N ieu wsberichten. bevoegdheid aan den Raad gekomen, waardoor nu wordt voorgesteld eene verordening vast te stellen, waarin be paald wordt, dat op de genoemde dagen de tapperijen zullen gesloten zijn welke liggen aan de Nieuwstraat; de Gier straat tusschen de Nieuwstraat en het Verwulft; de Gedempte Oude Gracht tusschen het Verwulft en de Zuider straat; de Zuiderstraat; de Gedempte Voldersgrachtde Gedempte Raamgracht tusschen de Drappenierstraat en de Wolstraat; de Wolstraatde Breestraat de straten en wegen, liggende tusschen de hiervoren omschreven straten en wegen, en zulks van minstens één uur vóór den aanvang der loting tot des namiddags ten half vijf ure. De Heer v. d. Kamp vraagt den maatregel alleen toe te passen op de dagen als de buitengemeenten loten, of de lotingsplaats van tjjd tot tijd te veranderen. De Voorzitter beantwoordt, waarna het voorstel werd aangenomen. B. en W. stellen voor, het plan van bebouwing voor eenige gedeelten grond, gelegen tusschen den Heerensingel en de Zomervaart. in te trekken voor zoo ver genoemd plan van bebouwing nog niet is uitgevoerd. De Heer Rinkema betreurt, dat de zaak zoo lang is aangehouden; een jaar, ongerekend de schade van den bouwheer. Verzoekt, dat alle raadsbe sluiten op bouw betrekking hebbende, spoedig in den Raad zullen komen. De Comm. van Openbare Werken heeft daar lang op aangedrongen. De Voorzitter doet opmerken dat dit laatste nimmer heeft plaats gehad; komt er tegen op, dat de schijn hier tegen B. en W. zou zijn. De Heer de Breuk doet opmerken, dat than3 ook rekening moet gehouden worden met de Woningwet, die 1 Augustus in werking trad. Voorstel B. en W. werd aan genomen. Door J. M. Wentink te Amsterdam is verzocht tot 15 Januari a.s. een avond per week de groote zaal van de Doelen te mogen gebruiken voor een cursus ter opleiding voor het examen tot ver korten dienstplicht. B. en W. stellen voor hiertoe, met betaling van zaalhuur enz., vergunning te verleenen. De Heer de Braai stelt voor f 1. per avond te doen vervallen. De Heer Groot is in beginsel er tegen; andere lokalen zjjn er wel voor te krijgen. De Heer Hugenholtz is ook van die meening. Er is geen gemeentebelang bjj betrokken. De Voorzitter beantwoordt. De zaak is niet geheel partikulier belang. De Heer Hugenholtz zegt, dat het hier niet betreft een Rijkswet, want dan zou het Rijk voor een lokaal zot gen. De Heer van de Kamp wenscht de zaak uit te stellen ten einde te bewer ken, ook jonge lieden die niet betalen kunnen, kosteloos hiertoe in de gele genheid te stellen en alzoo besloten. Thans kwamen aan de orde de be noemingen. Benoemd werden twee leden voor de commissie voor de tramplannen (aftre ding L. Modoo en A. Rinkema), de Heeren: Modoo en Rinkema. Twee leden in de commissie brand verzekering gemeente-eigendommen (af treding J. J. Groot en Mr. J. N. J. E. Thijssen), de Heeren: Groot en Thijssen. Tot regent van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis (aftreding H. van den Berg), den Heer van den Berg. Twee commissarissen voor de Stads apotheek (aftreding J. Winkler en C. G. Loomejjer Jr.), de Heeren: Winkler en Loomejjer. Tot commissaris der Bank van Lee ning (aftreding Mr. J. Spoor), de Heer Seignette. De Heer Spoor was niet herkiesbaar. Tot lid der commissie van toezicht op Haarlem's muziekkorps (aftreding H. van den Berg), de Heer van den Berg. Tot lid der commissie van onderzoek van de Schutterij (aftreding J. Winkler), de Heer J. Winkler. Tot leeraar aan de H. B. S. werd benoemd de Heer J. J. van Hoek, van den Briel, buiten agenda. Vervolgens had het trekken der af- deelingen plaats. Thans de benoeming van twee Wet houders. Dit geschiedde thans, op ver zoek van den Heer van Styrum, die eerst later ter vergadering kon komen. Het gaf nog al beweging bij sommige leden. Waarom zou blijken bjj de stem ming. Benoemd werd de Heer de Haan Hugenholtz met 10 stemmen. Op den Heer Thiel waren uitgebracht 11 stemmen. De Heer Dr. H. D. Kruseman werd herbenoemd met algemeene stemmen. De benoeming van de leden voor de vaste Commissie het laatstde Heer Stolp wen.