In het antwoord op een toespraak van den kardinaal-aartsbisschop van Meche- len heeft koning Leopold van België zich over het regeeringsontwerp be treffende den grooten doorsteek der Schelde als volgt uitgelatenMoge de 75e verjaring onzer onafhankelijkheid worden gekenmerkt door de aanneming van het schoone ontwerp, aan de Kamers voorgelegd, het nuttigste dat sedert 1834 aangeboden werd, sedert de wet waarbij de spoorwegen gede creteerd werden, de eerste van het vaste land. Dit ontwerp geeft een moderne basis aan onzen handelsvoorspoed en waar borgt de zekerheid ervan, zonder de belastingen met een centime te ver- hoogen of het contingent met één man te vermeerderen. God bescherme België dat de Belgen door wjjze daden hunne onafhankelijk heid bewaren mogen en hun voorspoed vermeerderen Dat is mijn vurige bede tot den hemel en hét vaderland! Naar aanleiding van koning Leopold's wensch, te Brussel bij de feestelijk heid op het Poelaert plein uitgesproken, dat de volksvertegenwoordiging het ontwerp betreffende Antwerpen zal aannemen in 's lands belang, zegt het Handelsblad van Antwerpen De redevoering des konings zal heel het land door een geweldigen indruk te weeg brengen. Zijne Majesteit heeft op de meest uitdrukkelijke wijze, in een historisch oogenblik, de vaderlandsche noodzake lijkheid van de stemming der werken van Antwerpen doen uitschijnen. De koning heeft zich gericht tot het j land, tot de gansche bevolking van België. Hij heeft de verklaringen zijner ministers willen versterken door de stellige belofte van zijn koninklijk woord: het ontwerp van Antwerpen zal de lasten met geen centiem en het contingent met geen man verhoogen. Na deze afdoende verklaring, na deze plechtige verbintenis, die de vorst tegenover zijn volk heeft aangegaan, meenen wjj dat de Belgische natie met meer wjjsheid en bezadigdheid haar oordeel zal uitspreken. Men verzekert te New York, dat er uitgebreide voorzorgmaatregelen worden genomen, dat de vredesonderhandelaars niet door onbescheiden verslaggevers of andere belangstellenden zullen worden lastig gevallen. De eerste bijeenkomst verwacht men op 10 Augustus en dan binnen veertien dagen een beslissing of er iets tot stand zal komen of niet. Vrijdag zijn te Konstantinopel door het ontploffen van een dynamietbom op de straat voor de moskee, toen de Sul tan na het selamlik de moskee verliet, 40 personen gedood, Turken en soldaten vreemdelingen zjjn er niet gedood. De Sultan keerde ongedeerd en volkomen kalm in het paleis terug. Kort daarop ontving hij 'den Oostenrijksen gezant. De dader is waarschijnlijk dood, volgens andere berichten iB de dader ontsnapt. Allerwegen stroomen den Sultan ge- lukwenschen met den goeden afloop van den aanslag toe van vorsten en staatshoofden. De Nordd. A'lg. Ztg. grjjpt natuurlijk de gelegenheid aan voor een bizondere betuiging van Duitsch- land's sympathie, vriendschap en ont zetting over het gruwelstuk. Wat de gevolgen te Konstantinopel betreft, valt allereerst te constateeren, dat het gebeurde, zooals gewoonlijk, ook Abdoel Hamid's aanzien bij de be volking is ten goede gekomen. Maar overigens zal waarschijnlijk de misdaad leiden tot een totaal verbod aan vreem delingen om het selamlik bij te wonen en tot uitbreiding van den werkkring der beruchte Turksche geheime politie. De terechtstelling Vrjjdag van den slotemaker Stanislas Okrtseia, ter dood veroordeeld wegens het werpen van een bom in het politiebureau in de Warschausche voorstad Praga op '26 Maart j.l, gaf tot een uiterst pijnlijk tooneel aanleiding, daar het touw brak en de veroordeelde daarna niet, volgens een gebruik, werd losgelaten, maar opnieuw op het scljavot geleid. De executie had de tweede maal zonder stoornis plaats. De veroordeelde, of schoon