antwoord van Rusland zjjn het zenden van machtige versterkingen en er zal geen enkel woord over vrede vallen. De gezant verklaarde ook, dat hij sedert verscheiden weken op de hoogte was van het onherroepelijk besluit van den Tsaar, den oorlog voort te zetten totdat de zege aan de Russen kwam, zonder acht te slaan op den tijd, die daarvoor noodig zou zijn. Men maakt reeds voor bereidselen om Koeropatkin belangrijke versterkingen te doen toekomen. De Daily Mail verneemt uit Kiëfdat een leger van 3000 Russische boeren met wagens uit het district Orlofska in Zuidwestelijke richting trekt, onderweg de landgoederen plunderende en in brand stekende. Er zouden reeds 18 landhuizen geplunderd zijn. Volgens het Handelsblad van Ant- werpen is op het grondgebied der ge meente Paal een ouden Romeinschen geldpot gevonden. Tot heden vond men ongeveer reeds 2000 stukken verschil lend van jaarschrift en beeltenis. Het schijnt dat alles te zamen een kostelijke collectie uitmaakt. De gevonden stukken gaan van Anto- nius tot Caracalla en hooren dus in de tweede en derde eeuw thuis. Andere munten waren geslagen op naam van ïJulia, keizerin«. Men denkt dat een Romein die plaats, ïKlitsbergt, gekozen heeft om zijn pot in veiligheid te brengen, of wel dat een soldaat tijdelijk aldaar zijn schat ver borgen had. Het oude klooster op den St. Got- hard is uitgebrand. Het meubilair en een vrij groote hoeveelheid wijn zijn gered kunnen worden. De Duitsche keizer laat zich door geen onvriendelijkheden van Engelschen kant afschrikken. Op zijn reis naar de Middellandsche Zee komt hij, den30en dezer te Gibraltar, en blijft daar zes dagen. Onder de arbeiders en matrozen te Kroonstad zijn proclamaties in omloop, hen aanzettend, om wanneer de regee ring in Mei nieuwe oorlogsschepen wil uitzenden, deze te vernielen, teneinde te beletten dat men, onder aanvoering van onbekwame bevelhebbers, alweer duizenden menschen ter slachtbank leidt. Er wordt nu een bijzonder toezicht uitgeoefend over de werklui en alle te Kroonstad aankomende lieden. In het kanton Tessino, dat bij de liefhebbers van vogels in een zeer slech ten reuk staat, hebben de grenswachters het vorige jaar op hun zwerftochten door de bergstreken niet minder dan 24,000 vogelknippen en strikken ver nietigd. Intusschen werden er slechts 83 processen-verbaal opgemaakt ter zake van overtreding der Bondswet op de jacht en de vogelbescherming. In Wales wordt van den directeur van een postkantoor in een streek, waar alleen Welsch of Welsch en Engelsch wordt gesproken, geeischt dat hij ook Welsch kent. In Ierland wordt bij de posterij geen kennis van hetlersch ge eischt. Toch worden geregeld brieven met Iersche adressen bezorgd. Onlangs kreeg echter de Gaelic League een pak met 700 geschriften, die zjj met Iersche adressen aan het postkantoor te Dublin had bezorgd, terug met de boodschap, dat het voorschrift is, dat adressen in het Engelsch moeten geschreven zijn of althans in letterschrift, dat in het rijk gebruikelijk is. Daarover is er in het Lagerhuis heel wat te doen geweest. De Ieren verlangen, dat in hun land het Iersch dezelfde rechten krijgt als het Welsch in Wales. Brieven met Ier sche adressen zijn in den laatsten tijd sterk toegenomen, geljjk over het geheel de beoefening van het Iersch zich groo telij ks uitbreidt. Bjj het gerecht te Berlijn zijn drie vrouwen als beëedigde tolken aangesteld: eene voor het Italiaansch, eene voor het Vlaamsch en eerie voor de doof stommentaal. Er zijn daar verder drie vrouwen als taxateurs aangesteld en twee als experts voor boekhouding. Ook is er eene dame werkzaam als schriftkundige. Volksonderwijs« deelt mede, dat het hoofdbestuur der vereenigmg van dien naam een bijeenkomst heeft gehad met de gedelegeerden van de hoofdbesturen der navolgende onder wijzers vereenigin- gen in ons landhet Ned. Onderw.