Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 5 Juli 1905. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „T E HUUR" worden voor onze abonné'sgratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., mei vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerteaanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenesser gracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., ter.t. No. 77. Bovenwoning ƒ2 p. w., terst. No. 77. Slaapkamertje k f 1.— p. w. Cronjéstraat. No. 87. Bovenvooraam. met kast en atcokpl. 1.— per week, terit Donkere Spaarne. No. 66. Gem. Kamers met pension, vanaf 36.per maand, terstond. Du ven roordestraat. No. 16. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 81. Bovenhuis.2kam.,keuken, ged. solder. No. 69rood. Bovenhuis, 6.— p w., terst. Groote Houtstraat. No. 41. Modern groot Bovenhuis, geschikt voor kantoor. Terstond. No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35. p. m. Nor. No- 140. 2 Gem. Kamers met aparte opgang, 35.— No. 153. Bovenhuis, 240.— p. j. terst. Groote Markt. No. 12. Twee Gem. Kamers, op eersten stand, (zonder pension). Te aanvaarden 1 April, per maand 40.— Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, ƒ800.— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. 350.p. j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension. /60. p. m. Kinderhuisvest. No. 41 rood. Vrij Bovenhuis, ƒ300.Mei. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer ƒ1.75 p. week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., lerst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. S. Groote Loods, 1.— per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, ƒ40.p.m.,met ruime plaats, terat. Klein Heiligland. No. 72. Kelder, —.50 p. w., terstond. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamera met keuken, en zolder. Parklaan. No. 26. Huis met tuin, 400.— per jaar, terstond. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamera met pension, 80. en 60.— p. m„ terstond. Baamvest. No. 47. Pension, van af 50.per maand. Bipperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.—, half Juui. Sohagchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs ƒ500 per jaar. 1 Oct. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophlastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.—p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Schermerstraat. No. 36r .od. Gem. Zit-en Slaapkam., 30.— per maand, met degel, pension, terst Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, 500.— per jaar, terstond. No. '6. Heerenhuis met rousterrein en tuin 600.— per jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapka uer, ƒ1.25 p. w terat. No. 39. Kamer, 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, ƒ225.— p. j., terstond. Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij J. BOSBES, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GBOENEWEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1. In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Reijstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverp&rk, Huiien met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, 250per jaar. Deze huizen s\jn ook te koop, met zeer weinig kaphaal. Admiraal Skrydlof, die niet ver van Petersburg zijn zomervacantie geniet, heeft den correspondent van een Duitsch blad te woord gestaan over Wladiwo- stok. De vesting is uitnemend versterkt, zeide Skrydlof, dank zjj vooral de goede zorgen van den tegenwoordigen bevel hebber, generaal Kasbek, die veel orde en verbetering gebracht heeft. Maar geen vesting ter wereld is onneembaar. Alles hangt af van de kracht, waarmede de Japanners een beleg van Wladiwostok doorzetten. Het kwam Skrydlof voor, dat zij niet bijzonder veel tegen de vesting zouden ondernemen voordat er tusschen Ojama en Linjewitsj nog ern stig gevochten is: »de Japanners zijn veel te voorzichtig Skrydlof vond het jammer dat Rusland indertijd verzuimd heeft, een verbond te sluiten met Japan, tmaar wij suften en hebben de kracht van Japan onderschat behalve wq zeelui, die altijd geweten hebben wat de Japansche vloot waard is." Opgewekt door het voorbeeld van Frankrijk, waar reeds een geheele reeks theaters en arena's uit de klassieke oudheid uit het puin opgegraven en weer in een toestand gebracht zjjn, dat er onder den vrijen hemel voorstellingen kunnen plaats vinden, schjjnen nu ook de Italianen op dit punt wakker te zijn geworden. Te Yerona was men weliswaar reeds een halve eeuw geleden begonnen met liet blootleggen van het oude theater, maar dit geschiedde op particulier ini tiatief, en toen de heer Andrea Mongo was gestorven, bleef alles weer liggen. Eerst verleden jaar heeft het stedeljjk bestuur al de terreinen, met wat erin den loop der eeuwen op gebouwd is, aangekocht. Sedert is hard gewerkt, en men verwacht, reeds in het aanstaande jaar met de algeheele vrjj legging van de overblijfselen gereed te komen, om dan aanstonds, de restauratie ter hand te nemen. Er bestaat plan, Gabriele d Annunzio uit te noodigen, voor de feestelijke her opening van het gerestaureerde oud- Romeinsche theater een drama te schrijven. De socialisten te Genève hebben be sloten, bij den Zwitserschen Socialisten- bond de volgende voorstellen in te dienen dat er bjj de volgende algemeene ver kiezingen in alle districten socialistische candidaten zullen worden gesteld; dat er een reglement zal worden ontworpen voor een fonds tot ondersteuning van soldaten, die weigeren dienst te doen bij werkstakingendat de socialistische leden van den Nationalen Raad en den Stendenraad tegen de militaire begroo ting zullen hebben te stemmen, zoolang het niet verboden zal zijn, bij werk stakingen militairen op te roepen; dat zal worden onderzocht, of het leger en de militaire dienst niet afgeschaft be- hooren te