Nieuwsberichten. GEMEENTEVERSLAG. Volgens het heden verschenen Verslag over den toestand dezer Gemeente ge durende 1904, bedroeg het cijfer der bevolking op 31 December 68256 zielen. Geboren zijn 1828 kinderen, waarvan 80 levenloos. Gesloten werden 534 huwelijken, 23 op bewijs van onver mogen. Desterfteverhouding was 1 op 68. Ingeschreven zjjn 9 echtscheidingen. Aan 8142 personen kon het kiesrecht toegekend worden zijnde 283 meer dan het vorige jaar. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten Generaal was de gemeente verdeeld in zeven kies districten evenzoo voor de verkiezing van Provinciale Staten. Wegens overlijden en aftreding waren in 1904 vijf verkiezingen voor den Ge meenteraad noodig, twee in het Eerste, en drie in het derde kiesdistrict. In het Eerste kiesdistrict werden ver kozen de Heet en B. E. C. Seignette en Mr. W. Th. Pahud de Mortanges, in het Derde kiesdistrict de Heeren V. Loosjes, Mr. J. H. Thiel en A. van Rossum. Tot lid van Provinciale Staten werd bjj enkele kandidaatstelling de Heer Jhr. G. S Boreel en bleek dus een stemming on'noodig. Er zijn hier ter stede vijl Kamers van Arbeid; voor Metaal- en houtbe werking, voor Confectiebedrijven, voor Voedings- en genotmiddelen, voor Druk- kersbedrijven en voor Bloembollenteelt, elke Kamer bestaat uit tien leden. De kiezerlijsten noemen 321 patroon- en 2934 werkliedenkiezers. {Wordt vervolgd). Men meldt uit Petersburg aan de Londensche bladen: Een telegram uit Wladiostok beicht dat een hevigen strijd geleverd wordt om het bezit van Toemenpassen aan de grens van Korea. Het leger van ge neraal Hasegawa viel onstuimig aan. De Russen verdedigen zich hardnekkig. Viermalen vielen de Japanners aan, maar werden met zware verliezen teruggesla gen. Men schat de sterkte der Japanners op 30,000 man. Bjj een beschermutseling, voor het algemeene gevecht, zijn de Russen af getrokken met een verlies van 13 dooden en 47 gewonden. Eenige persstemmen over de sa menkomst tusschen keizer Wilhelm en en den Tsaar: De Daily Graphie zegt: Hoe men de ontmoeting ook uitlegge, zeker is het dat de samenkomst geen goede voor uitzichten biedt, zoo min voor Europa als Rusland zelf. De Daily Chroniele daarentegen meent dat de Tsaar in de huidige omstandig heden van niemand beteren raad zou kunnen krijgen dan van keizer Wil helm. Jaurès schrijft in de Humanité dat keizer Wilhelm tegenover de wereld een zware verantwoordelijkheid op zich laadt. Daar ieder weet dat de zwakke wil van den Tsaar geen weerstand kan bieden aan den sterkeren wil van keizer Wil helm, zal de wereld de beslissingen van hem toeschrijven aan de bezieling van Wilhelm. Wat zal de keizer hem aan raden? De Parijsche Matin verneemt uit PetersburgDe vrienden van den vrede vreezen dat de Tsaar van zijne reis z&l terugkeeren, aangemoedigd tot voort zetting van den oorlog. Te Petersburg beweert men dat kei zer Wilhelm het initiatief tot de ont moeting zou genomen hebben wat zeer onwaarschijnlijk lijkt en misschien alleen bestemd is om in Rusland geloofd te worden. De Japanner Sato, heeft te New-York de opmerking gemaakt dat de oorlog aan Japan eiken dag 3 millioen gulden kostte en dat er dus alles te zeggen viel voor de betaling van een oorlogs schatting. Hij dacht verder dat de afkon diging van een wapenstilstand deinleiding van de onderhandelingen zou zjjn. De Daily Mail verneemt uit Kopen hagen dat Witte's Qnancieele beredderin gen te Parijs, in verband met den aan staanden vrede, met goeden uitslag be kroond zjjn en dat de geruchten, als zou Rusland niet van een oorlogsvergoeding willen weten, geen grond hebben. Witte zou wel degeljjk volmacht hebben om die aangelegenheid te regelen, tenzij de verlangde