5 tot 6000 soldaten gevangen genomen, de rest zijn manschappen van den trein en van de intendance. Aan kanonnen zijn 32 stuks verloren, 3 oude mortieren, 26 snelvuurkanonnen, waarvan 23 op den terugtocht in het moeras bleven stekerv. Al het belegeringsgeschut, de ammunitie en het artilleriepark werd gered. Linjewitsj kan geen reden hebben de verliezen, die Koeropatkine leed, te maskeeren; het valt dus op hoeveel lager deze Russische opgaven zjjn, ver geleken bjj de Japansche cijfeic. De tentoonstelling te Luik is door den Belgischen kroonprins geopend, maar, zooals gewoonlijk het lot van een tentoonstelling, niets was er af, niet tegenstaande er hard gewerkt was. Alleen de hoofdingang moet compleet zjjn. De zalen, de kiosken, de tuinen, niets is zoover dat er de laatste hand aan kan gelegd worden. Zelfs het diner, dat in de receptiezaal zou gegeven worden, moest in een ander lokaal plaats hebben. Maar de Luikenaars zijn optimistisch gestemd en zjjn van meening, dat alles zal gereed zijn als koning Leopold den 15e Mei op de tentoonstelling komt kijken. De tentoonstellers bedanken er voor, thans reeds uit te stallen. Er wordt gezegd, dat de opening zoo spoedig plaats had omdat er anders processen met contractanten zouden kunnen ontstaan. De Nederlandsche afdeeling zal nu ongeveer gereed zijn, zeker wel de eerste van het aantal en men denkt, dal zij er goed figuur zal maken. Volgens een telegram aan de Matin wordt in de Petersburgsche ochtend bladen medegedeeld dal er een commissie benoemd is tot het instellen van een onderzoek betreffende het plan van een Belgisch ingeneur voor het aanleggen van een kanaal, dat de Oostzee met de Zwarte Zee zou verbinden. Een groot aantal Engelsche huizen zijn bij dit plan geïnteresseerd. Op het eiland Kreta gaat het zonder ling toe. Men zal zich herinneren, dat den Griekschen prins George onder toe zicht der mogendheden daar als gouver neur met het bestuur belast is. Sedert lang wenschen de Kretensers vrijmaking van dit patronaat en aanhechting aan Griekenland, waartoe het vóór de Turksche overheersching behoorde. De prins-gouverneur heeft tot dit doel de mogendheden gepolst, maar die willen er niet van hooren. Thans slaan de Kretensen zelf de handen aan het werk, na het telkens als wensch te hebben uitgesproken. Nu is de toestand al zeer zonderling ge worden. Een groot deel der afgevaar digden wilden geen eed op de Kretenser Grondwet afleggen, maar wilden in naam van den koning van Griekenland beëedigd worden. Deze afgevaardigden lieten zich ten slotte wel overhalen, om den ouden eed af te leggenmaar het voorafgaande debat over deze questie was teekenend voor de stemming, die onder de Kretensers heerscht. Het Parlement besloot eindelijk ver trouwen uit te spreken in Prins George, den gouverneur, en ging toen uiteen. De mogendheden trokken zich echter die Parlementsbesluiten niet aan en hebben de koning van Griekenland en Prins George een waarschuwing ge zonden maar de bewoners van Kreta storen zich daaraan niet. In verschil lende plaatsen is het Parlementsbesluit tot annexatie officieel afgekondigdvele ambtenaren verklaarden voortaan te zullen optreden in naam van den koning van Griekenland. Rechters spreken recht met die formule, en de douane-ambte naren te Banea kondigden de invoering van het Grieksche tarief aan. De ministers van prins George be schouwen zich als ontslagen en legden hunne functies neer. En prins George zelf wenscht af te treden, wat weer tot moeielijkheden zal leiden'. Officieel wordt te Petersburg het volgende bekend gemaakt: Het bericht van een Londensch agent schap, als zou zekere mevrouw Leontiëf, die te Sint Petersburg met andere anarchisten werd aangehouden, een aan slag op het