EAA8LEMSC Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 30. 144 144. TE HAARLEM Zondag 16 April 1905. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zevenentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMER Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden - ,25. franco p. post ,40, Wonderlijke nommers S centen per stuk Prijs per Advertentie van 15 regels f 0.25, elke regel sneer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. AdverUmtien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten, 12 nre, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. 9% heures, Ecole du Dimanche. In „Volksbelang" Jansweg 40. 10% heures, Mr. M. Dupont. Confirmation de nouveaux membres. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5 :/s ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs ule, Ds. Tibben. Christelijk Geref. Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. v. d. Vegt, 's Avonds 5i/s ure, Ds. v. d. Vegt. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Bakel. Bevestiging van nieuwe leden. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Nassaulaan. 's Avonds 61/3 ure, Ds Poolman. Bevestiging van nieuwe leden. Voorbereiding. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. Avondmaal, 's Avonds 7 ure, Ds de Vries. Dankzegging. Kemonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Bevestiging van nieuwe lidmaten. Met medewerking van het Zangkoor. BUITENGEMEENTEN. Waar niet» ander» vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde kerk bedoeld. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Schmidt. Overdenking van de lijdensweek, 's Avonds 7 ure, Ds. Schmidt. Met Koorzang. Maandag. 's Avonds 8 ure, Ds. Schmidt. Dinsdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Schmidt. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Openbare Samenkomst. 'sMidd 12 ure, Zondagschool, 's Avonds 6 ure, Openbare Samenkomst. Dinsdag. '8 Avonds 8 ure, Bidstond en Bijbelbe spreking. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 nre, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandseh Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Emer. Pred. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evang. T uthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Loman. Bevestiging van lidmaten. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Keulen. Pred. te Helder. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. Van Leeuwen. '8 Avonds 61/3 nre, Ds. Van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Meerburg. Bevestiging van nieuwe leden. Voorbereididg. Nam. 2ure, Ds. Meerburg. Doopsbediening. Houtrijk en Polanen Voorm. 10 ure, Ds. B. Baljon. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Paré. Emer. Pred. te Haarlem. Bevestiging van lidmaten. Doopsbediening. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Avondmaal. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Bevestiging van nieuwe lidmaten. Nam. '21/3 ure, Ds. de Sopper. Doopsbediening. Velseroord. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Ymuidön. Voorm. 10 ure, Ds. Montijn. Pred. te Haarlem, 's Avonds 5 ure, Ds. Baljon. Pred. te Spaarndam. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk Pred. te Bennebroek. Bevestiging van lidmaten. Voorbereiding. Tweede Kamer. Dinsdag nog algemeene beraadslagingen over de onderwijs-no- velle, waar de Heer Ketelaar htt nog eens had over den Amsterdamschen onderwijzer Barendrecht en er nogmaals op wijzende dat de schoolstrijd van thans niet ontstaan is door toedoen der liberalen. En dan de tweedracht die in den lande zal komen door tal van kleine christelijke scholen. De Heer Schokking zal voor het wets ontwerp stemmen, maar niet met de bedoeling dat daarmede de schoolstrijd uit zou zijn. Nog verschillende Heeren, voor en tegen waren aan het woord. De verdere vergaderingen zullen deze week ten 10 ure aanvangen. Toen redevoerde nog minister Kuyper, hier en daar zijn bemerkingen ten beste gevende, doch zich vasthoudende aan de cijfers, bestreden door de linkerzijde soms zich met een grap over de kwes ties heenzettende. Het algemeen debat is gesloten. De behandeling van de artikelen kwam Woensdag aan de orde. Allereerst het amendement van de heeren Röell en Bos, om in art. 1 een bepaling op te nemen betrekkelijk het geven van godsdienstonderwijs op de openbare school. De Voorzitter maakte bezwaar dit als am. te beschouwen, als zijnde vreemd aan het ontwerp. Het werd dan ook als zoodanig verworpen. Een am. van den Heer van der Zwaag trof hetzelfde lot. Omtrent het aantal leerkrachten aan kleine scholen aanvaardde de minister voor zich niet het paedagogisch dogma dat één onderwijzer niet goed 40 leer lingen van verschillenden leeftijd zou kunnen onderwijzen. De minister zal deze meening niet in bijzonderheden toelichten. Hij heeft in Zwitserland de noodige ervaring opgedaan, dat