AARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN m. No. 31. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88, Zevenentwintigste Jaargang. 14-4 144. van WOENSDAG 19 April 1905 TE HAARLEM Vrijdag 21 April 1904. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25. B franco p. post ,40. üxonderlijke nommers B centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. 'VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. (Goede Vrijdag). Egliso Wallonne. 71/» heures, Mr. M. Dupont. Sainte Cêne. Gereformeerde Kerk (Ged Oudegracht.) 'b Avonds 7 Va ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. Klein Heiligland) 's Avonds 7i/s uie, Ds. Tibben. Christelijk Geref. Gemeente. Zuiderstraat 's Avonds 7t/a ure, Ds. v. d. Vegt. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. 's Avonds 7 ure, Ds. van Bakel. Avondmaal. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden 's Avonds 7 ure, Ds. Plantenga. Bemonstrantsoh Geref. Kerk. 's Avonds 7 ure, Dr. Haentjens. Avondmaal. Kerk der Broedergemeente. Woensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Schmidt. Voorbereiding. Donderdag 's Avonds 8 ure, Ds. Schmidt. Met Koorzang. Vrijdag. Voorm. 10 ure, Ds. Schmidt. Nam. 2V» ure, Ds. Schmidt. Met Koorzang. BUITENGEMEENTEN. Waar nlatt ander, vermeld wordt, wordt da Nod. Hervormde Hork bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk Voorbereiding en bevestiging van lidmaten. 's Av. 7 Vs ure, Ds. Gerth van Wijk. Avondmaal. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Bevestiging van nieuwe leden, 's Avonds 7 ure, Dr. Jonker. Avondmaal. Hillegom Voorm. 10 ure, Ds. Meerburg. 's Avonds 5 ure, Ds. Meerburg. Avondmaal' Houtrijk en Polanen Voorm. 10 ure, Ds. B. Baljon. Voorbereididg en bevestiging van nieuwe leden, 's Avonds 7 ure, Ds. Baljon. Avondmaal. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Bevestiging van lidmaten, 's Avonds 7 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Avondmaal. Spaar ad am. 's Avonds 7 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Voorbereiding. '8 Av. 61/» ure, Ds. de Sopper. Avondmaal. Velseroord. Geen dienst. Ymuiden. 's Avonds 7 ure, Ds. Haksteen. Emer. Pred. te Haarlem. Zandvoort. 's Avonds 7 ure, Ds. van Paassen. Pfed. te Haarlem. Avondmaal. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Bevestiging van lidmaten en Voorbereiding, 's Avonds 7 ure, Ds Boon. Avondmaal. Evang. J uthorsche Kerk. 's Avonds 61/» ure, Ds Loman. Avondmaal. Doopsgezinde Kerk. 's Avonds 61/» ure, Ds. R. Schuursma. Pred. te Westzaan. Avondmaal. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. Van Leeuwen. Bevestiging van lidmaten, 's Avonds 7 ure, Ds. Van Leeuwen. Avondmaal. Tweede Kamer. Vrijdag werd het arbi trage-verdrag met Denemarken ten einde gebracht en goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde het wetsontwerp houdende bepalingen tot beveiliging b(j het uitvoeren van bouw werken onder grooteren dan atmosferi- schen lichtdruk. De heer Van Kol wees op het nood zakelijke van het opnemen der werk zaamheden metduikerklokken. Het werk- zelf in den lichtdruk is zoo schadelijk niet, zegt spreker, het is voornamelijk de overgang die storingen veroorzaakt. De Minister zegt, dat bij de uitvoering van art. la nauwlettend zal gezorgd worden dat zoo noodig ook de beproeving van schutsluizen en schachten zal worden voorgeschreven. Wat het dadelijk nemen der maatregelen betreft door den aan nemer, onder poene van stakingsdwang, dat is een uiterst teere quaestie. Men kan den inspecteurs en opzichters moeilijk een algemeene bevoegdheid gevendat ware een delegatie van legislatieve strekking. De Minister heeft echter in deze het mogelijke gedaan om voor snelle toe passing van de voorschriften te zorgen. Er is hier overigens alleen sprake van eenige zaken van minder aanbelang, waarvan de dadelijke toepassing wen- schelijk kan geacht worden. Een amendement op een en ander van den heer Van Kol, werd door den voorsteller ingetrokken en het wets ontwerp met eenige wijzigingen aan genomen. De Kamer is tot '26 April uiteengegaan. Volgens den Washingtonschen cor respondent van de Daily Chronicle, zijn verscheidene Amerikaansche zeeofficie ren van meening, dat een zeeslag mis schien zal uitblijven, wanneer Togo van meening mocht zijn dat hij de Russen beter kan laten begaan om Wladiwo- stok te bereiken. Daar zou zich dan de geschiedenis van Port Arthur kunnen herhalen. Volgens een bericht uit Tokio, legt de Japansche pers geen ongerustheid aan den dag over de komst van de Russische vloot. Maar wel vreest men daar, dat Frankrijk, Nederland of China mis schien onbekwaam zullen zijn, om hun onzijdigheid ongeschonden te handhaven. Mocht dit blijken dan zou Japan ge noodzaakt zijn, krachtdadig op eigen hand op te treden. Inmiddels begint ook de tweede Rus sische vloot te naderen Zij is reeds ge naderd tot in de nabijheid van Java. Men houdt deze