Nieuwsberichten. KONINGINNEDAG. De laatste dag van Augustus was aangebroken, Koningin Wilhelmina was haar zes en twintigste jaar ingetreden. Een leeftijd waarop een gewoon sterve ling pas den ernst des levens begint te gevoelen, heeft onze Koningin reeds een zevental jaren van staatszorg, soms tijden van ernstigen ciisis doorgemaakt, doch steeds heeft zij zich weten te houden binnen de ljjnen door de Grond wet bepaald, getrouw aan de constitutie. Doch ook als mensch heeft de Konin gin steeds de lichtzijden van Haar karak ter aan het Nederlandsche Volk te ge nieten gegeven, zich uitende in deel neming in hetgeen de Natie lief en dierbaar is, en in een zeer ontwikkel den weldadigheidszin, waarvan menig ongelukkig rampspoedige de vruchten geniet en... wat haar telkens hooger doet stijgen in de achting van den Landgenoot. Alles reden om den geboortedag tot een nationaal feest te maken, één dag in het jaar Haar te gedenken, die ons kalm en rustig doet voortschrijden op den weg door den volkswensch aange wezen. Moge de Koningin ook in het ver volg onder het genot van alle zegenin gen Haar trouwe Nederlandsche Volk geleiden op den weg van het ware Volksgeluk. De 34ste Augustus is tot heden geen officieel erkende feestdag, al sluit men, zooals hier ter stede de gemeente- bureau's, al blijven verschillende zaken geheel of gedeeltelijk gesloten, al werkt bijna niemand meer dan hoog nood zakelijk is. Hier ter stede en in vele plaatsen van ons land is men in deze op den goeden weg, maar een algemeene Nederlandsche feestdag is 31 Augustus nog niet. Dat Nederland er minstens één hebbel Wat hangen wij bij openluchtfeesten toch altjjd van het weer afmet eenigen kans van zekerheid zijn de kuren van ons klimaat niet den eenen dag na den voorgaanden te bepalen. Soms koketteert de zon eeni ge dagen achtereen met haar onderdanenop een ongewenscht tijd stip verbergt zij zich achter een wol kensluier, te onderzichtig om te kunnen wijzen waar z|j is en wat zij nu weer beginnen zal. En toch blijven we ont zag houden voor de nukkige dame, die nu weer hoop geeft, dan weer doet vreezen. Wie dezer dagen wel het meest zal te lijden hebben gehad, van de veran derlijkheid van wèer en wind, zal wel het Bestuur zijn van de vereeniging Koninginnedag. Zondag buiig; het Bestuur kan maar geen mooi weer tikken, de barometer daalt. Maandag stortregens over dag, om van den nacht maar geen kwaad te zeggen; het Bestuur kijkt ernstig, nog daalt de barometer. Dinsdagochtend regen- en stortbuien, het Bestuur parelt het angstzweet uit, steeds daling van het weêrglas. Dinsdagmiddag laat H. M. Zon even een tipje van haar vriendelijk gelaat zien; het Bestuur herademt, één lijntje hooger balro-stand, de wind noord, 't kan goed worden. Maar tegen vijf uur verschijnen wol ken als ijsbergen, geen wolken met gouden randen en daar is 't weer: de parapluie op. Het Bestuur is goed Vlaamsch in den pot gedoft, maar tegen wil en dank neemt het een hou ding aan van lijdelijk verzet, het beste wat het doen kart in de gegeven om standigheden. Maar moed houden doet het. Woens dag zonsverduistering, wie kan weten wat dat nitwerkt en nieuwe maan.... alles kon zich nog ten beste schikken; het weêr zal ons toch niet heelemaal in de luren leggen! Tusschen ons gezegd, niemand ge looft meer aan den invloed van de maan op het weêr, maar het ongeloof in deze kon wel eens beschaamd worden, en het zou wel kunnen gebeuren, dat toch de melkboer gelijk kreeg, die in ver band met de maan en de koeien en de regenwormen mooi weer profeteert, zoo niet Donderdag, dan wat later. Zoo is 't tusschen de buien door Woensdag geworden, met alles