- Genootschap, den Bond van Ned. Onder wijzers, de Vereeniging van hoofden van scholen in Nederland en het Lan delijk Onderwijscomité. Eenstemmig is in die bijeenkomst besloten aan den vooravond van de eind stemming in de Tweede Kamer over de schoolwet-novelle eene gemeenschap pelijke betooging in den Haag te hou den. Een groote vergadering zal worden belegd, waarin nog eenmaal de betee- kenis van het ingediende wetsontwerp, zoowel van een onderwijskundig als van een staatkundig standpunt bezien, in het licht zal gesteld worden. De aangesloten hoofdbesturen zullen hunne afdeelingen in alle deelen van het land krachtig opwekken, gedele geerden naar die meeting te zenden. HAARLEM 17 Maart 1905. De Bloemententoonstelling. Nadat Dinsdag en Woensdag de in zendingen voor de Tentoonstelling van Bol-, Knol- en Wortelgewassen, te hou den door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, hadden plaats gehad, had Woensdagavond de ontvangst plaats van de Binnen- en Buitenland- sche Juryleden en de vei tegenwoordigers der Binnen en Buitenlandsche pers. Donderdag morgen nam in het Ten toonstellingsgebouw de beoordeeling der ingezonden planten een aanvang, waarna des middags in Hotel Funckler door de Vereeniging voor Bloembollencultuur aan genoodigden een Déjeuner-dinatoire werd aangeboden. Donderdagavond werden de Juryleden de Cimmissiën en Inzenders door den Burgemeester dezer Gemeente op het Raadhuis ontvangen. Onze deftige Raadhuishal was voor deze gelegenheid versierd met groene planten en vroeg bloeier de heesters, welke aanleg heeft plaats gehad door den Heer Bolderdijk. De vloer was be legd met tapijten, de drie koperen kro nen in de hal droegen kaarsen, wier zacht licht met een en ander geheel in overeenstemming was. Tegen acht uur had de zaal zich ge vuld met verscheidene Raadsleden, het Hoofdbestuur der Vereen, voor Bloem bollencultuur, de Juryleden en Leden der verschillende Commissiën. Toen nam onze Burgemeester, tevens Eere-Voorzitter der Vereeniging, het woord en riep alle aanwezigen een har telijk welkom toe in deze gemeente en in deze historische hal. Het was hem zeer aangenaam geweest het Eere Voor zitterschap te kunnen aanvaarden te meer, daar gebleken was, dat de Voor zitter der Vereeniging langs nieuwe banen naar hooger voor de Vereeniging streeft en gedacht nog de groote ver diensten van den Heer Krelage, den stichter der Vereeniging, den wensch uitende, dat het gegeven mocht zijn, de Vereeniging eens te mogen ontvan gen in de Krelage stichting, tevens met veel lof gewagende van de niet genoeg te waardeeren werkzaamheid van den Algemeenen Secretaris-Penningmeester der Vereeniging, den Heer de Breuk. Met den wensch, dat Haarlem nog jarenlang het middelpunt mocht zjjn van de bloembollenteelt eindigde spre ker zjjn toegejuichte rede. Vervolgens bekwam de Heer Went- holt het woord, dankende voor den officieelen steun door den Burgemeester aan den tentoonstelling verleend, er aan toevoegende, dat hoewel de bloembollen teelt uit de onmiddellijke omgeving van Haarlem zich had verplaatst, Haarlem toch nog alles kan zjjn voor den tuin bouw in 't algemeen. Na het eindigen van deze toespraak werd de eere wijn aangeboden. Na alloop vereenigden zich de ver schillende Heeren in de Kroon, welke zaal keurig versierd, er zeer gezellig uitzag. Er is een speciale Dames Jury voor de beoordeeling van bloemstukken en ruikers gevormd. Deze Jury bestaat uit de Dames Me vrouw C. M. Boreel van Hogelanden geb. van Weede, Mevrouw R. S. Went- holt geb. Hoekstra. Mevrouw M. C. J. de Breuk geb. Ratelband en Mejull'rouw J. S. M. van Tienhoven. Als Voorzitter van de Jury was be noemd de Heer Viger, die wegens ver hindering vervangen wordt door den Heer Albert Truffaut. Heden, den