Officieel is thans de benoeming van Witte tot Russisch gevolmachtigde bij de vredesonderhandelingen bekend ge maakt in Petersburg. En volgens de inededeelingen in de Engelsche bladen heeft Wiite de be noeming eerst aanvaard, toen hem vol komen volmacht verleend was, om den vrede tot stand te brengen. Voor de zaak van den vrede is Witte's benoeming van groot belang. Het is bekend, dat hij steeds een tegenstander van den oorlog is geweest, dat h(j dien altoos heeft afgekeurd. Dat juist hem nu de taak wordt opgedragen om met de Japanners te onderhandelen, toont dat Rusland werkelijk geneigd is vrede te sluiten. De Times herinnert, dat Witte voor eenigen tijd gezegd heeft: vrede te sluiten is onmogelijk, zoolang Rusland niet bereid is Japan ernstige concessies te schenken. Volgens een bericht uit Petersbnrg aan de „Times" heeft de heer Witte in opdracht zoo goed mogelijke voor waarden te bedingen. Maar zijn vol machten zijn beperkt, waarutt afgeleid moet worden, dat de Tsaar nog niet geneigd is de eischen, die Japan onge twijfeld zal stellen, dadeljjk in te willigen. Men is echter van meening, dat de Russische regeering zich lang zamerhand in het onvermijdelijke zal moeten schikken. De heer Witte ver trekt waarschijnlijk den 26 Juli van Bherbourg. Volgens den correspondent van de Matin te Petersburg, verkeert men daar geheel in het onzekere omtrent de be slissingen, die er nog over de vredes onderhandelingen kunnen vallen. Voor dat Witte, de eerste gevolmachtigde, de grens over is, zal men er niet gerust op zijn, ot Witte werkelijk zal gaan. Witte is niet alleen door den Tsaar in gehoor ontvangen, Vrijdag en door Lamsdorf, maar hij is ook naar Gat- sjina gereisd om een onderhoud te hebben met de Keizerin-moeder. Die audiëntie bij de Keizerin-moeder wordt belang rijker geacht, dan die bij den Tsaar. Zal het Witte werkelijk gelukken de volmacht in handtn te krijgen, ziedaar het duistere punt. De Rus, die den correspondent van de Matin heeft ingelicht, meende, dat er een krachtige partij was aan het hof, die den Tsaar onder de oogen bracht: een volmacht geven staat geljjk met afstand doen van de oppermacht, een deel van de oppermacht zou de Tsaar nooit mogen afstaan, tenzjj aan een lid van het huis Romanof. Ook in Engeland klaagt men als bjjna overal elders in Europa over de groote hitte. Zonnesteken kwamen eer gisteren de warmste dag tot dusver dezen zomer in Londen beleefd tal rijk voor. Aan het Strand wees de thermometer om één uur 84° in de schaduw; om drie uur 85°. Vooral de omnibuspaarden hadden het zwaar te verantwoorden. Nu krjjgt Ierland zijn marsch van werkloozen. Een duizend Belfasters zul len oprukken naar Dublin om den Onderkoning te vragen, waarom Belfast niet deelt in de weldaden van het wets ontwerp op de hulp verschaffing aan werkloozen. De tocht begint den 24sten en men verwacht het „leger" een week later te Dublin. Voor de toelating tot de technische hoogescholen in Pruisen zijn nieuwe voorschriften uitgevaardigd, waaronder het volgende van belang is: Vreemde lingen (niet-Duitschers) die een buiten- land-che school bezocht hebben, worden tot de studiën toegelaten wanneer hun voorbereiding hun het recht geeft tot het bezoek eener 'noogerchool in hun eigen land, en in hoofdzaak op het zelfde peil staat als de voorbereiding die verkregen wordt aan een Duitsch gymnasium, realgymnasium of oberreal- schule, een Beiersche industrieschool of de Saksische vakschool te Chemnitz. Voor de toelating aan de technische hoogeschool te Dantzig is echter in elk geval nog vergunning van den minister noodig. De consuls der mogendheden op Kreta hebben een proclamatie bekend doen maken, van den volgenden inhoud: »Met