op den achtergrond Mandsjöerije, vredesonder handelingen, natte voeten en lekkaadjes, alles plaats voor het denkbeeld: Feest- houden op 31 Augustus. Woensdag met geringe tusschenpoo- zen aldoor regen, maar het weerglas gaat vooruit; Bestuur iets hooger ge noteerd. Inmiddels had het Gemeentebestuur ook reeds de noodige maatregelen geno men, de Groote Markt voor een deel met paaltjes afgezet, de gasverlichting van het stadhuis aangebracht en be proefd en het verbod van rijden op en kele punten uitgevaardigd. Sommige winkels, die zich hiertoe leenen, prijkten met fraaie uitstallingen, waarbij Oranje, de kleur van den dag de overhand had. Doch steeds dreigende wolkengevaar ten, waardoor, althans hier, de zonsver duistering slecht» enkele minuten kon waargenomen worden. Enfin, we hebben er toch nog wat van gezien. Als altjjd bemerkt men op 't laatste oogenblik dat het Oranjestrikje niet meer toonbaar is; zonder een uit te gaan, daartegen komt ons Oranjelievend hart op. Dus een nieuw aanschaffen. De vlag ja, dat moet ook, nazien of 't van 't jaar nog zoo kan met de wimpel en dan met een zucht denken aan het lang niet alledaagsche uitsteken, wat dikwjjls nogal voeten in de aarde heeft. Woensdag tegen den vöoravond begon 't zoo waar op te klareD, hoewel 't noorden nog vrij dikke koppen vertoon den, maar er kwam wat meer wind. Een goed teeken, meenen de kenners en dus, maar sleeds moet gehouden. Boven de verwachting is Donderdag de regen weggebleven. Een paar kleine pogingen om er ons aan te herinneren, dat wij toch - ondanks al onze drukte van het weer afhangen. Hoe dankbaar we de terechtwijzing ook ontvingen, waren we maar bljj dat het bij aanma ning bleef en het Bestuur van Koningin nedag niet minder. Want ingespannen had het zich om met de betrekkelijk geringe middelen veel te doen. Het bleek uit het feest programma, dat wel een dagje vroeger zou mogen verschijnen, want de Haar- lemsche Persvereeniging zou het hare kunnen doen om misbruik te voor komen. Reeds in den vroegen ochtend was er onder het kinderdom beweging. In hun meestal keurige witte costuumpjes fla neerden al heele groepen meisjes, en flinke jongens, met oranje getooid door de straten, gereed om in hun schoollo kaal aan te treden voor de aubade op de Mat kt. Tegen half negen koraalmuziek op den Toren door leden van «Harmonie", kapelmeester de Heer Hofmeester. Vjjf nummers werden gegeven. Het aloude Wilhelmus, wel eens den Holland- schen strijdpsalm genoemd, bracht al dadelijk feeststemming. Inmiddels begon zich de Markt, met het gracieuse nieuwe muziek- j tentje te vullen met belangstellenden, op enkele punten rijen van acht personen diep. Achtereenvolgens kwamen de kinde ren, school aan school met hun vlaggetjes en hun prettige gezichten het gereser veerde gedeelte van de markt innemen, onder geleide van hun onderwijzers en onderwijzeressen. Heel ordelijk ging het toe. Elke groep had een te voren bepaalde plaatsalles was precies klaar, alles paste ineen. Toen verscheen de Heer W. Robert, die reeds de vorige week met de bijna vierduizend kinderen gerepeteerd had. Een gejuich van belang! De kinderen voelen zoo spoedig met wien ze te doen hebben. Onder leiding van onzen wakkeren Heer Robert en geaccompagneerd door het Stedelijk Muziekcorps werden de vier nummers uitgevoerd; beter dan men na één repetitie zou kunnen ver langen. En het maakte indruk. Het talrijke, luisterende publiek gaf flink teekenen van bij valde kleine executanten klap ten en juichten natuurlijk even hard mee. Hoe vrooljjk zag er de Markt toen uit, met haar planten en vlaggentooi en bjjna deftig blikten Groote Kerk, Vleeschhal en