eerst negentien jaar oud, legde grooten moed aan den dag en riep, voor de beul hem den strop om den hals deed „Weg met het despotisme leve het socialisme 1" Een bizonderheid was nog, dat de beul gemaskerd was, uit vrees voor herkenning en wraakneming door Okrts- jeja's geestverwanten. België, zegt Ives Guyot in „Ie Siècle", heeft een oppervlakte van 29456 vierk. kilometer en in December 1903 werd zjjn bevolking geschat op 6,985,000 en hij berekent, dat Frankrijk, als het een even groote dichtheid van bevolking had, voor zijn 536,464 vierk. kilometers 131,866,000 inwoners zou tellen, ter wijl het nu eene bevolking heeft van slechts 40 millioen. Het Louvre-Museum te Parijs heeft nu, in hel paviljoen La Trémoille, de verzameling geopend van oudheden, welke bij de Fransche opgravingen in Perzië werden gevonden. Men ziet daar beelden, bronzen voor werpen, wapenen, kostbaarheden, aarde werk, enz., alsook de vermaarde wets- tafelen van Hamurabi, welke dagtee- kenen uit de 20ste eeuw vóór Christus en vijf eeuwen ouder zijn dan de wet ten van Mozes. Wel wonder, dat de Perzische regeering den uitvoer van zulke historische zaken, niet heeft kunnen voorkomen. De 35-jarige William Glover, van Baltimore, heeft verleden Maandag het onderste gedeelte der Niagara-vallen doorgezwommen, omstreeks 16 kilo meter dichter bij de zee dan de plek, waar kapitein Webb het leven liet. Hij wil nu naar Engeland gaan om het Kanaal over te zwemmen. Volgens den Petersburgschen corre spondent van „Le Matin", maakt de Czar op het oogenblik in alle stilte op de „Poolster" een vierdaagsch zee tochtje, om in de Zweedsche wateren eene ontmoeting te hebben met Keizer Wilhelm. 't Scheen haast ondenkbaar dat de vreesachtige Czaar zich thans aan een zeetochtje wagen zou. Uit verschillende berichten bljjkt echter, dat het een feit is. De czaar heeft een bezoek gebracht aan den keizer en aan boord van het keizerlijk jacht het middagmaal gebruikt. Witte, pas ondervraagd in deze had stijf en sterk volgehouden dat het ge rucht.van het bezoek verzonnen was. De Oppositie in het Britsche Lager huis kan nauwelijks het ontslag van het Ministerie Balfour afwachten, waarop zij vast schijnt te rekenen na de verwerping van de Iersche landwet, waardoor de regeering een belangrijke nederlaag leed. Een voorstel tot ver daging van liet Huis tijdens de „crisis", door haar gedaan, is wel is waar ver worpen, maar de aan de orde zijnde werkzaamheden werden, onder den druk der opwinding, zoo electrisch snel af gedaan, dat de zitting reeds na een paar minuten weder kon worden gesloten. Balfour en zijne collega's inmiddels schjjnen volstrekt niet van plan te wezen heen te gaan. De Premier is bij den Koning op audiëntie geweest en moet daar zjjne theorie van toe vallige omstandigheden, vergissing, on geluk en dergelijke hebben volgehouden, met de conclusie, dat naar zijn oordeel en dat van al de collega's het gebeurde volstrekt geen aanleiding voor het Kabinet is om af te treden. Men zegt, dat de premier zal vooi stellen, om het ontwerp op nieuw in stemming te brengen, wat natuurlijk tot de noodige opschudding zal aanleiding geven van den kant der oppositie. De berichten in de bladen over de besprekingen in den ministerraad zjjn tegenstrijdig, maar de algemeene in druk blijft, dat de ministerraad het par lement niet zal ontbinden, maar zoo gauw mogelijk de loopende zaken zal afdoen, ten einde de zitting te kunnen verdagen tot het najaar. Na ontbinding zouden de algemeene verkiezingen dan in October plaals hebben. Balfour rnoet het bovenstaande aan den Koning medegedeeld hebben. De Commissie uitdenFranschen Senaat, tot onderzoek van het ontwerp op de scheiding van Kerk en Staat heeft alle artikelen goedgekeurd en is daarop tot October uiteengaan. De