Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 3 Mei 1905. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „T E HUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., ter.t. No. 77. Bovenwoning ƒ2 p. w., terst. No. 77. Slaapkamertje a f 1.— p. w. Cronjéslraat. No. 87. Bovenvoorkam. met kast en stookpl. f 1.— per week, terst Donkere Spaarne. No. 56. Gem. Kamers met pen«ion, vanaf 35.per maand, terstond. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Giorstraat. No. 51. Bovenhuis,2kam.,keuken,ged.zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w, terst. Groote Houtstraat No. 86. Gem. Kamers met alooof, f 35. p. m. Nov. No' 140. 2 Gen. Kamers met aparte opgang, 35.— No. 153. Bovenhuis, 240.— p. j. terst. Groote Markt. No. 12. Twee Gem. Kamers, op eersten stand, (zonder pension). Te aanvaarden 1 April, per maand 40. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, ƒ800. per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 kkeuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. 350.p. j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 peraonen met pension. /60. p. m. Kinderhuisvest. No. 4'rood. Vrij Bovenhuis, ƒ300.Mei. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer ƒ1.76 p. week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2 25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, ƒ550.p. jaar, terstond Mei kboerenst eeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.— per wiek. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, ƒ40.— p.m.,met ruime plaats, terst. Klein Heiligland. No. 72. Kelder, —.50 p. wterstond. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.— p. m„ terstond. Baamvest. No. 47. Pension, van af /50.per maand. Bipperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.—, half Juui. Buij ohavestraat. No. 18. Benedenhuis met tuin, a ƒ15.—per maand. Schagchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs ƒ500 per jaar. 1 Oot. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst, Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. No. 12. Vrjj Bovenhuisje, voor klein gezin, h 2.— per week. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin. ƒ175.— p.j., terst. No. 17E (Hofje). Vrij Huisje met gas- en waterle ding, 1.70 p. w., terstond. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, ƒ500.— per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met ou".terrein en tuin 600.per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk zolder, 2CO.— p. jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terst. No. 39. Kamer, 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bosenhuis, ƒ225.p. j., terstond. Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij J. BOEBEE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GBOENEWEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1. In het Kleverpark. 2. In de Generaal Groniéitraat. 3. In de Generaal de La Rejjstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerikade. 6. In het Kleverpark, Huizen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, 250 per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Okoema, de leider der vooruitstreven- den in den Japanschen Rijksdag, heeft te Tokio in een toespraak tot de leden van de commissie tot verzorging van gewonden meegedeeld, dat hij het aan tal gekwetsten en zieken in den oorlog op 2 3 honderdduizend begrootte; dat der gevallenen en aan ziekte bezwekenen op 50,000. Hjj vermaande het volk voor bereid te zijn op een voortduren van den oorlog; hij vertrouwde, dat de voort zetting van den veldtocht geen invloed zou hebben op de stemming der natie en niets het besluit des volks, om den strijd tot een gunstig einde te voeren, aan 't wankelen zou brengen. Okoema gispte de Japansche diploma tie, die naar zijn meening door een han dig optreden de aankomst der Russi sche Oostzeevloot in het Oosten had kunnen voorkomen. Er zijn thans volgens een telegram uit