N ieu wsberichten Tweede Kamer. Dingdag werd de beraadslaging over de onderwijsnovelle voortgezet, waarbjj de Heer Ter Laan betoogde, dat noch de Protestantsche-, noch de Katholieke school neutraal kan zijn, zooals werd aangetoond door citaten uit verschillende geschiedenisboekjes. Vervolgens besprak spreker nog het gemis aan waarborgen voor de goede inrichting van die kleine scholen die ontstaan zullen en voor voldoende leer krachten. Het resultaat zal zijn toene ming van het aantal analphabeten onder de kinderen die de school verlaten en onder de lotelingen. Vervolgens was <Je Heer Nolens aan het woord. Hij voor zich zou echter den tegenstanders de waarborgen voor goed bjjzonder onderwijs willen geven, indien de linkerzijde dan bereid mocht zjjn met het wetsontwerp roede te gaan. Vervolgens den Heer Goeman Borge- sius, die in herinnering bracht hoe in 1889 de schoolstrijd heette geëindigd te zjjn en verklaard was, dat men toen zoover gegaan was als de Grondwet toeliet, wat toch zeker niet te rijmen is met hetgeen thans geschiedt. Voor Woensdag is het onderwijsdebat geschorst vanwege de interpellaties: die van den Heer Röell over liet tusschen hoop en vrees zwevend ontwerp tot verhooging van den drankaccijns, en de plannen der regeering met dat ontwerp die van den Heer Marchant over de Asser luitenantsgeschiedenis; en die van den Heer Van Kol over het aftreden van den Minister van Buitenlandsehe Zaken. In antwoord op de interpellatie van den HeerRoëll, betreffende belastingver- hooging op gedisteleerd, antwoordde Woensdag de Min. van Fin. dat er behoefte blijft bestaan aan versterking der middelen, zijnde de opbrengst tot heden beneden de raming gebleven en met de suppletoire begrootingen klimt het eindcijfer nog met een raillioen, zoo dat thans van intrekking van bedoeld wetsontwerp geen sprake kan zijn. De Heer Roëll kan zich met de finan- cieele beschouwingen van den Min. niet vereenigen. Vervolgens was aan de orde de inter pellatie van den Heer Marchant, betref fende de Asser luitenants-kwestie. Luitenant Reitsma had een ingezonden stuk voor het Handelsblad gegeven en was voorzitter van een luitenants deba tingclub. De luitenant werd overgeplaatst en de club ontbonden. De volgende motie werd verworpen „De Kamer, van oordeel, dat door het optreden van den divisie commandant en den regiments commandant tegenover het militair dispuut college te Assen, de vrijheid van gedachtenwisseling, die ook aan officieren verzekerd moet zjjn, op bedenkelijke wijze is verkort en ver trouwend, dat voor een herhaling daar van in de toekomst zal worden gewaakt gaat over tot de orde van den dag". De Kamer ging over tot de orde van den dag en de motie Van Kol kwam nog niet in behandeling. Naar het Vaderland verneemt, werd het niet onwaarschijnlijk geacht, dat van christelijk-historische zijde in de Tweede Kamer het voorstel zou worden gedaan, om den interpellatie-Van Kol over het aftreden van den minister van buiten landsehe zaken en het tegenwoordig beheer aan dit departement met geslo ten deuren te behandelen. Donderdag kwam aan de orde de interpellatie Van Kol, over het ontslag van den Minister van Buitenlandsehe Zaken, welk zóó onverwacht ontslag tot allerlei gissingen aanleiding heeft gegeven. De interpellant richtte een aantal vragen tot den minister. Niet ondui delijk gaf hij te kennen, dat de minister van buitenlandsehe zaken, wien ontslag was verleend „met dank voor de vele en gewichtige diensten" door hem aan den lande bewezen, door een of meer van zijn collega's uit het departement was „weggesard". Hij liet voelen, dat, indien de geruchten juist waren, noch in gebrek aan bekwaamheid, noch in gemis aan tact de oorzaak van het ontslag van den heer Van Lynden zou zijn te zoeken, doch