voorzitter der commissie, de oud minister van justitie Vallé verklaarde, dat de Senaat de behandeling van het ontwerp waarschijnlijk op 10 November beginnen en half December ten einde brengen zal. Hij hoopte en verwachtte ongewijzigde aanneming van het ont werp. In de zeebadplaats Sestroresk één uur van Petersburg gelegen poogden Zondag tegen de 500 arbeiders een betooging op touw te zetten. Zjj leverden echter op de eerste aanmaning aan de politie een roode en twee zwarte vlaggen uit, die zjj medevoerden, zonder tegen stand te bieden en gingen uiteen. In den schouwburg in dezelfde plaats ontstond een groote paniek toen iemand het verlangen uitsprak, dat voor de slachtoffers van den 22sten Januari een zielmis zou worden gelezen en dienten gevolge de politie in de zaal drong. Het publiek, waaronder ook kinderen, vluchtte naar buiten in wilden angst, die nog werd vermeerderd door het verschijnen van infanterie, omdat er een gerucht liep, dat de troepen bevel hadden, ter stond te schieten. Te Petersburg zelf is de rust tot in de late middaguren niet gestoord ten gevolge der voor heden getroffen omvang rijke voorzorgsmaatregelen. De Paus moet bjj de zielmis voor Leo XIII Donderdag er zeer ljjdend hebben uitgezien. Zijn geneesheeren raden hem dringend een verandering van lucht aan, omdat zjj anders voor een ernstige ziekte vreezen. Zal Pius X, die getoond heeft te kunnen breken met begrippen, die onder zijn beide onmiddellijke voorgangers zoo goed als tradities waren geworden, ter wille van de legende der Yaticaansche „ge vangenschap" zijn leven in de waag schaal stellen? Ons dunkt, niemand zal zich zeer verbazen als de telegraaf meldt, dat de pauselijke hofhouding na 35 jaar weer rondwaart in de koele dreven van Castel Gandolfo aan het meer van Albano. In het Kristallen paleis te Londtn is een troep Somali's krjjgslieden met hun vrouwen en kinderen ge durende dezen zomer te zien. Eerst heeft men ze wat van Londen laten kijken en tevens woonden zjj de voor stelling in het Coliseum bij. Daar schepten ze groot behagen in wat er vertoond werd, maar 't meest in de actrices. Een der hoofden bood 500 schapen voor een der dames en een ander wilde met 400 schapen de innig heid zijner bewondering uitdrukken. Met de ambtelijke verklaring die Bal four Maandag in het Lagerhuis heeft afgelegd, is er een einde gekomen aan de spanning waarmede men de gevolgen van de parlementaire nederlaag van het Engelsche ministerie tegemoet zag. Het kabinet zal aanblijven, hoofdzakeljjk omdat het zjjn steunpunt in de tegen woordige faze van de buitenlandsche politiek zoekt. Sedert de dagen van Palmerston en Gladstone is nu eenmaal j de profetenmantel van de diplomatie op de schouders van de conservatieven overgegaan, en het is niet de eerste maal dat de kwesties van de buiten landsche politiek gebruikt worden, om een wankel conservatief kabinet op de been te houden. In de vergadering van de conserva tieve partij had Balfour reeds duidelijk te verstaan gegeven dat de stand van de buitenlandsche politiek geen ontbin ding van het parlement en de vorming van een nieuw kabinet gedoogde. De nederlaag die de regeering thans onge twijfeld bij de algemeene verkiezingen zou ljjden, wordt zoodoende vermeden. Of wellicht kan alles nog verkeeren, indien de loop van de buitenlandsche politiek de openbare meening om doet slaan. Geruchtsgewjjs verzekert men nog dat de liberale leiders bereid zjjn de j; regeering te helpen bjj de afdoening van het overbljjvende werk, nadat zjj van Balfour de belofte ontvangen had den dat het parlement in October ont bonden zou worden. De Stamboelsche correspodent van de Frankf. Ztg. geeft in een telegram aan zijn blad een uitvoerig en schilderachtig relaas van den aanslag na den Selam