deugden" van de Schoolwet, die reeds vóór Christus hebben bestaan. De deugden op de confessioneele school onderwezen komen voort, uit de Ro- meinseh Grieksch Germaansehe philoso phic; ook de cultus, de k-rkleer en kerkelijke vormen komen daaruit voort. Als dus de openbare school niet Chris telijk is, dan is de bijzondere school dit ook niet. Nu zal dit wetsontwerp tengevolge hebben, dat de ophitsing van het volk nog meer doorwerken zal, maar toch nooit verder dan zij in 't leven zelf bestaat. Doch de leus van vrijmaking van het onderwijs, de uiterste conse quentie van het „vrije onderwijs" zal er toe leiden, dat de Staat zich lang zamerhand zal moeten losmaken van elke bemoeiing met het onderwijs. De Heer van Foreest wgst op de nadeelige gevolgen van de wet op de verhouding van de plattelandsbewoners. Alle kinderen, onverschillig tot welke gezindte de ouders behooren, gaan daar in de grootste verdraagzaamheid met elkander om. Wordt dit ontwerp wet, dan zullen alzonderlijke gezindte scholen overal verrijzen; de kinderen zullen elkander met kerkelijke scheldnamen begroeten. De godsdiensttwisten zullen toenemen; vreedzaamheid en verdraag zaamheid zullen plaats maken voor gods diensthaat en godsdiensttwist en dat kan niet bevorderlijk zijn voor den bloei en de welvaart der natie. De Heer Schaper doet opmerken dat de methode, die de rechterzijde volgt, is dat. zij telkens meer vraagt, dat zij nooit verzadigd is. De wet van 1889 is als een pacificatie beschouwd en de liberalen zijn er toen ingeloopen. - De heer Schaper is er voor te vinden, om hetgeen hij noemt recht te doen zoolang aan vier voorwaarden niet wordt voldaan is echter zijne medewerking niet te krijgen. De wet moet waarborgen geven voor deugdelijk onderwijs; de regeling mag niet daarheen leiden, dat de jeugd wordt misbruikt voor kerke lijke propaganda; er moet een toestand worden geschapen, waarin de openbare en de bijzondere school alleen met zede lijke middelen zullen kunnen concur- reerenten slotte moet de oplossing eene finale zijn. De heer de Visser is ook van meening, dat het ontwerp nadeelig kan werken op de eensgezindheid des volks, maar zal toch vóór de wet stemmen. In de vergadering van Donderdag vroeg de heer Van Kol verlof tot het inter- pelleeren van de regeering over de redenen die aanleiding hebben gegeven tot het aftreden van den minister van buitenlandsche zaken en over het tegen woordig beheer van dit departement. Het verlof werd verleend. De inter pellatie zal later worden gehouden. De behandeling van de Onderwijs- novelle werd voortgezet. De Heeren Bos, Ketelaar en Tydeman deelden nog hun bezwaren tegen de Onderwijswet mede, maar de grootste meerderheid van de rechterzijde heeft zelfs niet eens de beleefdheid, om naar degenen, die in het algemeen debat wat hebben op te merken, te komen luisteren, zoodat het lijkt alsof die warme voorstanders van het openbaar onderwijs voor dooven predikten. Maar de meening bestaat, dat hun argumenten tot na denken zullen leiden, vooral als men weet, welke middelen zoo al dienen om de ouders te noodzaken hun kinderen naar de bijzondere school te zenden zooals door den Heer Ketelaar door tal van voorbeelden werd aantoond. Bg de benoeming van Linewitsj tot opperbevelhebber zijn er waarlijk al weer menschen die met potsierlijk geschetter beweren, dat de zaken nu een heel anderen keer zullen nemen. Het zijn dezelfde menschen, die het indertijd zoo wijs vonden van de regeering om den voorzichtigen Koeropatkin tot opperbe velhebber te benoemen, die het zoo goed hadden gevonden dat Alexejef werd teruggeroepen en daarvan zoo veel goeds hadden verwacht. Deze zelfde menschen, die maar altijd wijs en goed vinden wat de regeering doet, zijn het nu ook weer. die van geen vrede willen hooren, omdat de regeering nog van geen vrede spreekt. Aan het hof van den Tsaar