Stadhuis in hun krassen leeftjjd neer op het jonge Holland, Neerlands hoop. Na afloop naar den Hertenkamp, tot voortzetting van het feest. Het mooie golvende terrein, ondanks den regen der laatste dagen tamelijk droog, is voor groote kinderfeesten als ge knipt, volkomen afgesloten en de ruime omtrek geeft aan een groot publiek gele genheid om meê te genieten. Van alles was er dat voor kinderen aantrekkelijk is; ettelijke poppenkasten, acht Amsterdamsche, die óók gewoon zijn voor kinderooren te spelen. Dan okshoofden vol limonade, honderden drinkglazen, karren krentebroodjes, groote massa's oranjekleurige zakjes met bisquits. Toen de vertooningen waren afge- loopen trad een pauze in. Aardig te zien hoede kinderen, vooral de meisjes zich in dien tijd wisten bezig te houden. Intusschen begon het vullen van de ballon „Kuko" meer en meer de aandacht van hel jonge volk te trekken, zoodat de politiemannen werk genoeg hadden het op behoorlijken afstand te houden. Om elf uur zou „Kuko" opstijgen, maar het was ruim twaalf uur voor „alles los" werd bevolen, nadat een proefballonnetje voorloopig de richting had bepaald. Statig ging het toen opwaarts onder het luidruchtig gedaver der kinderen. Lang nog kon het luchtschip met de oogen gevolgd worden in de richting van de Haarlemmermeer, naar «men mede deelt landde de ballon in den nabijheid van Aalsmeer. Hiermede was het kinderfeest afge- l:open. Flink ordelijk liep alles van stapel. Niet genoeg zijn de zorgen te roemen aan deze feestelijkheid ten beste gegeven. Volgens veler meening is het Kinder feest het voornaamste nummer van htt programma. Gedurende het feest in den Herten- kam hadden op de Groote Markt muziek uitvoeringen plaats waaraan de volgende gezelschappen deelnamen en veel publiek trokken Fanfarekorps „Arion," WjjkaanZee; Crescendo, Haarlemmermeer; Hosanna, Purmerend; Kunst na Arbeid, Zuid- Soharwoude; Eensgezindheid, Enkhui zen Meisjeskoor, Schagei brug;Cresendo, Muiden en Excelsior, Noord Scharwoude. De Commissie wist er gang in te houden. Even iets gebruiken en dan vroeg het Feestconcert in de Groote Kerk de aandacht. Het werd gegeven met welwillende medewerking van Mevrouw A. Lutkeman (zang), den Heer G. Kruijer jr. (viool) en L. Robert (orgel). In de ruime kerk waren alle be schikbare zitplaatsen bezet. De mooie uitvoering werd met aan dacht gevolgd. Het programma was samengesteld als volgt: Variatiën op Wien Nèerlandsch Bloed (orgel), J. A. v. Ejjkern; Kerk- aria (Lu Lieben Heiland, du) zang, A. D. Loman Jr.; Recitativo en Adagio (Uit het 6e Vioolconcert) viool, L. Spohr; a. Andante uit de Sonate in G. kl. terts, orgel, L. Robert; b. Carillon, orgel, J. de Lange; Er weidet seine Heerde, (Aria uit de „Messias") zang, Handel; Prélude du Déluge, viool, C. Saint Saëns; Pfingstcantate (Mijn glaubiges Herze) zang, Bach en Marche Solennelle, orgel, Alph. Mailly. Tot het houden der harddraverijen te half vier, was de Spanjaardslaan bestemd. Deze verkeerde echter tenge volge van den sterken regen in zeer ongunstigen toestand. Op een hiertoe tot den Burgemeester gericht verzoek moest nog ter elfder ure de Dreef j hiertoe in gereedheid gebracht worden. De Muziekvereeniging „Harmonie" gaf hierbij concert. Na afloop hiervan vingen te zeven uur de avondmuziekuitvoeringen op de markt aan. Hieraan werd deelgenomen door: Muziekvereeniging „Harmonie", Haar lem; Haarlemsch Gemengd Koor, Haar lem; Arti et Religioni, Haarlem; Kunst door Oefening, Haarlem; Euterpe, Vei- sen; D. I. N. D. U. A., Haarlem; De Koninklijke Liedertafel Zang en Vriend schap, Haarlem Soli Deo Gloria, Haar lem Haarlem's Zanggenot, Haarlem; Doopsgezind