leven der Keizerin-Moeder hebbende beraamd, mist allen grond. Even ongegrond is 't dat mevrouw Leontiëf met dit doel stappen had aan gewend om hofdame te worden; me vrouw Leontiëf heefi bijna haar heele leven doorgebracht in den vreemde onder andere te Lausanne, waar zij studeerde in de medicjjnen, eri zij behoorde door hare geboorte niet tot de hooge Peters burgsche kringen, zoodat-zij geen aan spraak maken kon op zulk een hoog ambt. Uit Peking wordt gemeld dat een keizerlijk edict een memorie van Woe- tingfan heeft be'irachtigd, strekkende om de bestraffing van de gezinnen en de bloedverwanten van misdadigers af te schaffen Dit is in China de eerste erkenning dat het individu afgescheiden behoort te worden van zijn maagschap. Verder is ook het folteren van beschul digden en getuigen atgeschaft. De D lily Mail verneemt uit Manilla, dat het stoomschip Carlisle, hetwelk propvol ammunitie voor de Oostzeevloot zit, vandaar is vertrokken. Mocht het schip de Japanners tegenkomen, dan is afgesproken het in de lucht te laten springen. Latfan seinde gisteren uit Manilla, dat de Carlisle daar was teruggekomen en buiten de pier ankerde. Tweemaal trachtte de kapitein te vertrekken, maar negen man der equipage weigerden den dienst. Gisteren zou de gezagvoerder trachten plaatsvervangers te krijgen en nogmaals uit te stoomen. Aan de Matin wordt uit St. Peters burg geseind, dat de Russische Admira liteit bericht heeft gekregen van Roz- jestwenski, dat hij met Nebogatof in verbinding staal. Hij is op weg naar Batavia om hem te ontmoeten. Daar wachten verscheiden kolenschepen op de eskaders. Als beide vloten zich ver- eenigd hebben gaat het zonder verwijl langs den kortsten weg, d.i. door de straat van Formosa, naar Wladiwastok. De constitutioneelen in Finland ontwikkelen grooten ijver om volledige werking der Finsche grondwet te her krijgen. Op een volksvergadering te Wiborg is de wensch uitgedrukt, dat alle Russische en Finsche ambtenaren, die de grondwet niet eerbiedigen, ont slagen zullen worden De vergadering nam tevens een motie aan, waarin zij het aftreden eischte van den gouverneur van Wiborg Niasojedof. Er wordt te Kroonstad en te Libau hard gewerkt aan de uitrusting van het vierde eskader. In Odessa liggen al kolen- en transportschepen klaar om het eskader op te wachten als het op reis gaat. De Vrijwillige vloot zal bij de uitzending van dit eskader een belang rijke rol spelentien harer stoomschepen worden uitgerust, maar tengevolge van de staking onder het zeevolk gaat de aanmonstering niet heel vlot. De aardschokken die in Zwitserland en Frankrijk zijn waargenomen, waren duidelijk merkbaar op de seismograaf van de Heidelbergsche sterrenwacht. Het toestel gaf een sterke aardbeving aan, bijna van dezelfde kracht als de Indische aardbeving op 4 April, maar slechts van korten duur. Uit Frankrijk wordt nog bericht dat de stoot zich golfsgewijs voortplantte in de richting van het Noorden naar het zuiden en zich voortzette tot in de streek van Valence. Een windvlaag ging aan het verschijnsel vooraf en hier en daar onweerde het tezelfdertijd. Men- schen hebben niets gekregen en de stof felijke schade is gering. Alleen te Cha- monix en in een paar andere plaatsen zijn schoorsteenen omgevallen en muren gescheurd. De bewoners van die plaat sen ijlden verschrikt hun bed en hun huis uit. De kwestie van de hervorming van Bulgarije in een koninkrijk, is aan de regeeringen der Europeeschestaten voor gelegd. Het denkbeeld is volstrekt niet ongunstig opgenomen. Er is echter eenige onzekerheid, hoe het Bulgaarsche volk denken zal over de oprichting van een koninkrijk met een vastgestelde grens lijn, die alle begeerigheid ten aanzien van Macedonië uitsluit. De