De correspondent van de Daily Tele graph te Tokio schrijft Rusland booze plannen ten aanzien van Mongolië toe nu het uit Mantsjoerjje is »geélleboogdt. De Russen vallen China niet alleen lastig over spoorwegconcessies, maar knopen ook groote t tukken land in de afgelegen districten. Dezelfde correspondent weet te ver- tellen, dat de Russische zaakgelastigde te Peking onmiddellijk antwoord heeft gevraagd op zijn nota betredende de onzijdigheid van Mongolië met de be dreiging erbij, dal anders de Russische troepen onverwijld dat gebied binnen zullen rukken. De oorlog, die aan den eenen kant veel ellende en armoede na zich sleept, brengt elders ruime verdienste. Het laatste is o.a. het geval met verscheiden Poolsche fabrieken en daaronder neemt de Warschausche nijverheid een eerste plaats in met de vervaardiging van veld keukens en bakovens. Een firma te Warschau heeft dezer dagen nog een bestelling gekregen van 340 stuks. Dan worden er in Polen groote orders ge plaatst voor smalspoor en een bizonder soort van lage wagens voor het vervoer der groote kanonnen. Een andere goede bestelling is die van salonrijtuigen ten behoeve van den grooten staf op de spoorwegen in het Verre Oosten. En ten slotte levert de Poolsche industrie tal looze bagagewagens, affuiten en projec tielen voor Oost-Azië. Het zeeslaggerucht werd niet bevestigd, zoodat wel aangenomen kon worden, dat er niets of niets van belang had plaats geh^d. Nu gaan weer geruchten, dat de Russen bij een verkenning een ernstig verlies geleden hebben. Ook dit wordt niet bevestigd, maar men houdt het er voor dat de censuur de berichten op houdt. In Rusland is één roep om hervorming. De czaar in zekeren zin teruggebracht tot een constitutioneel vorst onder ver band van zekere rechten. Er bestaat echter een partjj, die een alleenheerscher wenschelijker acht voor Rusland en met allerlei reden, die natuurlijk geen steek houden, het volk tracht diets te maken, dat de verkozen vertegenwoordigers zullen zijn advocaten, docters, in het algemeen zeer ontwikkelde mannen. Zij zullen, zegt een desbetreffend manifest, wel door het volk gekozen zijn, maat niet de belangen ervan behartigen, om dat zij uitvoerders zullen zijn van de wil der machtige „heeren", die volgens de beweringen in het stuk alles zullen doen om de vertegenwoordigers op hun hand te krijgen. Nu weet men, dat in 't algemeen de Rus zeer aan den czaar gehecht is en hierop speculeerende, zou het wel kunnen zijn, dat het manifest bij de menigte indruk maakte, waaronder de hervor mingspartij in de eerste plaats van haar invloed zou verliezen. Het schijnt te zijn een partij die nog jammeren genoeg kan stichten door de boeren tegen de hervormingsgezinden op te hitsen. De oorlog in Mand-joerqe wordt thans gevoerd door voorposten, waarbij de Japanners plan schijnen te hebben om den linkervleugel van den vijand te omsingelen, af te snijden van het leger. Het terrein is echter van dien aard, dat wanneer hef plan mislukt, het tooneel van den strijd zal verplaatst worden naar Mongolië. Men verneemt, dat een grooto veld slag en een zeeslag om denzelfden tijd zal plaats hebben. Generaal Koerapatkin is, zooals men weet, weer bjj het leger te velde. Of hij het kan vinden met den boven hem ge plaatsten Linewitzj, zou betwijfeld mogen worden, want er gaan geruchten, dat de laatste dringend heeft verzocht Koero- patkin terug te roepen. In en om de haven van Port Arthur zijn de Japanners thans ongeveer gereed met het opruimen der onderzeesche mijnen die door de Russen gelegd waren, terwijl zjj tamelijk gunstig slagen in het naar boven brengen van gezonken Russische schepen, waarvan enkelen nog goed voor herstelling vatbaar zijn. De arbeiders van de munitiefabriek te Toela, Rusland, hebben aan het ministerie van justitie een adres gericht, waarin