KRONIEK. Nieuwsberichten. Houtrijk en Folanen Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. B. Baljon. Tweede Paaschdag. Yoorm. 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Eerste Paaschdag. Yoorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Collecte voor noodl. kerken en personen. Tweede Paaschdag. Geen dienst. Spaarndam. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Zandvoort. Eerste Paaschdag. Yoorm. 10 ure, Ds. Barbas. Pred. te Haarlem. Buitengewone Collecte voor het Diaconiehuis. Tweede Paaschdag. Geen dienst. De Raadsvergadering van Woensdag was niet heel belangrijk. De Voorzitter deelt mede, niet te zullen ingaan op den eisch van het Spoorwegbestuur om de gemeente de kosten te doen dragen van de kosten van een nood-spoorbrug over het Spaarne. Ingekomen was een voorstel van B. en W. om in verband met een be merking van den Min. v. B. Z., om op verzoek van Gedep. Staten om alsnog wijziging te brengen in de verordening op het vergunningsrecht. Er werd druk over gediscuseerd. Het voorstel wordt aangenomen. Volgde eenig gehaspel over de Raads- notulen. Vastgesteld werd de tweede suppla- toire begrooting, dienst 1901. Evenzoo een staat betaling onvoor ziene uitgaven, dienst 1904. Verder herstelde de Raad twee ver gissingen, begaan bij de bepaling der jaarwedden van twee pas benoemde onderwijzeressen. In behandeling komt de verordening betreffende de aanwijzing van de stem lokalen voor de benoeming van een lid voor de Tweede Kamer en van de leden van de Provinciale Staten Zonder discussie goedgekeurd. Tot het maken en exploiteeren van een zwemschool en badinrichting zou aan den Heer A. A. Sprenger een renteloos voorschot verleend worden van ƒ8000 met jaarljjksche aflossing van 270. Het is den exploitant bij de aanbe steding gebleken, dat verhooging van het voorschot, met verhooging der aflos sing noodig is, om welke reden B. en W. voorstellen het voorschot te verhoogen tot ƒ12.000, d^ aflossing tot ƒ400. Het voorstel werd aangenomen. De Afdeeling Haarlem van de Maat schappij tot Bevordering der Bouwkunst had voor een door haar uit te schrijven gevelwedstrijd een sudsidie aangevraagd. De Raad was er echter niet op ingegaan, in hoofdzaak omdat het getal bouw kundigen, dat zich tot deelneming aan meldde in den regel zeer gering was en de prijzen ongeveer elk jaar aan de zelfde personen werden toegekend. De Afdeeling bovengenoemd heeft thans haar programma gewjjzigd, zoo dat alle gevels, die binnen Haarlem binnen een tijdperk van meerdere jaren zijn verrezen, zullen beoordeeld worden, zonder dat daarvoor mededinging is aangeboden. De Afdeeling vestigt er de aandacht op, dat het Gemeentebestuur van Arn hem tot het toekennen van premiën als boven ƒ1000 beschikbaar stelde. In verband met een en ander wordt den Raad verzocht om alsnu het door B. en W. voorgestelde subsidie van ƒ100.voor twee gouden medailles toe te staan. De Heer van Lynden beveelt den steun ernstig aan, als zijnde in het be lang der Gemeente. Wenscht samenwer king tusschen particulieren en Gemeente. De Heer Modoo verklaart zich tegen het voorstel, tenminste is hjj van mee ning dat de Gemeente geene steun be hoort te verleenen. De Heer Rinkema is, na het meer algemeen karakter van het programma, voor het voorstel van B. en W. De Heer van Lennep weerlegt een bedenking van den Heer Modoo, als zou de Afdeeling geen kosten voor den wedstrijd hebben. De Heer Spoor bespreekt de zaak. De Heer Modoo constateert, dat dan de Heeren die met de beoordeeling zjjn belast, zich allen laten betalen. De Voorzitter gaat hierin niet mede en vindt het noodig, dat Gemeentebe lang in deze steun eischt. Voorstel B. en W. komt in stem ming en wordt aangenomen met 18 tegen 9 stemmen. Bekrachtiging wordt voorgesteld van den aankoop van het fabrieksgebouw en erve met tuin aan de Papentorens- vest tot een bedrag van ƒ13900. De Heer Modoo meent dat de koop mal is en er te veel voor betaald was. Reden kunstmatig opjagen op de veiling. Wenscht dit in 't vervolg te voorkomen. De Voorzitter vindt de bemerking niet flatteus. De Heer Rinkema vindt dat de redeneering van dien Heer niet op gaat en zet dit uiteen, wat niet door den Heer Modoo wordt toegestemd. De Heer Stolp zou haast uit de geheime vergadering geklapt hebben. De koop werd bekrachtigd. B. en W. stellen voor ƒ1220.ter beschikking te stellen tot het door electrische kracht in beweging biengen van de windbalgen aan het orgel in de Groote kerk. De Heer v. d. Kamp wjjst er op, dat de be-paring ƒ15.per jaar bedraagt. En dan, zullen de orgel trappers wachtgeld genieten? De Heer van den Berg beveelt elec- triciteit aan. De Heer Sohram vraagt, of het hier een eerste proefneming geldt De Voorzitter noemt Neukirchen en Berlin als waar het systeem zeer bevalt. Het voorstel wordt aangenomen. Het gebrek aan slaapgelegenheid in het Stads Armen- en Ziekenhuis maakt het noodzakelijk in dat gebouw eenige veranderingen aan te brengen. B. en W. stellen voor tot de uit voering van genoemde werken een be drag van 570.