sciiijnt de oorlogspartij nog altijd het heft in handen te hebben. Maandag moet te Tsarkoje Selo, onder voorzitterschap van Dragomirof, weer een vergadering van den raad van oorlog gehouden zijn, waarin, naar 't heet, na een langdurige beraadslaging besloten werd tot voort zetting van den oorlog, met algemeene stemmen op één na. Door onverwijlde mobiliseering van nieuwe legercorpsen zal het numerieke overwicht in Mants- joerije hersteld worden. Er zjjn er, die niet gelooven aan Koeropatkin's vernieuwd optreden in het Mandsjoerijsche leger en wel voorname lijk omdat bij de verschillende nederlagen het prestige van den veldheer te veel geleden heeft, vooral bij de officieren, hoewel er toch ook velen zijn die mee- nen, dat men het ongeloofelijke zou kunnen verwachten, als hg onder leiding van een bekwaam legeraanvoerder stond. De houders van speelhuizen in New- York, in hun bestaan bedreigd door de strenge toepassing in den laatsten tijd van de wettelijke bepalingen tegen het spelen in de Vereenigde Staten, zijn op een eigenaardig idee gekomen om zich aan de justitie te onttrekken. Zij heb ben besloten, een schip af te huren en dat voor anker te leggen even buiten de zóne van drie zeemijlen, die nog behoort tot het rechtsgebied van den oeverstaat. Op dat schip zal een rou lette worden ingericht. Er zal voor de liefhebbers van spelen een stoomboot- dienst naar het speelschip worden ge opend en ook zal hun gelegenheid wor den verschaft, door middel van draadlooze telegrafie aah den wal order tot zetten te geven. De regeering, van dit plan in kennis gesteld, heeft aan rechtsge leerden opgedragen, te onderzoeken, langs welke wettelijke middelen men het in duigen kan laten vallen. Graaf August Bracci te Rome bezat meer liefde dan geld. Om aan het laatste te komen wilde hij een rijk huwelijk doen. Maar dan moest hij afzien van de vrouw, die hg lief had, de 25-jarige Carmelita Romolo, op wie hij reeds als jongen van zeventien jaar doodeljjk was geworden. Carmelita, die alles wist van den toestand waarin zich haar minnaar bevond, besloot een uitweg te zoeken door zich van het leven te berooven. Maar toen de graaf dat hoorde, verkoos hij met haar te sterven. Maandag kreeg de politie een brief van Carmelita, waarin zij van hun beider voornemen kennis gaf. Toen men naar Bracci's huis ging vond men de beide geliefden dood in elkaar's armen liggen te midden van bloemen. Vier bakken met smeulende houtskool en een openstaande gaskraan hadden een einde aan de liefdestragedie gemaakt. Een aangrijpend drama heeft zich gisteren te Klagenfurt in Karinthië af gespeeld. Daar woonden in heel armoe dige omtandigheden drie zusters, de baronessen Louise, Augusta en Oresina Zinn von Zinnenburg, behoorende tot een der oudste adellijke families van Oostenrijk. Op een zolderkamertje leid den de dames een kommervol bestaan, den kost verdienende met eenig naai werk. Gisterenochtend overleed nu de oudste zuster Cresina aan tering en de beide andere dames, onderscheidenlijk 69 en 62 jaar oud, trokken zich dat zoo aan, dat zij met een revolver een einde aan hun leven maakten. De hertog van het kleine landje Anhalt heeft aan zijn vorstelijke gelijken een les gegeven, die algemeen ingang ver dient te vinden. In een aanschrijving aan de directeuren van de kreitsen en de gemeentebesturen in het hertogdom spreekt hij den wensch uit, dat er uit openbare middelen geen geld meer be steed zal worden voor het versieren van de steden en dorpen, die hg komt be zoeken. De burgerij kan zich bepalen tot vlaggentooi. Niet alleen de gemeentekas, maar veelal ook de goede smaak zal bjj deze hervorming gebaat worden. De Berlijn- sche pers vindt dat men in de hoofd stad, waar zooveel geld aan straatver sieringen wordt verdaan, Anhalt als voorbeeld mag nemen. Op sommige plaatsen in Zeeland loo- pen door den hoogen waterstand