St. Petersburg in de hoofdstad met het oog op mogelijke onlusten tijdens de Paaschdagen 100,000 man troepen samengetrokken. Gedurende de laatste veertien dagen zjjn er 30 x-egimenten kozakken gemobiliseei d en naar St. Pe tersburg, Tsarskoje Selo en Warschau gezonden. Sedert het begin der week hebben er alle nacht te Petersburg klop jachten der politie plaats; niet minder dan 1500 personen zjjn in hechtenis genomen. Zoowel Trepof als de prefect van St. Petersburg blijven van meening, dat er geen reden bestaat voor bizondere be zorgdheid na de door de regeering ge nomen maatregelen. Zij hebben dienten gevolge den burgemeester kennis gege ven, dat zjj de noodzakelijkheid van de vermelde buitengewone bjjeenroeping van den gemeenteraad niet inzien. Wellicht herinnert men zich, dat einde Januari te St. Peterburg, Moskou en in andere Russische plaatsen van overheids wege, althans met toestemming der over beid, plakkaten werden aangeslagen, waarin aan de Engelschen werd ten laste gelegd, dat zij de binnenlandsche beweging in Rusland met hun geld aanstookten; met name, dat Londen sche natuuiljjk Joodsche bankiers de stakers geldelijk steunden. De En- gelsche gezant pr testeerde tegen deze plakkaten bij graaf Lamsdorf en zjj werden dan ook weggenomen. Sedert is aan 't licht gekomen, dat deze praatjes zijn uitgegaan van de befaamde „Agence latine", die te Moskou vertegenwoordigd werd door een zekeren Sieren Spirido- vitz. die tevens Servisch consul was. Als zoodanig heeft de Servische regee ring hem thans ontslagen. De Times verneemt uit Washington dat de geruchten, volgens welke de pre sident naar Washington terugkeert ten gevolge der waarschijnlijkheid van een onverwijld openen van Russisch Japan sche onderhandelingen, en dieeropwjj- zen, dat de president zal worden uitge- noodigd de rol van bemiddelaar te ver vullen, niets zijn dan een opleving van het oude gerucht, dat vroeger op het meest bevoegde gezag is tegengesproken. De Japansche gezant heeft geen enkele mededeeling ontvangen en verklaart be slist, dat de toestand in niets is gewij zigd. Meer en meer naderen de vijandelijke vloten elkaar, doch geen van beiden schijnt lust of moed te hebben, tot daad zaken over te gaan. Het zou ook kun nen zijn, dat bijzondere orders de be velhebbers noodzaken om werkeloos te blijven. Toch vei-langt de wereld naar een be- slissenden zeeslag, aangezien die het eind van den oorlog zou kunnen ver haasten. Inmiddels schijnt de Russische vloot van plan de Japansche vloot zoover mo gelijk van Japan af te houden. In de Kölnische Ztg. werd door een deskundige met eenige bezorgdheid ver meld dat de zware kanonnen van 30 c.M. die Togo op zijn slagschepen heeft van dezelfde makelij zijn als de als on deugdelijk beschreven zware stukken op de Engelsche linieschepen. Men moet er bjj in aanmerking nemen dat zij reeds veel geleden zullen hebben voor Port Arthur en in den zeeslag van 10 Augus tus en hem nu licht geheel kunnen be geven, door uit elkaar te springen. Het is zeer de vraag, of Japan het noodige reservemateriaal heeft gehad, om ze na 10 Augustus behoorlijk te kunnen ver nieuwen. In een zeeslag waar zooveel afhangt van de uilwerking van de zware kanonnen, zou de ondeugdelijkheid van die wapens een leelijke streep kunnen halen door de berekeningen van de Ja panners. Uit St. Petersburg wordt aan de Ma tin gemeld, dat de menschen daar min der aan den oorlog dan aan vluchten uit de stad denken. De uittocht, zegt hij, neemt reusachtige verhoudingen aan. Sedert drie dagen zjjn alle plaatsen in de treinen besproken. De Wagons Lits hebben deze week 30,000 kaartjes uit gegeven. Ieder, die 't eenigszins kan doen, tracht naar het buitenland, de provincie of zijn zomerverblijf te komen. Ondanks Tiepof's geruststellende pro clamaties gaan de winkels voort te slui ten, ieder barricadeert zjjn huis en spij kert zijn ramen toe. Ten slotte zal als het zoo doorgaat Petersburg nog nooit rustiger