voelens in hechtenis genomen en krank zinnig verklaarde keizerlijke page als gemeen soldaat naar het leger te velde is gezonden, wat kenschetsend is voor de hoogachting, die men het leger toe- draagt, dat het vaderland redden moet. De vraag of Rusland den oorlog zal kunnen voortzetten hangt nauw samen met de geldkwestie. Engelsche en Fran- fche bladen waarschuwen tegen inschrij vingen op een nieuwe Russische leening. In herinnering werd gebracht, dat Rus land in Frankrijk reeds negen milliar- den schuld heeft. In de zitting van den oppersten raad van oorlog, waarin tot Koeropatkin's terugroeping besloten werd, heeft, vol gens een Parjjsch blad, de Tzaar het woord genomen, om met ontroerde stem te zeggen„Koeropatkin's leger is zwaar getroffen, maar voor 't oogenblik wint hjj in aanzien, want eerst nu zie ik in, welke groote diensten hij mjj in dezen oorlog bewezen heeft. Hij biedt mij zijn ontslag aan. Vergeet geen oogenblik, heeren, hoe groot zijn deugden zijn. Ik geef u verlof, dadelijk te beraadslagen over Koeropatkin's ontslagaanvraag en de leiding van het leger." Alle generaals waren zeer getroffen, en verscheidenen hadden tranen in de oogen Toen nam generaal Dragomirof het woord, om de jongste krijgsverrichtingen van den op perbevelhebber aan kritiek te onderwer pen hg stelde ten slotte voor, Koero- patkin terug te roepen. De meeste leden van den raad waren het daarmede eens, en tot Koeropatkin's ontslag werd beslo ten met drie stemmen tegen. Volgens inlichtingen, te Londen ontvangen, zouden de Japanners het volgende plan voor den verderen veld tocht bedacht hebben dat in elk geval naar de stoutmoedigheid wel Japansch lijkt, al is 't niet echt: Wladiwostok zal als tweede basis dienst doen. Charbin of de streek daar omheen zal, daarop rekenen de Japanners, spoedig door de Russen prijsgegeven moeten worden. Dan krngen de Japanners meteen den spoorweg naar Wladiwostok in handen, en daar er geen Russische vloot van beteekenis meer bestaat, hoopt men die vesting spoodig te veroveren; in elk geval kan, na de insluiting, de spoorweg als een n:euwe gemeenschaps lijn voor de Japanners dienst doen. De vloot die nu voor Singapore kruist, zal dan geen andere tank hebben, dan de Oostzeevloot te beletten, Wladiwostok te naderen of de Japansche kusten te bedreigen. Volgens een telegram uit Nioetsjwang brengt de kwestie van het overbrengen der krijgsgevangenen groote moeilijk heden te weeg. Er moeten 40 000 man over Dalni naar Japan gezonden worden, en nog een groot aantal zullen te Jinkou aan boord van transportschepen worden gebracht, zoodra het weder gunstig genoeg is. Telkens geven nog Russische afdeelingen zich over; de soldaten zijn half verhongerd en bevroren. De Japanners moeten een hoeveelheid steenkolen buit gemaakt hebben, die grooter is dan hun eigen voorraad. Berichten uit Charbin hangen een verschrikkelijk tafereel op van den toestand aldaar. De stad is één hospi taal, er heerscht de grootste verwarring, en er is gebrek aan dok toren, ambulances, verplegingsmiddelen enz. De zieken en gewonden blijven in open goederenwa gens liggen omdat er nergens plaats voor hen is. De geheele geneeskundige dienst is gedesorganiseerd; de meeste doktoren en een groot deel van liet Roode Kruismateriaal zijn bij Moekden achtergebleven. Te Charbin en ook te Tiëling moet de sterfte ontzettend hoog zjjn. Alles wat in Rusland gebeurt toont een zelfverblinding, die in Europa smarteljjk aandoet. De eenige man die Rusland op dit oogenblik geleidelijk van de anarchie tot een rechtsstaat zou kunnen maken, de heer Witte, is in ongenade gevallen. Over zijn hoofd heen worden beslissin gen genomen, die hem het bewijs moeten leveren, dat anderen thans op den Tsaar