nieuwsberichten. van af- en overschrijvingen op de be grooting. Goedgekeurd werd de rekening en verantwoording over 1904 van de Stads Apotheek tot een bedrag van 8728.255 met een gemeentesubsidie van 3992 43. Evenzoo de begrooting dier inrichting voor 1906 bedragende in ontvang en uitgaaf 9700.waaronder een ge meente subsidie van ƒ5100. Goedgekeurd werd de rekening van inkomsten en uitgaven der voormalige corporaties van neringen, ambachten en bedrijven over 1904, sluitende met een voordeelig saldo van ƒ1637.935. In behandeling kwam een voordracht van Regenten van het St. Elisabeths Gasthuis tot goedkeuring van twee suppletoire begrootingen voor 1904, in ontvang en uitgaaf aanwijzende ƒ174125.235 en voor 1905 151255.37. Voorgesteld wordt aan den le luite nant der infanterie, de Heer P. A. J. van Tienhoven, belast met de opleiding van de officieren en het kader der schut terij, toe te kennen een gratificatie van ƒ150. Het voorstel werd aangenomen. Door besturen van verschillende kerk genootschappen en corporaties was aan den Raad verzocht de lokalen met ver gunning zoo mogelijk gedurende den geheelen Zondag, of althans gedurende den kerktijd te sluiten, krachtens de bevoegdheid door de Wet aan gemeen tebesturen verleend. B. en W. hebben ernstig overwogen of een middel kon gevonden worden om het drankmisbruik in deze gemeente op Zondag aan de hand van de bepa lingen der gewijzigde Drankwet meer dan tot dusverre tegen te gaan, daarbij tevens rekening houdende met de eischen van het tegenwoordig verkeer. Het is B. en W. echter niet mogen ge lukken een bevredigende oplossing te ont dekken, zoodat zij den Raad in overwe ging meenen te moeten geven op die adressen afwijzend te beschikken. De Heer de Braai stelt voor het voor stel aldus te lezen: te bepalen, dat de voor het publiek toegankelijke lokali teiten, waarvoor vergunning is verleend, op Zondag na 8 uur des avonds zullen gesloten zijn. De Heer Winkler had in deze het woord, betreurende het afwijzend advies, hoewel groote belangen er bjj betrok ken zijn Zal tegenstemmen. De Heer Schram doet opmerken, dat Haarlem, wegens zijn groot verkeer in bijzondere positie verkeert, waardoor het D.B. zeer zeker niet anders kon doen. En dan zou de' politie niet alle overtredin gen kunnen opsporen. Zou voorstel de Braai met kunnen steunen. Desnoods zou hjj kunnen medewerken tot slui ting op Zondag om tien uur in plaats van twaalf uur. De Heer de Braai verdedigt zjjn amendement en bestrijdt de meening van den Heer Schram, dat de grootste drukte op mooie Zondagen tusschen acht en tien uur zou zijn. Onvoldoend poli tietoezicht mag geen motief zijn. De Heer van Lijnden zet zjjn stand punt uiteen. De Heer Schram beantwoordt. De Voorzitter zet het standpunt van B. en W. uiteen. Een goed voorstel is niet te vinden omdat de uitvoering niet goed mogelijk is; allerlei moeieljjk- heden doen zich voor. Nog de Heer de Braai, meent dat nieuwigheden toch langzamerhand in burgeren. De Heer Winkler erkent de bezwaren, doch tegenstemmen is voor hem in deze een kwestie van beginsel. De Heer Rasch meent dat het goed zou zijn aan adressanten te berichten, dat de Raad, hoezeer de goede bedoe lingen erkennende, verklaart, dat er moeilijkheden bestaan, vanwege den bijzonderen toestand waarin onze ge meente verkeert. B. en W. nemen dit over. De Heer v. d. Kamp wil eenvoudig van de hand wijzen doch dit wordt verworpen. Voorstel B. en W.Rasch werd aan genomen. Voorstel de Braai wordt verworpen. Verbod vrouwelijke bediening in tap- perjjen komt thans in behandeling. De Heer Stolp meent, dat de maat regel van verbod in deze niet van pas is. B. en W. achten wenscheljjk dat