Nieuwsberichten. Het veelbesproken Zemstvo-congres te Moskou is Woensdag geopend ten huiz° van prins Dalgoroeki. In behan deling werden genomen het ontwerp- Boelyghin betreflende de volksvertegen woordiging, en de houding die door de in het openbaar werkende personen tegen over dit vertegenwoordigings-ontwerp zal worden aangenomen. Verder werden de maatregelen be- sprolen tot verwezenlijking der voor stellen, die door de vertegenwoordigers van Zemstvo's en Doema's zijn uitge werkt. Het congres der zemstwo's en stads besturen heeft beraadslaagd over het ontwerp van Boelygin, en kennis ge nomen van het rapport, door het congres daarover uitgebracht. Daarna nam het congres een motie aan, inhoudende dat verwezenlijking van Boelygin's plan of van een dergelijk onderwerp, niet kon leiden tot vorming eener naionale ver gadering in den waren zins des woords, dus ook de rust in den landen niet herstellen kon, en evenmin het drei gende gevaar wegnemen van regeerings- loosheid, opdat Rnsland zich zou kun nen bewegen op den vredenlievenden weg eener normale ontwikkeling, op den grondslag eener gevestigde staat- instelling. Een medewerker van de Associated Press heeft met Witte gesproken. Deze ontkende (gelijk vanzelf spreekt) dat Rusland bereid zou zjjn, vrede te sluiten tot eiken prijs. Ik heb, zoo zeide hg, van den Keizer nauwkeurige voorschrif ten meegekregen, en zal mij daaraan houden. De Keizer verlangt naar vrede, maar ik vrees zeer, dat Japan's eischen van dien aard zullen zjjn, dat wij niet tot een schikking zullen kunnen komen. Het is de vraag, of men op de juist heid van dit verslag vertrouwen kan. De Daily Telegraph verneemt uit To kio: Daar volgens de Japansche pers te Sjanghai verteld wordt, dat een Japansch leger ten noorden van Wladiwostok is geland, bestaat er niet langer reden om het feit geheim te houden. De Russen, die er zich op hadden voorbereid hun voornaamsten tegenstand te bieden aan de rivier de Toemen aan de weskant zijn nu volslagen in de war. Zij kunnen den opmarsch niet stuiten. De volkomen insluiting van Wladiwostok zal spoedig een voldongen feit zijn. De groote doorsteek van de Schelde, die België millioenen zal kosten, vindt nogal tegenkanting, vooral met het oog op de verdediging van Antwerpen. Delbeke, de rapporteur voor het wetsontwerp, heeft de tegenstanders van de voorgestelde militaire maatregelen teleurgesteld. Antwerpen is de eenige stad in België, betoogde hij, die goed in staat van verdediging kan worden gesteld. Het is de laatste toevlucht als het er op aankomt onze onafhankelijkheid te verdedigen. Een vesting moet Antwerpen blijven, maar de tegenwoordige vesting werken knellen de stad en verstikken haar. De voorgenomen verdediginswerken zullen Antwerpen beschermen tegen een beschieting en tegelijkertijd behoudt het de noodige ruimte om zich uit te breiden. Een van beiden, de Kamer moet het toevluchtsoord, het laatste bolwerk, dat Antwerpen zijn kan, opgeven, of zij moet het nieuwe plan aannemen. Geen regee ring zou er voor te vinden zijn, de tegen woordige forten af te breken zonder er iets voor in de plaats testellen. Delbeke was overtuigd, dat de nieuwe verdedi gingslijn geen vergrooting van het leger noodzakelijk zou maken. België kan thar.s over 180.000 man beschikken en dat is voldoende. Voor deze bewering beriep de rapporteur zich op het gezag van den minister van oorlog. Als ik niet de over tuiging had, dat de nieuwe vestingwerken geen uitbreiding van het leger noodig maakten, zei Delbeke, zou ik zelf tegen het ontwerp stemmen. De provinciale raad van West Vlaan deren heeft met een zeer groote meer derheid een door Standaert voorge stelde motie aangenomen, vau den volgen den iuhoud: „Ondergeteekenden protesteeren kracht dadig tegen de overdrijving van het wetsontwerp rakende de forten