— ter beschikking te stellen. De Heer v. d. Kamp is van meening dat de toestand van het gebouw maakt dat het nog te besteden geld wegge worpen is. De Heer Modoo wenscht ook geen veranderingen meer, vraagt of het plan nieuw Armenhuis spoedig te wachten is. De Voorzitter beantwoordt, komt op tegen het gezegde van den Heer v. d. Kamp, dat het Armenhuis een schande voor de Gemeente is en wijst er op, dat de plannen geenszins van de baan zijn, al zou het nog een paar jaar kunnen duren. De Heer Modoo komt op tegen het voortdurend uitstellen. De Heer v. d. j Kamp wenscht uitbesteding van het te veel in het Armenhuis. Het voorstel is daarna aangenomen. Voorgesteld werd aan de Haarlemsche j Dienstverrichting te verhuren een ge deelte grond aan de Oostvest, teneinde daar tapijten te kloppen. De huur zal bedragen ƒ10.per jaar. De Heer v. d. Kamp vraagt of de H. D. een officieel lichaam is. De Voorzitter laat dit in 't midden, doch wenscht de menschen voort te helpen. De Heer Bijvoet wenscht aan te hou den, doch legt zich neer bjj het denk beeld om te verhuren aan P. J. van Tongeren namens de Haarl. Dienstver richting. Dit werdt voorgesteld en aan genomen. Besloten word tot wjjziging van de voorwaarden tot uitvoering van Werken door den aannemer van Helden. De Raad benoemt tot deskundige, belast met de schatting der huurwaarde van de lokaliteiten voor den verkoop van sterken drank den Heer H. H. van Ascli, voor het dienstjaar 19051906, en tot lid in de Commissie C tot wering van het schoolverzuim den Heer W. B. Guskens. De Heer Rinkema deelt mede. dat de afwerking van het hout aan de nieuwe schoolbanken voor de zesde tusschenschool niet deugdelijk zal blij ken; ze zjjn goedkooper, maar vindt de Amerikaansche bank meer aanbevelens waardig. En vraagt het spoedig afkomen van de bouwvergunning aan de Amster- damsche vaart. De Voorzitter zegt, dat ophouden der zaak een Gemeentebelang is, en de bedoelde persoon er van in kennis is gesteld. De Heer Bijvoet deelt mede, dat som mige leden wenschen, de plaatsing der Raadsleden in de zaal veranderd te zien. De Heer Modoo heeft het nog even over den verkoop van gemeentegronden. Wenscht de Zaak toch eens afgedaan te zien. Vraagt ook naar de bouwverordening. De Voorzitter deelt mede, dat er geen stelselmatige ophouding van een en ander bestaat. Zulke zaken gaan nu 1 eenmaal niet gemakkelijk, zou echter niet den indruk willen gevestigd zien, als zou het Gemeentebestuur niet met den noodigen ernst de Gemeentezaken behartigen. De Vergadering werd gesloten, maar de Heeren werden verzocht nog te blqven ter bespreking van de plaatsing door den Heer Bijvoet bedoeld. Te Saigon verzekert men dat bij verscheiden firma's aanzienlijke inkoo- pen gedaan zijn ten behoeve van de Russische oorlogsschepen op de kust van Indo-China; de goederen zijn reeds daarheen overgebracht. De Russische regeering laat 200 millioen patronen maken in Duitsche, 100 millioen in Fransche en 100 mil lioen in Hongaarsche fabrieken. Een Amerikaansche maatschappij zal te Koere een groote geschut- en geweren- fabriek bouwen. Uit Petersburg worden aan een blad eenige cijfers geseind, ontleend aan de gepubliceerde recruteerings-statistieken van het Russische oorlogs-departement. Van de 1,004.075 man die onder de wapenen werden geroepen, kwamen er in het afgeloopen jaar 41,489 niet op, die niet van dienstplicht waren ont heven. Van de dienstplichtige Israë lieten deserteerden er niet minder dan 21,164 In sommige provincies was het percentage van deserteurs nog grooter, bijvoorbeeld in Kovno 84 percent, in Wilna 63 en in Vitebsk 41 percent. Telegrammen uit Japan gewagen Van een toenemende verontwaardiging onder het volk en in de pers over het langdurige verblijf van de Russische vloot in de Kam-Ranhbaai. De kabinets raden zjjn elkander te Tokio opgevolgd. Gisteren werd daar uit gezaghebbende bron verzekerd dat Japan een krachtig protest naar Frankrijk gezonden heeft. Een man van de Daily Chronicle heeft Soejematsoe naar zjjne meening gevraagd. Deze antwoordde dat Japan gegronde redenen van beklag tegen Frankrijk had, wegens de houding welke het van den beginne van den oorlog