verdedigers van het plan wijzen er op, dat een on- afnankeljjk koninkrijk zou ontkomen aan het aanhoudend verzet, wairophet vorstendom thans stuit, wanneer de be krachtiging van de Porte wordt gevraagd voor Bulgaarsche voorstellen. Aangezocht om bjj te dragen tot een werk om de 75 jaren onafhankelijk be staan van België te verheerlijken, heeft Maurice Maeterlinck verklaard, dat hjj geen deel wil nemen aan de viering eener bedrieglijke onafhankelijkheid, „die ons tegenwoordig plaagt met het meest achteruitkruipende gouvernement, het meest vijandige aan alle gedachten van vrjjheid en rechtvaardigheid, dat nog bestaat in Europa Rusland en Turkije uitgezonderd." De vorige week heeft te Londen in de drukke Oxford-straat een jonge dame vjjf revolverschoten gelost op twee hee ren, vader en zoon. Beiden werden ge troffen, o. m. in de borst, maar zij zul len er, naar 't heet, het leven af o'rengen. De vrouw liet zich gewillig in hechtenis nemen, maar nam in het rijtuig op weg naar den politierechter vergif in. Of dit later gewerk heeft, weten wij niet, maar zij kon nog voor den rech ter gebracht worden. De zaak werd uitgesteld. De vrouw is omtrent dertig jaar en er schijnt een liefdesbetrekking bestaan te hebben tusschen haar en den oudsten der twee heeren, een advokaat. De Amerikaansche admiraal Melville heeft, in een redevoering over de Filip pijnen voor het Amerikaansche aardrijks kundige genootschap, gezegd dat de tweehonderd millioen dollar die Amerika voor zjjn vloot uitgeeft alleen voldoende is ter verdediging van de kust. Als het Panamakanaal gereed is, moeten er, volgens hem, vierhonderd millioen dollar aan besteed worden voor nog andere doeleinden. En dat is zelfs niet voldoende, indien Amerika besluit de Fillippjjnen te behouden, ook wanneer andere mo gendheden het willen dwingen die eilan den te ontruimen. Dat zou de Ameri kaansche trots niet gedoogen, maar er zou ten slotte een vlootuitgave van zes honderd millioen dollar noodig zijn om voor zoo'n geval gereed te zijn. Te Liverpool zjjn uit een museum eenige relieken, die op Napoleon betrek king hebben, gestolen, o. a. een kamee met het portret van Napoleon, versierd met diamanten, en een gouden geëmail leerde snuifdoos met de portretten van Napoleon, Maria Louise en den jongen koning van Rome, geschenken van Na poleon en Maria Louise aan mevr. Net en maarschalk Ney. Zondagavond bemerkte de landbouwer van Wieringen aan den IJ weg te Haar lemmermeer, dat een rijwiel op den dorscb gestaan hebbend en een ander toebehoorende was ontvreemd Hij stelde er dadelijk de politie mede in kennis, die het geluk had nog denzelfden avond den dief in handen te krijgen. Een zekere G. zonder vaste woonplaats, doch tijdelijk werkzaam bjj van W. bekende het rjjwiel gestolen en verkocht te heb ben. Het geld was nog in zjjn bezit. Door den Burgemeester is de dief ter beschikking der Justitie te Haarlem ge steld. HAARLEM 2 Mei 1905 „CRESCENDO." Op het e. v. concert dl Mei 1905 bij de uitvoering van Willem Andriessen's »Guldene Spoorenï, zullen als solisten optreden de heeren Fr. Andreoli, tenor uit Den Haag en A. van der Stap, baryton uit Delft. De Haarlemsche Burgeravond school bezit een goeden naam bij ons Onderwijs. Zij vult voldoende aan, wat de aanstaande werkman, die op dertien jarigen leeftjjd de Lagere School ver laat, nog niet aan kennis heeft kunnen opdoen. Zij telt tweehonderd dertig leerlingen. Door bevoegde leeraren wordt er onderwezen, lezen, schrijven, rekenen, Nederlandsche taal, wis werktuig- en natuurkunde, hand- en rechtlijnig tee kenen, bouwkundig en werktuigkundig teekenen, terwijl aan de school ver bonden is een aanvullingsklasse voor de drie moderne talen. Voor de school zelf wordt 