Woensdag was Minister Kuvper aan het woord. De minister behandeld nu drie hoofd punten 1°. den grondslag van het ontwerp; 2°. de beweerde bezwaren; 3°. de winst, die daaruit volgens den minister zal voortvloeien. Al de vroeger genoemde bezwaren tegen de onderwijs-novelle werden heel gemoedelijk afgemaakt, zoodat men den indruk verkregen moest, alsof de tegen standers het op alle punten mis hadden. De Times verneemt uit Petersburg dd. gisteren: Alle ambtenaren, die in het Mariapaleis wonen, waar de Rijks raad en het minister-comité zitting hou den, is aangezegd om binnen veertien dagen te verhuizen, daar er troepen in het paleis worden ingekwartierd in ver band met vermoedens van anarchistische aanslagen. De cholera is bijna voor de poorten van St. Petersburg, daar het naburige j gouvernement Twer is aangetast. De Roeskoje Wjedomosti verneemt uit Wladiwostok, dat daar groote drukte heerscht; overal worden maatregelen genomen voor het beleg dat men ver wacht. De overheid is reeds sedert eenigen tijd bezig met het wegzenden van de minder welgestelde bevolking. Wie onvermogend wordt geacht, krijgt een vrij reisbiljet per spoorweg naar het Baikal meer, en bovendien een kleine geldelijke toelage. Overigens moeten de inwoners die niet kunnen bewijzen dat zij maatregelen genomen hebben om tijdens een beleg de overheid geen last te veroorzaken, zich verbinden, hulp dienst te doen voor den militairen com mandant, als verpleger naar de hospi talen te gaan, enz. De troepen die uit Rusland en het noorden van Korea te Wladiwostok aan komen ter versterking van het girnizoen, worden ingekwartierd in de huizen, vrij gekomen door den uittocht van een groot deel der bevolking. De Evening Standard verneemt uit New York: Naar hetgeen er te Washington be kend is, is ten aanzien van vredesonder handelingen het volgende gebeurd. De Japansche gezant Takasjira heeft pre sident Roosevelt in kennis gebracht van de voorwaarden die Japan stelde tot aanknooping van onderhandelingen, met het verzoek, die voorwaarden niet aan Rusland mede te deelen. In deze voor waarden was van een oorlogsvergoeding geen sprake. De Fransche gezant Jus- serand bracht Roosevelt op de hoogte van Rusland's opvattingen en kreeg van hem kennis van de Japansche voor waarden, die hij naar Frankrijk over seinde. Vereenigde Staten zijn uitslui tend overbrengers, niet onderhandelaars. Wat het uitzicht op vredesonderhan delingen betreft, is de toestand, voor zoover kan wortjen nagegaan, als volgt: de voorwaarden, die Rusland aanneme lijk zou achten zijn in mïnisterieele kringen tot in bijzonderheden besproken en de basis, waarop Rusland zou toe staan dat een bespreking werd aange vangen, is in omtrek aangegeven. Het allereerste beg'n althans van de onder handelingen zou waarschijnlijk worden gevoerd door toedoen van een derde partij of derde partijen, en Frankrijk en de Vereenigde Staten worden ge noemd als mogelijke tusschenpersonen. Volgens bericht uit Petersburg, heeft de politie daar Zaterdag twaalf perso nen gevangen genomen, die zij voor ■gevaarlijke anarchisten houdt. Naar 't heet is bij een hunner aan huis een werkplaats voor de vervaardiging van bommen ontdekt. Zij komen uit Zwit serland. De politie had opgemerkt, dat de laatste dagen twee sleden en een wielrijder de rijtuigen van aanzienlijke mannen volgden. Dit leidde tot waak zaamheid en tot de inhechtenisneming. Een der gevangenen loste een pistool schot op de politie, echter zonder iemand te raken. Woensdagavond is er een ernstige botsing tusschen de troepen en socia listen geweest. De vereeniging van Jood- sche socialisten had een betooging op touw gezet. Er kwamen troepen om de bijeenkomst te verstrooien. Zij vuur den op de menigte en doodden twee, verwondden zeven menschen. Er is be-1 richt van nog andere ongeregeldheden. Alle