-cht niet meer in aanmerking te komen in de Commissie van Openbare Werken. De bladen zjjn vol van lof over den gunstigen uitslag van President Roose- velts bemoeiingen in zake de verkregen overeenstemming bjj de vredesonderhan delingen. Een der Fransche bladen, de Matin noemt hem de groote overwinnaar in dezen reuzenstrijd; en de hardnekkige en moedige strjjd, dien hij alleen in de beschaafde wereld aanbond voor de zege praal van de vredeszaak, vormt het be wonderenswaardigste wapenfeit, waarop een volk trotsch mag gaan. De meeste Fransche bladen gaan in dien toon voort. De Daily Chronicle zegt„Japan heeft den weg der grootmoedigheid gevolgd, die even goed de weg der wijsheid was. Waarschijnlijk was ieders eerste ge dachte bg het hooren van het goede nieuws een van dankbaarheid jegens Roosevelt en bewondering voor den tact en het aanhouden op het doel, die hg heeft ten toon gespreid bij het brengen van de conferentie tot een goed einde." De Daily News meent, dat er niets oneervols voor Rusland in de oplossing ligt en dat Roosevelt heden aan het hoofd staat van 's werelds vredestichters. De Kölni8che Zeitung besluit na een gelukwensch aan beide landen met het bereikte resultaat aldus: „De vrede van Portsmouth is de eer volle beëindiging van een strijd, zooals de wereldgeschiedenis er geen tweede kent aan hardnekkigheid, taaiheid, op offerende dapperheid en omvang der offers; moge het bloedige zaad nu vruchten dragen voor werken des vredes en welvaart der volkeren; den beiden strijdenden paitjjen, die elkaar verzoend de hand reiken, tot eere; president Roosevelt, den eerlijken makelaar, tot roem en der wereld tot voorspoed." Het Japansche publiek is nog onbe kend met de bijzonderheden van het vredesverdrag, maar velen zijn over tuigd dat Japau aanmerkelijk toegege ven heeft. Er worden reeds afkeurende oordeelvellingen gehoord, de radicalen zeggen, dat een wijziging in het kabinet onvermijdelijk is. Zeker is het dat de vredesvoorwaarden niet in den smaak van de pers en van het publiek zullen vallen, als ze niet beter uitvallen dan men denkt. Natuurlijk heerscht onder het volk een gevoel van verlichting, maar er wordt niet openlijk feest ge vierd. In Rusland betoont de bevolking zich tameljjk onverschillig. Nu is men doende het vredesverdrag in den goeden vorm te brengen, wat moeilijkheden blijkt op te leveren, om dat de Japanners geen goede tolken voor 't Fransch bjj zich hebben. Eens is door iemand gezegdelke vrede draagt in zich om de kiem van een oorlog. Volgens de meening van een hooggeplaatst Japanner die goed op de hoogte kan zijn, is echter deze vrede niet voorloopig of lichtvaardig ineen gezet, en gelooft niet, dat er nieuwe botsingen uit zullen voortkomen, m. a. w. dat eên volkomen en duur zame vrede in Oost Azië nu verzekerd is. De scherpzinnige Japanner heeft dus de kiem niet kunnen ontdekken. Een tijdelijke oneenigheid heeft zich voorgedaan ten aanzien van de niet- bevestiging van Sachalin. De Japanners hadden die bepaling zoo opgevat, dat ze