som zoo hoog is dat Rusland niet bij machte is, haar te betalen. De Sultan van Turkije heeft 10,000 Turksche ponden uitgeloofd voor het vatten van den dynamiteur die het op zjjn leven voorzien had. Het aantal inhechtenisnemingen te Konstantinopel moet reeds in de duizenden loopen. Bjj gelegenheid van de Belgische onaf- hankeljjkheidsfeesten, heeft koning Leo pold aan militairen alle straffen kwijt gescholden die niet zwaarder zjjn dan 1000 frs. boete of 6 maanden gevangenis, mits zij totdusver geen straf hebben gehadvoor de overigen strekt de straffe loosheid zich uit tot boeten van ten hoogste 500 frs. en straften van ten hoogste drie maanden. De Temple zegt te weten dat de Koning ook vele millioenen zal schenken voor weldadige doeleinden, -als oprichting van sanatoria voor teringlijders, kinder gestichten en ten bate van arbeiders verzekering. Er is thans een officieuze mededeeling verschenen over de weerspannigheid aan boord van den kruiser Frauenlob, om aan alle overdreven geruchten om trent ernstige vergrijpen tegen de krjjs- tucht den kop in te drukken. Waar is alleen, dat in den nacht, van 4 op 5 Juni eenige kleine voorwerpen beschadigd zjjn. Veel schade is niet aangericht. Deze baldadigheid schijnen gepleegd te zjjn door manschappen van het derde jaar, die verlof hadden een vat bier leeg te drinken, en toen dat vat op was, van den officier van de wacht last kregen om de drinkpartjj te staken. Bij wijze van bestraffing, heeft de Frauenlob een tjjd lang moeten ankeren in de Neustadter baai. Ten slotte wordt, ter geruststelling van de openbare meening, verklaard dat ernstige gevallen van weerbarstigheid bij de actieve slagvloot, waartoe de Frauenlob behoort, in den laatsten tijd niet vaker zijn voorgekomen dan in vroeger jaren. Integndeel, de statistiek van opgelegde straften wijst uit, dat het aantal rechterljjke iustrueties eer af dan toe is genomen, en stellig is dit het geval met het aantal zware straffen, Vroeger is medegedeeld, hoe verleden week en reeds vroeger een deel der mui ters van de Potemkin gepakt is door Russische politie-agenten óf spoorloos verdwenen is, maar met eenzelfde be stemming waarschijnlijk, nl. het Russi sche wachtschip te Constanza. Wat er dar. verder met deze ongelukkigen gebeu ren zal is duidelijk. De Roemeensche minister van buiteu- landsche zaken, generaal Lahovay stelt, naar men wil, nu een memorie aan de mogendheden op, waarin hij wijst op Roemië's meer dan correcte houding, en zich dan beklaagd over de Russische regeering, die Romenië overstroomt met spionnen, bestemd om de muiters naar Russisch gebied te lokken. De Russische regeering tracht voorts nog altijd de uitlevering der muiters gedaan te krjj- gen, ofschoon de Roemeensche regeering bij de overdracht van de Knjas Potem kin, die zij feitelijk tot het einde van den oorlog had kunnen houden, reeds duidelijk te verstaan heeft gegeven dat zij niet zou uitleveren. Lahovary'8 memorie moet vooral zjjn ingegeven door de omstandigheid, dat te St. Petersburg een commisie in het ministerie van justitie zou bijeenkomen om de uitleveringskwestie te bespreken en dan een diplomatieke actie bjj de de mogendheden in te leiden. De Roe- meniërs hebben wel pleizier van hun gasten. Een Russisch zeeofficier te Sewas- topol heeft tegenover een Engelsch jour nalist als zjjn meening te kennen gege ven dat de belhamels van de muilerjj op de Potemkin niet voor een rechter gedaagd, maar naar een klooster gezon den worden. Dit is een gewone straf bij de Russische zeemacht. Yele matrozen plegen, na hun boetetijd, uit vrije ver kiezing de monnikspjj aan te houden of schoon het het hun vrjj staat te vertrek ken. De minst schuldigen van de Potem