het oog op den verwarden toe stand op het eiland en het oproer en het optreden der gewapende benden, en wijl de gegeven waarschuwingen in den wind worden geslagen, hebben de beschermende mogendheden eenparig verklaard, dat zij de onmogelijkheid moeten toegeven van het wijzigen van den politieken status van het eiland. Ze herhalen, dat ze bereid zijn mede te werken tot het invoeren van bin- nenlandsche hervormingen op zoo uit gebreide schaal als noodig is voor den vooruitgang en de welvaart van het eiland, en ze stellen een termijn van 15 dagen vast, binnen welken de op standelingen de wapens moeten hebben nedergelegd. Aan allen die binnen den bepaalden tijd zich onderwerpen, behalve vogelvrijverklaarden en deserteurs van de gendarmerie, zal amnestie worden verleend. Onderwerpen ze zich niet, dan zal, zooals reeds gemeld is, de staat van beleg op het eiland worden afge kondigde:. Het is eindelijk gelukt de Fransche onderzeesche boot Farfadet te lichten. Zaterdagmiddag heeft men met behulp van een drijvend dok de boot uit de modder gehaald. De Farfadet is nog al gehavend, het voorste gedeelte is met een dikke laag slijk bedekt. Een onver- dragelijke lijklucht verspreidde zich rond om het schip, toen het gedeeltelijk uit het water kwam te steken. Men wilde niet beginnen met het uithalen der lij ken, voordat het schip geheel boven water zou liggen. Te Lane end in Bucks (Engeland) is een man van 72 jaar overleden, die zijn geheele leven in 1 etzelfde huis heeft gewoond en stierf in de bedstede, waarin hij hel levenslicht aanschouwde. Zoo hokvast is men anders tegen woordig niet meer. De te Berlijn verschijnende Russische Correspondenz, het orgaan der Russische liberalen, spreekt over de toenemende ontevredenheid, die er in de keizerlijke familie over Tsaar Nikolaas zou heer- schen. Vooral Maria Feodorofna, de Keizerin-moeder, zou zich bejj veren om haren zxon tot af-tand van den troon te bewegen, of althans tot een tijdelijk uit handen geven van de regeering. De grootvorsten steunen de oude keizerin in haar heerschzuchtig streven. Het zou niet zoo heel veel moeite kosten, volgens genoemd blad, den Tsaar te bewegen tot den afstand.' Behalve in oogenblikken, dat hij ten prooi is aan aanvallen van autocratie,is hij zich be wust, niet voor zijn taak berekeitd te zijn. Zelfs heeft hij menigmaal aan de keizerin verklaard, dat hij gaarne zijn post van Keizer zou ruilen voor dien van prior in een klooster. Tijdens de mis stortte Zondag de koepel van de kapel van het vrouwen hospitaal te Fermo, Italië in. Zestien menBchen zijn gedood, 32 gewond. De correspondent van de Kölnische Zeitung te Wladiwostok seint, dal de stad aan den land- en den zeekant krachtig versterkt is. Te land zijn er moderne forten én mijn-versperringen. Sedert het bombardement van verleden jaar kan men van den zeekant de vesting niet naderen, omdat de toegangen tot de reede versperd z\jn. Het water van de Amoer-baai is zoo ondiep, dat zelfs mijn-booten op 6 K.M. van de forten verwijderd moeten blijven. Ook vormt het eiland Askold een scherm tegen den aanvaller. Reuter meldt uit Warschau, dat joodsche socialistèn, uit Lodz aldaar aan gekomen, een optocht gehouden hebben met roode vlaggen. De weg werd hun versperd door soldaten, die van hun geweren gebruik maakten en twee man nen ernstig en vijftien licht kwetsten. Andere joden vormden een commissie om de socialisten op te zoeken en aan de politie uit te leveren, wat weer ten gevolge had dat de leider van die com missie, zekere Gutkind, verraderlijk door zijn socialistische geloofsgenooten ver moord werd. Het eene schandaal in Amerika is nog niet de wereld uit of een ander vraagt weer de aandacht. Thans