de snoeken uit kreeken over in slooten en greppels, waar de boeren ze met hooi vorken vangen. Snoeken van 12 en 13 pond zjjn niet zeldzaam. H. M. de Koningin, handelende in deze als hoofd van het Huis van Oranje- Nassau, heeft ean Huis-orde ingesteld, waarvan de naam zal zjjn „Huisorde van Oranje". Grootmeester der Huisorde is H. M. de Koningin. De orde is verdeeld in vijf klassen, welker leden den titel dragen van I. Grootkruis, II Grootofficier, III. Commandeur, IV. Officier en V. Ridder. Men vertelt, dat door de bankiers firma Oppenheim en van Till te's-Gra- venhage pogingen worden aangewend om het oude beursterrein te Amsterdam te konpen met het doel op die plaats een hótel te stichten. Voor het terrein zou door genoemde firma zes honderd duizend gulden geboden zgn, dat is ongeveer tweehonderd twintig gulden per vierk. meter. Deskundigen zijn van meening, dat deze prijs te laag is. In de algemeene vergadering der Maas- trichtsche Schouwburg-Yereeniging is naar de L. K. meldt, met algemeene stemmen besloten le het bestuur op te dragen de werken uit te voeren, die gevorderd worden door den burgemeester in zijne missive van 28 December ll„ ten einde de schouwburgzaal met een beperkt aantal plaatsen te kunnen openstellen; 2e het bestuur op te dragen den ge meenteraad te verzoeken het voor de openstelling van de schouwburgzaal met volledig aantal zitplaatsen gevorderde balkon met bijkomende werken van ge meentewege te laten uitvoeren, en 3e aangaande het aanhangige proces tegen den burgemeester betreffende diens sluitingsbevoegdheid geen besluit te ne men, doch het voorloopig te schorsen. In de gemeente Schoterland overleed voor eenigen tijd eene alleenwonende vrouw. Zij leefde zeer zuinig en kon, zooals ze zei, van haar kapitaaltje net leven, meer niet. In de gemeentebelasting werd zij aan geslagen voor 100 inkomen, en van vermogensbelasting was natuurlgk in het geheel geen sprake. Wat blijkt nu na haar overlijden? Dat de vrouw een kapitaal bezat van ongeveer ƒ100,000. Zelfs de naaste fami liebetrekkingen wisten hiervan niets. In het communiqué, dat door tus- schenkomst van het Haagsche Corre spondentiebureau aan de dagbladen is gezonden, wordt de juistheid van de mededeelingen, die Het Vaderland ont ving, betreffende het ontslag van den Minister van Buitenlandsche Zaken in twgfel getrokken, op deze gronden, dat de benoeming van hoofden van zendingen en van secretarissen-generaal aan alle departementen altijd onder worpen geweest is aan de goedkeu ring van den Raad van ministers, en dat het onjuist zou zijn dat de regle mentswijziging, voor zoover zij ten doel had den minister van binnenlandsche zaken tot permament voorzitter van den ministeraad te verheffen, het voor dezen gemakkelijker moest maken om toegang te krggen tot buitenlandsche souvereinen en regeeringspersonen. Het Vaderland heeft daarop reeds bescheid gegeven, doch het kan niet duidelijk genoeg worden gemaakt, wat men van dergelijke tegenspraak, hetzij dan dat ze gegeven wordt. Het bpzoek aan Rotterdam van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden is thans definitief vastge steld op Dinsdag 28 Maart. Op de groote zaal van het Stede lijk Museum (Raadhuis) is geopend eene tentoonstelling van belangrijke en fraaie portretten van de Haarlemsche plaat snijders Adriaen- Dirck- en Jacob Mat ham. Het Museum is dagelijks te bezich tigen. Zondags is de toegang vrij. In het Museum van Kunstnijver heid zullen a.s. Zondag de werken van den Franschen teekenaar Steinlen voor het laatst tentoongesteld zijn. De toegang is Zondag kosteloos. Directeuren van Teyler's Stichting en de Leden van Teyler's beide Genoot schappen hebben, in hunne vergadering van den 21en Maart 1.1, uitspraak ge daan over twee verhandelingen, inge zonden tot beantwoording van de door het Tweede Genootschap voor het jaar 1902 