van de openbire belangstelling gedron gen. De binnenlandsche onlusten, staking, obssructie, niemand let er op in deze dagen waarin in het Verre Oasten de beslissende slag wordt geleverd. De amb telijke Russische telegrammen zgn welis waar nog altoos optimistisch, maar par ticuliere berichten wekken de grootste bezorgdheid, te meer omdat duidelijk waarneembaar is, hoe het roode potlood van den censor bezig is geweest. Duide lijk is dat de Russen terugtrekken. „Of dat soms weer in het plan van Koero patkin heeft gelegen?" vraagt men iro nisch. Intusschen hebben, gelijk men weet, alle Russische tegenslagen in het plan van Koeropatkin gelegen. Ten Hove is, naar men van ingelichte zgde ver neemt, de stemming uiterst gedrukt na de laatste berichten, die voor het groote publiek natuurlijk niet toegankelijk zijn. Een deel der Russische pers neemt het nog voor Koeropatkin op en toont aan, dat de slechte toerusting van het leger van alles de schuld draagt. Vol gens anderen heeft Koeropatkin als veld heer nu den genadeslag gekregen, hoe wel niemand ontkennen zal, dat hij in den oorlog groote geestkracht heeft betoond. Maar alleen daarmede komt men er niet, als men de overwinning wil behalen. Een overwinning moet voorbereid worden, en toch, bg alle zorgvuldige overweging, ten slotte door gedreven worden met krachtig en opge wekt doortasten, waarmede men den tegenstander zijn vrijheid van handelen beneemt. Wie zich altijd door zijn tegenstander laat voorschrijven, wat hij doen moet, kan nooit op een beslissend succes hopen. Geen wonder dus, dat ook thans de naar een vast plan handelende Japanners den palm wegdroegen, vooral omdat zij hun plan ten uitvoer legden met schitterende dapperheid. Hoe het nu verder zal gaan met Koeropatkin'sleger is niette voorspellen, of de veldheer zal moeten capituleeren, of zijn leger in het onherbergzame Mandsjoerije zal verhongeren, of Japan bij capitulatie een half millioen Russen van het noodigste zal kunnen voorzien, wie zal vooraf kunnen zeggenIn elk geval lijkt voortzetting van den oorlog thans voor het minst roekeloos. De geheele omvang van de Russische ramp is nog niet bekend. Men verzekert echter, dat de Russische verliezen aan menschen, kanonnen en schietvoorraad geweldig zgn. Schattingen van het ge vechtsterrein afkomstig stellen het aan tal gevangenen tot dusver op tusschen de 20.000 en 50.000. Den geheelen nacht heeft het verwoede vechten aangehouden, waarbij de Russen hun krachten inspan den om door den omsingelenden ring heen te breken. De Rus-en trekken van Moekden noordwaarts terug, terwgl de Japanners hun beide flanken voortdurend aantts- ten. De Russen lijden zware verliezen, Terwijl de geheele Europeesche pers getroffen blijkt door de vreeselijke be richten van Koeropatkin's groote ramp, werd alleen de Russische pers gedwon gen te zwijgen en vierden de Peters burgers als van niets wetend bun car- neval. Onder de Petersburgsche hoofd bladen scheen alleen de Roes deonder- stelling te wagen, dat Koeropatkin weer een nederlaag had geleden, waarbij het blad echter de schuchtere hoop uitspreekt, dat de somberste tijdingen gelogenstraft zouden worden. Het Nowoje Wremja en andere bladen bleven berichten over Russische overwinnigen opnemen. De bladen die 't wagen op iets anders te zinspelen worden 6f dadelijk onderdrukt óf scherp terecht gewezen. Een regelrechte hongersnood bedreigt binnen afzienbaren tijd Koeropatkin's leger. Dit is geen gerucht meer, maar een door cijfers en berekeningen vast gesteld feit, waarop de oorlogscorres pondent altijd en altijd weer moet terugkomen. Naar van gezaghebbende zijde werd meegedeeld, staan op 't oogenblik langs den Siberischen spoor weg niet minder dan 5000 wagenladin gen levensmiddelen, die voor Mantsjoerjje zjjn bestemd en door gebrek aan rollend materiaal en 't gemis van dubbel spoor niet verder