invloed hebben. De Times verneemt zelfs, dat het comité van ministers zal worden afgeschaft, en dat alleen de ministerraad, waarvan graaf Szol-ky president geworden is, zal blij ven 'aan. De opperbevelhebber van het Russi sche leger, die getoond heeft in een lang en eervol verleden een uitnemend generaal te zijn, en die in Mandsjoerije voor een onmogelijke taak is gesteld, wordt teruggeroepen. Maar niemand schijnt in te zien, dat niet Koeropatkine de nederlaag lijdt in 0>st-Azië, doch het Russische stelsel. De gevolgen van den slag bjj Moekden, en de plannen die de Japanners nu zullen uitwerken, trekken de aandacht, na het voorbijgaan van de eerste ont roering over de groote nederlaag der Russen. Te Tokio wordt veel geredeneerd over den omvang van den Russischen terug tocht. Men neemt aan, dat Charbin het natuurlijke steunpunt is voor het terugtrekkende leger, maar houdt ook rekening met de mogelijkheid dat de Russen zullen trachten, de Girin lijn bezet te houden. De streek tusschen Kai-juen en de Soengari levert zeer weinig op. Intusschen zou er, volgens berichten uit Japan, een wending gekomen zjjn in de strategische oogmerken van de Japansche leiders. Vroeger was de ge matigde partij, die onder de hoogste militairen de overhand had, er vóór, het te bezetten gebied te beperken en niet op te rukken tot Charbin de over winning bij Moekden echter is een ge wichtige steun voor de tegenpartij, en de meerderheid schjjnt nu geneigd, de voordeelen van den tegenwoordigen toe stand zoo volledig mogelijk te verzamelen. Als een voorname oorzaak van Rus- land's rampen beschouwt Kirillof »de geheel overbodige openbaarheid, voort durend gegeven aan een plan, voordat het nog geheel vaststaat, en de lang zaamheid waarmede het ten uitvoer wordt gelegd." Als voorbeeld voert hg aan, dat de beschikkingen voor het aan vallend optreden aan de Sjaho, in Octo ber, eenige dagen voor het begin der ge vechten openlijk besproken en op een tafel geteekend werden, in het stations koffiehuis te Moekden, in tegenwoordig heid van Grieksche en Chineesche kelners. Voorts het gebrek aan kaarten de oude klacht. Zonder kaarten zijn geen b'hoorlijke toebereidselen te maken, en bjjgevolg kan de werkzaamheid der troepen niet bij voorbaat geregeld en overzien worden. Het is buitengewoon moeilijk, dat te doen terwijl het gevecht reeds aan den gang is, vooral wanneer men zich in een bergachtig, moeilijk terrein bevindt. Voor de Russen was het eenvoudig onmogelijk, de troepenafdee- lingen met elkaar voeling te laten houden dat is een chronisch gebrek geweest, zoo lang de oorlog geduurd heeft, en een van de voornaamste oorzaken der nederlagen. Meer dan iets anders waren kaarten noodig. Hendrik XX VII, de regent van Reuss jonge linie, heeft aan de geestelijken in het vorstendom laten weten dat zij, wanneer zjj naar de komedie gingen, zorgvuldig moesten zgn in het kiezen van de tooneelstukken, die zij wilden zien. Een Chinees te Semarang poogde bjj afwezigheid van zijn vrouw en kinderen, door middel van ophanging zich van het leven te berooven. Nauwelijks ben gelde hij aan het touw of de niet ge sloten deur van de kamer, waarin hij zich bevond, werd geopend en een der bedienden trad binnen die, op het ge zicht dat zgn meester tusschen hemel en aarde hing, alarm maakte. De buren kwamen spoedig toeschieten en sneden het touw door. Op de vraag waarom hg zich had willen verdoend» ant woordde de Chinees, dat hij op nieuw jaarsdag zijn geheele vermogen had ver dobbeld en thans niet meer in staat was voor zich en de zjjnen te zorgen. Vrij ernstige ongeregeldheden hebben Zaterdagavond te Brussel plaats gehad tusschen clericale studenten uit Leuven en liberale studenten. Vele menschen zgn gewond, voor