straten worden door sterke patroel- jes afgeloopen. De overheid had reeds den heelen dag onlueten voorzien. Tweeduizend Chineezen, in dienst van de Noord-Randfontein-mijn bij Krugersdorp, staakten gisteren het werk. Zij verklaren niet met het loon tevreden te zijn. Naar het heet, is het geschil ontstaan'doordat zij weigerden meer dan twaalf duim daags weg te boren. Eenige politieagenten, die ge roepen waren om de orde te heistellen, werden gekwetst. Onder de koelies was het aantal gewonden aanzienlijk; er waren echter geen ernstige gewonden bij. Ten slotte werden 53 Chineezen gevangen genomen, de overigen keer den naar hun kampong terug. De Pruisische minister van onder wijs heeft aan alle middelbare scholen een aanschrijving gericht, waarin her innerd wordt, dat lichamelijke tuchti ging van de leerlingen buiten voorkennis van het hoofd der school ongeoorloofd is, en er in geen geval aan het hoofd geslagen mag worden. Tevens moeten van elke lijfstraf de ouders of voogden aanstonds kennis kiijgen. Verder wordt het schelden der leeraars onbehoorlijk en schadelijk voor het gezag genoemd. Strafhuiswerk mag onder geen voor waarde opgelegd worden. Het hoofd der school moet streng toezien op na leving dezer voorschriften en ernstige gevallen bij de bevoegde overheid aan geven. Op de Engelsche marine-begrooting voor het ingetreden ftnancieele jaar staat 177,144 minder voor loonen aan de rijkswerven uitgetrokken dan op de vori ge. Toen werd er voor 32,400 werklieden geld gevraagd, nu voor 2940 minder. Om het ontslag voor dit groote aantal werklieden niet te hard te maken zal het geleidelijk gebeuren. Toch wordt er al steen en been geklaagd. De minister van Indië heeft aan de Indische regeering geseind om bijzon derheden over de aard beving in noordelijk Indië. De minister is nog, vermoedelijk ten gevolge van het verbreken van de telegrafische gemeenschap, geheel zonder berichten over de ramp. Intusschen luiden de weinige totnogtoe ontvangen telegrafische berichten ont zettend, zoodat de hoop verdwijnt dat de berichten ontzettend, zoodat de hoop verdwijnt dat de berichten van gisteren misschien overdreven zijn geweest. In tegendeel, de verwoesting te Lahore en Mussoorie, hoe groot ook, wordt nog overtroffen door die in Dharmsala, waar de inlandsche stad en de Engelsche wijk geheel verwoest zijn. Vele inlanders en verscheidene Engelschen zijn daar om gekomen, o. w. ambtenaren van de Indische regeering, de vrouw van den commandant en zijne twee dochters. Er moet geen voedsel te krijgen zijn voor de daklooze bevolking. De ellende is dientengevolge onbeschrijfelijk groot. Eenige dagen geleden overleed te Sta- den (West-Vlaanderen), een ongehuwd man, die b(j testament bijna alles wat hij bezat, vermaakt had aan zjjnen broe der, bij wien hij lang ingewoond had. Zijne zuster kreeg achterdocht en zij begaf zich bij een zaakgelastigde waar het testament was neergelegd. Deze las de vrouw het testament voor. Plotseling kon deze hare woede niet meer bedwin gen. Zij rukte het testament uit de handen van den zaakgelastigde, scheurde het aan stukken en stak de stukken in haren mond om ze op te eten. De zaak gelastigde poogde de vrouw destukken te ontrukken, doch deze beet hem in den vinger. De politie moest tusschen- beidenkomen om de vrouw tot bedaren te brengen. De bijzonderste deelen van het testa ment zijn kur.nen gered worden. Een groot stuk is echter toch opgegeten. Spanje lijdt sinds een paar maanden van droog weer. Vooral in Andalusië is de schade groot en in het land van Malaga heerscht nijpend gebrek. Er kan niet gewerkt worden op het land door de aanhoudende droogte; duizende men schen komen ten laste van de bur gerlijke armenzorg en van de diaconie. Er worden processies gehouden en er wordt gebeden om regen. De bevolking wordt roerig en de