De Journal des Débals vestigt de aandacht op het bericht van het weg- loopen van de 61 soldaten van ChÉttelle- rault. Dat er nu en dan een soldaat het niet langer uit kon houden lusschen de muren van de kazerne, is altjjd wel voorgekomen, en dat beteekent niet veel. Maar in het verschijnsel dat zich tegen woordig voordoet in het leger ziet het blad een ernstig gevaar. Een vlucht om los te komen, uit drang naar vrijheid, had plaats, alleen of desnoods met zijn beiden, maar tegenwoordig gaan de soldaten bij afdeelingen aan den haal. Des avonds na de soep gingen de 61 uit, en den volgenden morgen kwamen zij terug, niet met betoon van berouw, maar met een grievenlqst, meteischen. Zij stelden de overheid voor de keuze, öf hen zelf te verplaatsen, óf hun kapitein. Het is tehopen, zegt de Débats, dat de overheid een derden weg gekozen heeft, en de heeren zoo voorbeeldig zal straffen, dat het vooruitzicht van zulk een straf voortaan een ontmoedigende uitwerking zal hebben. De gezanten van Duitschlanden Frank rijk, de heeren Speck von Sternburg en Jusserand, zullen respectievelijk naar Duitschland en Frankrijk vertrekken na een onderhoud dat zij met president Roosevelt gehad zullen hebben na diens terugkeer van de jacht. Men gelooft in diplomatieke kringen dat zq persoonlijk maar niet officieel aan den Duitschen Keizer en aan presi dent Loubet den innigen wensch van president Roosevelt zullen ovei brengen om zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan den oorlog in het Verre Oosten. De Britsche gezant, die ook binnenkort naar Europa zal vertrekken kent eveneens de denkbeelden van Roo sevelt over deze quaestie. De diplomaten zijn van oordeel dat het einde van den zeestrijd, hoe ook de uitslag moge zijn, de eerste gelegenheid zal aanbieden tot het aanknoopen van vredesonderhande lingen tusschen Russen en de Japanners. Met zorg heeft men uit de ambtelijke statistiek over 1904 gezien dat in Enge land en Wales de sterfte van kinderen onder het jaar buitengewoon hoog is. In de 76 groote steden was de algemeene sterfte in dat jaar slechts 17.2 op de duizend zielen der bevolking, maar die van kinderen onder het jaar 160 op de duizend geboorten. In Burnley was het zelfs 229; in Hanley 212. Stockport '203, Birmingham 197, Liverpool 190 enz. In Londen was 't 116. In Huddersfield tracht men sedert eenigen tjjd het kwaad te keeren. Een burgemeester loofde in dertijd voor het jaar van zijn burge meesterschap een pond sterling uit voor elk kind dat er in geboren werd en den leeftijd van een jaar bereikte. De ge meenteraad besloot dezer dagen een shilling te betalen aan de persoon die 't eerst de geboorte van een kind aan den stedelijken ambtenaar van gezond heid aangeeft, rnits 't binnen de twee etmalen geschiedt. De ambtenaar bezorgt hÜ de moeder dan een geschrift, waarin allerlei raadgevingen voor de behandeling van zuigelingen staan. Twee vrouwen zijn aangesteld om moeders aan huis te bezoeken. Verder zal de gemeenteraad een proef nemen met een inrichting, waar overdag zuigelingen ter voeding gebracht kunnen worden. Ook in Canada begint men zich onge rust te maken over het afnemen der geboortecijfers onder de Engelschen. Maar het Leger des Heils zendt er ge stadig landverhuizers heen, en de regee ring schijnt dit niet ongaarne te zien. De Fransche Canadeezen dragen ruim het hunne bij om het geboortecijfer niet als te laag te doen bljjven, Tot de algemeene Zemstwo vergade ring te Moskou zijn ongeveer 80 leden gekomen. De vergaderingen hebben niet in het openbaar plaats, maar in parti culiere woningen, eiken dag op een andere plek. Zij hebben een geheel privaat karakter. Er werd besloten, geene mededeelingen over de vergade ringen openbaar te maken. In de eerste heeft men beraadslaagd over het plan voor een nieuwe organisatie des rijks. De aangekomen buitenlandsche bericht gevers hebben