uitgeschre en prijsvraag: Een geschiedenis van Nederland tij dens de inlijving bij Frankrijk (1810 Nov. 1813). Van deze werd bekroond die, welke onder het motto „Met eerbiedigen schroom" was ingezonden, waarvan bij opening van het naambriefje de schrijf ster bleek te zijn Mejuffrouw Johanna W. A. Naber, te Amsterdam. H AARLEM 24 Maart 1905 De aandacht wordt gevestigd op de vijftigste opvoering van hetTooneel- spel »Mea Culpa® van Jhr. van Riemsdijk, wtlke zal plaats hebben in de Tooneel- zaal de Kroon, Zaterdag 25 Maart. Terzelfder plaatse komen Zondag de Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten met Mottige Janus® van W. Buning, terwijl Maandag de drie en zeventigste opvoering plaats heeft van «Allerzielen® van Heijermans. Verwacht wordt een voorstelling van «Les Miserablesn, Piéce en 5 actes et 13, Tablaux van Victor Hugo, ter gelegen heid van het eeuwfeest van dien schrij ver. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 2i Maart. J. van Alpben en E. C. v. d. Kooi. B. de Vries en S. Polak. P. de Lugt en J. v. Ostende. J P. Nalea en J. Sijoes'ijn. 23 Maart. J. R Wagner en P. G. B llatid. GETROUWD. 41 Maart. P B G. Pritze en C. AHavelaar. 22 Maart G. Biesbrouck en A. Wesseling. L. P Merten en M. E. Pel. D. Toe poel en L Schippers. H. LeeneenJ.M. de Koning. H Leising en W. G. v d. Put'en. 23 Maart. J. v. Loon en M. de Jong. A E. T. de Bye Dolleman en Jonkvr. C. H. Prins. - H. de Vries en S P. J. van Bilderbeek. GEBOORTEN. 15 Maart. A. M. Dames geb van Dsur- sen z. E. Schouten geb. Plinije z. M. H. Koster geb van Ei z. J. -o Haak geb. Visser z. jfi Maart. L. van Gooi geb. Swidde d 8. M. v. d. Kaaij geb v. Eijk d A. G. v. Et geb. v. d Hoorn d. M. W. Doorn geb. v Baaien d. L. Groen geb. Visser z M. J. Smeenk geb. Kion d. M. Meljs z. 17 Maart A. v. Eek geb. P anssen z S. Polfliet geb. Kok z. G. v. V iet geb di Blank z. A. C. Meijers geb. Braunataht z N. J. v. Elswijk geb. Vreeken z. M. M. v Kampen geb. Horeman d. 18 Maart. N. Paauw geb. Groot d. H. Boting geb. Mronen z. D Luikel geb v. Damme d. J. Terstal geb Baart d. H. M. Dekkers geb. Snoek z. G. M. E Wijkhuizen geb. Bothof z. E. v. d Heide geb Bijistra d. A M. Roest geb. Homburg z. '9 Maart. C.A. M. Ketelaar geb. Scherpenbuijzen d. A. Visser geb. Ruiter z. 20 Maart C. v. Roon geb. Schoen z. H. Overbeek geb. Haze z. B. v. d Wal geb. Joustra d. C. Vos geb. de Klein d J. v. d Htjjde geb. Schippers d 21 Maart. A Veldhuis geb. Groenendaal z. A. M. Smit geb. v. Bcckbooven d. J. de Jong geb. Grooten- boer d. L. v. Polen geb. Pelnekes z. A. G. Hendriks geb Geurtsen z. M. J. E. Winter geb. Schouten z. A. Koek geb. Ludding d. 22 Maart. J. M. v. Wort geb. Schabbing z. J. Tesselaar geb. v. d. Zanden z. M. J. v. d. Kreg geb. Barn- hoorn z. J Maassen geb. M olieman n. 2'i Maart. A. E. Brinkman geb. Wensing z. C. de Bruin geb. Beekelaar z. OVERLEDEN. 15 Maart. T. C Dikkeboom geb. Tuininga 85 j., Glasbl str. J. J. Roozen 20 m. z., Kousebandslaan. ifl Maart J C Smits 19 j M v. Heemskerkstr. A. C. Neder- lof 50 j„ Lintch str. Proj.str. 17 Maart. G. Pekelharing 78 i„ Jansstraat. M. E. Geldorp 81 Parklaan. W. Heesemans 20 d. d., Leidsehevaart. 18 Maart. w. Drogbop 1 m. z., Koudenhorn. Z. W. v. d Wal 62 j., Ged. Void gr. W. v. d. Linden 70 j., Bolwerkslaan. G. v. Duiven- bode 61 j., Haasstraat. 19 Maart. A. Homborg geb. Slot 86 j., L Marg str. E. H. Zandvoort geb. Kenselaar 8a jKam- perstr. A. W. Wesselius 60 j., Hagestraat. T. J. v. Zutphen 55 j., Ridderstraat 20 Maart M. Heinsbergen geb. Hendriks 64 i., Gastb.laan. A. Kuppers 64 j M. v. Heemsk.str. 21 Maart. J A. Schipper 79 j., M. v. Heemskerkstr. 23 Maart. M. J. H. Monnikendam 3 j. d., Ged. Raamgr. VEEMARKT 22 Maart. 1905. AangevoerdPrg s 5 Koeien 195.150. 133 N. Kalveren 10.7. 10 Schapen 25.20. 2 Paarden

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2