kin d. z. zij die niet anders konden doen dan zich, huns ondanks, in de veranderde omstandigheden schikken, zullen vermoe- deljjk vrij uitgaan. De Hamburger Nachrichten die goed ingelicht kan zjjn, ontvangt uit gezag hebbende bron de verzekering dat in Januari jl. een derde tegenover den Duitschen Keizer het denkbeeld opperde, om zijn invloed op den Tsaar te ge bruiken, in verband met de binnenland- sche onlusten in Rusland. Hjj antwoordde daarop: „God zal mij bewaren om mij daarin te moeien. Om over Russische toestanden mee te kunnen spreken of den een of anderen maatregel aan te kunnen bevelen, moet men Russisch denken, Russisch voelen, kortom in Rusland geboren en getogen zijn. Een vreemdeling zou door inmenging slechts onheil stichten". Vroeger, zoo zagt het blad nog, is de verhouding tusschen den T^aar en den Keizer niet zoo vertrouwelijk geweest, maar sedert de samenkomst te Wiesba den in het najaar van 1903 is het jjs gebroken en een nauwe persoonlijke vriendschap gesloten. Van de laatste ontmoeting heeft zelfs graaf Lamsdorf pas Zaterdagmiddag gehoord. De gouverneur van Celebes bericht, dat de vorst van Boni de waarschuwing zond, op eventueele boodschappers van het Gouvernement die zijn grondgebied betreden te zullen schieten. De resident Brugman is daarom gemachtigd om den eisch niet aan den vorst persoonlijk te brengen, doch op te geven aan den eersten Boniër, die na landing wordt ontmoet. Het eskader moet bjj de eerste vjjandige daad tijdens de overbrenging van den eisch het vuur openen, waarna het vertrek der expeditie zal worden vervroegd. De Parjjsche correspondent van het Berliner Tageblatt verklaart beslist te weten, dat Witte in opdracht heeft, bij den aanvang der vredesonderhandelingen te verklaren, dat Rusland geen oorlogs schadevergoeding wil toekennen en geen schikking treffen die daarop neer zou komen. Dit zou een punt zijn waarop de onderhandelingen, naar Witte zelf vreest, aanstonds kunnen afspringen. Het Handelsbl. van Antwerpen ver neemt uit Brussel: Wat er vermisten gebroken werd na het burgemeesters banket in het justitiepaleis, heeft een dagbladschrijver aan den ondernemer, Ch. Smedt, gevraagd. Ziehier het ant woord: 1046 glazen, 530 tellooren, (borden), 25 moeskommen, 18 jsalaad- schotels, 15 sauskommen, 31 mostaard- potten, 29 zoutvaten, 100 koeverlen en 89 servetten. Dat is ontzaglijk; maar men moet de groote haast in aanmer king nemen, met welke men heeft moeten werken, en dat in een lokaal, dat voor zulke zaken hoegenaamd niet geschikt is, vooral met het oog op het tweede banket, dat daags nadien in dezelfde zaal voor de burgerwacht moest plaats hebben. een boom in stukken, heeft geen letsel. De chauffeur Men schrjjft uit den Haag aan De Tijd: De hoofden van de verschillende depar tementen van algemeen bestuur hebben de eindbedragen der begrooting van hun departementen, voor 1906, aan den mi nister van financiën opgegeven tot het ontwerpen van de z.g. millioenenspeech. Indien er een nieuwe regeering komt zal deze echter de ontworpen begroo- wel niet overnemen, doch zullen krediet- wetten voor een half jaar worden op gemaakt, waarbjj de begrootingen van 1905 als maatstaf zullen dienen. In de eerste maanden van het volgend jaar zouden dan de werkeljjke begroolingen voor 1906 aan de Staten Generaal worden voorgelegd. De toeloop van publiek voor het huis aan de Vondelstraat, te Amsterdam, vol gens de algemeene meening een speel huis, waar de bekende »cercle" wordt gehouden, is des avonds nogal groot- Maandagavond zijn een paar dames, die in den „cercle,' een tijd vertoefd had den, in weerwil van het optreden der politie, zeer bemoeilijkt. Toen den vol genden avond behalve een