kunnen worden vervoerd. Men bedenke, wat dat zeggen wileen millioen centenaars bedervende levens middelen, terwijl het veldleger reeds honger begint te lijden. Hoe misdadig lichtzinnig het militaire „bestuur der verkeerswegen" te werk gaat, blijkt reeds hieruit, d it men tegenwoordig niet eens meer weet, waar onder anderen 400 wagons suiker en 100 wagons petro leum, die in Augustus en November van verleden jaar naar Mantsjoei ije zijn ge zonden, gebleven zijn; de nummers der wagens zijn bekend, de wagens zelve met hun lading eenvoudig verdwenen. Geen wonder dat dergelijke ten hemel schreiende toestanden het Russische veldleger s*eeds meer demoralbeeren. Naar officieren, die pas van het front teruggekeerd waren, vertelden, hebben onlangs 900 officieren en militaire dok ters aan generaal Koeropatkin een door hen allen geteekend stuk overhandigd, wa\rin zg, met verwijzing naar de chronische nederlagen, de onbekwaam heid van de legeraanvoerders, den aan staanden hongersnood en de moedeloos heid van de manschappen dringend om voorbereiding van vredesonderhandelin gen verzoeken. Een telegram, uit Tokio verzonden, dat blijkbaar op een ambtelijke mede deeling berust meldt dat de Russen tegenover het leger van Okoe acht dui zend dooden op het veld achter hebben gelaten. De totale verliezen van de Japanners in den elfdaagsclien slag wer den op dat oogenblik op 50,000 man gesteld. Generaal Koeropatkin seinde den Keizer Zaterdagavond De vijand viel heden alleen de achter hoede van het derde Siberische leger korps aan Het eerste legerkorps, dat voor de anderen uitging, zette den terugtocht op de voor alle legerkorpsen aangewezen stellingen voort. Volgens bericht van den bevelhebber van het derde legerkorps bezette zjjn achterhoede nog een stelling aan den M mdargnenwog 25 wersten van Tieling. Voor de achterhoede werden slechts kleine vijandelijke afdeelingen, vooral cavalerie, opgemerkt Van 20 Febr. tot en met 11 Maart werden 1190 officieren en 46,391 sol daten gewond van het front wegge zonden. Omtrent den terugtocht leest men het volgende Onder de transporten heerschte vol komen wanorde; herhaaldelijk kwam het tot botsingen. Bijzonder,groot was de wanorde tusschen de dorpen Tava en Poeha. De verwarring, waardoor ook de andere troepen werden aangegrepen duurde twee uren. Menschen en wagens waren gehuld in stofwolken, de duister nis maakte bet moeilijk den juisten weg te houden. De transporten, die op den Manderijnenweg aankwamen, drongen de troepen terug. Toen de paniek voorbij was, begonnen de troepen zich te ver zamelen en voerden zij de achtergelaten wagens mede. Een telegram van maarschalk Oyama zegt, dat de Russen 26500 lijken op het slagveld achterlieten. Dooi de Japansche troepen zjjn buitgemaakt: twee vaan dels, een zestigtal kanonnen, 60.000 geweren, 150 mun-tiewagens, 1000 wagens met 200.000 granaten, 25 millioen patronen, 15000 koku graan, 55000 koku paardenvoeder, 45 mijlen veldspoorweg, 2000 paarden, 23 wagens met kaarten. 1000 wagens mèt kleede ren, een millioen rantsoenen brood, 70000 ton brandstoffen, 60 ton hooi, alsmede een groote hoeveelheid tenten, gereed schappen, ossen, telegraafpalen en draad, bedden enz. Uit de richting Hingtsjang zjjn geen berichten ontvangen. Uit Berljjn wordt, bg geruchte, ge meld Het Russische rechterleger, onder Kaulbars, sterk 90,000 tot 100,000 man, is totaal omsingeld door de Japanners en heeft reeds een aanzienlijk getal manschappen en een groot deel van zijn artillerie verloren. Indien dit deel van het Russische leger moet capituleeren, zal de ramp voor Rusland nog grooter zijn dan die van Sedan, waar Frankrijk 419 kanon nen en 83.000 man verloor. De Oostenrijksche en de Duitsche bladen wijden beschouwingen aan den slag bij Moekden. Het Eremdenblatt meent dat Rusland het spel definitief verloren heeft. De vre^e is daarom