die Roosevelt persoonlijk hem door Meyer liet overbrengen. Volgens den gezant was de toon van den Tsaar zeer hartelijk; de gezant acht blijkbaar de kans groot dat Amerika's aanbod om zjjn goede diensten beschikbaar te stellen, aangenomen wordt. Wil men een Laffan-bericht uit Pe tersburg gelooven, dan zouden de Tsaar en de grootvorsten, in goed vertrouwen op generaal Linjewitsj, den oorlog tot het uiterste willen voortzetten, terwijl graaf Lamsdorf en zijn part jj, door zekere buitenlandsche diplomaten ondersteund, den Tsaar trachten over te halen om een wapenstilstand te sluiten. Mochten Japan's vredesvoorwaarden onaanneme lijk bljjken, dan zouden de vijandelijk heden toch weer opgevat kunnen worden. Al sedert enkele jaren bestond er politieke spanning tusschen Noorwegen en den zes en zeventigjarigen koning Oskar van Zweden en Noorwegen. Het liep zóó ver, dat de Noorsche staatsraad den koning ontslag aanboodalle leden eischten hun ontslag, doch koning Oscar weigerde hen te ontslaan, waarna de staadsraad eenvoudig ontslag nam. De koning weigerde een nieuwe staadsraad te benoemen en zoo was dus Noorwegen zonder regeering. Toen besloot de Stor- tingh zelf de regeering ter hand te nemen met uitsluiting van den koning. Natuurlijk baart de zaak veel opzien en beoordeelen de Noorsche en Zweed- Eche bladen de kwestie elk van hun standpunt. De Noorsche pers zegt: een regeering moet er zijn en de weigering des konings stelt het koninklijk gezag dus buiten werking, m.a.w. het koning schap van koning Oskar is voor Noor wegen vervallen. De Zweedsche bladen zeggen dat de Noorsche crisis geljjk staat met een omwenteling en beweren dat de unie niet enkel door een besluit van Noor wegen ontbonden kan wordendaartoe is ook Zweden's toestemming noodig. De bewijzen van sympathie, openlijk in deze dagen aan den Koning en de koninklijke familie gebracht, bewjjzen ten overvloede, hoe de Zweden de zaak opnemen. Terwijl men blijkens een telegram uit Kristiania in Noorwegen kalm blijft, schijnen de gemoederen van het „broedervolk" warm te worden. Het Zweedsche blad Nya Dagligt Allehanda: Het Storting heeft doorzijn besluit zich opeens losgescheurd van de unie-acte en de grondwet. Regeering en Storting zijn wet en overeenkomsten te buiten gegaan. Wij betwijfelen niet, dat deze mannen geleid werden door de overtuiging dat zij in het belang van hun vaderland handelden; maar het recht houdt niet op, recht te zjjn, al wordt het door 't geweld vertrapt. Geen Zweedsch staatsman zal Noorwegen dwingen, noch het door overreding wil len overhalen, een unie te big ven hand haven die de Noren als een last drukt. De Koning heeft Berner, den voor zitter van het Stortingh, die hem uit naam van hetzelve om een gehoor had verzocht voor een deputatie uit deszelfs midden, die hem het adres van het Storting zou aanbieden, het volgend telegram ten antwoord gezonden: Aangezien ik de revolutionaire stappen, die het Stortingh met schending van de grondwet en de Rjjksakte en in opstand tegen den Koning genomen heeft, niet erken, weiger ik de deputatie te ont vangen. Oskar. Tevens liet de Koning Berner mede- deelen, dat hij Sibbern (den secretaris generaal van de in Stockholm zetelende afdeeling van den Noorschen staats raad?) gemachtigd had, het adres in ontvangst te nemen. Dat blijkbaar Zweden niet bjjzonder gesteld is om moeilijkheden te maken tot het blijven voortbestaan der Unie mag wel blijken uit een Zweedsch dag bladartikel dat het volgende opmerkt: «De Noorweegsche Storthing heeft door zjjn optreden de Rigs-Act van 1814 opgeheven, en daardoor Noorwegen terug gebracht tot de positie, die het na den vrede van Kiel in 1814 innam. Bq dien vrede werd Noorwegen als provincie