tot nu geen toegang tot de vergaderingen gekregen. Men berekent, dat, tengevolge van de mobilisatie in Rusland alleen in de laatste drie weken 30.000 mannen- vrouwen en kinderen uit het Weichsel, gebied op Pruisisch grondgebied over gegaan zijn; de vluchtelingen zoeken vooral werk in de bosschen. De militaire medewerker van de Roes, die als goed ingelicht bekend staat, Schrijft 'dat maarschalk Ojama alle reden heeft om zich te haasten met de in sluiting van Wladiwostok, aangezien de Russen, zelfs als hun vloot zonder ongeval daar aankomt, er allerlei her stellingen aan zullen moeten verrichten, welk werk door een insluitingsleger zeer bemoeilijkt zou kunnen worden. Deze schrijver meent, dat Ojama thans beschikt over '285,000 man, waarvan er 100,000 op Wladiwostok aanrukken door Korea heen, terwijl 150,000 man de verbindingswegen bewaken, en 575 000 tegenover generaal Linjewitsj staan. De moordenaar van grootvorst Sergius heeft aan hei Hooggerechtshof om een nieuwe behandeling zjjner zaak gevraagd op grond, dat hij niet is verdedigd door den advocaat zijner keuze, zooals zijn recht was. Er is in Engeland geklaagd over ge deeltelijke staking van den bouw van oorlogsschepen. Een Lord der Engelsche admiraliteit heeft dit feit thans in een vergadering besproken. Hij verklaarde, dat het niet de bedoeling is dien aanbouw in te krimpen, maar dat de lessen van den oorlog (in Oost Azië) genoopt hadden tot aanzienlijke wijziging van de tee- keningen voor de nieuwe schepen. De Admiraliteit stond op het punt te Ports mouth de kiel te leggen voor het ge weldigste slagschip, dat de wereld ooit had aanschouwd en het te voltooien in den koetsten tijd, die helend was. Dit schip zal een resustaat zijn van de les sen, die de oorlog heeft geleerd, en de wensch, die lessen toe te pas<en op alle in aanbouw zijnde schepen is de oorzaak van den tijdelijken stilstand. Dat er zooveel mannen aan de marine werven ontslagen waren, betreurde Lee, maar was een onvermijdelijk gevolg van de nieuwe gedragslijn der Admiraliteit om geen stuiver meer te besteden aan het oplappen van verouderde schepen, maar deze te verkoopen voor wat ze op konden brengen. Dientengevolge waren er honderd schepen, die geen gevechtswaarde meer hadden, van de lijst der oorlogsvloot geschrapt. Lee beloofde ten slotte, dat voortaan alle herstellingen op de rijkswerven zouden geschieden ia plaats van bij particuliere firma's. De militaire medewerker van de Ber- lijnsche Post vestigt in een beschouwing, waarin hq de Fransche met de Duitsche artillerie vergelijkt, de aandacht opliet feit dat Duitschland nog bezig is met het veranderen van zijn kanonnen en dat dit werk nog twee jaar zal duren. Op het oogenblik kan Duitschland 3444 kanonnen stellen tegenover 1976 Fran sche kanonnen, welke laatste echter beter zijn. Daarentegen heeft Duitsch land een overwicht aan zware houwit sers van 15 c.M., welke Frankrjjk niet heeft. Volgens een bericht uit Rome, is er, dank zij de pogingen van den Floren- tijnschen advocaat Mattaroli, een over eenkomst tot stand gekomen tusschen den Koning van Saksen en gravin Mon- tignoso. De gravin zou het prinsesje nog een tijdje bij zich houden en een hoogere toelage dan tot dusver ontvangen Daar entegen geeft de gravin hare rechten als Saksisch onderdaan prijs. Eindeljjk zouden er afspraken gemaakt zjjn, waar- bjj aan de gravin is toegestaan af en toe hare kinderen weèr te zien, Het Oberkriegsgericht te Saarburg heeft Zaterdag, in hooger beroep uit spraak doende, een vrijsprekend vonnis geveld, dat het algemeene rechtsbe wustzijn hoogelijk bevredigd. Den I9den Februari hadden vier lichtelijk aangeschoten lanciers van het aldaar in garnizoen liggende regiment twist gekregen met een infanterie- patrouille. De eerste militaire rechter veroordeelde hen tot tuchthuis- of ge vangenisstraffen tot vijf jaren, wegens ophitsing