niet in het vooruitzicht, maar als Rusland nog een nieuwen oorlog wil voeren, moet het een nieuw leger en een nieuw bevelhebber uit zenden. Het Deutsche Tageblatt is van oordeel dat de inneming van Moekden het einde van den oorlog zal wezen. Het Extrablatt zegt dat Rusland veel verstandiger zou handelen met vrede te sluiten. Het Neue Wiener Tageblatt spreekt dezelfde meening uit en vindt dat Rusland beter zou doen een groote oorlogsschatting te betalen dan Wladi- wostok af te staan. De Zeit zegt dat de Russen maar één ongelijk hadden, en dat is dat zij geen vrede gesloten hebben na den val van Port Arthur. Nu is de vrede verder af dan ooit. De Deutsche Ztg. gelooft ook niet aan het einde van den oorlog. De Neue Presse verheugt zich over de neerlagen van het Tsarisme. De Voss. Ztg. is van oordeel dat Koeropatkin nu de volledigste neerlaag van den heelen oorlog heeft geleden; de Russen verloren niet alleen den slag, zij verloren den veldtocht. Het leger moet, na die onophoudelijke neerlagen, alle vertrouwen in zichzelf en alle ver trouwen in zijne aanvoerders verloren hebben. De Titgliche Rundschau vraagt zich af, of Koeropatkin's verbrokkeld leger aan een capitulatie zal kunnen ont snappen. De Morgen Post wenscht, in naam van het. menschdom, dat de slag bg Moekden de laatste weze van dezen verschrikkelijken oorlog. De Russen hebben niets meer te winnen en veel te verliezen. De Vorwarts constateert het slagen van de koene Japansche strategie. Rus land zal vrede moeten sluiten en de voorwaarden van Japan aannemen. In bezadigde kringen te Petersburg veroorlooft men zich thans eenige kritiek op het besluit van de grootvorstenpartij, om den oorlog voort te zei ten. Zoo somde een „hooggeplaatst politiek per sonage" in een gesprek met den corres pondent van de Echo de Paris de volgende bezwaren op: »Het lijkt van zelf sprekend dat wij den oorlog moeten voortzetten, maar ik vraag m\j af, of wij het kunnen. Een jaar vechtens heeft ons, voor de 400,000 man die naar het Verre Oosten gezonden zjjn, 700 milli oen roebels gekost. Wij kunnen niet hopen, de Japanners te verslaan, wan neer wij niet ten minste 800,000 man hebben, wat ons 1600 millioen roebels zou kosten per jaar. Kunnen wg dien geldelgken last dragen? Het leger kan niet in het Verre Oosten bijeen zijn, voor men op zijn minst een jaar verder is. Er zal nog een jaar noodig zijn voor de krijgsverrichtingen, dus in het geheel een uitgave van 3200 millioen roebels voor een onzekere toekomst, want de Japanners zullen hun leger ook ver sterken. De correspondent der Daily Telegraph heeft een gesprek gehad met twee mi nisters. Hun meeningen liepen zeer uit een, maar beiden zeiden dit de beslissing over oorlog of vrede nog altgd bij den keizer berust. Een hunner zei, dat de kans op vrede goed zou staan, wanneer de koning van Engeland en president Roosevelt thans hun bemiddeling aan boden met gelijktijdigen druk op Japan om zgn eischen te matigen. Een bemid deling van president Loubet en keizer Frans Jozef zou daarentegen onwelkom wezen. De Standard verneemt uit Petersburg Duizenden menschen, meest vrouwen, belegerden het hoofdkwartier van den staf, smeekend om nieuws over hun betrekkingen in Mantsjoerije, maar zij vernamen, dat de bureelen wegens het carnaval gesloten waren. De elf publieke veilingen, van de 16842 H.A. van het drooggemaakte Haarlemmermeer, door het Rjjk brach ten op f 7.912400 of eene gemiddelden prgs van 473 per H.A. Hierbij nog gevoegd, overschotten en baten van 1.464.866 was de totale opbrengst ƒ9.377,266. Het geheele werk heeft aan het Rijk eene uitgaaf gevorderd van 13.789.377, zoodat dit reuzenwerk eene uitgaaf aan het Rgk heeft gevorderd van 4.412.115. De eerste koopers warende h.h. Jhr. D. Rutgers v. Rozenburg, te Amster dam; Ds. J. J. v. Voorst, te Amster dam en C. M. Bronkhuizen, te Leiden. HAARLEM 14 