aan heeft aangen unen. Soeje matsoe loochende dat Frankrijk, gelijk het beweerde, onzijdig was geweest. Het was tegen Japan geweest. Al moge de Russische vloot buiten de territoriale wateren van de Kam Ranh- baai ankeren, het staat vast dat zjj openlijken bijstand van Franschen kant krijgt. Mocht dit, ondanks Japan's protesten, voortduren, dan zou Japan stellig een aanval op de Russische vloot overwegen, onverschillig waai zij voor anker mocht liggen. Soejematsoe vond het een ongehoorden staat van zaken. Japan is niet gezind tegen Frankrijk oorlog te voeren, maar Frankrjjk's houding zou Japan, casu quo, het recht geven om Frankrijk als vijand te beschouwen en een beroep op Engeland te doen, overeenkomstig de bepalingen vanhetEngelsch-Japansche verdrag, om Japan's zijde te kiezen. De berichtgever van een Duitsch blad te Petersburg seint: Het heeft onder de zeeofficieren hier ter stede de aandacht getrokken, dat er in den laatsten tijd zoo dikwijls berichten in de EngeFche bladen staan over het verslijten van het Japansche geschut. Men vindt het zonderling, dat dergelijke berichten juist in de Engelsche bladen te vinden zjjn, daar men (volgens de overtuiging hier) in Engeland beter dan elders weten kan, dat sedert het begin van den oorlog een zeer groot aantal stukken geschut, vooral scheeps kanonnen, naar Japan overgebracht zijn. Er is een werkstaking uilgebroken onder de bakkers te Nantes. Zjj willen het nachtwerk afgeschaft hebben. De patroons hebben geweigerd aan dezen eisch te voldoen en ook hebben de patroons geweigerd, deze kwestie aan arbitrage te onderwerpen. De garnizoens bakkerij zal de stad nu van brood voor zien. Aan het stadhuis zal het brood worden verkocht. De minister van onderwijs in Spanje heeft een reeks van hervormingen in het schoolwezen in bewerking. Hjj wil o. m. het traktement der onderwijzers bjj het L. O verhoogen maar dan ook van hen eischen, dat zjj hunne plichten nauwlettend vervullen. Dat het, wat dat onderwijs betreft, in het schiereiland en treurig uitziet, bewijst het feit, dat in niet minder dan 2000 scholen zoogen. „interimistisch" onderwijs wordt gege ven d w. z. zoo goed als in het geheel geen, en dat 3000 volksscholen geheel en al gesloten zjjn. De 49 school-inspec- teurs, één in iedere provincie, zijn ab soluut niet in staat de talrijke misstan den uit den weg te ruimen, er zullen dus een aantal nieuwe moeten worden benoemd. Ook zal het normaalschool wezen grondig herzien worden. Japan telt 109,000 onderwijzers. Daar van zjjn er niet minder dan 36,000 naar den oorlog vertrokken. Er is dus gebrek aan leerkrachten; daarom laat men in vele scholen de onderwijzers toe twee cursussen in te richteneen 's voormid dags en een 's namiddags. De toestand van den Japaneeschen onderwijzer moet beklagenswaardig genoemd worden, want zjjn inkomen bedraagt maar 30 tot 35 franken per maand. Te Parma is opgegraven het ljjk'van den bekenden graaf Neipperg, den mor- ganatischen echtgenootvan keizerinMaria Louise, hertogin van Parma. Napoleon's weduwe had Neipperg laten begraven in de kerk van St. Paul en hem een prachtig monument doen maken door den beeldhouwer Bartolini. De reden der opgraving was de slooping der kerk van St. Paul. Het monument en de kist zijn overgebracht naar de Seccata- kerk. Alvorens de kist in de nieuwe rust plaats werd neergelaten, is zjj in tegen woordigheid der autoriteiten geopend. Het gebalsemde lijk was uitmuntend bewaard en gekleed in het groot tenue van Oostenrjjksch veldmaarschalk met de witte tunica en getooid met al de decoraties, die de lieveling der gewezen keizerin bezat. In een der Londensche dagbladen stond dezer dagen de volgende adver tentie te lezen: »Er van door gaan per automobiel is tegenwoordig zeer in de mode. Ver liefde paren, die wenschen te trouwen en daartoe niet de toestemming van hun ouders hebben, kunnen, indien zjj van plan zjjn er van door te gaan, bjj mij op elk uur van den dag en den nacht een elegante automobiel met ver trouwbaren chauffeur huren. Billijke prjjzen; desgewenscht betaling in ter mijnen.® Mark Twain vertelde aan een vriend over zjjn jeugd. Hjj bekende in die ge lukkige dagen zeer lui geweest te zjjn. Qp een morgen, aldus verhaalde hij, nam mijn vader mij mee in den tuin en wees mjj een bloembed aan, waarin vreeseljjk veel onkruid stond. Ik moest dat bed gaan wieden. Dat leek mij een taai werkje; och, och, er stond zooveel onkruid in. Daarom zjj ik: Vader, zou ik er maar niet liever de bloemen uit halen? Dan hebt u een mooi onkruid- bed!

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2