openingsdag, was het ongeveer den eerste heldere zonnige dag van de laatste week of zes, wat de kleurige bloemenschat in de mooi als tuin aangelegde zaal der Soe. Ver eeniging op zijn schoonst deed uitkomen. Ai de looppaden waren dicht bezet met belangstellenden en belanghebben den, waaronder zich veel dames bevonden. De Voorzitter der Vereeniging, de Heer Wentholt, opende de bijeenkomst met een welkom aan de opgekomen corporaties en Leden, in herinnering brengende den Heer Krelage, wiens nagedachtenis in dankbare herinnering gebracht werd. Ondubbelzinnig zeide Spreker, zjjnde blijken van welwillendheid welke de Vereen, ten deel vielen. Zoo zij het mij vergund in de eerste plaats te noemen Hare Majesteit de Koningin, en Hoogst derzelver Moeder, de beide Koninklijke beschermvrouwen onzer Vereeniging en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. Nimmer tever geefs werd door Nederland geklopt aan de poort van Oranje, wanneer het is ter bevordering van wat goed is of edel. Zoo ook thans is het voor ons een niet genoeg te waardeeren voorrecht, dat wij in staat worden gesteld, konink lijke belooningen te mogen toekennen aam hen, die volgens de meening der jury op vakkundig gebied, zich het meest hebben onderscheiden. Ook Haarlem, de Burgeme ster dezer gemeente, tevens Eere Voorzitter dezer tentoonstelling, en het Gemeentebestuur kwam welwillend ter hulpe, Haarlem handhaafde zjjn roep van gastvrijheid en betoonde zich dubbel waardig genoemd te mogen worden als Bloemenstad bij uitnemendheid. Dankbaar werden genoemd de Com missiën die zich tot het organiseeren en verder van alles wat op de Tentoonstel ling betrekking heeft, beschikbaar i hadden gesteld, terwijl groote lof werd gebracht aan de Jury, voor de eerste maal samengesteld uit kundige vak mannen van binnen- en buitenland. De tegenwoordigheid aan deze plaats van vertegenwoordigers van vier be vriende naties, vervolgde Spreker levert het bewijs, dat ons bedrijf de bloem bollenteelt, ook ih hun vaderland wordt gerekend te zijn één van de hoofdtakken van den Nederlandschen Tuinbouw, dat ons product de bloembol een van de voortbrengselen is van den Nederland schen bodem waarop ons land met recht trotsch is. Verder werd er op gewezen dat het absoluut noodzakelijk is, de periodieke ten toonstelling niet slechts eene tentoon stelling te doen zijn getuigende vap onderlingen wedijver, doch dat daar naast worde eene tentoonstelling waar van uitgaat een roep tot verre over de grenzen van ons land. Ten slotte werd dank gebracht aan de inzenders; zij toonden hart te heb ben voor hun vak. Het in de eerste plaats noodzakelijk, dat de vakkundige leden der Vereeni ging als zoodanig van hunne kennis en ervaring anderen willen doen pro- fiteeren, zoodat de Vereeniging moge worden voor de Bloembollencultuur, het geen de zon is voor de aarde, het lichaam waarvan uitgaat een allen en alles be zielend licht. En hiermede verklaarde de Voorzit ter de tentoonstelling voor geoperd. Na het uitspreken van de feestrede, hief een orkest de Volksliederen aan en daarna verspreidde zich het publiek. In de groote zaal zjjn merkwaardige verzamelingen Amarylles en Clivia nevens verschillende andere bloeiende en groene sierplanten. Twee bedden crocus van fraaien vorm en kleur, doen het goed in de grasperken. In de aangebouwde zaal bevinden zich de hyacinthen, boven de tulpen en afgesneden bloemen. Maar het was dezen middag overal te vol om een meer dan zeer opper vlakkig overzicht te nemen. Bjj de derde séance voor Kamer muziek, Dinsdagavond in de concertzaal „De Kroon" gegeven, heeft de heer Joh. Steenman de bezoekers uitermate aan zich verplicht door de uitvoering van drie werken van Beethoven. De medewerking van den heer Julius Röntgen den Beethoven vertolker bij uitnemendheid