namelijk door degenstokken. Een agent werd aan den arm gekwetst. Natuurlijk werden eenige belhamels in hechtenis genomen. Minister Arnold-Forster heeft nu schriftelijk eenige namen genoemd van firma's, die aan het leger in Zuid-Afrika slechte waar hadden geleverdmaar nog niet die van den leverancier van jam. In een plaatsje dicht bjj Toulon, te Pierefeu, sprong in een herberg een acetyleengas-apparaat. De herbergier en zijn vrouw werden gedood, tien gasten zwaar gewond. De herberg en twee aangrenzende gebouwen zjjn geheel ver nield. Mevrouw Minna Cauer en juffrouw dr. Anita Augspurg, twee bekende vrge vrouwen, hadden een verzoekschrift aan den Rijksdag gericht, vragende om het dragen van mollevelletjes van overheids wege te verbieden en strafbaar te stellen, daar een mol voor den landbouw een nuttig dier is en de boerenstand dus veel schade moest ljjden door de dwaze mode. De commissie voor de verzoekschriften kon het niet eens worden over de vraag, of een mol een nuttig of een schadelijk dier is, en heeft daarom het verzoek schrift verworpen. In een der oudste huurkazernes van New-York, een in de Allenstraat ge legen gebouw van vijf verdiepingen, is voor eenige dagen een ernstige brand uitgebroken, naar vermoed wordt door het springen van een petroleumlamp. Er waren ongeveer 200 menschen, voor het meerendeel Russische land verhuizers, in gehuisvest, en voordat men allen had kunnen wekken, stond bjj na het geheele gebouw reeds in vlammen. De toegangen tot de brand ladders bleken vrjjwel versperd, zoodat een ernstige ramp niet uitblijven kon. Er zijn twintig menschen levend ver brand en vijftig gewond, van wie tien zeer ernstig. In den circus te Warschau aan de Ordinackastraat trad een clown met een gedresseerden ezel op, die o. a. op kommando exerceerde. Maar een dezer dagen was langoor in de contramine. Op het bevel voorwaartsdeed hij net omgekeerd en hoe harder zijn meester voorwaartsriep hoe harder het dier achteruit werkte. Plotseling riep toen de clown om de situatie te redden„Onou jmerk ik het, jij bent KoeropatkinDeze woorden ver wekten daverend gelach en een storm van bijval. Maar onmiddelljjk daarna werd het circus door de politie gesloten en de onvoorzichtige spotter opgepakt. Te Monte Carlo is op 29-jarigen leeftjjd overleden de markies van Ang lesey, een der grootste verkwisters, waarvan de nieuwere tijd weet. Of schoon hij, toen hjj in 1898 zjjn vader in het markiezaat opvolgde, een jaar- lijksch inkomen had van meer dan hondeidduizend pond sterling d. w. z. van ruim ƒ1,200,000, heeft hij zich in enkele jaren nagenoeg bankroet ge maakt. Het was vooral in juweelen, dat hij zijn geld verdeed. Verder gaf hij feesten, waarbjj ongehoorde weelde tentoongespreid werd. Hij zelf trad in komediestukken op, gekleed in ge waden en met sieraden getooid van onnoemelijken rjjkdom. Zijn schuld- eischers hebben verleden jaar be slag op zijn bezit gelegd, en veel van zijn kostbaarheden ging onder de hamer. Een neef wordt nu markies van Angle sey. Misschien dat een wijs beheer nog iets van het eens groote bezit kan maken. De verdenking van de gearresteerden in zake het drama in de Driekoningen straat te Amsterdam neemt op goede gronden toe. Onder de gevonden massa sleutels is er één gevonden, die volko men paste in liet deurslot der vermoorde juffrouw Oerlijn. Het bleek, dat die sleutel sedert korten tjjd door den vjjl was behandeld geworden. In de woning van de verslagene is een belangrjjke geldsom gevonden. Vermoed wordt, dat de inbreker gestoord is en dus geen gelegenheid heeft gehad om veel mêe te nemen. In elk geval bljjkt de politie met het arresteeren der zes personen een geluk kige zet gedaan ze hebben. Bjj de huiszoeking toch zijn