alleen in den hoogmoed van dr. Kuyper, den forma teur van het Kabinet die keizers en koningen tot zijn dageljjkschen omgang wilde hebben en een rol wilde spelen in de internationale politiek. De Minister van Binnenlandsche Zaken diende van antwoord alleen op de punten waarmee inlichtingen gevraagd waren, zonder meer, waardoor dan ook op verschillende punten, als het ge heimzinnig verdwijnen van den Minister, geen licht is opgegaan. Na nog cenig debat liep hiermee de interpellatie af en werd de bespreking over de onderwijs novelle voortgezet. De Heer Borgesius stelde nog de vraag aan den betrokken Minister waar de twee en een halfmillioen van daan moest komen en dit te meer, daar de Min. van Fin. pas een somber beeld van den toestand had gegeven. Alle geruchten bewijzen dat de stroo ming in het belang van den vrede blijft aanhouden. Maar ze bewijzen niet, dat de Russische regeering, of liever het half dozijn personen die hoofdzakelijk de macht in handen hebben, sterker tot vrede geneigd is dan vroeger. En nog veel minder bewijzen ze, dat Japan bereid is, vrede te sluiten. De Parjjsche New-York Herald ver neemt uit Japan, van zijn correspondent bij het Russische hoofdkwartier in Mantsjoerije, dat hij te Toulenpoe bij Tiëling den Hen dezer met 5000 Russen door de Japanners gevangen genomen is. De Russen bevonden zich toen in een dal dat aan alle zijden omringd was en met granaatvuur werd over stelpt; nadat aanzienlijke verliezen ge leden waren, bleef er voor de Russen niets over dan zich aan de Japanners over te geven. Het ergste voorbeeld van de woelin gen in Rusland vindt men nu in de stad Jalta. De stadsraad heeft in een buitengewone vergadering een motie van dank gericht tot hen die de ver dediging der burgerij tijdens de onluster, vrijwillig op zich genomen hebben, nadat de politie volstrekt onmachtig gebleken was, leven en goed te be schermen. Voorts nam men het besluit, zelf de bescherming van de burgerij te organiseeren, en een commissie daar mede te belasten, die ook de oorzaken der ongeregeldheden zal moeten op sporen. Wegens den onhoudbaren toe stand die tegenwoordig ontstaan is voor de bevolking van de stad en in 't bijzonder voor handel en nijverheid, zal de raad den minister van financiën verzoeken, de wisselprotesten op te schorten totdat de orde hersteld zal zijn. De herhaalde waarschuwing aan dienstboden om toch niet bij onbekenden in dienst te gaan alvorens te hebben geïnformeerd bij vereenigingen of per sonen, die zich in verschillende gemeen ten daarvoor beschikbaar stellen, blijkt maar weinig te baten. Zaterdag kwam uit Rotterdam te Dordrecht aan een dienstbode, die zich te goeder trouw verhuurd had op eeneadvertentie, waarbij in een hotel een dienstbode werd ge vraagd tegen een loon van 5 's weeks. Het gevolg was dat't meisje aanlandde in een berucht huis aan de Hoogenieuw- straat, ^aar anderen haar al dadelijk de noodige wenken gaven omtrent de kleeding, die haar door de hotelhoudster zou worden verstrekt, enz. Al dadelijk zag het meisje toen, in welke handen zjj was gevallen en wilde vertrekken, maar men weigerde haar te laten gaan. Zondagochtend echter, toen alles nog ter ruste lag, zag zij de kans schoon om het huis te ontvluchten en riep zij de hulp der politie in om weer in het bezit te komen van hare eigen kleeren enz. Natuurlijk is daaraan dadeljjk ge volg gegeven en zal de hotelhoudster, die haar gelukkig nog niet geheel on der hare macht heeft gehad, de gevol gen van haar gedrag ondervinden. Een 12 jarig meisje te Goes, dat door een ander aan het vaderlijk gezag ont voerd en naar hare, van haar man ge scheiden levende moeder te Dordrecht gebracht was, is door de moeder ter beschikking van de politie gesteld en aan een agent uit Goes afgegeven, die het