zijn op vatting juist is, welk denkbeeld bestre den wordt door den Heer Tydeman, met het oog op deugdelijkheid van het onderwijs, zich hierbij beroepende op de uitspraken van schoolautoriteiten. Nog verschillende amendementen wer den verworpen. Met art. 1 der onderwijsnovelle is de Kamer Woensdag niet gereed ge komen. In de vergadering van Donderdag is het arbitrage tractaat tusschen Neder land en Denemarken in behandeling genomen. Dit tractaat is het eerste onder de overeenkomsten, die eene vreedzame oplossing van internationale geschillen beoogen, dat zonder reserve het begin sel van algemeene verplichte arbitrage huldigt. Het leven van den czaar gaat zeer zeker niet kalm zijn gang. Geheime politie hier, geheime politie daar, ge heime politie overal om het leven van den czaar te beschermen. Haast zou men kunnen zeggen, dat de machtige alleenheerscher aller Russen kunstmatig in het leven wordt gehouden. Verraad en sluipmoordenaars overal waar hij zich bevindt, te St. Petersburg, te Mos kou in de Krim en zelfs op Tsarskoje Selo, waar de czaar thans met zijn gezin verblijf houdt, verraders zelfs onder het bedienend personeel van het hofgezin, dus onder menschen van wie men in de eerste plaats de praktijk van het spreekwoord: Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt, zou mogen verwachten. Voor een paar dagen moest de politie de hand weer leggen op een der lakeien aan het hof, die aan andere personen inlichtingen gaf over de aan het hof heerschende gewoonten, voornamelijk van den czaar. Zeer natuurlijk, dat onder zulke om standigheden het vertrouwen in de menschheid bij den czaar geheel ver vluchtigd en hij er al zjjn geestkracht, bij zgn bekende zwakke gezondheid bij zal inboeten. Met eenigen goeden wil had de czaar veel van al die ellende kunnen voor komen, als zijn raadgevers hem in de richting van de volkswenschen hadden willen leiden, zelfs voor het geval het volk door zijn leidslieden in minder ge- wenschte richting ware gestuurd. Het wil er bij velen nog maar niet in, dat de orde op 22 Januari dezes jaars te St. Petersburg niet beter zou gehand haafd zijn door eenige tegemoetkoming, dan door een moordtooneel aan te richten onder personen, die waar schijnlijk niets kwaads in 't schild voerden, al hadden de leiders der be weging ook andere plannen. Zooals het meer gegaan is heeft het volk het loodje gelegd en hebben de aanvoerders zich weten te bergen. Tusschen al deze binnenlandsche staatkundige woelingen, speelt ook nog de oorlog een voorname rol. Uit de herhaalde en bloedige verliezen slaat het politieke Rusland natuurlijk ook weer munt. Dat het leger niet opge wassen blijkt tegen den vijand, wordt, en niet ten onrechte, aan de regeering geweten, ja zelfs gaat men zoover, dat de verduisteringen op groote schaal, ten nadeele van den soldaat in het debet van den czaar geboekt wordt, alsof een en ander met zijn medeweten plaats heeft. En het lichtgeloovige volk neemt aldus onzin voor waarheid aan. In Japan houdt men zich verzekerd van de nederlaag der Russische vloot. Ontegenzeggelijk hebben de Jappanners op de Russen vóór, dat zij ruimschoots in de gelegenheid zijn geweest hun standplaats ter zee ten gunstigste te kiezen, zoodat -de Russen wel genood zaak zullen zijn hun vgand op te zoe ken of in de armen te loopen. In het algemeen is men van meening, dat het geschut en de wijze waarop het bediend wordt den doorslag moeten geven. Ook moet men niet uit het oog verliezen, dat er nog Russische schepen onderweg zijn, die, zelfs voor het geval Togo de Russen versloeg, ook nog wat te zeg gen zouden hebben, te meer, daar Togo's schepen toch ook niet ongedeerd uit den strijd zouden te voorschijn treden. Natuurlijk verkeert men te St. Peters burg in ernstige spanning omtrent den loop der dingen in deze. In verband met de vele teleurstellingen, ten opzichte van verwachtingen, durft men geen onderstellingen te maken omtrent een vermoedelgken uitslag. Een telegram uit Wladiwostok meldt, dat vijf Japansche officieren, als grond werkers vermond, daar gevangen ge nomen zijn, terwijl zjj bezig waren de vestingwerken te fotograveeren. Despi onnen zijn onverwijld opgehangen. Intusschen zouden de papieren, bjj hen gevonden, bewijzen dat zij reeds uitvoerige inlichtingen over de verde digingswerken van Wladiwostok naar Tokio gezonden hadden. Admiraal Rozjestwenski moet zelf den stoot gegeven hebben tot de voort zetting zijner reis naar Oost-Azië. Toen hij eenigen tijd te Nossi-Bé gelegen had, seinde hij naar Petersburg, dat hij niet altjjd bij Madagaskar kon blijven liggen, dat zijn schepen eronder begonnen te lijden, en ook de gezond heid van zijn manschappen. Admiraal Avellan liet het telegram aan den Tsaar zien, die na eenig nadenken be sliste: Rozjestwenski moet gaan. De Tsaar schreef toen zelf een telegram,

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 1