verschillende kost baarheden gevonden, afkomstig van vroegere diefstallen, welke voorwerpen door den eigenaar zijn herkend. Sakko, de hongerkunstenaar, heeft zich te Groningen laten opsluiten. De N. Gron. Ct. maakt volgenderwijs van het geval melding: „De populairste hongerkunstenaresder weield", Mile Flora Tosca, vortelde ons dat er in den laatsten tijd heel wat Sakko's waren opgestaan of liever op gesloten, maar dat wij hier Sakko I hadden gekregen, die wel veel langer dan tien dagen en nachten hongeren kan. Groningen was echter een kleine stad en dus was deze tjjd lang genoeg. Voor het niet talrijke publiek hield de kunstenares, die er alles behalve verhongerd uitziet, een toespraakje, waarin zjj de verdiensten van haar collega uiteen zette en vertelde van groote toekomstplannen, van langer dan een maand hongeren in Buenos Aires. En intu schen stond Sakko, een ietwat nerveus mannetje, donker van gelaats kleur, met groote Es-ist-erreicht-snorren, met neergeslagen oogen te staren naar I de plaats, waar even te voren een bord soep, een flinke biefstuk en aardappelen en groente, 4 eieren, een flesch wjjn en een paar bierglazen hadden gestaan zijn galgemaal. De voorwerpen in het hongerhok werden daarna onderzocht, maar men stelde zooveel vertrouwen in Sakko, dat men hem zelf niet wilde onder zoeken. Met theatraal gebaar nam hjj daar na afscheid van de weinige personen, die hjj sedert weinige minuten had leeren kennen, en stapte om achttien minuten na middernacht zijn verblijf binneneen vierkant hokje van hout en glas, met ventilators van gaas. In dat hokje bevindt zich een bed, een waschtafeltje, een ruststoel, een gewone stoel, een tafel, een orgeltje, 30 volle flesschen Victoriawater en eenige leege de-schen. De deur en de ventilators werden daarna met linten en zegels verzekerd. Sakko maakte het zich wat gemak kelijker, trok zjjn schoenen en zjjn jasje uit, zette een kalotje op, hield zijn publiek bezig met groote haar naalden door wangen en ooren te steken en ging daarna zitten lezen, af en toe een slokje Victoriawater nemend. Men schrijft uit Vlaardingen Nabjj de Markt alhier is men bezig met het doen van ontgravingen voor 't bouwen van een pakhuis. Bij dit werk kwamen een paar oude muren bloot, die de respectabele dikte hadden van ruim een meter. Wel een meter of drie kon men deze gevaarten volgen. Vermoedelijk heett op deze plek een maal een kasteel gestaan. De werklui vonden ook enkele doodsbeenderen, als mede een aarden pot. Dat deze laatste niet eenig geld bevatte viel onze vrinden niet mee. Uit Woensel wordt aan de Limb. K. gemeld Er werd op de deur geklopt. Binnen! riep men op de secretarie. Een man uit Best trad vóór de balie en vroeg inlichtingen omtrent geld- leening. Hjj kon heel wat geld gebruiken, zeit ie. De gemeente ook, was 't antwoord. En ze leent geld, staat er in de krant I Juist! Je kunt hier geld brengen, maar niet halen. O! Bonjour Te Bergen op-Zoom is, hangende de beraadslagingen in den gemeenteraad over het leggen van de stoomtram Al of niet door de stad, eene volksstem ming over deze vraag uitgeschreven voor alle neringdoenden. Men schrjjft uit 's Hertogenbosch: De waterstand om de plaats onzer inwoning is weer buitengemeen hoog. De omliggende polders, zooals het Bossche veld, de Einpelsche polder, de Vliert, enz. zjjn ondergeloopen. De oude Deute- rensche weg is dat ook, en de weg naar Pettelaar staat nagenoeg met de oppervlakte van het water, dat aan weerskanten er tegen opdringt, geljjk. Met verschillende buurten en behuizingen in den omtrek, zooals de Hennest, het Slot, de Enpelsche hut enz. wordt de gemeenschap voor een goed deel per roeiboot onderhouden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2