moet daar gebleken zijn dat sommige ambte naren van het landbouwdepartement valsche katoenstatistieken in de wereld zonden en bovendien aan speculanten vooruit inlichtingen verstrekten over de officieele rapporten, waardoor deze natuurlijk schatten verdienden Dehoofd- schuldige, een zekere Holmes, is gevan gen genomen. Niet ver van de Hongaarsch Roemeen- sche grens, op een der mooiste punten van den weg, is een kleine uitspanning, waarheen 's zomers opZon-enfeesttagen de talrijke arbeiders der kolenmijnen in Petror.'eny gaan, om in dit koele ravijn uit te rusten van het ongezonde werk dat zjj in de week verrichten. Volgens de berichten uit Petrorseny was dit ook verleden Zondag het geval en hadden zich de Hongaarsche grenssol daten bij een troepje arbeiders aange sloten; na een gemeenschappelijken maaltijd, wandelde een der arbeiders op Roemeensch grondgebied, waar hij on middellijk gevat en achter slot gezet werd. Twee Hongaarsche grenssoldaten die hun landsman wilden bevrjjden, wer den daarna eveneens gevat, en ont wapend, en toen nu de overige arbeiders te hulp snelden, verdedigden zich de Roe- meensche soldaten met hunne geweren, met het noodlottig gevolg, dat tien arbei ders op de plaats bleven liggen. Door de Hongaarsche en de Roemeen- sche regeering is onmiddellijk eene commissie benoemd om een onderzoek ter plaatse in te stellen. In het Oostelijk deel van het dorp Halfweg zal voor de electische tram dubbel spoor worden aangelegd. De noodige vergunningen daarvoor zijn reeds verleend. Io verband daarmede wordt alsdan de Oostelijke halte verplaatst naar het kerkplein in het midden van het dorp. Tusschen de Liede en Halfweg is eene halte „Vinkenbrug" ingesteld. Moeilijk kon, merkt het, weekblad „De Amsterdammer" op, de politieke toestand verwarder zjjn dan hij is. „Een meerderheid te verdeeld, en te zwak in stemmencijfer, om met haar een Kabinet te vormen, dat uitzicht op vruchtbare werkzaamheid biedt. „Een minderheid, welke, wjjl zjj minderheid is, onmogelijk de Regeering kan voortzetten, maar die, als meerder heid in de Eerste Kamer, de beslissing heeft over hetgeen de meerderheid in de Tweede Kamer tot stand gebracht wenscht te zien. „En dit in een tijdsgewricht, waarin een groot aantal financieele, economische en sociale hervormingen dringend noodig zijnna een periode van godsdienst strijd, gevoerd met het oog op het ker kelijk leven hier op aarde, en den hemel hiernamaals, waaronder de hoogste stof felijke belangen niet weinig zijn ver waarloosd." Het blad stelt zich voor dat het volgende gebeuren zal: „Eenvoudig een voortzetting van den strjjd van Links tegen Rechts, of, zoo men wil, van Rechts tegen Links. Bij alles wat geschiedt, zal in de politieke breinen de overweging zijn, hoe krijgt Rechts met zijn Eerste Kamer Links met zijn Tweede Kamer er onder; hoe zal het Rechts gelukken, Links ten val te brengen door het tot onvruchtbaar heid te doemen; en, natuurlijk ook omgekeerd: wat kan Links nalaten te doen van hetgeen 's lands belang ten zeerste eischt, om Rechts geen vat op zich te geven. Het blad stelt zich voor, dat om den toestand te redden noodig is grondwets herziening teneinde lo. ontbindbaarheid der Provinciale Sta en te vexkrijgen, opdat het bij een ernstigen politieken sti-jjd, ge'ijk thans gevoerd is, niet mo gelijk blijve, dat de Eerste Kamer jaren lang tegenover de meerderheid der kiezers staat2o. Een formule kan ge vonden worden ter betere regeling van het kiesrecht; 3o. tot invoering van een geëvenredigde vertegenwoordiging. Reeds sinds geruimen tjjd werd op het postkantoor te Almelo telkens geld vermist. Opeen morgen tusschen vijfenzesuur werd door de marechaussee, die zich