zij verklaren, dat zij weigeren de bestelde patronen te vervaardigen, daar deze naar verouderd en onbruik baar model moeten worden gemaakt en zij niet medeplichtig er aan willen zijn, dat duizenden hunner landgenooten door het gebruik van deze munitie het leven zullen verliezen. In het adres worden ook de namen der officieren en ambtenaren, die het leveringscontract af-loten, genoemd. Dergelijke stoutigheden zouden de Russische werklieden zich vóór een paar jaren of nog korter niet durven ver oorloven. Ver8chilende telegrammen bevestigen de geruchten. Officieel wordt uit Tokio bericht: De vloot van Rodjestwensky is feitelijk vernietigd. Twaalf Russische oorlogsschepen zjjn gezonken of buit gemaakt. Twee transportschepen, twee torpedoboot jagers zijn eveneens ge zonken. Een particulier telegram bericht aan een Engelsch blad dat de zeeslag ge ëindigd is met een groote overwinning van den Japanschen admiraal Togo. Nader wordt medegedeeld Zaterdag j heerschte in de Japansche Zee een af wisselende misttoen deze optrok bij Imogen wind, scheen de zon prachtig op een ruwe zee. De Russische schepen werden het eerst gezien te zes uur in den morgen, toen zij het eiland 1 soe- sjima naderden. Naar men meent was het eskader samengesteld uit zes eerste klas slagschepenzjj naderden onder bedekking van den mist, die echter op trok. Toen trok het Russische eskader terug. Berichten meldden, dat 21 andere Russische schepen in de nabijheid waren. Tegen negen uur werd de Russische vloot aangevallen. Een telegram bericht uit Kiautsjau dat niet de geheele Russische vloot deelnam aan den slag in de straat van Korea. Alle minder snelvarende schepen zijn om Japan heengestoomd. De Japansche verliezen zijn, voor zoover bekend, 1 kruiser en 10 torpedobooten. De Russen moesten, al vechtende, hun doelWladiwostok voor oogen houden en een zoo groot mogelijk aantal van hun schepen noordwaarts zien te bren gen, wat de Japanners hadden te be letten. Kapitein Malton, de bekende marinedeskundige, heeft eenigen tijd geleden in de Times voorspeld dat het een „running fight", een „gevecht op marsch", zou worden, en in dat geval zou men den einduitslag niet kunnen vernemen voor beide tegenstanders vol slagen uitgeput zijn. Als men geloof mag hechten aan de berichten over de bewegingen van de Russen, zou men moeten aannemen dat Rozjeslwenski, voor hij den tocht naar de straat van Korea ondernam, zijne vloot in tweeën gesplitst had, door een deel van zqne kruisers, vermoedelijk de lichtste en snelst varende om Japan heen naar Wladiwostok te zenden. Eenige Russische schepen hebben de haven van Wladiwostok verlaten, waar schijnlijk met het doel de opstoomende vloot hulp te verleenen. Nog zij vermeld dat een omstandig heid de Russen behulpzaam kan zijn op hun koers naar Wladiwostok. Het is de t(jd van de dichte nevels aan de Japan sche kusten. Zelfs in geval van een Russische nederlaag, zou menig schip van de Russen kunnen ontkomen, in dien de vlucht door een plotseling op komende mist werd begunstigd. Men behoeft zich slechts te herinneren, hoe dikwijls het eskader van Kamimoeraen het eskader uit Wladiwostok elkander in een dikken mist zijn voorbggevaren, om te begrijpen dat alle vechten dan doelloos en, wegens de kans op aanva ringen met eigen schepen, roekeloos wordt. Het kan zijn dat Rozjestwenski op dergelijke nevels, waarin ook de goden van den Olympus hun strijdende lieve lingshelden aan gevaren plachten te onttrekken, gerekend heeft bij zijnver- metelen tocht door de Japansche wateren. De Italiaansche Tribuna verneemt uit Tientsin: Vannacht, dat is dus de nacht van Zaterdag op Zondag, is hier bericht ontvangen, dat de Japanners bg Tsoe- sjima een groote overwinning hebben behaald. Er zijn vier Russische schepen gezonken en verscheidene gehavend. Het Russische