aan den koning van Zweden geschonken. Staatsrechterlijk hteft dus Zweden het recht, Noorwegen als een provincie te te beschouwen. Dit zal echter niet gebeuren, want de meeste Zweden achten de Unie met Noorwegen geen enkel offer waard. On getwijfeld zal binnenkort een buitenge wone zitting van den Rijksdag worden gehouden, waarin beslist zal worden welken weg Zweden zal inslaan". Een ander blad meent dat wat er ook gebeuren moge, het zal in vrede gebeu ren. Bloed zal om het behoud der Unie niet vergoten worden. Maar dat een spoedige oplossing ge vonden zal worden voor de Noorweeg sche quaestie is, na de houding door Koning Oskar aaugenomen, niet denk baar. Eenige bladen stellen voor de Noor sche kwestie voor het hof van arbitrage in den Haag te brengen om aan de geschillen der unie een einde te maken. Het departement van koophandel heeft aan al de consuls-generaal aldaar al- schriften doen toekomen van de stukken betreffende het besluit van het Storting en hen verzocht hunne regeeringen daar van in kennis te stellen. Uit Kristiania wordt nog gemeld, dat alle officieren van leger en vloot den eed van trouw aan de nieuwe regeering hebben afgelegd. De regeering heeft bepaald, dat de vervanging der oor- logsvlaggen die tot nog toe in gebruik waren, door de «zuiver Noorsche« vlag zonder het unie-teeken zal plaats hebben om negen uur, en dat beide vlaggen van de forten en de oorlogs schepen begroet zullen worden met 21 kanonschoten. Bij de Noorsche handelsvloot is, gelijk men weet de zuivere vlag al in December 1899 ingevoerd Ook de Noorsche oor- logsvlag vertoont nu enkel een blauw, wit omzoomd kruis op een rood veld, zonder het blauw gele kruis in den linker-bovenhoek. Ook het gebruikelijke gebed in de kerken is gewijzigdniet voor de konink lijke familie wordt voortaan gebeden, maar voor het vaderland. Het uiterljjk van Stockholm, de hoofd stad van Zweden, is onveranderd geble ven de groote massa is tamelijk onver schillig tegen de ontbinding der unie. Slechts een minderheid van de bevolking maakt zich ongerust over de toekomst. Wel vraagt men zich af, wat het buiten land ervan zeggen zal. De meesten hebben deernis met den hoogbejaarden Koning, en dit gevoel komt tot uiting in vele telegrammen van hulde aan den Koning. Hoe de crisis zal alloopen is onzeker, maar dit kan wel gezegd wor den, dat Zweden geen geweld zal ge bruiken, noch een poging zal doen om de unie, zij 't in gewijzigden vorm, te laten voortbestaan. Nu de Kroonprins getrouwd is, dient ook prins Eitel Friedrich uitgehuwelijkt te worden. Men weet dat er aan zijn reis naar Engeland allerlei geruchten over zijn aanstaande verloving zqn vast geknoopt. Eerst heette de uitverkorene een prinses van Connaught, nu wijst het gerucht weer de prinses van Bat- tenberg aan. Deze prinses is het tweede kind en de eenige dochter van Prins Hendrik van Battenberg, die in 1885 den Pruisischen militairen dienst ver liet, om prinses Beatrice van Engeland, de jongste dochter van koningin Victoria, te trouwen. Prins Hendrik overleed in 1896 in Indië. Zijne weduwe bewoont het oude Kensington-paleis te Londen en heeft eenige weken geleden, met het begin van het seizoen, hare dochter voor het eerst op avondpartijen meegenomen. De prinses is nog geen achttien jaar en moet universeal erfgenaam zijn van keizerin Eugénie. Het is bekend, dat Garibaldi heeft gewenscht, dat zijn lijk zou verbrand worden, maar dat de Italiaansche re geering dit heeft weten te verijdelen. Nu is dezer dagen verteld met welke nauwkeurigheid en beslistheid de vrij heidsheld ook hier zijn bevel had gege ven. „Richt in 't gezicht der zee, zoo luidt de bepaling in het testament, een twee meter hoogen brandstapel op, ge bouwd