lik. Als de ontploffing maar een halve minuut later gebeurd was, zegt hjj, zouden de Sultan, zijne zoons en het grootste van de hovelingen er het slacht offer van geworden zjjn. Op liet oogen blik dat de Sultan uit de moskee naar bniten kwam, presenteerde de troepen, onder het commando »Selam doer", het geweer. Nauweljjks had dit weerklonken, of men hoorde een ontzettende knal, die zich op vijf korte afstanden her haalde. Er werden zulke dichte rook- en zandwolken omhoog geslingerd dat het een minuut lang donker was. Er ontstond een onbeschrijfelijke verwar ring. waarbij de troepen binnen en en buiten de moskee door elkaar liepen. Men hoorde onverstaanbaar geroep en velen zochten een heenkomen. De men- schen in de onmiddellijke omgeving van den Sultan waren verlamd van schrik, daar zjj niet begrepen wat gebeurd was. Er vlogen stukken menschen en paarden de lucht in, alle ruiten op het plein werden verbrjjzeld en zelf van de hooge minarets van de Hamidié-moske, waar de Sultan pas zjjn gebeden ver richt had, ploften stukken puin naar beneden. Toen de knal weggestorven was en de rookwolken weggetrokken waren, zag men iets vreeseljjks. Een aantal menschen en paarden waren in stukken gescheurd en meer dan tachtig waren gekwetst. Al dien tjjd stond de Sultan bleek, maar, volgens deeenstemmige verklaring van ooggetuigen, moedig en vastberaden op de kleine stoep van de moskee. Hij weigerde den raad van zjjn omgeving te volgen, om zich in veiligheid te bren gen, en toen men bleef aandringen, snauwde hij op barschen toon dat men zich niet om hem moest bekommeren, en liever naar de dooden en gewonden moest omzien. Daarna klom hij, zjjn lievelingszoon prins Boerhan-eddin mede nemende, in het rijtuig, liet de kap, die anders steeds opgezet wordt, neer slaan en mende de paarden zelf, vlak langs de plaats van de ramp, naar het paleis terug. Langs den geheelen weg werd hij warm toegejuicht. Honderden ruiters, met getrokken sabel, omstuwden zjjn rijtuig, zoodat het een oogenblik leek alsof er een wilde fantasia vertoond werd. Alleen toen generaal Fehim-pasja, de beruchte chef van de geheime politie, te dicht bjj het rijtuig kwam, kreeg hjj van den Sultan een ongenadigen slag met de zweep. Men kan zonder overdrjjving beweren dat de toestand, die een oogenblik hachelijk was, alleen gered werd door de standvastigheid van den Sultan. Als deze niet zoo kalm was gebleven, hadden er erger dingen kunnen gebeuren. Met een huivering zagen de vreemde toeschou wers op het terras, hoe de Albaneesche troepen daaronder hun repeteergeweren met scherp laadden. Men vreest, dat het schrikbewind van de geheime politie na dezen aanslag nog verdubbeld zal worden. De politie zoekt naar twee Italiaansche anarchisten, die zich sedert eenigen tjjd te Stamboel verborgen houden, verder naar een Duitscher, Hans Heller genaamd. Te Londen zal op initiatief van lord Rosebery, die er ^00,000 pond sterling voor heeft geschonken, een technische hoogeschool worden gesticht. Lord Rose bery bood die som aan, onder voorwaarde dat de graafschapsraad van Londen jaar- ljjks 20,000 pond voor de school zal toestaan. De commissie die het plan had te onderzoeken stelt voor de school te stichten op een terrein van vier acres, naast de South Kensington Hoogeschool. De stad zal de kosten van onderhoud, van de inrichting der laboratoria en van de salarissen der hoogleeraren op zich nemen. De onlangs in Avignon wegens spion- nage gearresteerde soldaat Besse heeft een volledige bekentenis afgelegd. Vol gens zjjne verklaring is de hoofdschul dige de gevluchte onderofficier Pelissier. De stukken, die de mobiliseering van het 15de legercorps betroffen, waren voor 400,000 fres. aan Italië verkocht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2