van Antwerpen. Zij drukken den wenscb uil, het ontwerp aan een grondig on derzoek te zien onderwerpen, ten einde tot een minimum van uitgaven te ge raken en zeker alle gebeurlijke verhoo ging van contingent te vermijden." In Petersburg loopt, volgens de „Ti mes", het gerucht, dat de Tsaar op den verjaardag van den Tsarewitsj een manifest zal uitvaardigen over de volks vertegenwoordiging Men verwacht tege lijkertijd de benoeming van graaf A. IgnatiefT, broeder van den vroegeren minister, tot opvolger van Boelyghin. Hardnekkig blijven de geruchten loo- pen, dat Pius X toch naar CastelGan dolfo zal gaan, het oude zomerverblijf der pausen vóór 1870. Men verwacht, dat de paus op een goeden nacht heime lijk uit Rome zal vertrekken en de wereld voor het voldongen feit plaatsen, l dat de Vaticaansche „gevangenschap" tot het verledene behoort. De Romeinsche correspondent van de Daily Telegraph is te Castel Gandolfo geweest en was verbaasd over de drukte, die er heerschte. Het heette, dat dit alles was voor Merry del Val, maar de correspondent achtte het nietaanneme lijk, dat een schoonmaak en restauratie als thans plaats heeft alleen voor den pauselijken staatssecretaris zou geschie den. Te Lettau in Koerland is, naar de Königsb. Allg. Ztg. meedeelt, Zondag de kerkvoogd baron Bistram. door op roerlingen doodgeschoten. De adelsmaar- schalk van Koerland, prins Lieven, is naar St. Peterburg vertrokken om krachtige maatregelen te beramen tegen de slappe houding der overheid. Mecklenburg—Schwerin is nog verre van den ideaalstaat welke men van het schoolwezen aldaar zou kunnen ver wachten. «Een cultuurbeeld», schrijft het Berl. Tagebl. boven een artikeltje over Rid derschapsscholen in Mecklenburg. Het is geschreven naar aanleiding eener sta tistiek, getrokken uit de publicaties van de plattelands onderwijzers-vereeniging in dat gezegende land. Inderdaad zjjn enkele resultaten van dien aard, dat zij ook naar buiten be langstelling kunnen wekken. Terwijl in overig Duitschland de kleinste school haar eigen gebouw heeft, bevinden zich van de 504 onderwjjzerswoningen in het ridderschappelijk gebied 194 met dag- loonerswoningen onder ëén dak; her haaldelijk is de onderwijzer op een der boerenplaatsen ingekwartierd, terwijl de school in een af ander herberglokaal wordt gehouden. Dat de woningen der onderwijzers voor een groot deel met steenen zjjn bevloerd, en maar één (stookplaats bezittten, bewijst alleen, dat «meester" bij de hooge ridderschap niet bijzonder in aanzien staat, Maar de schoolgebouwen zelf zijn meestal nog gebrekkiger. Er zijn 470 scholen met uitsluitend steenen vloeren. De verdere uitrusting is naar verhouding. Leer- middelen voor geschiedenis, aardrijks kunde, natuurkunde en teekenen, zijn slechts in enkele scholen volledig voor handen. In totaal zijn er 18, die op dit punt volledig zijn uitgerust. Aan de sterkste schilderingen van realistische schrijvers wordt men herin nerd, als men de mededeelingen over de privaten leest. In 175 ontbreken ze geheel! »Het nabijgelegen sparrebosch dient tot privaat voor jougens en meis jes.» »Als privaat dient een deel der heerschappelijke aanplanting» »Hier heerscht vrijheid en recht;» »Aan den landweg». Dit zijn eenige proeven uit de berichten omtrent dit punt. Kenschetsend is het ook, dat som mige onderwijzersfamiliën geen put tot hun dienst hebben, maar slechts een langs de school stroomende beek, »die bij regenweer het afstroomende water der pas bemeste velden opneemt.» Het inkomen bestaat ten deele in naturaliën en de onderwijzer moet zijn tractement »op den nek of in een kar naar huis halen", en op dezelfde wijze moet hij voor zijn overige behoeften zorgen. Eén der onderwijzers bericht: »Elken Maandag hebben we de eer, van teza men met de daglooners-vrouwen ons graan toegemeten te ontvangen