4.per jaar betaald, voor de aanvullingsklasse f 5 per jaar. Het ligt in den aard der zaak dat het zwaartepunt van het onderwijs gelegen is in het teekenonderwijs. De verschillende andere vakken worden in meerdere of mindere male dienstbaar gesteld aan dat onderwijs; het draagt er alle kenmerken van. Dat dit goed gezien is, zal men in zien, als men weet aan welke eischen het moet voldoen, om voor den aan komenden werkman van nut te zjjn. Maandag, gisteren, was er gelegenheid om het werk der leerlingen gedurende den thans afgeloopen cursus te bezich tigen. Als gewoonlijk waren de gewone leerzalen thans tentoonstellingszalen. In de eerste plaats trok de aandacht, dat aan het vlakornament minder plaats wordt verleend dan vroeger, toen er in deze we bedoelen niet uitslui-tend aan de Burgeravondschool wel wat overdrijving heerschte en ook dat tegenwoordig voor de contouren meer potlood dan kool wordt gebruikt. Vóór een dertig jaar werd het potlood be schouwd als uit den booze te zijn. De resultaten van deze verandering waren op te merken in het veel zekerder zjjn van omtrekken, terwjjt ook in sommige gevallen het afwerken der teekeningen om tijd te besparen in potlood is ge laten. Bij teekeningen voor de werk bank kan dit natuurlijk niet. De afdeeling handteekenen is er wèer sterk op vooruitgegaan. Het geheugen- teekenen wordt meer en meer plaats gegund. Verschillende motiefjes waren nieuw, terwijl mooi gedachte ontwerpen voor uithangteekens zeer de aandacht trokken. Meer en meer wordt bij het teeken onderwijs rekening gehouden met de praktjjk van het handwerk. De school bezit een aardige collectie modellen, dienende om den leerling het hoe en waarorn derverschiltende onderdeelen van bouwwerken, als van kozjjnen, ramen, deuren, trappen enz. aan te toonen, zoo van hout- als steenconstructies. Alles gaat meer en meer den prakti- schen weg op; aanschouwen en teekenen. Ook bij het werktuigkundig teekenen is deze weg gevolgd. Steeds waar uitsluitend de lijn spreekt, treft de zuiverheid van afwerking in die mate, dat men zich afvraagt, hoe dit alles in zoo luttele jaren is te be reiken. Zeer zeker mag verondersteld worden, dat de zichtbare, jaarlijksche vooruitgang, voor een deel althans, te danken is aan de zorg op de Lagere School besteed aan het oefenen van oog en hand, maar nog dan moet er kend, dat aan onze Burgeravondschool goed oordeelkundig teekenonderwijs ge geven wordt, zich aansluitend bij het handwerk. Moge de School op die wijze voort gaan, meer en meer zal zij dan naderbij komen aan het doel: Het teekenen te doen zijn het schrift van den werkman, zooals een onzer practici dit voor eenige jaren zoo kernachtig uitdrukte. Heden zijn alhier door den Heer J. Vermeer, wonende Jansstraat bjj de brug, de eerste Peulen aangebracht. Dit is 22 dagen vroeger als het voiige jaar. Heden zijn alhier door George Busé, commissionnair in groenten en vruchten, wonende aan de Turfmarkt, de eerste bezending Maltha Aardappelen aangebracht. De eerste partjj is opge kocht door D. van den Hoed, wonende Molenstraat alhier. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem moet wegens inwendige herstelling van het gebouw nog eenigen tijd gesloten bljjven. De Directie hoopt, dat het tegen 15 Mei weder te bezichtigen zal zjjn. Uit de aan het museum verbonden boekerij werden gedurende de maand April 145 boek en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land ver zonden. De Directeur van het Postkantoor Haarlem brengt ter kennis van het publiek, dat behalve postzegelboekjes van 1, 3, 5, 12Vs cent en boekjes van 1, 3 en 5 cent samen met 1 Mei ook boekjes met zegels van 2Vs cent ver krijgbaar zijn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2