gaf aan de weder, gave der trio's den gewenschten gloed. Vol kleur en glans volgden de ver schillende deelen elkander op. Met edele wijding, in treffend artistiek spel, sloten de heeren Steenman en Mossel zich bij Röntgens voordracht aan, een geheel vormend, dat in alle opzichten volmaakt mocht heeten. De sonate voor piano en cel, gegeven tusschen de beide trio's, deed in het bijzonder uitkomen het voortreffelijke spel van den heer Mossel. Ongetwijfeld behoorde de avond tot een der schoonsten van het concert seizoen. De heer Steenman mag er met voldoening op terug zien. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen Zondag a.s. tentoongesteld zijn eene uitgebreide ver zameling prenten, illustratiën voor moderne letterkundige werken, getee- kend door Steinler van 18911896. Zondag is de toegang kosteloos. Op de grooie zaal van het Stede lijk Museum (Raadhuis) is geopend, eene tentoonsielling van belangrijkeen fraaie prenten en portretten door de Haarlemsche plaatsnijders Adriaen- Dirck- en Jacob Matham. Het Museum is dageljjks te bezich tigen. Zondags is de toegang vrjj. H. M. de Koningin Moeder heeft Haar voornemen te kennen gegeven om de Tentoonstelling Zaterdag met een bezoek te vereeren. Hiertoe zal de Tentoonstelling Zater dag namiddag van half een tot half drie gesloten zijn. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 Maart. H Leene en J. M. de Koning. 15 Maart. H. Ve-gers en A M v. d. Ploeg. E. Leeuwenkamp en H. C. Roemers. GETROUWD. 10 Maait. A. W. J A. Y'skc en G. G. van Koppen. 15 Maart. M. E. Mallens en J. J van Nassau L. C. Logmans en P. E. Voorde hake. J Koene en J. J. van Weeren. W. Kuijte en M. van Duijn. 16 Maart. M. C. H. de Leeuw en C.S Stolp. GEBOORTEN. 8 Maart H. van Dullemen geb Fortgenad. C. Rietvink geb. Melisten z. A M. v. Wes'erhoven geb. Bijnsd-rp z. 9 Maart. J. M. van der Horst geb. de Res z. E. van der Steur geb de Boer d. E. A. F. van Al'en geb. Kaag d J. F. Gerrit- fen geb. Bil ardt z C van Wees geb. Wajerz J.A Oldenburg geb. Geitenbeek z. 10 Maart. J. M. C Hoppenbrouwer geb. de Does d. R Visrers geb. Buis d. M. W van Poelgeest geb Waleveld d. 11 Maart. W M. Frijh-ff geb. Poulen z A. M. van Vimwegen geb. Reijer z. 12 Mrt. A. Th Visser geb Rijkers d. H M.van der Goei g-b Boumad. M. A.Nieuwenhof geb Favre z M. Zemmelink geb. Schip per d. A. Radder geb. Krom d. A. Mooijman eeb. Ot'er z. W. A. de Quastenit geb. van Yperen z. 13 Maart. E A. Brinkman geb van der Waals d. H. R. Renout geb. de Valk z M C. de Cock feb Siegers d 14 Maart. C. van Mars- ergeu geb. Folkerts z. R. T. Brinkman geb Hoogerwerf z T. R. Schoemaker geb. v. d. Wal z A Beukers geb. Boogaard z. 15 Maart. E W. Ho gkamer geb Jacobs z. M Ploeg geb. Fiege d J. E Brauckman geb. Fehres z. T. Smelter geb Rolvers z. H. E v. Vorde geb v. Marsbergen d. S. Martin geb. v. Duivenboden z 16 Maart. M. v. d. Kort geb. de Ko-t d. J.v. Nim- wegen geb. Kempe d. OVERLEDEN. 9 Maart M. v. Leeuwen 2 m z.. Jan Steenstr. J. Buitenhuis 1 m. z Delftatr. T. Stringer 67 i.. Brcuwerstr. 10 Maart. Mr. G. B Noothoven v. Goor 45j,Nieuwe Gracht. M. van Staveren '25 j.. L Boogaard- straat. II Maart W. J. G. v d. Kroft geb Jansen 57 j., Kamperstr. H. Rrzen- hart 68 Soutmanstr. 12 Maart. J. H. Stoel 88 j., Kenau-ark. M. T.Mohrgeb. Bene 46 j., Nieuwe Gracht. J. A. v. Zon 16 dagen z, Roiestraat. J. v.d. Wateren geb van der Linden 74 jSchermerstraat. 13 Maart. G. Veilbrief 21 jGasthuisvest. E van Lon geb Frankenhuis 75 j„ Jansweg H. J. Geerling E9 j„ Kamper- lsan. 14 Maar' H Veen 81 1, Jordens- straat. H. de Lugt 84 j„ Hazepaterslaan. C. W. G. Oons 13 m. d., Breestraat. VEEMARKT 15 Maart. 1905. AangevoerdPrjj s 2 Koeien 210.— 200— 122 N. Kalveren 10.n 6. 8 Schapen 23.16. 3 Paarden

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2