eskader kan als vernietigd beschouwd worden. De Temps daarentegen verneemt uit Rome: Het ministerie van marine heeft een telegram uit Tsjifoe ontvangen, vol gens hetwelk bjj Tsoesjima een slag is geleverd met rampspoedige gevolgen voor beide partijen. De verliezen zijn schrikbarend. Geen enkel schip is er heelhuids afgekomen. Een rijke grondbezitter uit het gou vernement Charkof, een zekere Isakof, heeft een weddenschap aangegaan, dat hij in een automobiel dwars door Siberië naar Charbin zal rijden om een bezoek te brengen aan het Russische hoofdkwar tier aldaar. De automobiel, waarin Isakot zijn tocht maakt, is als voorzorgsmaat regel tegen de kogels van schietlustige Choenchoezen gepantserd. De weddenschap gaat om twaalf fles- schen champagne. Bjj wijze van proef zal in Wurtem- berg voor de groole jongensscholen een verplichte speelmiddag worden inge voerd. De twee uren voor gymnastiek onderwijs bljjven bestaan, evenals de vrjje middag. De uren voor den speel middag zullen dus in mindering ge bracht worden op de gewone lesuren, m.a.w. de gewone lesuren moeten ver minderd worden. Vrijdagmorgen te tien uur ontving H.M. ter audiëntie de Kamers van Koophandel, Nederlandsche Bank, Han delmaatschappij, de Koninklijke Acade mie van Wetenschappen, rjjks- en ge meente-instellingen en Kerkgenootschap pen. Na den middag zijn de vorstelijke personen uitgereden om een bezoek te brengen aan de voorjaarstentoonstelling in Arti, waar het bjjeen gebrachte met veel belangstelling werd bezichtigd, waarna de Koninklijke stoet met een langen omweg naar het Centraalstation toog om H.M. de Koningin Moeder af te halen, die hiertoe van Soestdjjk was gekomen Zaterdag weer audiëntie. In den na middag een rijtoer, des avonds werd cercle gehouden en bal. De drie leden van het vorstelijk huis bewogen zich hierbij elk in een afzonderlijk deel der zaal en deden, met behulp der ordon- nance-officieren, tal van aanwezigen aan zich voorstellen; ook vele bescheidenen, die zich overeenkomstig hun aard wat op den achtergrond hielden, werden naar voren gebracht en voorgesteld. Daarna bracht Hare Majesteit de Koningin tot tweemaal toe orn tien uur en om half elf een bezoek aan de balzaal, waar zij, gezeten op haar troon, het zeer geanimeerde bal gade sloeg. De Vorstin danste zelve niet. In de nevenzalen waren als andere jaren buffetten aangericht, voorzien van velerlei ververschingeu, en ver sierd met groote bloemstukken. Eerst om ruim half twaalf trok de vorstelijke familie zich in hare ver trekken terug. Inmiddels had de Koningin-Moeder enkele bezoeken afge'egd; het zuster huis van het Binnengasthuis, het Pare- vaccinogène. In den namiddag bezochten de beide Koninginnen de werkinrichting voor hulp behoevende blinden. Het jonge geslacht maakte van den vrijen middag druk gebruik om de Koninginnen te zien en hartelijk toe te juichen. Zondag werd de morgen-godsdienst oefening in de Nieuwe Kerk bijgewoond, waarbij Dr. Th. J. de Visser als spreker optrad. In den namiddag had het bezoek aan Artis plaats. Het was er zeer vol. Daarna weer een uitgebreide rgtoer. Op den langen weg stonden de menschen, soms in den feilen zonneschijn, een paar uren lang te wachten om den stoet te zien. Zeker bewondert men hier liet uithoudingsvermogen derAmster dammers. Maandag werd het Rijksmuseum be zocht, voornamelijk met het oog op de verzameling van den Heer Drucker te Londen, aan het Museum in bruikleen afgestaan. Na een rgtoer door het Vondelpark ging de tocht naar het Centraalstation, om uitgeleide te doen aan H.M. de Koningin-Moeder die weer naar Soestdgk vertrok. In den namiddag werd door H.M. de Koningin en Z.K.H. den Prins bezocht de school der „Vereeniging voor Vocale- en Drama tische kunst" op de Wete ringschans 101, tusschen Vijzel- en Spiegelgrachten. Maandag a»ond