn in I het Douchebadhuis aan den Koudenhorn 1 genomen 556 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week 646 baden genomen. PAARDENMARKT 6 Maart 1905. Aangev. 250 Paarden 400.85. Grootendeels werkpaarden van in- landsch en gekruist ras. De handel was vrij levendig. Botermarkt 6 Maart 1905. Boter. Aangev. 48 verk. 48 K. G. H. pr. /1.50, I. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 65, verk. 57 stuks. H. pr. ƒ12.L. pr. 9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 6, verk. 6 stuks. H. pr. ƒ18.—L. pr. ƒ15.p. stuk. Markt van 6 Maart 1905 Aardappelen. Aangev. 47 HL., verk. 47 H.L. L. pr. f 2.H. pr. ƒ2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 21 H.L., verk. 16 H.L. L. pr. 5.—, H. pr. ƒ10.— p. H.L. Peeren. Aangev. HL., verk. H.L. L. pr. 0.H. pr. Bloemkool. Aangev. 300 st. verk. 200 st. L pr. ƒ16.—, H. pr. 22. Uoodekool. Aangev. 1000 st., verk. 500 st. L. pr. ƒ5.II. pr. 12.—. Wittekool. Aangev. st., verk. st. L. pr. .-, H. pr. Savooiekool. Aangev. 2000 st., verk. 2000 st. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ11. Wortelen Aangev. 41 bos, verk. 41 bos. L pr. 17.H. pr. 20.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2