in vergunningslokalen vrouwelijke hulp niet wordt toegelaten zonder vergunning van B. en W. De Heer Spoor wil wachten tot de maatregel noodig is. Voorstel B. en W. wordt aangenomen. In behandeling komt de Verordening uit kracht van de Leerplichtwet, be doelende het verleenen van bevoegd heid van ambtenaren der politie om kin deren, vallende onder de genoemde wet, die zij tusschen schooltijd op den weg aantreffen, te brengen naar de school waar zij behooren, tenzij zij zich bevinden onder het geleide der ouders, of hun blijkt van een geldige reden tot tijdelijk verzuim. Het was de Heer v. d. Kamp, die dat punt indertijd ter sprake bracht in den Raad. De Heer Thiel stelt voor als volgt te lezen: „De ambtenaren van politie zijn ge machtigd schoolgaande kinderen, die zij gedurende den schooltijd op den open baren weg aantreffen, te brengen naar het hoofd der school, tot welker leer lingen zij behooren indien blijkt van schoolverzuim buiten weten der ouders, voogden of verzorgers. Dit wordt aangehouden. Vervolgens kwam een voorstel tot het geven van namen aan nieuwe straten of de verlenging van bestaande straten. De Heer Winkler neemt met ge noegen kennis van de voorgestelde namen, doch heeft een paar bedenkingen De Heer Spoor wenschl inplaats van Schreveliusstraat Mr. Kiststraat. De Heel de Breuk wenscht Schreveliusstraat te behouden, dit wordt aangenomen. De Heer Winkler wenscht Wester gracht inplaats Kanaalkade. Het wordt Westergracht. Er werd zeer breedvoerig over dit punt gesproken. Voor de Gemeente werden kosteloos aanvaard een stukje grond aan den Koninginneweg, aan den Kruisweg en een strook grond aan de Linschoter- straat. Een wijziging werd gebracht in de voorwaarden betreffende den huur van een stukje grond aan de Kampervest ten behoeve van de E.S M. Aan de Maatschappij Bosch en Vaart werd vergunning verleend tot het uit voeren van verschillende werken in den gemeenteberm langs den Heerenweg. De Mannenzang-Vereeniging „Proza en Poëzie" heeft een wedstrijd uitge schreven voor mannenzang en gemengd - koor ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan. Zij verzocht den Raad eenig blijk van belangstelling in dien wed strijd. B. en W. adviseerenVermits het feit, dat een der talrijke zangvereni gingen alhier vijftien jaar bestaat, ons niet belangrijk genoeg voorkomt om in deze een blijk van belangstelling van de zijde der gemeente te verleenen, geven wij U in overweging het verzoek niet in te willigen. De Heer van den Berg stelt voor aan den Mannenzangvereeniging tot het door haar bedoelde een som van 50. te verstrekken tot aankoop van een gouden medaille. Het voorstel werd ondersteund en de voorsteller verdedigde het. De Heer Thjjssen wijst op het gemeentebelang in deze, geeft in overweging toe te staan. De Heer H. D. Kruseman ver dedigt voorstel B. en W. Na langdurige besprekingen, waarbjj de bemerking van den Heer Modoo, dat de aanvragers min der bekende personen zijn en dit B. en W. heeft geleid tot afwijzende beschik king, deed de Heer Loosjes opmerken, dat zeker niet vele Raadsleden het in deze met den Heer Modoo eens zullen zjjn, maar dat het goed zou zjjn voor stel v. a. Berg aan te nemen. Namens B. en W. verklaart de Heer Kruseman dat, gehoord de verklaring dat er tweeduizend meoschen komen, het college met voorstel 50,mee gaat. De Heer J. P. F. Dicke, niet eervol ontslagen onderwijzer aan de Tweede Burgerschool, beveelt zich aan voor her plaatsing in eene betrekking bjj het onderwijs of plaatsing in een andere stedelijke betrekking, welke voor hem geschikt is en hem in staat stelt in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Namens