had de galavoorstel ling plaats in den schouwburg. H.M. had hiertoe gekozen Vondels Ggsbreght van Aemstel. De Heer van Schoonhoven vervulde de titelrol. Mevrouw Wensma- Klaassen zegde de Rey van Amster- damsche Maegden, en met den heer Eduard Verkade, de Rey van Edelinghen. Mevrouw Mann-Bouwmeester was we derom Badeloch, Rika Hopper zegde de Rey van Burghzaten, Hubert la Roche was de bode en mevr. Holtrop van Gelder Raphael Het Vorstelijk paar volgde aan de hand van den tekst met de grootste belangstelling de voorstelling en de Koningin gaf meermalen het sein tot applaus. Ook bij haar vertrek be tuigde de Koningin en evenzoo Prins Hendrik ingenomenheid met de vertoo ning. Het treurspel was voor dezen avond aanmerkelijk verkort, zoodat de voor stelling omstreeks kwartier voor elven reeds afgeloopen was. Dinsdag waren de diamantslijperij van de firma Asscher, Lijnbaansgracht en de Openbare Handelsschool aan de beurt. HAAKLEM 30 Mei 1905. ZANGWEDSTRIJD Onder veel belangstelling heeft Zaterdag en Zondag het eerste ge deelte van den Zangwedstrjjd plaats gehad, uitgeschreven door de Maimen- zangvereeniging Proza en Poëzie. Een groot aantal zangers, rechtstreeks bij den wedstrijd betrokken of daarnaar nieuwsgierig, brachten op sommige punten onzer stad de levendigheid en drukte die deze feesten in den regel kenmerken. In onze concertzaal, smaak vol versierd, heerschte een aangename stemming, dank almede de uitnemende regeling en de goede maatregelen van orde door de verschillende Commissiën getroffen Zaterdagavond duurde de wed strijd zeer lang. Na middernacht gaf de Jury hare uitspraak over de voordrach ten van niet minder dan 15 vereenigin- gen. Tot de bekroonde vereenigingen behoorde „Kunst door Oefening" uit onze stad onder leiding van den heer Louis Robert. Over het algemeen werd in de afdeeling van Zaterdag (3de) goed gezongen. Van minder beteekenis was de 2e afdeeling. Alleen Kunstmin van Rotterdam vermocht daarin met hare voordrachten indrukken van beteekenis achter te laten. Zg zag zich dan ook den eersten prijs toekennen. De Afdee ling werd geopend met een feestgroet, geschreven door den dir. van Proza en Poëzie, den heer Carel Phlippeau. In de uitvoering deed het zangkoor deze kranige compositie alle eer aan. De heer Phlippeau werd door de Jury leden op allerhartelijkste wjjze over zijn werk gecomplimenteerd. De Zondagavond af deeling gaf den beminnaren van den mannenzang recht veel te genieten. Het was in vele opzichten een schitterende afdeeling. Wel het meest door het op treden van de Utrechtsche Mannenzang Vereeniging Orpheus onder de voortref felijke aanvoering van den heer Corn. A. Galesloot. Zelden hebben wjj een Koor zoo mooi, zoo nobel, zoo muzikaal hooren zingen als dit uitnemend ge schoolde, sympathieke Koor uit de Bisschopstad. De voordracht van het verplicht Koor Gloria in Exelsis Deo, geschreven door den heer W. Robert, maakte een diepen indruk. Vanaf den grootschen aanhef zEere zij Goi in den hoogewt tot het Amen, het geheele werk door bleef de aandacht gespannen, ge boeid door edelen klank en hooggevoelde uitdrukking. De heer Robert, die in dit Opus naar vorm en inhoud bijzonder gelukkig is geweest, was over de ver tolking van Utrecht in hooge mate voldaan. Bij de toekenning van den eersten prgs en den eersten eere-prijs met algemeene stemmen mocht Orpheus dit mede namens de Jury vernemen. Naast de schitterende voordracht van Utrecht mogen wij in herinnering bren gen het optreden van Cecilia uit Haarlem, onder leiding van den heer Henri Pie- lage. Zg verwierf den 2den prgs en den tweeden eereprijs. Van Onderlinge oefening uit den Haag, onder den heer J. G. van Meel, hoorden wij eene gloedvolle wedergave van het aan zangers bekende Germinal van Riga.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2