worden; dat uitvoering zal worden gegeven aan het besluit van den bond, een volksstemming uit te lokken over een voorstel om de militaire be grooting tot 20 millioen francs in te krimpen. Het vreeselijke ongeluk dat de „20th Century Limited" bij Mentor is overkomen, schijnt aan boosaardig opzet geweten te moeten worden. Deze trein tusschen New York en Chicago was de snelste „op de lange baan" van de heele wereld. Drie kwartier van te voren was een sneltrein zonder bezwaar over denzelfden wissel bjj Mentor gereden. Dadelijk na het ongeluk ontdekte men dat de wissel was vast gezet, zoodat elke trein die voorbij kwam, van de hoofdlijn op het doode spoor moest loopen. De locomotief werd in een sloot ge slingerd, een gedeelte van den trein te pletter geslagen boven op de locomotief en de wrakhoop ging grootendeels in vlammen op. De verschrikkingen werden verdubbeld door dien brand. De trein was stampvol, zoo goed als alle plaatsen waren bjj zijn vertrek uit Chicago bezet. Hij was over tijd en liep met een vaart van tusschen de 95 en 110 K.M. om het oponthoud in te halen. De meeste van de geredden waren zoo verdoofd door den schok dat zij hun naam en woonplaats niet konden opgeven. Het aantal slachtoffers is 24 dooden en meer dan 40 gekwetsten. Twee bruidspartjjen in den trein, die naar New York gingen, bleven ongedeerd. Laffan's correspondent te Berlijn vertelt, hoe het kwam, dat majoor von Wissmann, de pas gestorven Afrikaan- sche reiziger, bij den Keizer in onge nade viel. Wissmann was op audiëntie, om den Keizer zelf verslag te doen over de wijze waarop hij den opstand in Oost-Afrika gedempt had. „In de eerste plaats, zeide hij, heb ik mijn slagen te danken aan de bekwaamheid van mijne officieren". Bij deze woorden viel de Keizer hem bits in de rede, zeggende: „Ik denk dat u mijne offi cieren bedoelt". En toen Wissmann afscheid nam, toonde de Keizer zich zeer ongenadig. Toch had Wissmann het feitelijk bij het rechte einde gehad, daar de onder hem staande officieren niet den eed van trouw aan den Keizer hadden af gelegd. Met het oog op de geruchten, als zou Zweden met kracht van wapenen Noorwegen willen dwingen tot het laten voortbestaan van de Unie, schrijft een Zweedsch blad als volgt: „Dat onze vloot zeilklaar wordt ge houden en van de noodige manschappen voorzien, staat volstrekt niet geljjk met een mobilisatie. Nu ons kusteskader zijn bemanning moest afmonsteren, achtte men het niet geraden nieuwe ongeoefende manschappen aan boord te nemen, maar besloot men de oude bemanning in dienst te houden totdat de nieuwe lichting voldoende geoefend was op andere vaartuigen. Met het oog op de omstandigheid, dat Noor wegen zijn verbond met ons heeft ver broken en zich aangordt tegen zjjn vroegeren bondgenoot, is het noodig, dat wjj niet onvoorbereid blijven, maar zorgen, dat onze verdediging ook een werkelijke verdediging is. Aan iets anders denken wij niet. Naar aanleiding van verscheiden be richten van Zweedsche bladen, over oorlogstoerustingen in Noorwegen, mo biliseering, enz., heeft het Noorsche telegraafagentschap bij het ministerie van oorlog om inlichtingen gevraagd, en ten antwoord gekregen dat die be richten volstrekt ongegrond zijnslechts de gewone oefeningen worden gehouden. Ondanks de niet-erkenning van Noor wegens eischen, gaat de voorloopige regeering voort met het vormen van een volledig bestuur. De kantoorbediende Rudolf Lange, te Berlijn, had, toen een inspecteur van politie hem aanmaande, door te loopen, geantwoordJe ziet toch dat ik al gal Daarop riep de inspecteur: Houd je mond! Lange riep terug: Houd zelf je mond! Het gerechtshof beschouwde dit als een zware beleedi- ging van de politie, en veroordeelde Lange tot 200 mark boete; voorts had hij nog 10 Mk. te betalen, „daar hij zoo langzaam weggegaan was, dat de ambtenaar dit had kunnen opvatten als siilstaan." Beide partijen kwamen van dit vonnis in hooger beroep. Lange's verdediger betoogde dat als „Houd je mond", een zware beleediging was, zjjn cliënt slechts een hem aangedane beleediging beant woord had, en dus volgens art. 199 niet strafbaar was; een inspecteur van politie had ook geen recht, iemand te beleedigen. De strafkamer vernietigde het vonnis in eerste instantie gewezen, en sprak Lange vrij. Te Odessa moet de toestand meer dan erg zjjn. Werkstaking op uitge breide schaal, algemeene opstand, plun dering en brandstichting. Naar men mededeelt, zijn er zes stoombooten in brand gestoken en is de haven voor een groot deel vernield. De militaire macht heeft de rust hersteld, maar ten koste van enkele honderden dooden. Met eiken dag worden de omstandig heden in Rusland ongunstiger. Reden, de thans niet meer voldoende taktiek van uitstellen van hervorming en de Czaar schikt er zich in en zal er zich in blijven schikken tot eindelijk de natie geprikkeld door beloften en aan geprikkeld door het niet nakomen ervan, ten laatste geheel uit den band springt. Wat de Czaar een half jaar geleden had behooren te doen, mogelijk is het daar nu te laat voor. In de Engelsche pers wordt nog druk nagepleit over het legerschandaal. Men wil niet toegeven, dat de opgave van een zes millioen pond verlies, dat de schatkist, naar men algemeen aannam, door het schandaal geleden had, slechts een gevolg is van een overdreven en onjuiste schatting van Lord Kitchener. En druk is men in de weer om materiaal te verzamelen teneinde het groote verlies met cijfers te staven, Volgens een bericht uit Riga aan het officieuse Telegraafagentschap zullen aldaar 60 schepen voor de nieuwe Rus sische vloot worden gebouwd. De te Riga gevestigde werf der firma Lange Zoon kan zulk een grortte bestelling niet binnen afzienbaren tijd uitvoeren, zoodat er waarschjjnljjk een tweede groote werf zal worden geopend.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5