het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers wordt dit verzoek ondersteund. Het advies van B. en W. luidt als volgt: Na kennisneming van een en ander hebben wij de eer mede tedeelen, dat geen argumenten zijn aangevoerd die ons hebben doen twijfelen aan de juistheid der gronden waarop het be streden besluit indertijd genomen is, zoodat wij geene termen aanwezigachten om U voor te stellen op Uw besluit terug te komen, noch om aan den overigen inhoud van het verzoekschrift te voldoen. Voorstel B. en W. werd aangenomen. Benoemd werd de Commissie van Onderzoek voor de Schutterij. Tot lid van de Commissie A tot wering van Schoolverzuim werd benoemd de Heer D. L. Bleeker. Tot onderwijzer aan de Zevende Tusschenschool benoemde de Raad den Heer A. Kroes te Haarlemmermeer. De Heer Winkler noodigt de Raads leden uit thans eens een kjjkje te nemen in den Hout, na de verbeteringen die plaats gehad hebben. De Heer Thiel vestigt de aandacht op de deuren in de scholen, toegang gevende tot lokalen. Verzoekt B. en W. er de aandacht op te vestigen, dat b.v. in een lokaal waar voor eenigen tjjd ernstige feiten hebben plaats gehad geen doorzicht is. Voor de zedelijk zwakken is veel toe zicht noodig. De vergadering werd daarna gesloten. Eerste Kamer. In de vergadering van Woensdag bracht de Voorzitter een warm woord ter nagedachteuis van het overleden lid de Heer Laane. Nu werden de geloofsbrieven van het nieuwe lid in hinden eener commissie gesteld. De Heer Van Weideren Rengers heeft bezwaar tegen de bedoeling om in de afdeelingen aan te vangen met het onderzoek der Onderwjjzerspensioenwet- ten en daarmede samenhangende wetten, zoomede met dat van de Onderwijs- novelle. Hij apprecieert de goede bedoe ling des Voorzitters om de Kamer in kennis te stellen met zijn voornemen, maar hjj meent dat er nog geen vol doende tijd is geweest om van de ge noemde ontwerpen kennis le nemen. Obstructie ligt geenszins in zijne be doeling, maar toch meent hij in over weging te moeten geven liet afdeelings- onderzoek eerst de volgende week aan te vangen en doet daartoe het voorstel. Na stemming werd besloten de ge noemde ontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken. Tweede Kamer. Woensdag was de wet tot verbetering van de positie der lagere postbeambten aan de orde. De Heer Nolting wenscht het ver strekken van dienstwoningen voor brie vengaarders, den Heer Smeenge betere regeling voor de commiezen. De Heer van Wichen vindt de clas sificatie onjuist,onbilljjk en onhoudbaar. Het beste ware die classificatie geheel op te heffen, en de bezoldiging te rege len naar anciënniteit en de levensbe hoeften. Het maximum tractement zou dan gelijk kunnen zjjn, evenals het aan vangssalaris. De minister van Waterstaat beant woordt, wijst er op, dat de loonen bjj particulieren niet hooger zjjn. Men wil gelijkstelling van klerken met de commiezen. Maar volstrekte ge lijkstelling is een waan. Overigens ver geet men dat de klerken commies kun nen worden. Zij hebben slechts het examen te doen en het wordt hun daarbij zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Slaagt een surnumerair niet voor zijn commies-examen, dan wordt hij ont slagen; een niet-slagende klerk blijft echter gehandhaafd. Dat de positie der telegrafisten ver betering zou behoeven, stemt de minis ter niet toe. Ge classificatie der kantoren kan niet gemist worden. De Heer de Klerk stelt de volgende motie «De Kamer, van oordeel dat 't wen- scheljjk is dat de kantoren van de 7e klasse ook voor de klerken worden opengesteld, gaat over tot de orde van den dag.i De motie wordt dadel jjk behandeld, doch wordt ingetrokken, en het ontwerp daarna