vloot, hoewel niet sterk, uiterst geschikt om de achterhoede der eerste vloot te dekken. Omtrent de plan nen tot een zeeslag verneemt men van beide zijden niets. Hel doel der Russische vloot schijnt te zijn Wladiwostok te be reiken. Men zegt dat de redenen waarom Rozjestwenski niet op Njebogatofs es kader heeft gewacht, niet van strate- gischen, maar van moreelen aard zijn. De bemanning van Rozjestwenski's schepen was zoo uitgeput door het lange wachten bjj Madagaskar dat zij smeekte om tegen de Japanners te mogen vech ten. ïlk ben vast overtuigd zoo schreef dezer dagen een officier vau de Knjas Soeworof dat het eskader van Port Arthur wonderen gedaan zou hebben, als het er op uitgegaan was met het vaste voornemen, zich gedeeltelijk op te offeren.Hier, op onze vloot, zijn wij allen bereid, ons leven te ofleren, en dat geeft mij hoop op succes." Een telegram van Linjewitsj aan den Tsaar meldt, dat hg de troepen van het vijfde en zesde Siberische corps, van het tiende en zeventiende legercorps in hunne strijd posities heeft geïnspec teerd en bevonden, dat zij, evenals de onlangs uit Europeesch Rusland aan gekomen troepen, in voortreffelijken toestand waren. De laatsten boden een prachtig schouwspel. De Engelsche overheid in Hongkong heeft, gedachtig aan Rozjestwenski's zenuwachtigheid op de Noordzee, een waarschuwing gericht tot alle jonken en visschersbooten, om goed toe te zien, dat hun lichten helder branden, ten einde ongelukken te voorkomen. Generaal Linjewitsj heeft een dagorder uitgevaardigd tegen het voorbarig ver nielen van voorraad, hetgeen herhaalde lijk voorgekomen is, op groote schaal o. a. bij Moekden. De magazjjnen mo gen voortaan slechts vernield worden met toestemming van de bevelhebbers der legerkorpsen en divisies. Bij Genua is een ernstig spoorweg ongeluk gebeurd. Een pa-sagierstrein uit Turijn botste bij de Ronco tunnel tegen een goederentrein. In eerstge noemde trein bevonden zich 150 recru- ten. Zeven menschen werden gedood eu 32 gewond. Op het oude Parijsche kerkhof Saint- Louis, heeft men de overblijfselen ge vonden van den beroemden Amerikaan- schen admiraal Paul Jones. De gezant van de Vereenigde Staten te Pargs had naar het lijk van den admiraal laten zoeken, Hij lag begraven op de plaats waar de Protestantsche vreemdelingen begraven plachten te worden Het lichaam was in alcohol gedrenkt geweest en bleek goed geconserveerd, zoodat men dadelijk de sprekende gelijkenis met de bestaande bustes en portretten opmerkte. Paul Jones heelt geleefd van 1747 tot 1792. Hij bewees belangrijke diensten aan de Vereenigde Stalen tjjdens den onafhankelijkheidsoorlog. Een jongmensch vroeg dezer dagen in Mandl' Café, een bekend buiten restaurant te Weenen, aan een ander om hem niet te fixeeren. De laatste, een zekere Sommer, antwoordde dooi den vrager een glas bier naar 't hoofd te gooien. Deze trok daarop een revolver en dreigde dan bierwerper neer te schieten als hij nog eens durfde gooien. Niet alleen, dat Sommer terstond nog een glas bier naar 't hoofd van den ander, Durieux geheeten. wierp, maar hij liet het glas volgen door borden, dekschaaltjes en stoelen. Onderwijl had Durieux van zijn kant het vuur geopend met den revolver. Orkest en publiek vluchtten de straat op. De kelners wierpen zich op Sommer, maar deze had intusschen ook een revolver voor den dag gehaald en zijn glasprojectielen door kogels vervangen, waarop Durieux' vrienden ook hun wapens trokken. Eindeljjk bracht de politie de beslissing van den veldslag. De verlieslijst legde gelukkig getuigenis af, dat er even slecht gegooid als ge schoten was. Met enkele lichte verwon dingen liep het schandaal af, behoudens de rekening met de justitie. Een vischvrouw te Kettering, in Engeland, heeft in een oesterschelp tien parels gevonden, waarvan de grootste grooter is dan een dikke erwt. Een juwelier heeft verzekerd, dat de parels van uitstekende qualiteit zijn. De oesters waren uit Liverpool gekomen. Volgens een bericht uit St. Peters burg van gisteren was Pobjedonostsef bezig den Tsaar aan 't verstand te brengen, dat de plannen der Synode voor zekere hervormingen en bijeen- roeping der sobors (raden) ter verkiezing van een patriarch, ontijdig waren. Onder de telegrammen vindt men het ofïicieuse bewijs, dat de oude procureur der Heilige Synode, die zoogenaamd zijn ambt had neergelegd, nog precies met zjjn keizerlijken meester doet wat hij wil. De dochter van een Russischen ge neraal vermiste dezer dagen in den sneltrein van Praag naar Neurenberg haar handtaschje met 15,000 roebel en sieraden. Zg dacht te zijn bestolen door twee heeren, die met haar in den coupé zaten, en vloog dezen om beurten naar de keel. De dame werd zoo woest, dat de beide zeer deftige heeren het geraden achtten aan de noodrem te trekken. De conducteur kwam in den coupé en stelde een onderzoek in. Al heel gauw

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 1