kind weer bjj den vader heeft terug gebracht. HAARLEM 31 Maart 1995 Onder Ons. „L'ami de l'ordre" van 29 dezer, een dagblad van Namen, vermeldt onder den titel „les Namurois a l'Etranger," het volgende: Le chant de la Forge van H. Balthasar-Florence, vertaald in het Tsechisch werd den 25en dezer uit gevoerd te Pilsen in Boheme door het beroemde koor Smelana, dat in dit land ook heef', bekend gemaakt 1'Hymne du Prinlemps van onzen meester. Het gemengd koor „Onder Ons" van Haarlem, zet op zjjn programma voor een groot concert, aangekondigd tegen 5 April, zijn Psalm „Exaudi Deus" wat het verplicht koor was op het concours te Amsterdam in September 1903, waar het aan de vereeniging van Haarlem ,.een succes triomphal" bezorgde. Ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de School voor Kunstnjj ver heid alhier zal dit jaar gedurende de maand Juli naast de tentoonstelling van het werk der leerlingen eenige lokalen worden beschikbaar gesteld voor het tentoonstellen van werken van oud leerlingen van genoemde school. De Commissie vleit zich, dat vele oud-leerlingen aan deze tentoonstelling zullen willen deelnemen. Zjj worden verzocht zich daartoe bij den Directeur te willen aanmelden. Toonkunst. Iri aansluiting met ons vorig bericht over de a.s uitvoering van Toonkunst verzoekt men ons te melden, dat de a.s. uitvoering niet op 25 April doch op 27 April a.s. zal plaats vinden. Het lidmaatschap van de afdeeling treedt in niet 1 Aug. doch 1 Sept. Woensdagavond had ineen derloka len van de sociëteit „Vereeniging" de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Onderlinge Brandwaarborg-Ver- eeniging voor de Gemeente Haarlem onder leiding van den heer H. L. Janssen van Raajj. Uit het verslag over 1904 bleek dat het bij de vereeniging ingeschreven ver zekerd kapitaal op Uit0. December be droeg ƒ4397090 met een getal van 856 deelnemers. Het verzekerd kapitaal was verdeeld als volgt: aan gebouwen ƒ2160035; aan meubilair 1640885 en aan goederen ƒ595170. Aan brandschade werd uitgekeerd een bedrag van 514 05. De ontvangsten bedroegen 6037.94' en de uitgaven 4928.39' (aan premie voor herverzekering enz.) zoodat de rekening sloot met een saldo van 1109.55. De rekening werd nagezien- door de heeren F. A. Grjjseels, W. van Liemt, Vincent Loosjes, Joh. S. Holster en J. C. Peereboom. Tot bestuurslid werd herkozen de heer Allard Merens. In het algemeen mag de toestand der vereeniging guDStig heeten en neemt het aantal stadgenopten, dat aan haar vertrouwen schenkt, zeer toe. De lage premies, de geringe poliskosten en de gunstige schaderegeling zijn daarvan de oorzaak. Het Bestuur, bestaande uit de H.H. H. L. Janssen van Raaij, Mr. F. A. Bijvoet, Mr. F. R. Crommelin, J. W. A. Bejjnes, J. van den Ban, A. Merens en J Verhagen, vestigt de aandacht op deze Brandwaarborg Vereeniging. Door den Heer D. J. van der Wilk alhier is uitgegeven een gidsje, dat zeer zeker voor de bezoekers van de bloem- bollenvelden die per eene of andere reisgelegenheid hun tocht over Haarlem nemen van nut kan zjjn. Het bevat de hoofdwegen in onze Gemeente die naar de groote middel punten van de bloembollenteelt leiden, natuurlijk met aanduiding van de rust punten als cafés enz. alles zeer duideljjk en nauwkeurig, zonder overladen te zijn_ Vrjjdag 7 April a.s. zal in de Tooneelzaal „De Kroon" door een Fransch gezelschap (Tournees Doria) een voor stelling gegeven worden van Les Misé- rabies, Pièce en 5 Actes et 13 Tableaux de Victor Hugo. Het zal velen een genoegen zjjn, de kennismaking met dezen beroemden Franschen schrjjver, wiens eeuwfeest in Frankrijk thans de letterkundige we reld in extase brengt, te vernieuwen, temeer daar Les Misérables gegeven wordt door een Gezelschap, dat ver over de grenzen een goede klank heeft. Op de groote zaal van het Stede- Ijjk Museum (Raadhuis) is geopend eene tentoonstelling van belangrjjke en fraaie prenten en portretten van de Haarlem- sche plaatsnijders Adriaen- Dirck- en Jacob Matham. Het Museum is dagelijks te bezich tigen. Zondags is de toegang vrjj. 1° BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 48 Maart F M. v d. Moe'* en L. A. Ha4tink. N. 0. M. F. v Everdingen en A. A S'ricker. 