lsten Mei beleefd hebben. Er zullen op 't laatst geen menschen meer zijn om lawaai op straat te maken. Dit moge zeer grappig van Leroux gezegd zjjn, het lijkt geen tijd voor grapjes Een nieuw bewjjs is hetgeen de correspondent van de Daily News te Petersburg heeft gehoord van Doli Ro- eanof, een der leiders van de 15,000 bandieten, die naar men zegt, zullen trachten de intellectuels te vermoorden. Wij hebben wapens, zeide de man, en 20,000 patriotten staan gereed om desnoods hun leven voor Rusland te offeren. Als er iets gebeurt, zullen de in tellectuels enkel hebben wat zjj verdienen. In de pers hebben onlangs berichten gestaan over de 115-jarige vrouw Magelhaens te Oporto, die de oudste vrouw van Europa heette te zijn. Uit Munchen wordt thans gemeld dat niet Portugal, maar Beieren er zich op kan beroemen, de oudste vrouw van Europa te bezitten, eene Josepha Edler, die in 1787 geboren is en te Spitzen- dorf bij Fürsteneck woont. Dit bestje is nog zoo gezond dat zij, ook in den loop van den vorigen winter, op vele dagen barrevoets liep. De prins-regent van Beieren heeft kortgeleden nog van zijne belangstelling voor haar bljjk ge geven, door haar te Dittling te laten fotografeeren. Uit New-York wordt bericht, dat er in het stadje Torres, in den staat Colex-ado, op Goeden Vrijdag een man is gekruisigd. Er bestaat in Amerika een godsdienstige sekte, die gebaseerd is op het beginsel der zelfkastijding, waardoor de mensch de zonde uit zijn lichaam verdrijven moet. Een lid van deze sekte had zich nu bereid verklaard, zich te laten kruisigen, om van alle zonden gezuiverd te worden, en de sekte besloot, deze kruisiging uit te voeren. Er werd een kruis opgericht, en het offer werd gekruisigd; zjjn handen en voeten werden aan het kruis gespijkerd, en de man stierf langzaam onder onbeschrijlljjke pijnen. De andere leden van de sekte ge raakten bjj deze „plechtigheid" in extase. De politie stelt een onderzoek in naar het gebeurde. In Westfalen bestaat er reeds gerui- men tjjd oneenigheid tusschen enkele eigenaai-s van bierbrouwerijen en hunne werklieden. De arbeiders-organisatie wist door te voeren dat deze bierbrou- weiijen geboycot werden. De geboycotte pati-oons hadden een onderhoud met het organisatie-bestuur, dat echter tot niets leidde. Toen besloten zij alle werklieden tot deze organisatie behoorende, uit te sluiten. Hierdoor worden meer dan 200 brouweiijen getroffen. In enkele steden, zoo Dortmund, Duisburg, Dusseldorf, Elberfeld, Barmen legden daarop ook enkele niet-georganiseerde arbeiders het werk neer. Doch voor zoover thans reeds geconstateerd kan worden, zal het be drijf in de groote brouwerijen hierdoor niet gevoelig getroffen worden. Alleen de kleine brouwerjjen lijden groote schade. Een der directeuren van het Russische ministerie van financiën den heer Kas- pesof, die belast was met den aan- en verkoop van granen, voor gouvernements rekening, moet zich aan aanzienlijke ver duisteringen, tot een bedrag van een paar millioen gulden, hebben schuldig gemaakt. De lieer Kaspesof leefde te Petersburg heel eenvoudig, maar was langzamerhand eigenaar geworden van een geheele stadswijk te Taganrog. Carnegie heeft thans een bedrag van tien millioen dollars beschikbaar gesteld om daaruit de pensioenen te betalen van oude professoren. In het geheel is met deze gift het bedrag van door Carnegie voor welda dige en wetenschappelijke doeleinden ter beschikking gestelde fondsen gestegen tot ongeveer 120 millioen dollars. De Oostenrjjksche regeering denkt ernstig over een voorstel tot invoering van een nieuwe progessieve successie belasting. De ministerraad houdt zich thadk met een door den minister van financiën uitgewerkt ontwerp bezig. De bestaande successiebelasting dateert van 1850 en is heel geringzjj houdt slechts rekening met den graad van bloedver wantschap, maar niet met het bedrag der nalatenschap.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5