Maart 1905 Wie helpt „Weldadigheid naar Verinogen''? De afgeloopen winter heeft aan de vereeniging Weldadigheid naar Vermo genzulke hooge eischen gesteld, dat dringend hulp noodig is. De inkomsten zijn niet in evenredig heid gestegen, doch bedragen ongeveer 1000 minder dan het vorige jaar. Wie steekt haar de reddende hand toe Wie niet wil, dat 133 weduwen en bijna 600 kinderen gedurende het verdere deel van het loopend jaar aan hun lot worden overgelaten, zende alsnog eene bijdrage. Het Bestuur hoopt dat zij die nog geene bijdrage gaven, of die wellicht tegen hun bedoeling tot dusver geene Kerstgave zonden, hiertoe alsnog zullen willen overgaan ten einde op deze wijze de behoefiigen daarvan te doen genieten, wanneer hier van genieten mag gesproken worden, waar het geldt: voorziening in de meest drin gende behoefien, als: brood, dekking en eene schamele woning. Wie helpt? De Haarlemsche Bloembollenlentoon stelling. De deelneming a.in de tentoon stelling, welke deze week door de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur ge houden zal worden is zeer groot, zoodat de groote zaal en de bovenzalen der Sociëteit Vereeniging geen voldoende ruimte aanbieden om al de aangemelde inzendingen te bevatten. Om in dit ge brek te voorzien is in den tuin der Sociëteit een bijbouw aan de groote zaal aangebracht, welke van bovenlicht voorzien, en met bijzondere zorg gedra peerd, de gelegenheid schenkt om bg - zondere eerezaal uitsluitend voor de inzendingen der Hyacinten te kunnen bestemmen. Hierdoor zal niet alleen dit hoofdartikel der Haarlemsche culturen de eereplaats innemen waarop het aan spraak maakt, maar zal het tevens mo gelijk zijn in de groote zaal een har monisch geheel te scheppen van kleuten, die moeilijk met die der Hyacinten te zamen kunnen worden gebracht. De groote zaal, in tuinaanleg ont worpen, zal een groote afwisseling en rijkdom aan inzendingen opleveren, ter wijl de bovenzalen elk een eigen karakter zullen hebben door den aard der ten toongestelde bloemen. De belangstelling in deze veelbelo vende manifestatie uit zich ook nog op andere wijze. De Burgemeester van Haar lem, die met de meeste welwillendheid het hem aangeboden eere voorzitterschap der tentoonstelling aanvaardde, biedt aan de buitenlandsche juryleden een diner aanhet gemeentebestuur houdt voor hen een receptie ten stadhuize, de Bond van Bloembollenhandelaren orga niseert een raout, en de Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenver keer laat zich evenmin onbetuigd en biedt, gelgk reeds gemeld, een voorstel ling in den schouwburg aan. De Ver eeniging zelve biedt harer gasten een dejeuner dinatoire aan in de nieuw ge restaureerde zaal van Hotel Funckler. Zoo werken vakgenooten en belang stellenden mede, zoo beijvert, gansch Haarlem zich omdetentoonstellingsweek tot een gebeurtenis van beteekenis te doen worden in de geschiedenis van het bloembollenvak en van de stad, die er van ouds het middelpunt van vormt. Tot voorzitter van de jury is benoemd, de heer Albert Viger, Senateur du Loiret, président de la Société nationale d'hor- ticulture de France, ancien ministre 1 d'agriculture, te Parijs. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 618 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week 634 baden genomen. De Eerste Haarlemsche Stoom- ververij en Chemische Wasscherjj, C. Hoeing, Firma Schenk, Gedempte Oude gracht No.|ll tegenover de Raaks, her innert niet alléén per advertentie zijn clientèle, dat de tgd is aangebroken, waarop verschillende goederen voor dage- lijksch gebruik de gewone jaarlijksche schoonmaak dienen te ondergaan de Heer Hoeing heeft als reclame een veertigtal verschillende mooie lichtdruk- jes doen vervaardigen, netjes opgezet, waarvan zeker wel enkele voor de cliën- tèle beschikbaar zgn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 4