van accacia, myrthe en andere geurige boomen en planten, die groeien op Caprera. Leg daarop een ijzeren plaat, waarop mijn lijk moet worden geplaatst, gekleed in het roode hemd. Leg een handvol asch naast de doodkisten van mijn dochters Rosa en Anita. Het over schot moet de wind medevoeren als zaden der vrijheid voor andere volke ren". Van Garibaldi's laatsten wensch zal nu wel nooit meer iets komen. Volgens de Parqsche avondbladen van gisteren heeft het onderzoek over den aanslag op den koning van Spanje aan het licht gebiacht, dat de dader een in 1880 te Barcelona geboren anarchist is, geheeten Alexander Farras, die sinds 8 maanden in het Quartier Latin woonde en hoewel onder toezioht van de politie staande, sinds 8 dagen spoorloos ver dwenen was. De justitie heeft zijn opsporing gelast. Volgens een telegram aan de Köln. Zeit. zijn in de Rue de Richelieu, niet ver van het Thé&tre Franfais, waar een feestvoorstelling ter eere van den koning van Spanje werd gegeven, drie vastgeslo- ten ijzeren cylinders gevonden. De cylin ders worden onderzocht, de politie denkt echter dat ze hiei slechts meteen flauwe grap te doen heeft. De nieuwe minister van marine in Amerika, de heer Charles Bonaparte van Baltimore, is een kleinzoon van Jerome Bonaparte, broeder van Napoleon en koning van Westfalen, die, zooals men weet, in 1803 met een Amerikaansche, miss Elisa Patterson, in het huwelijk trad. Zijn machtige broeder wilde dit huwelijk niet erkennen en nog in 18(53 verklaarden Fransche rechtbanken dit huwelijk voor ongeldig. De nieuwe mi nister is vijftig jaar oud en advocaat. In Baltimore gaat hij door voor den eerste in de hoogere kringen, ofschoon hij slechts een zeer bescheiden vermogen bezit. In de politiek deed hij zich kennen als onafhankelijk republikein en toonde hij bijzondere belangstelling voor de her vorming der tarieven en de verbetering van het burgerlijk beheer. Hij is een intiem vriend van den president. Ondanks de tegenspraak van den gouverneur van Barcelona, schjjnt de politie te Parijs vast overtuigd, dat in die stad de samenzwering tegen het leven van koning Alphonsus is gesmeed en het plan opgemaakt, dat tot uit voering is gekomen in de rue de Rivoli. Het blijkt dat er twee pakken gestuurd zijn met den trein van Barcelona naar Parijs, in het eene hebben drie bom men gezeten in het andere twee, alle maal ongeladen bommen. Te Parijs zouden zij geladen worden. De bommen gingen door voor trapleuning-oma menten. De rechter van instructie Leydet heeft al verscheiden personen gehoord, die men vermoedt dat met den aanslag in verband staan. Men verdenkt o.a. een anarchistisch schrijver te Parijs, Malato genaamd, van het in ontvangst nemen der bommen uit Barcelona. Behalve Malato zijn gisteren drie Span jaarden en een Engelschman verhoord. De Spanjaard Vallina bekende dat hij en zqn kameraden bommen uit Barce lona hadden ontvangen en deze hadden verstopt bij een boom in het bosch van Viroflay. Te Port-Bou, in Spanje aan de Fran sche grensch is een man in hechtenis genomen, die verdacht wordt zqn hulp te hebben verleend om de bommen uit Barcelona over de grens te krijgen. Van alle landen van de wereld ont vangt koning Alphonsus gelukwenschen, dat hjj aan het gevaar ontsnapt is. Men weet dat prins Biilow onlangs geërfd heeft van den Haniburgschen millionair Godefroy. Thans blijkt dat Godetroy in het geheel 23ys millioen mk. heeft nagelaten. Drarvan was 5Vs millioen aan den rijkskanselier bespro ken; 9 millioen waren voor andere erfgenamen en 9 millioen voor een fonds voor liefdadige doeleinden bestemd. Den 5den Juni heeft de executeur-testamen tair de millioenen aan den rijkskanselier uitgekeerd en den volgenden dag werd hij