beide partgen bond, terwijl de Russen meenden drt ze alleen voor Japan zou gelden. Komoera heeft een bezoek ge bracht, aan Witte en een half uur met hem overlegd, in tegenwoordigheid van Plangon en Martens. Men zegt dat be halve de kwestie van Sachalin, andere punten waarover men 't nog niet eens was, ter sprake gekomen zijn, en dat volkomen overeenstemming bereikt is. De som, door Rusland aan Japan te betalen ter vergoeding van het onder houd der krijgsgevangenen, wordt nu als 150 millioen jen opgegeven. Het grootste deel der Russische troepen in Mantsjoerjje zal over zee naar Odessa worden gebracht voor den teiugkeer naar het vaderland. Het Handelsblad komt op tegen het opgaan van luchtballons, zonder weten schappelijk doel te beoogen. Nu zgn te Scheveningen, te Haarlem, te Rotterdam, te Amsterdam en mis schien nog wel op meer plaatsen in ons land op Koninginnedag luchtballons opgegaan, om het publiek genoegen te verschaffen. Het ongeval met de Rotter- damsche ballon heeft opnieuw doen zien, dat zoo'n opstijging gansch niet gevaar loos is voor het leven van den lucht reiziger. En duizenden volgen zonder tegenzin en zelfs met ingenomenheid het met gas gevulde gevaarte, dat door het missen van een vast punt in de ruimte, geheel is overgegeven aan de luchtstroomiDgen en haar soms plotse linge veranderingen. Het gros van het publiek kent de gevaren niet en geniet dus onnadenkend van een feit, waarbij het leven van een mensch op het spel- staat. Maar zjj die weten, komen niet op tegen ballontochten, lichten het publiek niet in en handelen dus even achteloos. Er bestaan wetten en verordeningen op vervoermiddelen, de snelheid wordt bepaald, zelfs de weg wordt aange geven, maar ten opzichte van het veel gevaarlijker vervoermiddel, de lucht ballon is niets voorgeschreven, dan misschien een vergunning van een ge meentebestuur. Men schrijft uit Maastricht: Hoewel de Leerplichtwet een zeer gunstigen invloed op het trouw school bezoek uitoefent, blijft toch in enkele scholen het cijfer der ongeoorloofde verzuimen nog altijd veel te hoog. Het hoofd der gemeentelijke school voor min- en onvermogende leerlingen heeft in 1894 voor zijn school 2819 onge oorloofde verzuimen aangeteekend, het geen hij verbazend veel noemt. Die ver zuimen liepen grootendeels over een gering getal leerlingen, onverbeterlijke straatslijpers, die zich eenvoudig weken lang niet op school laten zien en die hierdoor op hun medescholieren een allerverderfelijksten invloed uitoefenen. De verordening, vastgesteld 21 December 1903, waardoor ambtenaren der po litie gemachtigd worden een kind, dat zjj gedurende de schooluren op den openbaren weg aantreffen, naar de school te brengen, waar het thuis behoort, schijnt nog altijd zonder uitwerking te zijn gebleven. Bijna alle kranten behelzen nog be richten over den Koninginnedag. Het blijkt dat er algemeen, niet alleen in Nederland, maar ook daarbuiten met opgewektheid feest gevierd is. Door het spelen met lucifers van een kind van 4 jaar, brak heden mor gen bij den landbouwer C. v. d. Laan aan den Vjjfhuizerweg te Haarlemmer meer een felle brand uit, die een dreigend aanzien nam. Indien de spuit No. 3 niet zoo spoedig op de plaats des onheils ware geweest, voorzeker ware de kapitale woning en groote graanberg een prooi der vlammen ge worden. Nu bleef ze beperkt tot een hooiberg die totaal verbrandde en eene schade berokkende van 5 a 600 gulden. Gelukkig wordt de schade door assu rantie gedekt. Zondag j.l. werd in het Evangelisatie gebouw der Herv. Gemeente „Eben haëzer", te