tot rebellie, beleediging en aanranding van een meerdere, samen scholing en muiterij. Geen enkele van deze beschuldigingen is door den hoogere rechter als juist erkend. Het Ober kriegsgericht stelde vast dat door niets bewezen was, dat de beschuldigden zich met vereende krachten tegen hun meer deren hadden willen verzetten of dade lijkheden hadden willen begaan. Iets dergelijks is onlangs te Maagden burg gebeurd, toen bij hooger beroep een hard vonnis van de eerste militaire rechters te Dessau aanmerkelijk ver zacht werd. Verbazingwekkend blijft het dat naar beste weten en geweten oordeelende rechters zulke verschillende vonnissen vellen. Een liberaal blad vindt dat de tijd gekomen is, om de zege ningen van de behandeling in hooger beroep nu ook uit te breiden tot het burgerlijke strafproces, waar men dit rechtsmiddel nog altjjd niet kent. Te Alexandrië in Egypte is aange houden een berucht anarchist, een zekere Vittorio Jaffei, daar onlangs uit Zanzibar, waar hij zich voor een Mohamedaan had uitgegeven, aangekomen. Deze Vit torio Jafiei heeft, naar men gelooft, de hand gehad in den moord op koning Humbert als med plichtige van wijlen Bresci. Daar Jaffei is ingescheept op een naar Italië bestemd schip, veronder stelt men, dat de Italiaansche regeering zjjn uitlevering heeft gevraagd. Een clubje jongens te Beverwijk had een revolver gekocht om gezamenlijk te leeren schieten. Gisteren hielden zij oefening en het vuurwapen weigerde geen van de jongens kon de haan over- krijgen. Een nam het mede, ontmoette vanmorgen den jongsten bediende van den winkel waar de revolver gekocht was en vroeg zijne hulp. Deze trok den haan over, de revolger was geladen, ging af en trof den eigenaar in de linkerzijde. Met hevige pjjn werd hij bij den naistbjjzijriden geneesheer inge dragen, wien het nog niet is mogen gelukken den kogel te verwijderen. Maandagnacht omstreeks half een werd te Dordrecht door een paar agen ten in een nat pak aan het hoofdbureau van politie gebracht een jong paartje, beiden '18 jaar oud. Ten einde zich van het leven te berooven waren ze nabij de Spoorwegbrug in de Oude Maas ge sprongen, maar er stond daar te weinig water, zoodat ze elkaar weer op het droge hielpen, met het voornemen hunne poging verderop te herhalen Eenige in de nabjjheid zjjnde politieagenten wie ten dat te beletten en brachten de levensmoeden naar veiliger plaats, waar hunne kleeren werden gedroogd, terwijl inmiddels de respectieve ouders waren gewaarschuwd, onder wier geleide zij later huiswaarts konden keeren. Er is te Hoofddorp, den laatsten tijd hard gewerkt en veel geld ver diend. De 30 duizend kub. meters land, die diende tot belasting van den grond, voor eene te bouwen bomvrije kazerne, is bijna van plaats verwisseld. Het metsel werk en de betonstorting aan de nieuwe bruggen, ondanks vele tegenheden vor dert thans goed. Het nieuwe Café „de Beurs" is reeds overkapt en 't Café „Landbouw" vordert flink. Er is dan ook alle zekerheid, dat met de opening der a.s. tentoonstelling te Hoofddorp op 18 Juli a.s. ook de opening der nieuwe hotels en bruggen alhier zal plaats hebben. HAAKLËM 9 Mei 1905 Den 1 Mei 1.1. mocht de heer P. H. van der Ley den dag gedenken waarop hij sedert veertig jaar eerst als leeraar, later als directeur, werkzaam was aan de Haarlemsche Rijkskweekschool voor Onderwijzers. Ondervond de Directeur op dien dag verschillende blijken van belangstelling, in den aard der zaak lag, dat in ruimen kring behoefte werd gevoeld om het jubileum te vieren. Hieraan werd Zaterdag voldaan. Een feestcommissie had zich gevormd, be staande uit oud-leerlingen der Kweek school al die belangstellende genoodig- den vereenigden zich Zaterdag in het Brongebouw, waar behalve oud-leerlingen en leerlingen ook verschillende autori teiten op school- en gemeentegebied bijeen waren, waaronder de Inspecteur van