en naar huis te kruien". De bewerking van zijn stukje akker land moet de onderwijzer zich vaak zien te verzekeren door in schoolzaken beide oogen te sluiten. Daarover leest men van één der slachtoffers. »Zoo ik aan de kinderen toestemming tot veldarbeid op het riddergoed weigerde, zou ik mijn akker zelf mogen omspitten». In een opzicht lijdt de ridderschaps- school geen nood. Ze is niet overvuld. Het meerendeel der scholen heeft min der dan 40 leerlingen en Pruisische normaalcijfers worden slechts in enkele gevallen overschreden. Deze ideale toe stand is echter weer een gevolg van de naar men weet zeer sterke landver huizing der Mecklenburgsche arbeiders, dan van de overdreven zorg voor het onderwijs. De voornaamste bepalingen voor de ridderschapsscholen bestaan on gewijzigd voort sedert 1821. Men weet intusschen uit het jongste Rijksdagdebat over de Mscklenburgsche staatsinrich ting, dat de regeering van dit gezegende land geen vreemde inmenging duldt en haar eigen drang tot verbetering schijnt niet bijster groot. Het Gotliasche Tageblatt deelt de volgende nota meê „Prins Philip van Coburg heeft zoo even, nadat de Parjjsche geneeskundigen zijne vrouw, prinses Louise van Coburg, geboren prinses van België, voor gezond van geest hebben verklaard en nadat de opperhofmaarschalk te Weenen de curateele over de prinses heeft opgehe ven, een proces tot echtscheiding tegen zijne gemalin bij de rechtbank van Gotha aanhangig gemaakt. Deze rechtbank is bevoegd om over de rechtsgeschillen tusschen leden van het hertogelijke huis uitspraak te doen. De openbare behandeling zal in Oc tober plaats hebben." Prins Philip en prinses Louise zjjn getrouwd te Brussel op 4 Februari 1875 dus meer dan 30 jaar geleden. De prins is nu 61 jaar, de prinses 47. Zij hebben een zoon van 27 en eene doch ter van 24 jaar, die zelf reeds een kind heefu Het plan met de haven van Antwer pen wordt niet alleen bestreden wegens de militaire uitgaven die volgens het regeering,;ontwerp er onafscheidelijk van zijn, maar ondervindt ook de tegen werking van naijverige plaatsen. Gent en Namen beginnen zich ertegen te verzetten. In den provincialen raad van Namen is pas een heele vergade ring aan de kwestie besteed. Ten slotte werd met 28 stemmen tegen 21, en een onthouding, aangenomen een motie van den volgenden inhoud: „De raad drukt den wensch uit, dat de regeering, in steê van zooveel milli oenen te besteden aan haven- en mili taire werken, wier tijdigheid en dege lijkheid geenszins bewezen zijn, eindelijk de werken zou uitvoeren, zoolang door de provincie Namen gevraagd." De „Voss. Zeit." verneemt dat het Pawlowsche garderegiment in Peterburg reeds sedert Januari van dit jaar geen wachtdienst meer doet, wijl men in de omgeving van den Tsaar twjjfelt aan de getrouwheid van het corps officieren van dit regiment. Het dagelijksch bestuur der veree- nigde Hongaarsche oppositie heeft een conferentie hehouden en een manifest goedgekeurd, dat aan het volk zal worden gericht. In dit stuk wordt betoogd, dat het ministerie niet. constitutioneel is en het de plicht van iederen burger is om te weigeren belasting te betalen en als recruut zich beschikbaar te stellen aan deze niet-parlementaire regeering. „Wij zullen, heet het verder, aan zwaar lijden en zware verliezen niet kunnen ontko men. Die zijn echter weer goed te maken. Maar een fout, die niet goed is te maken, zou zjjn de verdediging onzer rechten prijs te geven." Dezer dagen heeft zich te Middelburg weer het geval voorgedaan dat een milli- cien, van de jongste lichting, uit den militairen dienst is ontslagen wegens zeer geringe verstandelijke ontwikkeling, waardoor het niet mogelijk was hem voor den dienst te oefenen. Naar men met zekerheid verneemt zal baron Michiels van Verduynen, na zijne benoeming tot secretaris