in hinderlaag had gelegd, op heeterdaad betrapt de klerk der posterijen en tele grafie le klasse W. A. L. v. O., ter" w(jl hij zich eenig geld uit de kas toe eigende. Hij werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Bij het verhoor heeft hij, naar wij vernemen, volledig bekend. Hij is ter bexchikking gesteld der justitie. De N. C. ontving uit betrouwbare bron de bevestiging van het dezer dagen door het Nederl. Corresp. Bureau ver melde gerucht, dat aan mr. Goeman Borgesius de opdracht tot kabinetsfor matie is verleend en dat, indien hij er in slaagt een voordracht aan Hare Majes teit aan te bieden, hjj zelf van het nieuwe ministerie geen deel zal uitmaken. i Onlangs werd gemeld dat de justitie te Oudenbosch een onderzoek had in gesteld naar een schijjver van een strooibiljet hetwelk in de verkiezings dagen verspreid was. Thans is door den schrijver amende honorable gedaan; door hem werd toch het navolgende schrijven aan alle kiezers van Oudenbosch toege zonden Aan de kiezers van Oudenbosch! Ondergeteekende verklaart de schrij ver te zijn van het schandelijke, onteerend strooibiljet tegen den WelEdelAchtb. heer H. Berends, burgemeester van Oudenbosch. Bij deze herroept hij alle beschul digingen en lasterlijke aantijgingen, die tegen den EdelAchtb. heer Berends ge daan zijn en betuigt tevens daarover zijn oprecht leedwezen. EMILE DE BIE. Oudenbosch, 9 Juli 1905. Of nu de burgemeester zijn aanklacht zal intrekken, is niet bekend. In een Donderdagavond gehouden druk bezochte vergadering der Vrijzinnig- democratische Vereeniging te Zutphen werd met algemeene stemmen het vol gende besluit genomen „Indien de heer Lieftinck candidaat gesteld wordt door de Centrale Liberale Iviesvereeniging, wordt deze candidatuur door de afdeeling van den Vrijzinnig- democr. Band te Zutphen overgenomen. In elk ander geval heeft nog een ver gadering plaats, om een eigen candidaat te stellen." Uit Dirixperlo meldt men In de grensplaats Bocholt, waar voor korten tijd de Egyptische oogziekte onder de kinderer. uitbrak, is deze ziekte in de laatste dagen schrikbarend uit gebreid, zoodat het stadsweeshuis met patiënten overvuld en de ziekte ook in vele gezinnen is geconstateerd. De scho len zijn deels ontvolkt. Ter gelegenheid van het vijftigjarig 1 bestaan der Gemeente Haarlemmermeer viert de Gemeente op 18, 19, 20 en 21 Juli feest. Tot opening van het feest is door den Burgemeester, den Heer J. W. Lantzendorfler Dinsdag een rede gehou den waarbij Z.E.A. o. a. het heden met het verleden in vergelijking bracht. We zien, herinnerde de Spreker, in onze verbeelding den moerasbodem, den sljjkpoel, waarin menschen en paarden konden wegzinken, zonder harde wegen, van voor 50 jaar, die sommigen Uwer nog hebben aanschouwd. Vergelijken we daarmede de tegenwoordig uitste kende afwatering, de vruchtbare lande rijen, de wegen met zijne beplantingen, wat dan een vooruitgang!! De kleine gebrekkig ingerichte woningen meer en meer verdwenen en plaats gemaakt voor schoone en doelmatige woningen, dan besluiten we daaruit dat hier een mate van welstand heerscht, waarvoor we dankbaar moeten zijn. De bevolking steeg van 3000 tot meer dan 18000, terwijl de Gemeente thans 2884 kiezers telt. De middelen van vervoer zjjn natuur lijk naar mate de behoefte toegenomen en ook dit zal beter worden getuigen de royale subsidiën, door Provinciale Staten, Polder en Gemeente toegekend aan de Holl. Electr. Spoorwegmaat schappij. Ook de Gemeenteraad heeft zich bij deze gelegenheid uitstekend ge houden, door rijke subsidie te geven, en hij kan dit doen, dank zij de gun stige finantieele omstandigheden, waarin

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2