he'. Lager Onderwjjs, de heer Fabius, de Districtsschoolopziener, de heer Roo- denburg, de Wethouder belist met de zaken voor het Onderwijs alhier, de heer De Haan Hugenholtz en de Wethouders de heeren De Breuk en H. D. Kruseman, de heer Bijleveld, vroeger directeur van de Christelijke Kweekschool te Amster dam, de heer Mejjer, directeur der Kweekschool voor Onderwijzers en On derwijzeressen te Amsterdam en vele andere vertegenwoordigers van onder- wjjs-corporaties in ons land, terwijl me vrouw Franken de oud-leerlingen, werk zaam in Indië, vertegenwoordigde. Tegen half drie werd de jubilaris en zijn familie onder luid applaus door de feestcommissie binnengeleid en nam de plechtigheid een aanvang met het zingen van een vierstemmig welkomstlied, woorden van een oud-kweekeling, de heer D. Kujjper, muziek van den heer Schmölling, muziekleeraar aan de Kweekschool. De feestrede werd uitgesproken door den heer J. Prins, oud-leeiling, hoofd eener school te 's Gravenhage. In korte trekken gedacht spreker de groote verdiensten van den jubilaris op liet gebied van aanschouwelijk onderwijs in natuur- en wiskunde, en toonde aan dat dit onderwijs iels bijzonder kenmer kends had, waardoor het den jongen onderwijzer aanspoorde tot zelfstandige studie en eigen werkzaamheid. Roemde spreker de heldere voordracht van den heer Van der Ley als den man van groote weikkracht, wij herinneren ons verklaarde Spreker, den jubilaris als den sympathieken leeraar, van wien een groote opvoedende kracht uitging. Spre ker roemde den heer Van der Ley als hervormer van het onderwijs in natuur kunde. Vervolgens werd onthuld het portret van den jubilaris, geschildei d door Haverman, aangeboden door oud-leerlin gen en besloot spreker zijn rede met een harteljjken gelukwensch, welke geest driftig werd toegejuicht. Toen werd door de jongejuffrouw Franken een bl.emtuil aangeboden, namens de oud-leerlingen in Iridië en deelde de ceiemoniemeester, de leeraar Luyten, de verschillende ingekomen schriftelijke bewijzen van belangstellen den mede, als van den Referendaris van Binnenlandsche Zaken, van de oud- schoolopzieners de heeren Poutsma en Van der Ven en den Arrondissements schoolopziener de heer Goedhart. De Heer Inspecteur van het Lager Onderwijs bekwam daarna het woord. Deze spreker toonde aan, hoe de Haar lemsche Kweekschool geworden is wat zq is, onder de onvermoeide toewijding van den heer Van der Ley. Vijftien j »ren, zeide spreker, kennen wjj elkaar; als reden waarom allen zoo aangenaam met den jubilaris werkten, vond spreker in diens kunst om te waardeerenuit veel het goede te vinden. Ontvqng hieibij, zeide de Inspecteur, de handdruk van een trouwen vriend. Verschillende Heeren voerden daarna nog het woord; de Leeraar Broere na mens zijn collega's aan de Kweekschool, schetsende de ideale verhouding tusschen Directeur en Leeraren, de Wethouder de Haan Hugenhohz als vertegenwoor diger van het onderwijs hier ter stede, den Heer van der Ley roemende als den raadsman in sommige gevallen en in zijn werkzaamheid als lid en secre taris der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager OnderwijsDs. Paré, als lid der Commissie voor het Godsdienstonderwijs aan de Kweekschool, de zorgen voor de kweekeling van den Directeur op godsdienstig gebied aan- toonende; de Heer Meyer Directeur van de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam en als Voorzitter van de Vereeniging van Nor maal onderwijzers in Noordholland; de Heer Swart als Voorzitter van den Bond voor Handenarbeid er op wijzende, dat de jubilaris zijn leerlingen liefde in boezemde voor den arbeid; de Heer Bigot, Voorzitter van het Nederlandsch Onderwjjzers-Genootschap, de gewich tige diensten besprekende aan het Lager Onderwijs bewezen, terwijl de Districts schoolopziener der. Heer van der Ley

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2