talrijk publiek ook de vensters met de Amsterdamsche Lantaarn" heel wat opschudding veroor zaakten, moesten een heer en dame, die het perceel verlieten krachtig door de politie beschermd worden, waarbjj desa bel getrokken werd. In het huis waren nog tal van be zoekers aanwezig, die een poos later ook aftrokken, doch waarbij het publiek,, dank zjj waarschijnlijk de krachtige houding van de politie, zich niet zoo onhebbelijk betoonde. De relletjes nemen een bedenkeljjken omvang aan. De open bare meening is blijkbaar ontevreden over het bestaan van een speelhol. Het is alweer de peis geweest, die de aandacht van het publiek op de zaak I vestigde. Of de pers er evenwel de politie een dienst mee bewezen heeft mag betwijfeld worden; zij heeft een volks verzameling in de Vondelstraat uitgelokt, niet dadelijk bestaande uit het publiek, dat het meest geschikt is tot oordeelen en zeer zeker is er door de politie met kracht opgetreden moeten worden. Het spreekt toch van zelf, dat de Justitie een inrichting als een speelhuis steeds controleert en men dus had behooren af te wachten wat in deze zou volgen. Er schijnt reeds iets gaande te zijn, waardoor de Justitie vat op de inrichting kan verkrijgen. De Oosteljjke viaduct te Amsterdam begint ook al teekenen van verval to toonen. Eenigen tijd geleden viel er een stuk steen van naar beneden, en gisteren avond kwam een stuk hardsteen van de balustrade aan de westzijde op straat terecht, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Men meldt uit den Helder: Voor het lidmaatschap van de Twee de Kamer zijn heden in dit district of- I ficieel candidaat gesteld de heerenmr. Z. van den Bergh (vrjjz. dem.) te Am sterdam en A. P. Staalman (chr. dem.) te den Helder. Te Aalst heeft naar het Handelsblad van Antwerpen mededeelt de automobiel woede alweer een slachtoffer gemaakt. Vrijdagavond ten 6 ure kwamen de leerlingen van het pensionnaat der Da mes van Maria naar Viersele, na een uitstapje gedaan te hebben ter gelegen heid van den nationalen feestdag. Ten getalen van 75 namen zij, in gezelschap van hare meesteressen, eenige oogenblikken rust op den kant van den Gentschen steenweg, toen plotseling een automobiel in razende snelheid te midden der vroolijke kindergroepen kwam gere den. De meisjes vluchtten in allerichtingen. Een van de groep werd door het voertuig getroffen en zoo erg gewond, dat het arme kind, een 17-jarige, nog denzelfden avond stierf. Nog vjjf andere meisjes werden minder erg gekwetst. De automobiel vloog tegen Men meldt uit Middelburg: Woensdagmiddag zijn twee gedeti neerden uit het huis van bewaring weten ie ontvluchten, door over een hoogen muur te klimmen. Een hunner is een Belg, (die in voorarrest zat om te worden uitgeleverd aan de Belgische justitie, terwijl de ander een Duitscher is, gedetineerd wegens door hem ge- pleegden diefstal te Vlissingen. Naar alle richtingen is terstond ge seind geworden, zoodat het hun niet gemakkelijk zal vallen Walcheren te verlaten. Nader meldt men: Van de twee ontvluchte gevangenen is hedenochtend de Duitscher b|j de sluizen te Veere onder hevig verzet gearresteerd, nadat de politie reeds op hem gevuurd had. De Belg is vannacht tusschen Arne- muiden en Veere achterna gezeten, doch het is niet gelukt hem te pakken. Zekere K. Kuipers van beroep hor logemaker en gesignalseerd in 't poli tieblad, sedert Juni voortvluchtig uit de strafkolonie Veenhuizen, waar hy nog 2Va jaar moest verblijven is aan de Hoofdvaart te Haarlemmermeer, door de gemeentopolitie aangehouden, voor- loopig in verzekerde bewaring gesteld om ter beschikking der Justitie gesteld verder opgezonden te worden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2