aangenomen. Vervolgens werd het ontwerp school wet aangenomen met 56 tegen 38 stem men, rechts tegen links. Aan de orde is de behandeling van het wetsontwerp tot: Aanleg van een scheepvaartkanaal ter verbinding van de Zuidwillemsvaart en de rivier de Mark onderling en met de rivier de Amer. Na discussie werd het ontwerp aan genomen. Vervolgens was aan de orde het wets ontwerp houdende bepaling betreffende het merken van boter, afkomstig van aangeslotenen bij een onder rijkstoe- zicht staand botercontrólestation Ook dit werd aangenomen. Toen kwamin-behandelinghetbouwen van een stationsgebouw te Deventer. Een verzoek om overlegging van de 1 teebeningen kon niet ingewilligd wor den wegens administratieve moeieljjk- heden. De Minister van Waterstaat wijst op de wenscheljjkheid van dezen stations- bouw, die al jaren geleden vaststond. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft alle mogelijke plannen afgekeurd. Er bljjft dus niets anders over dan den weg der wet in te slaan en een Kon. besluit uit te lokken, krachtens het 2e lid van artikel 5 van de Spoorwegwet van 1875, waarbij aan de Kon Ned. Lokaal Spoorweg Mij. het medegebruik wordt gewaarborgd van het station te Deventer. Dat medegebruik maakt de kosten van den bouw hooger. Wie zal nu de hoogere kosten dragen, is ge vraagd? De minister is ten deze gerust. Men kan, komt er geen minnelijke schikking tot stand, met vertrouwen steunen op de wet van 1875. Er bestaat ten deze een precedent; indertijd bij den bouw van een station te Leiden, toen de maatschappij Leiden Woerden werd veroordeeld tot betaling van ƒ117,000 in de bouwkosten van het gemeen schappelijk station met de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maat schappij. Na replieken, verklaart de Minister nader, dat de Exploitatiemaatschappij den bouw op zich heeft genomen, en 100,000 daarvoor heeft beschikbaar gesteld. Er bljjven dan nog 8 ton over, te dragen door den staat, maar waarin, naar de minister hoopt, de Koninklijke Lokaalspoorweg-maatschappij, langs den door den minister ingeslagen weg, een flinke som zal bjjdragen. Het ontwerp is daarna aangenomen. Aan de orde is liet wetsontwerp houdende wettelijke bepalingen be treffende loterijen. Het algemeen debat wordt geopend. De Heer Drucker verheugt het, deze hervorming te mogen behandelen met dezen minister van justitie, die met goede plannen was bezield. Door den loop der omstandigheden kwam van die vele goede plannen niet veel terecht. Gelukkig dat deze hervorming nu tot stand zal komen. De Heer De Waal Malefijt is ook dankbaar voor dit ontwerp. Hjj acht de loterij een kwaad uit godsdienstig, zedelijk en economisch oogpunt. De loterij prikkelt tot speelhartstocht en wekt een afkeer van arbeid. Daarom is zjj ook uit economisch oogpunt af keurenswaardig. Donderdag hield de voorgestelde rege ling van de pensioenen voor loodsen de Kamer den geheelen dag bezig. Zonder stemming werd het ontwerp goedge keurd. De behandeling van het proces-Drey- fus voor het hof van cassatie zal wel tot na de groote vacantie worden uit gesteld. De raadsheer Michel Jaffard, die belast is met het rapport over deze zaak, moet eenige maanden rust nemen wegens een longaandoening. Bij de stad Szatmar Nemeti in Hon garije wilden tien boerenmeisjes in een schuit een zjjarm van de Szamos over steken. Behalve dezen bevonden zich aan boord twee mannen, die het vaar tuig bedienden, met hun vrouwen. Mid den op het water sloeg de schuit om, met het droevig gevolg, dat allen te water geraakten. Elf personen verdron ken; slechts de beide mannen en de vrouw van een hunner wisten zich te redden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2