Vijfhuizen, Haarlemmer meer, voor eene talrijke schare plechtig ingewjjd het orgel, een geschenk van de Hervormde Gemeente te Heemslede. HAARLEM 5 September 1905. De eerste opvoering van het Tooneel - spel Senonè Vero. van de Heeren Jhr. A. W. G. van Riemsdijk en Cyriël Buysse had Vrijdag plaats door het Haarlemsch Tooneel, Directeur do Heer Louis Bouwmeester. In korte trekken is de opzet van het stuk als volgt. Boven het gezin van den schilder Castro, drijft sedert eenigen tijd een donkeie wolk. De ontstemming blijkt uit een ge sprek tusschen de moeder en de oudste dochter Elvire. De vader Castro doet vreemd, dwaalt in gepeinzen rond, wantrouwt zijn huisgenooten, on derschept telegrammen en brieven, ver schijnt en verdwijnt plotseling, voert blijkbaar een zwaien zielestrjjd, welke in verband stond met een liefdesbetrek king tusschen Castro's tweede dochter, Dora en een veelbelovend jonk man de schilder Daal, welke be trekking Castro langs onbetamelijke wegen, tracht te verhinderen. Onbegrijpelijk 1 Had niet de jonge Daal zjjn opvoeding tot den kunstenaars loopbaan aan Castro te danken? Had hij niet vrjjen toegang in het huis zijns weldoeners, waaraan de betrekking tot Dora te danken was? Was zijn goede naam als artist en als menscht ooit in strijd geweest met de opvattingen in deze? Niets van dit alles. Dora trok zich de halsstarrigheid van vader zoo aan, dat zij ernstig ziek werd. De raad en hulp van dokter Coertens werd ingeroepen, natuurlijk door Me vrouw Castro en Elvire op de hoogte gebi acht. In het derde bedrijf heeft een samen komst plaats tusschen den dokter en Castro. Hij wijst hem op de gevolgen van een besliste weigering; het zal de dood zijn van zijn kind. Dokter Coertens treedt hier op als huisvriend. Is de oorzaak vorscht hij misschien hierin te zoeken, dat de artist Daal een buitenechtelijk kindis? Alweer neen 1 Niet langer bestand tegen den aandrang om dan toch de eenige reden te weten, komt Castro, ten prooi aan den vreeseljjksten strijd, ten slotte los: Daal is zijn zoon van vóór zijn huwelijk. Zjjn wettige huisvrouw heeft hij van dit feit onkundig gelatende zonde van zijn jeugd, zjjn zorgeloosheid later, wreken zich. Eerst wordt Daal ingelicht door Castro een niet te beschrijven tooneel van jammer! Het vierde bedrijf, Dora's ziekekamen. Zij, in haar niet-, Daal in zjjn we/weten. Daar verneemt zij de waarheid uit Daals mondhet doodzieke meisje be zwijkt onder den schok; Daal is ver nietigd en Castro waarschijnlijk voor zijn leven als vader, als mensch en als kunstenaar. Het kwaad had zich gestraft. Bouwmeester betoonde zich weer den genialen uitbeelder van het verschrik kelijke. Soms mooi spel, ietwat over dreven, enkele malen onnoodige her haling van zin en gedachte, maar daarvoor was 't ook een eerste opvoering. Zulke dingen verdwijnen bij reprises, men raakt dan meer rolvast en weet elkaar beter te vangen. Van de bijrollen trokken door fraaie zegging en ongedwongen spel het meest de aandacht Elvire Mejuffrouw Beek man en het ondeugende dienstmeisje Sientje Mejuffrouw Braakensiek, die zoo aardig wist te zeggen wat haar op het hart lag en in 't laatste bedrijf zoo echt aandoenlijk haar medelijden met de stervende Dora uitte. Daal de Heer Brongers had sommige mooie oogenblikken. Louis Bouwmeester Jr., Klaas de tuinknecht, was uitstekend in zjjn kleine rol. Het decoratief in het derde bedrijf had wel wat meer artistiek kunnen zijn; we hebben wel van gezelliger schilders ateliers gehoord en gelezen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2