prins. Als een van de redenen, waarom Bülow tot dusver dien titel had geweigerd, werd genoemd dat hij zich niet bemiddeld genoeg achtte om over eenkomstig een zoo hoogen stand te leven. Dat bezwaar geldt nu niet meer, en misschien is er wel oorzakelijk ver band tusschen de uitbetaling van de millioenen en de verleening van den prinse titel. HAARLEM 13 Juni 1905. De tentoonstelling betreffende de kunst bij de opvoeding van het kind, die van 15 Juli tot 15 September in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zal gehouden worden, belooft hoogst merkwaardig en belangrijk te worden. Voor de retrospectieve afdeeling werden reeds zeer vele toezeggingen ontvangen. Zoo zullen in de Raadzaal alsook in de Oud Hollandsche keuken verschillende groepen worden geplaatst; ook bestaat het plan eene kleine kinder slaapkamer uit de 17e eeuw op te stellen. Overigens zullen zeer vele merkwaar dige za>.en uit vroeger eeuwen, die met de opvoeding van het kind in verband staan, te zien zijn. Wat de moderne aesthetische opvoe ding betreft, werden reeds verschillende toezeggingen uit Weenen, München, Neurenberg, Leipzig, Dresden, Hamburg, Berlijn en andere plaatsen ontvangen, terwjjl Engeland en Frankrijk eveneens zullen vertegenwoordigd zijn. De Directie van het Museum vleit zich, dat men hier te lande niet zal achter blijven en op de algemeene medewerking zal kunnen gerekend worden, teneinde een duidelijk beeld te verkrijgen van hetgeen voor de artistieke opvoeding van het kind in vroegere dagen gedaan werd en hetgeen heden ten dage in het werk wordt gestelddan eerst zal de tentoon stelling het doel bereiken, dat daarmede beoogd wordt. In de zaal der antieke afgietsels van het Museum van Kunstnijverheid alhier werden als nieuwe aanwinsten twee beelden geplaatst. Het eene is de Ar temis, waarvan het oor pronkelijkebeeld, dat uit het laat-Romeinsche tijdperk stamt, doch in archaischen stijl is weer gegeven, in Pompeji werd gevonden. Het andere is de zoogenaamde Diana van Gabië, alwaar het marmeren beeld, dat thans in het Louvre Museum is geplaatst, in 1792 gevonden werd; doch het wordt eveneens gehouden vooreene nimf van Artemis. In de vergadering van 6 Juni der Kamer van Koophandel en Fabrieken werd door den voorzitter medegedeeld dat hij, ingevolge de hem gedane op dracht, met den heer De Clercq, als plaatsvervangend voorzitter, bjj gelegen heid der op 26 Mei door H. M. de Koningin in het paleis te Amsterdam verleende audiëntie, waarbij ook Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden tegen woordig was, aldaar zijne opwachting heeft gemaakt en door H. M. met de meeste welwillendheid ontvangen is, terwijl hun daarbij tevens gebleken was van H. D. belangstelling in den bloei onzer gemeente en de ontwikkeling harer industrie op verschillend gebied. Ingekomen was een brief van Z. E. den Minister van Waterstaat, Handel en Njjverheid, d.d. 5 Mei, met bijlagen, waarbij het gevoelen der Kamer wordt gevraagd omtrent eene bij de Regeering voorgenomen wettelijke regeling van het beroep van accountant, welk schrijven werd gesteld in handen eener commissie. In de afgeloopen week zijn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 1012 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week 831 baden genomen. Ile Muziekuitvoering, op Woensdag 14 Juni 'a «v. van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. -The Handicap.» MarschRosay. 2. Ouverture -Don Juan-Mozart. 3. Zwei ungarische TiiuzeBrahius. 4. Grande fantaisie -Er.ani-Verdi. 5. Ou verure Le lloiuino noir-Auber. 6. -Wiener Bon-Bons.* WallerStranss. 7. -Liebeszauber» MazurkaStrams. 8. Grande fantaisie -Le Trouvère-Verdi.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2