plaatselijke overheid vraagt troepen om de orde te verzekeren. Te Galmaarde, een gemeente in de Belgische provincie is de vader ver moord met goedvinden, of althans met medeweten van het geheele gezin, dat behalve de verslagene uit de huisvrouw en dertien kinderen bestaat. De kinderen waren echter niet allen toerekenbaar; de jongste kinderen zijn tweelingen, nog geen zes weken oud. Het slachtoffer was met hamerslagen en messteken gedood, daarna had men het lijk op de spoorbaan gelegd om te doen gelooven dat de man overreden De wed. v. d. H., te Heusden, die in armoedige omstandigheden leefde, en elke week bij de ingezetenen om een cent ging vragen, werd dezer dagen ziek en moest ter verpleging opgenomen worden in het R. K. ziekenhuis. Daar aangekomen, weigerde zij zich van al hare rokken te ontdoen. Eindelijk werd ontdekt, dat zij in een harer rokken een aantal bankbiljetten had vastgenaaid. Een zeldzame vangst had Donderdag een Enkhuizer vissc'ner op de Zuiderzee, namelijk een... haas, die, waarschijn lijk vervolgd wordende, als eenige uitweg de zee was ingezwommen. Een gelukkige vader te Beek bij Nij megen heeft bij den burgerlijken stand aangifte gedaan van de geboorte van het 27e kind. Moeder en kind zijn wel varend. HAARLEM 7 April 1905 GEMENGD KOOR „ONDER ONS". Het Gemengd Koor „Onder Ons", onder leiding van den heer Henri Pie- lage, heeft bij zijn eerste concert op Woensdagavond bijzonder veel succes gehad. Het is uitgekomen op eene wijze die den beminnaren van den a Capella zang ongetwijfeld in hooge mate heeft verrast. Deze jonge Vereeniging beschikt over een schitterend vrouwenkoor, waar bij de mannen zich waardig aansluiten, hoewel niet in gelijke mate volkomen. In de voordracht blonken uit de toon werken van Florence, Diepenbrock en Gounod. Het werk van Loots werd in de bewegelijke onderdeelen minder dui delijk gezongen, terwijl de inzetten hier en daar mede te wenschen overlieten. Grootsch en indrukwekkend waren voor het overige de gedragen fragmenten dezer schoone compositie. Alle uitnemend gedaagde momenten uit de voordrachten aan te stippen is ondoenlijk. Het geheel was voortreffelijk en mocht voor den ontwikkelden hoorder een bron van heerlijk muzikaal genot heeten. Aan den heer Pielage en zijn wakker Koor daar voor een woord van dank en lof. De soliste van den avond, mej. T. Ubbens, trad driemaal op. In het alge meen maakte haar zang een goeden indruk. De liederen onder nummer 4 van de eerste afdeeling mislukten ten gevolge van eene al te sterke detonatie. Gelukkig vond de zangeres gelegenheid duchtig revanche te nemen in hare laatste voordrachten, die te recht luide werden toegejuicht. Mejuffrouw B. Pie lage begeleidde op de haar eigene, dat is keurige wijze de soliste en droeg daardoor niet weinig bij tot het wel slagen der uitvoering. De opbrengst van het concert, 1 April door het orkest van den Heer J. A. Steenman ten vooröeele van Weldadig heid naar Vermogen" gegeven, was 210. April doet wat zij wil; wij heb ben de waarheid van dit zeggen zoo mogen ondervinden, 's Morgens zoo'n zonnetje met een lagen thermometer stand, het gevolg van de nachtvorst. Zonder dat iemand er op bedacht was, stak Woensdag tegen den avond een hevige wind op, die tot een storm aan wakkerde, een storm zóó heftig, dat een in aanbouw zijnd huis van drie verdiepingen er niet tegen opgewassen bleek: het bouwsel stortte ineen, geen steen bleef op den anderen. In den nacht geduchte sneeuw en hagelbuien en ook Donderdag nog van tijd tot tijd wit-werk. En dan, hoe -onaangenaam is builen de temperatuur. Winterkleeren, echte winterkleeren, doen nog opgeld en dat in een tijd, als men zoetjens aan lenteweer verwacht. Toch staat natuur niet stilhet is tijd, het wil groeien. Eenige dagen zon zonder noordewind zullen wonderen doen. Zie de vroege heesters en boomen, zjj wachten slechts op de levendmakende zon om ons een groene Paschen te brengen. Op de groote zaal van het Stede lijk Museum (Raadhuis) is geopend eene tentoonstelling van belangrijke en fraaie prenten en portretten door de Haarlem- sche plaatsnijders Adriaen- Dirck- en Jacob Matham. Het Museum is dagelijks te bezich tigen. Zondags is de toegang vrij. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft der maand Maart 1905, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd BINNENLAND. Brieven. Mej. Boelager, II. D. Caranda, Mevr. v. d. Coolwijk, Mej. Jv. Es, Mej. Knor, Lodewijka, Mej. Marscher, M. Sch ,utcn, J. Turk, Mevr. Ver- zjjl. Vroom, Mej. B. v d. Zee, alten Amsterdam. Reevoort, B.nnebroek. B Eeberwee, DeveDter. J. P. Bouman, Dordrecht. Mevr. Corporaal 'a Gra- veuhage. A. Timmerman, Groningen. Joegejuffr. G. Bakker Voorzorgstr., Mej. E. Brükker Ilarmen- janaweg, P. Gillensen Schoutenateeg, Hout Kam- peratraat 1, Mej R. Schildmeyer Jansstraat 86, v.d. Wegen Zomervsart, allen Haarlem. H. Wes terman. Haarlemmermeerdijk C. Roosdorp, Hilver sum, J. v. Schaaik, Jutlaas, Mej. A. E. Bartelmans, Middelburg. De Jager, Santpoort. J. Lustebnrg, Muiden. P. Schellens, VatlfeuswaarJ. v. Vloten, Velsen. H. de Boer, IJmuiden. Briefkaarten. J. Buys, C. Dankelman, J. v.d. Horst, Mej.G" Leinwcber, A. A. v.d. Meer, Mej. Muller, allen Amsterdam. Mevr. v. Stralen, Aruhcru. V. v. Gogb, Koninginneweg 77, Haarlem. D. Ros, Half weg. Mej. D. Meulman, Hilversum. A, Piket, Lei len. A. v. Aste, Rotterdam. H. v. d. Poll, Rott rdam. Mej. A. Wignand, Scheveningen. K. Welboren, St. Anuastraat. Mej. D. Daams p. a. Lamberts. BUITENLAND. Brieven. Marie de Vries, Bruxelles. G. de Waard, Che- mainns. C. Wagenmaker, Collis. P. Kater, New- land. M. Westmeyer, Paris. W. Roest, Rheine. Briefkaarten. Kist, Leipz:g. H. Hansome, London. N.J.Th. Boon, Saksen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUW:;. 5 April A. B. Wagemaker en H. Keer- wolf. W Dijkstra en E Buijkman. L v. d. Kerk en V. Prins 6 April. D. Stam en A. C. Busking. GETROUWD. 5 April. J. van Alphen en E. C. v. d. Kooi. J. E. Nales en J. Sijpes'ijn. P de Lugt en J. v. Oostende. 6 April. J. R Wagner en P. G. B Hard. GEBOORTEN. 99 Maart. M. E v. Kesselgeb Roekensd. 70 Maait. P. Baars geb Bokhout d.enz. J. Kloet geb. v. d. Veldt z G. E»lman geb. Ku ter d L Suman geb. Njigli z. dl Maart J Fenger geb. Sieve ding z. H. Reemer g.-b B sveid i J. Zonneveld geb. Hagend ;rn z. M. D J. Sweerta geb. Kruijnen d. 1 April. J. Koelemeijer geb. Pirets d. E. Koster geb. v. d. Aa d. J. P. v. d. Bent geb. ter Smitten d. '2 April. J. M. Einmahl geb. v. d. Boorend. <1. J Lembeck geb. Jansen z. C. C. Swart geb. v. Berio z C. G, M Lig- tenberg geb. de Ridder z. N Punselie geb. v. Dam z. J. M Smit geb. v. Bre der de z A. A. M. Okkerman geb. Wijt- kamp i 3 April F. Was-enaar geb. Brugman d. A G. v Helden geb. Hagen z. M. C v. Schie geb. Kroon z. 4 April. M. H Carels geb. HopBter z. W. Dinkla geb. Prins z 5 April. E. F. Schraders geb. Nienkemper z. 6 April. C. A. Kroon geb Ran d. OVERLEDEN. 30 Maart. G. C Lasschuit geb. de la Chambre 47 j., 31 Maart. .1. H. Mulders 7 m. zZomervaart. A Wiggers 41 j., A. L. Dys.str. E. v. d Maa'h geb. lngenluijff. Kamperlaan. A. Schreuders geb. Vinkenbo-g 78 j., Twijnderslaan. I April. P. J. Stringer 2 in. d„ Camp- huijsstr. B. Brugman 80 j., M. v. Heems- kerkstr. J. M. J. Overman geb. Pagé 99 j., Linschstr. A. H. M. A. Le Kime 46 j., Kamperlaan. 2 April. W H. Dols 56 j Hassstraa 3 April. C. Bruggink 41 j„ K. Vlamingstr 4 April. J Steen man geb. v. d. Linden 91 j., UrsulastraaN 5 April. A. M. v. d. Putten geb. v. Thiel 74 j., Koolsteeg. VEEMARKT 29 Maart. 1905. Aangevoerd: Prijs: 148 N. Kalveren 9.n 6. 14 Schapen 30.17.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2