Zangkoor, Haarlem en Willen is Kunnen, Haarlem. Door de Vereeniging waren ten dienste der deelnemende Vereenigingen eenige geldprijzen beschikbaar gesteld. Bij ver loting zijn zij ten deel gevallen als volgt: „Kunst door Oefening" Haarlem, ƒ100; „Doopsgezind Zangkoor" Haarlem, 50; Meisjeskoor, ƒ25; „Euterpe" te Vel- sen, f 25. Voorbeeldig was de organisatie en de stemming van het publiek in verband hiermee recht feestelijk en met zeer veel tact wist de politie haar werk, van orde te volbrengen. Grooten dank moet gebracht aan de verschillende subcommissie uit het hoofd bestuur. Haar organiseerend kunnen neemt met elke gelegenheid toe. Om meer te kunnen doen zou het ledental belangrijk moeten stijgen. Vuurwer k heeft voor het publiek steeds veel aantrekkelijks. In den omtrek van het Brongebouw waren dan ook dui zenden en nog eens duizenden om van het schouwspel, voor zoover het moge lijk was te genieten. Na afloop was de menschen stroom door de Groote Houtstraat van dien aard, dat men slechts schuivende vooruit kwam. De Fransche minister van koloniën Clémentel kreeg onlangs van een kolo niaal ambtenaar een jonge olifant ten geschenke. Hoewel zeer vereerd met het present, wist hij toch niet goed, wat er mee aan te vangen. Hij verkocht het dier daarom aan een circusdirecteur voor 5600 francs en verdeelde dit bedrag onder het lagere personeel. Iedere be diende en werkman van het departement kreeg zoodoende Zondag 75 francs als zijn aandeel in den ministerieelen olifant. Zondag is weer een zwemmer, Burgess uit Yorkshire, tusschen Dover en Fol kestone bij het aanbreken van den dag in zee gegaan om te trachten het ka naal over te zwemmen. Tot vier uur ging alles goed; toen moest Burgess het wegens de onstuimige zee opgeven en aan boord van de hem vergezellende sleepboot gaan. 't Was zijn vjjfde po ging- De boycott van Amerikaansche goe deren in China oefent vooral een druk- kenden invloed op den meelhandel uit de Amerikaansche havens aan de Stille Zuidzee. Sedert 45 Juli zijn er geen bestellingen uit China gekomen en alle orders voor verscheping in September zijn herroepen. De bakkers in Hongkong en Canton vooral weigeren Amerikaansch meel te verwerken. HAARLEM 1 September 1905. De boekerij verbonden aan het Museum van Kunstnijverheid alhier, was gedurende de maand Augustus gesloten, van af -4 September zullen weder boek en plaatwerken op aanvrage in bruikleen worden toegezonden. De Catalogus der boekerij is thans gereed en wordt in drie afzonderlijke deelen verkrijgbaar gesteld. Het eerste deel bevat: Kunstgeschiedenis en Bouwkunst. Het tweede deel, de theoretische vak ken die in verband staan met de deco ratieve kunsten, alsmede de decoratieve beeldhouwkunst en Schilderkunst. Het derde deel omvat de kunst toe gepast op de verschillende ambachten. Op aanvrage bij den Directeur van het Museum den Heer E. A. von Soher wordt het Reglement der boekerij aan belangstellenden kosteloos toegezonden. Zondag 3 September zal de afdeeling der tentoonstelling betreffende de kunst bij de opvoeding van het kind welkein het Museum en de Schooi van Kunstnijver heid alhier is ondergebracht, en voorna melijk betrekking heeft op het teeken- onderwijs, voor het laatst te bezichtigen zijn. De afdeeling. welke in het Museum is ondergebracht en het retrospectieve gedeelte, het speelgoed en de platen en prentenboeken bevat zal op algemeen verlangen tot 4 October geopend blijven. Gedurende de maand Augustus werd het Museum van Kunstnijverheid bezocht door 4244 belangstellenden. Zondag is het Museum en de School geopend van 404 uur.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2