generaal bij het Hof van Arbitrage, wegens af treding van Jhr. Mr L. H. Ruyssenaers welke benoeming met 1 October ingaat, de volgende door hem bekleede openbaie betrekkingen nederleggen, t. w. die van lid van de Tweede Kamer voor Breda; lid van het bestuur der Carnegie stich ting; curator van de Technische hooge- scool te Delfi; voorzitter van den Raad van Beroep voor de vermogens- en be drijfsbelasting. Het beredeneerd verslag der plaatselij ke commissie van toezicht op het lager onderwijs der Gemeente Delft klaagt op grond van de rapporten der school hoofden, in ernstige mate over toenemend schoolverzuim op de scholen van het type n°. 1. Voor een paar jaar was het gedaald tot 2 a 3 pet. en thans is het weer 4 a 5 pet. Een sch >olhoofd schreef, dat tegen onwilligen of zorgeloozen de leerplichtwet bljjkbaar niets vermag. De termjjnen zijn te lang en de straf is meestal van geen beteekenis. Er zijn kinderen zegt dat schoolhoofd die volgens de wet 1 i/s jaar te vroeg de school verlieten, zonder dat deswege straf werd opgelegd. Het Nieuws van den Dag is het er mee eens, dat een predikant geen lid van de Tweede Kamer kan zjjn, zonder dat zjjn werk als predikant er onder lijdt. Om dit aan te toonen, zet het uiteen, wat een lid der Kamer zoo al te doen heeft, en plaatst daarnaast wat het ambt van predikant eischt. Al ware hij een genie, dan nog zou de predikant, die lid is van de Kamer, zijne verplichtin gen tegenover gemeente en roeping r.iet kunnen nakomen. Neen de dienstdoende predikant kan geen lid zjjn van de Tweede Kamer. Drijven zijn neigingen en bekwaamheden hem daartoe, goed maar dan legge hjj vooraf zijn predikambt neder. Dat de Staat het Parlement voor bedienaren van den godsdienst niet sluit, daarin heeft de Staat gelijk. De godgeleerdheid is eene zoo veelzijdige wetenschap, en de practijk van den predikant is zoo rijk aan ervaringen, dat de Tweede Kamer er niet anders dan bjj winnen kan, wanneer er onder hare honderd leden eenigen zijn, welke die wetenschap beheerschen en die practijk achter zich hebben. Maar wanneer de Kerk tot hare dienaren zegt: „indien gjj een zetel be geert in de Kamer, gjj dient alsdan te kiezen tusschen die Kamer en mjj," dan is ook de Kerk in haar recht, meer, dan vervult zij niets meer dan haar schuldigen plicht, Men meldt uit Zutphen; De liberaleo kiesvereeniging alhier, heeft na eene warme aanbeveling door den heer C. L. van Balen, met algemeene stemmen den heer F. Lieftink definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Zutphen. De liberale kiesvereeniging „Helder", te Den Helder, heeft mr. Z. van den Bergh, te Amsterdam, met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Zondag zal de centrale liberalen kiesvereeniging in het district Den Helder vergaderen, om een definitieven candidaat te stellen. Nu het Loo meer en meer de be stendige verblijfplaats van H. M. de Koningin en Z. K. H. den prins is gewor den, gaat men ten paleize voort met het aanbrengen van verbeteringen. Na de muurschilderingen in de vestibules, den bouw van nieuwe keukens en den nog niet voltooltooiden bouw van nieuwe stallen etc., volgde dezer dagen het metselen van een nieuwe muur en ijze ren hek om een gedeelte van het koninklijk park dat tot dusver door een primitieve houten schutting omheind werd. Op het groote grasveld (domein grond) terzijde van de paleislaan, is nu ook een villa in aanbouw, welke als woning zal dienen voor jhr. van Geer particulier-secretaris van H. M. Tegen over deze villa eveneens op paleisgrond, werd anderhalf jaar geleden een bui ten gïbouwd voor H.r M.'s jagermees- ter, den Heer Loudon. Zoo zullen na verloop van eenigen tijd de voornaam ste hofdignitarissen hun eigen villa be zitten in de onmiddellijke omgeving van het paleis.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2