29 Maart. D. Beek en E. Ottenbros. 30 Maart F. H. Plomp en S C. v. Son. H. Schmitz en C. A. Meijer. A. v. D irmolen en P. Wilms. P. C. v. Dobben en C. M. Brakel. GETROUWD. 29 Maart. G. Pinse van der Aa en E. van Eeuw ijk. P. J. Meijer en E. de Vries P. Dondorp en V. Peper H. Vegers en A. M. v. d. Ploeg. E. Leeuwenkamp en H. C. Roemers GEBOORTEN. 22 Maart M. W. Seggelink g»b G de- frooij d. M S. M. Smit geb. v. Tliiel d. 23 Maan. E L M. L Par ma geb. Poelman z. M. W. E Moonen geb. Heee d. M. Rinkel g'b Feenstra z D Meijboom geb de Graaf. 24 Maa»t. J. v. d. Putte eb v. Bakel d. C. Dirks geb. Bon z. Heerens geb. Hollander z. 25 Maart. C A Heintzbergen geb. Oudolf d. J.H. de Graaff geb. Vester d H. A artsen geb. Ëoevé z. J. B. Janse geb. Smelter z. 26 Maart. J. P. Bosman geb Versteegd. VV. Vermaas geb. Stcffers d. C. J. G. Vos v. Zalinge geb. Beverloo d. P A. Gast geb. Bierman d. 27 Maart F. M. E. Vissers geb Klein z. A. C v. Balen geb. Herben d. G. Bol g^b Lagerweij z. H. MD. v. Diepen geb. v. d Heuvel z. A. H v R ode geb de Bruijn z. W. M. H. Vogels geb. Muschter d. L C. Beths geb. Weide d. 28 Maart. L, Sel- man geb. Meurs z. A. K. Boelsma geb. v. d. Berg d. 29 Msart. J. Voskuijlgeb. Vrenegoor z PC. Schwartz geb de Molz. 30 Maart. C. H. Kuiper geb Koopmanschap z. OVERLEDEN. 93 Maart. C. J. T. Philips 17 dagen z, Baken gracht. A Serné54j Koninginne weg. M. Heuner geb. S'ammci 53 j., Hazeïaterslaan. 24 Maa^t J v. Schagen 75 j, Meesterj oosten laan. C. Vierkant geb. Downer 57 j., Zijl weg. 26 Maart. J Blankwater 7 m. d.. Linschotenstr 27 Maart. A. M Spronk 4 m d., L. Hee ren vest, 28 Maart N. Welagen 19 j., Assendelverstr. 29 Maart. N. Blonk 57 j., M. v Heemskerks'r. H. C Lijnzaat 12 j. d., L. Raamstraat. J. W. Uilenbroek 81 j., Nieuwe Gracht. 30 Maart. J, H. Knaap 26 j.t Harmenj.weg. Gemeiig Koor „Onder Ons" te Haarlem Directeur: de Heer HENRI PIEL AGE. Eerste Concert op Woensdag 5 April 1905, des avonds 8 uur, in de Concertzaal der Sociëteit "Vereeniging", met welwillende medewerking van Mejuffrouw TRUCE UBBENS, van Haarlem, So praan, en Mejuffrouw BETSY PIELAGE, lid van het koor, hegeleiding. PROGRAMMA. 1Dom ine salvam fac Reginam nostram 2. a Een liedeke in Mei I b. Serenade. c. Lied. Carmen sseculare. 3. a. In verschwiegc- ner Nacht b. Lied der Ber- tbadis c. Ave Maria. Philip Loots. 0 Margaretha Kooiman. ca cl g* S. de Lange. 00 Bern. Sweers Alph. Die koor penbrock. Kor Kuiler. S 2 Henri Petri. P-C O Bach-Gounod. 5. Exaudi Deus. koor Balthasar Florence. 6. a.Zingeling 1 u Cornelie v. Oosterzee Lt°08t WCSt' j 3 Philip boot,. 7. a. Quel ruscelletto P. D. Paradies. b. Standchen. J 2 Job. Bralims. c. Mei' Maidle g K. J. Bisschoff. 8Pres du fleave ctranger Ch. Gounod. koor Eerste uitvoering. Dit werk werd door den Heer Philip Loots speciaal voor „Onder Ons" gecomponeerd. Met dit werk behaalde het koor ia 1904 te 's-Gravenhage met algemeene stemmen den der den prijs. Met dit werk behaalde het koor in 1903 te Amsterdam den eersten prijs (le Afd.) hoogste onderscheiding, met gelnkwccsch van den compo nist. De vleugelpidno is uit het magazijn van den Heer P. Groet, Ged. Onde Gracht, alhier. VEEMARKT 29 Maart. 1905, Aangevoerd: Prjjs: I Koe 135.n 465 N. Kalveren n 10.7. 8 Schapen 30.n 19. 4 Lammeren x> 3 Varkens t 22.— i 20.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2